Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: otomatik şanzıman vites geçişi  (Okunma sayısı 28393 defa)

otomatik şanzıman vites geçişi
« : 18 Ekim 2010, 20:11:23 »
arkadaslar merhaba foruma yeni üye oldum 2001 model 110 bınde otomatik golf 4 aracım var 3 vites geçişinde "herzaman yapmıyor" silkelenme şeklide vites geçişi oluyor diğer viteslerde problem yok.diğer sorun ise sürücü koltugunun  altından gelen ses genelde direksiyon manevralarında koltugun altından gelen bir ses var (düşük hızlarda) konu ile ilgili tecrübesi olan arkadasların yardımlarını bekliyorum tesekkurler...

Çevrimdışı 06onur

• Otomobil
    golf tsi 122ps +LPG
Ynt: otomatik şanzıman vites geçişi
« Yanıtla #1 : 18 Ekim 2010, 20:27:31 »
Şanzıman yağı değişmedi ise ondan olabilir. Değilse şanzıman arasında balata tarzı şeyler varmış onlarında yaptıını duydum. Yağı değişmeyen otomatikte genelde kışın silkeleme oluyormuş. 90.000de bir değişmesi tabki orjinalden başka yağ kullanılmayacak iyi olur diyorlar.
« Son Düzenleme: 18 Ekim 2010, 20:27:58 Gönderen: 06onur »
YAKIT YİNE ARTTI!!!! BENZİN 5.09TL LPG 2,71
2010DA BENZİN:3,30 LPG:1.80 di

« Yanıtla #2 : 18 Ekim 2010, 20:55:42 »
100 binde değiştidim filtresi ile beraber ama yağ değişiminden sonra başladı bu sorun

« Yanıtla #3 : 19 Ekim 2010, 00:15:56 »
yaa arkadaşlar bende 2001 golf aut vites var.şu yağ değişimi hakkında tam bilgi sahibi arkadaşlardan yardım bekliyoruz.
benim aracımda çok şükür bir sorun yok.ama yağ değişimi kitapcıkta 60.000 km de deniliyor.
 vw.servisinde arkadaş var sordum aman abi sorun yok ise yağına elletme dedi.
 diğer bir özel servis değiştirsen iyi olur dedi
 otomatik araç kullanan arkadaşlara sordum tam anlamı ile bilen yok.
 sitede konuyu açtım otomatik yağ konusunda yardımcı olun diye tam bir katılım olmadı.
 eeee ne yapmak lazım lütfen yardım.
 ozenemre arkadaş 100.000 de değişdirmiş yağını sorun başlamış ne yapmak lazım kafam iyice karıştı.
 ozenemre arkadaşım şu yağ konusunda atf2 birde atf3 varmış.vw yetkili servislerine sor bu konuda en iyi vw yetkili servisleri deniyor. bu konuyu bir araştır derim.bilgi edinince lütfen bilgilendir bizi.selam

Çevrimdışı yesilkrt

• Boks sporsa, savaş olimpiyattır.
« Yanıtla #4 : 19 Ekim 2010, 11:45:36 »
arkadaslar merhaba foruma yeni üye oldum 2001 model 110 bınde otomatik golf 4 aracım var 3 vites geçişinde "herzaman yapmıyor" silkelenme şeklide vites geçişi oluyor diğer viteslerde problem yok.diğer sorun ise sürücü koltugunun  altından gelen ses genelde direksiyon manevralarında koltugun altından gelen bir ses var (düşük hızlarda) konu ile ilgili tecrübesi olan arkadasların yardımlarını bekliyorum tesekkurler...
şanzıman yağı olabilir onun sebebi çünkü benimki yağı değişince vites geçişlerinde rahatlamıştı ve silkelemeler azalmıştı. benim araç otomatik değil ama aynı şeydir diye tahmin ediyorum.
 diğer soruna gelince o bahsettiğin ses eğer sürücü koltuğunun altında küçücük bir kamyon çalışıyormuş gibi bir ses ise şanzımandan kaynaklanıyordur.
çok acayip bir benzetme yaptım galiba :D
MK-IV- Comfortline

« Yanıtla #5 : 19 Ekim 2010, 20:59:45 »
yağını bosch car servisinde değiştidim orjinal yağını kullandılar dün tekrar sordum değiştirdiğim yere şanzımanın içinde zamanla aşınan bi parçadan bahsetti ismini unuttum şuan onun değişmesi gerekebilir dedi ama sorun cıkarmaz dedi benimde kafam karıştı iyice bursada otomatik şanzımandan anlayan iyi bir usta varmı arkadaşlar bildiğiniz ?

« Yanıtla #6 : 20 Ekim 2010, 23:18:43 »
yağını bosch car servisinde değiştidim orjinal yağını kullandılar dün tekrar sordum değiştirdiğim yere şanzımanın içinde zamanla aşınan bi parçadan bahsetti ismini unuttum şuan onun değişmesi gerekebilir dedi ama sorun cıkarmaz dedi benimde kafam karıştı iyice bursada otomatik şanzımandan anlayan iyi bir usta varmı arkadaşlar bildiğiniz ?
ozenemre kardeş bosch servisini falan boş ver.vw yetkili servise gir şanzuman yağını komple boşalt ve tekrar yenilet.filitlerini de değiştir.değişimden sonra araçını 1 hafta dene aynı şikayet var ise sıkıntı şazuman ı göstermen gerekir.(işşallah yağ ve filitre değişiminden sonra gecer)kolay gelsin.
bizi bilgilendirmeni bekliyorum.

