Gönderen Konu: Motor ısındıktan sonra gelen şıkırdama sesi  (Okunma sayısı 17819 defa)

Çevrimdışı s1nanozk

• Profili Görüntüle
Ynt: Motor ısındıktan sonra gelen şıkırdama sesi
« Yanıtla #14 : 03 Temmuz 2015, 11:45:34 »
üst kısımda bir katalitik daha var acaba onun sensörü mü yapıyordur sesş  ???

Çevrimdışı TEYOLOGY

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: (fırsatı bulur bulmaz tekrar Vag'dayım)
« Yanıtla #15 : 07 Temmuz 2015, 11:15:23 »
Sinan mesajı daha dikkatli okuyunca yüke bindiğinde ve devir düşmeye başladığında geldiğini söylemişsin. ben bunu daha önce okumamıştım.

bu durumda ustanın söylediğinin doğru olma ihtimali bir hayli yüksek. bu şıkırtının avans sesi olduğunu tahmin ediyorum. bu da düşük oktanlı benzinden kaynaklı olma ihtimali yüksek. depon azaldıysa yüksek oktanlı benzin alarak deponu karıştırıp oktanı yükseltmen gerekecek. çok varsa boşaltman gerekebilir. tarifin avans sesine benziyor.
Kamış ses verince ney oldum sanır, İplik gerilince yay oldum sanır.
Sarayda oturmakla padişah olmaz kişi,
Abdal ata binince bey oldum sanır.

Çevrimdışı s1nanozk

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 07 Temmuz 2015, 17:47:02 »
Ayne Tolga abi,benim de aklıma yatıyor bu durum açıkçası,şimdi yarın uzun yola çıkacağım Muğla tarafına.Bugün depoyu fullettim,bir süredir o ses azaldı.Bir bakalım shellden nitro aldım inşallah keseriz.Dediğin gibi yakıttan dolayı gelen avans sesi bu.Bir de en pahalı benzini kullanmamıza rağmen kalitesizini kullanıyoruz uyuz oluyorum  >:( Açıklaman için tekrar teşekkür ederim,bakalım gidince tekrar yazarım durumları  :tamamdir

Çevrimdışı mstfozkn1

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 03 Ağustos 2015, 09:05:58 »
S.a belki cevap yazmakta biraz geç kaldım ama sorun çozulmemişse biraz yardımcı olurum. Aynı ses bende de vardı özellikle araba ısınınca uzun yol yapınca yokuş çıkarken başlıyor araba dinlenmeden de ses geçmiyordu. Ustama gosterdim hiç tereddütsüz sibop ayarı yapan iticilerden birine yağ dolmuyor yağ ısınınca sıkıntı başlıyor dedi yani aracım sibop ayarı yapamıyor iticiler eksantrik e vuruyormuş. Eksantrik sokuldu iticiler değişti yağ pompası çin malı olduğu için basınç değişmesin diye o da değişti işçilik içinde 680 liraya mal oldu bana ama şu anda çok şukur sıkıntım kalmadı

Çevrimdışı mstfozkn1

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 03 Ağustos 2015, 09:06:55 »
S.a belki cevap yazmakta biraz geç kaldım ama sorun çozulmemişse biraz yardımcı olurum. Aynı ses bende de vardı özellikle araba ısınınca uzun yol yapınca yokuş çıkarken başlıyor araba dinlenmeden de ses geçmiyordu. Ustama gosterdim hiç tereddütsüz sibop ayarı yapan iticilerden birine yağ dolmuyor yağ ısınınca sıkıntı başlıyor dedi yani aracım sibop ayarı yapamıyor iticiler eksantrik e vuruyormuş. Eksantrik sokuldu iticiler değişti yağ pompası çin malı olduğu için basınç değişmesin diye o da değişti işçilik içinde 680 liraya mal oldu bana ama şu anda çok şukur sıkıntım kalmadı

