Gönderen Konu: Motor Soğukken Titreme ve Çiğ Gaz Kokusu  (Okunma sayısı 4257 defa)

Çevrimdışı ksaltanfb

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: 2001 Trendline
Motor Soğukken Titreme ve Çiğ Gaz Kokusu
« : 18 Kasım 2015, 10:05:30 »
Merhaba arkadaşlar ,

Yaklaşık 2 ay önce klima açıkken rölantide devir dalgalanıyor diye tamirciye gittim. Boğaz kelebeğini temizlediler . O günden beri arabayı ilk çalıştırdığımda anormal titreme yapıyor motor ısınınca düzeliyor. Aynı zamanda ilk çalıştırışımda yoğun bi çiğ gaz kokusu geliyor . Bujilerde sorun olabileceği aklıma geldi . Fikirlerinizi bekliyorum.

Çevrimdışı s1nanozk

• Profili Görüntüle
Ynt: Motor Soğukken Titreme ve Çiğ Gaz Kokusu
« Yanıtla #1 : 18 Kasım 2015, 16:11:48 »
Klimayı ilk açınca bir dalgalanma yapar ama geçmesi lazım, devir hafif yüksek seyreder. Devir dalgalanması klima açık ya da kapalı, bikaç şeyden olabilir aslında. Bunların başında boğaz kelebeği geliyor ama onu temizletip adaptasyon yaptırdıysanız, başka şeylere bakmak lazım. Hava filtresine giden hortuma bakın, kaçak vs. var mı? Motor istediği havayı alamadığı için(o hortum yırtık vs. olduğundan hava akış sensörü doğru okumaz) kelebek hareketlenme yaşar. Onun haricinde sabah( ya da soğuk) ilk çalıştırmadaki titreme bana kalırsa motor yağından kaynaklıdır, yarı sentetik ya da viskoloziletesi yanlış yağ kullanıyorsanız, tam sentetik ve mobil 1 ya da ne bilim kaliteli markaların yağlarını kullanmanızı tavsiye ederim. Tabi bu yağ konusu aracınızın km si ve yağ eksiltme durumları ile de alakalı; çok yağ eksiltme gibi durumlar söz konusu ise çok ince yağ kullanmayın. Araçta lpg varsa onlarla ilgili problemler de olabilir. Ben kendi açımdan aklıma gelenleri söyledim,umarım işinize yarar.

Çevrimdışı mustafa038

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Golf4
« Yanıtla #2 : 18 Kasım 2015, 23:43:24 »
Kelebeği temizledikten sonra bilgisayara bağlayıp adaptasyon yapiyolar.Onu yaptılar mi? Adaptasyon olmayınca araba hiç normal çalışmıyor.

Çevrimdışı ksaltanfb

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: 2001 Trendline
« Yanıtla #3 : 19 Kasım 2015, 12:02:59 »
Yağ eksiltme sorunum yok , yağı da nisanda değiştirdim son iki aya kadar problem yoktu , dolayısıyla ondan olamaz . Boğaz kelebeğini temizleyince pc ye bağlayıp gaz ayarı yaptı , başka bi ayar  adaptasyon yapmadı bildiğim kadarıyla . Zaten ilk iki gün devir kafasına göre 2000 lere kadar çıkıp indi sonra nispeten toparladı .  Tekrar pc ye bağlatıtıp baktırıcam . Ama çiğ gaz kokusu önceden yoktu . Onun sebebi de hava karışımı mıdır acaba ?

Çevrimdışı mustafa038

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Golf4
« Yanıtla #4 : 20 Kasım 2015, 22:48:04 »
Adaptasyon dediğim işlem PC ye bağlanıp yapılan.Ama çiğ gaz kokusu bana adaptasyon için demişti usta bana ama sizdeki sebep nedir bilmiyorum.