« Yanıtla #7 : 26 Ekim 2010, 14:52:15 »
Ben Rize'de yaşıyorum. Bende de 99 otomatik golf var. Aracı alırken servise baktırdım şanzumandan uğultu geldiğini söyledi. Açıp bakmanın maliyetinin bile 500 lira olduğunu söyledi servis. Ben yine de riske girip aldım. Bazen ilk mesajı yazan arkadaşın dediği gibi 3. vitese geçerken boşluğa düşüyormuş gibi bi vurma yapıyor. Ancak üzerinde çok durmuyorum. Yolda bırakana kadar böyle devam edeceğim ki şimdilik beni rahatsız eden önemli bir sorun yok.

Buradan Batum oldukça yakın. Haftasonları yakıt vs almak için geçen çok oluyor. 95 oktan benzin 1.66 lira yaklaşık. Bilen var mı bilmiyorum orası adeta bir araba çöplüğü gibi. Özellikle çok sayıda passat var. Parçalayıp satıyorlar arabaları. Lafı çok dolandırdım  :) Da soracağım aslında şu; 2003 pacific jant için 500 dolar, otomatik şanzuman + volant için de 1200 dolar istiyorlar işçilik dahil. Ki biraz daha pazarlık da yapılabilir. Fiyatlar nasıl sizce? Türkiye ile kıyaslarsak. Oraya gelen golfler de genelde japonyadan.  Sağdan direksiyonlu olanlar,  ki söylenene göre japonların kalitesi daha yüksek oluyor. Ben bilmiyorum. Öğrenmeye çalışıyorum sadece ???

Çevrimdışı nizam

• VW BORA 1.9 TDI 66 kv
« Yanıtla #8 : 26 Ekim 2010, 15:12:23 »
ne kadar saglıklı onu bilmek lazım o sanzımanlar o paralar uygun
Paylaştığın senindir, biriktirdiğin değil

Yunus EMRE

ARABA ARIYOM BİLADER SORUN MU VAR :)

« Yanıtla #9 : 26 Ekim 2010, 15:18:08 »
Japonyadan gelenlerin iyi durumda olduğu söyleniyor, Almanyadan gelenlere biraz burun kıvrılıyor, Amerikan malları ise kesinlikle tavsiye edilmiyor.

Çevrimdışı htmetin

Otomobil
    Mk4
  • Hasan Tekin METİN
« Yanıtla #10 : 27 Ekim 2010, 13:52:43 »
Viteste silkeleme genelde hızın ve devirinle alakalıdır. Dikkat edersen herzaman yapmaz.. Çünkü düz bir yolda vites değiştirmek ile rampa yukarı vites değiştirmek genelde farklı şeylerdir.. Düz yolda ve rampa aşağı vites geçişini hissetmezsin ama rampa yukarı veya sen deviri düşük tuttuğunda arabanın otomatik vites beyni ecuya gaz vermesi için talimat göndererek gazı yükseltir ve vites geçişi sağlanır. Bu sırada da hızın düşük olduğu için silkeleme olacaktır.
Bir Alman Atasözü Der ki "DAS AUTO"
1998 Mk3 AFT motor sportline manuel +Sunroof - 2003 Mk4 Highline Manuel - 2000 Mk4 1.9 TDI Comfortline

Çevrimdışı htmetin

Otomobil
    Mk4
  • Hasan Tekin METİN
« Yanıtla #11 : 27 Ekim 2010, 14:00:19 »
Moralinizi bozmayın. Vitesinde bir problem olduğu zaten "D" konumuna aldığında kendini hissettirir. Sanayi jargonuna göre vites geç doldurur, ilk kalkışta pati çeker, rampa aşağı vitesteyken uzun kayma yapar vs.. Ama giderken hız değerlerinde, ivmelenmende bir sıkıntı yoksa ve gürültü şıkırtı yok ise kafaya takılacak bir durum yoktur.. Otomatik vites ülkemizde pek bilinmediği için moral bozucu şeyler çok söylenir. Zaten Oto sanayi biz kullanıcıların moral bozukluklarından para kazanır.
Bir Alman Atasözü Der ki "DAS AUTO"
1998 Mk3 AFT motor sportline manuel +Sunroof - 2003 Mk4 Highline Manuel - 2000 Mk4 1.9 TDI Comfortline

« Yanıtla #12 : 28 Ekim 2010, 09:03:10 »
Merhaba arkadaslar,
bende de 2001 otomatik golf var, bu yaz Turkiye ye gittigimde bu sorun bende de oldu, devir sensorunun degismesi gerek dediler, 125 liraya degistirttim, sonra duzeldi, bi sorun kalmadi.

« Yanıtla #13 : 28 Ekim 2010, 11:00:24 »
Merhaba arkadaslar,
bende de 2001 otomatik golf var, bu yaz Turkiye ye gittigimde bu sorun bende de oldu, devir sensorunun degismesi gerek dediler, 125 liraya degistirttim, sonra duzeldi, bi sorun kalmadi.

devir sensörü ?
silkeleme kalmadı yani değiştirince