Çevrimdışı s1nanozk

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 03 Ağustos 2015, 17:13:44 »
Olsun hocam geç olsun güç olmasın  :) Bilgilendirmen için teşekkür ederim.Şimdi İstanbul'da değilim ancak şu aralar pek yapmıyor da gibi ki bu şıkırdama yüksek vites düşük devirde gaza yüklenince tüm araçlarda vardır heralde,çünkü yanlış viteste hızlanmaya çalışmak gibi birşey sonuçta.Dönünce ustam ile konuşurum ama kapak söktürüp de işi uzatmak da istemedim pek,çok ucuza da mal olmaz anlaşılan.Kesin ondandır da diyemediğimiz için kaldık öyle  ;D

Çevrimdışı edincol

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Polo 6N2 - AKK - Comfortline
« Yanıtla #20 : 04 Ağustos 2015, 11:07:18 »
Bende bu sorun daha ciddi idi, motor rölantide bile hidrolik supap iticilerinden şakırdama geliyordu. Daha önce kullanılan düşük kalite yağlardan dolayı iticilerin içinde yağın kurumlaşmasından dolayı olduğunu düşünüyordum. Yağ değişiminde Wurt motor içi temizleyici ve Mobil 1 ESP 5W-30 yağ kullandım, 12 bin km sonra ses büyük oranda azaldı. Tekrar yağ değişimi yaptım yine aynı yağ ile ve şu anda ses %90 kesilmiş durumda.
Akıl yaşta değil baştadır.

Çevrimdışı s1nanozk

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 23 Eylül 2015, 16:33:05 »
Arkadaşlar uzun süredir aklımda yazıcam yazıcam yazamadım,şu an İstanbul'da değilim ama bu sesle alakalı yağdan olabilir mi sorusunu da arada soruyorum kendi kendime.Önceden de belirttiğim üzere arabayı aldığım ilk zamanlarda var mıydı hatırlayamadığım için böyle diyorum.Son iki senedir Mobil 1 0-40 ESP kullanıyorum,ilk bakımımda 10-40 Mobil kullanmıştım gerçi sonradan tam sentetiğe geçtim.Acaba diyorum yağ ince geliyor olabilir mi?Ha şöyle de birşey yağ eksiltme vs. de yok.Geçen sene 10bin km kullandım bu yağı,bu sene de aynı şekilde yaz başında yağı değiştirdim.Şimdi tekrar yarı sentetiğe dönmek istemiyorum ama New Life mı kullansam dönünce yoksa 5-30 a mı geçsem?Bir de acaba yağdan alakasız bir ses olabilir mi?Aklıma bu yağ olayı takıldı bir sorayım dedim sizlere...

Çevrimdışı TEYOLOGY

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 24 Eylül 2015, 02:34:18 »
Arkadaşlar uzun süredir aklımda yazıcam yazıcam yazamadım,şu an İstanbul'da değilim ama bu sesle alakalı yağdan olabilir mi sorusunu da arada soruyorum kendi kendime.Önceden de belirttiğim üzere arabayı aldığım ilk zamanlarda var mıydı hatırlayamadığım için böyle diyorum.Son iki senedir Mobil 1 0-40 ESP kullanıyorum,ilk bakımımda 10-40 Mobil kullanmıştım gerçi sonradan tam sentetiğe geçtim.Acaba diyorum yağ ince geliyor olabilir mi?Ha şöyle de birşey yağ eksiltme vs. de yok.Geçen sene 10bin km kullandım bu yağı,bu sene de aynı şekilde yaz başında yağı değiştirdim.Şimdi tekrar yarı sentetiğe dönmek istemiyorum ama New Life mı kullansam dönünce yoksa 5-30 a mı geçsem?Bir de acaba yağdan alakasız bir ses olabilir mi?Aklıma bu yağ olayı takıldı bir sorayım dedim sizlere...

hala devam ediyor mu ki ses?

Çevrimdışı s1nanozk

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 24 Eylül 2015, 12:52:47 »
hala devam ediyor mu ki ses?
önceden de belirttiğim gibi Tolga hocam,motor ısındıktan sonra rampa yukarı gaza ani basınca ediyor.Aklıma manifold ya da üstteki katalitik de geliyor ama onlar mı dediğimiz zaman motor ısınmadan da yapması gerekmez mi?Yani motor 90c ye geldiği zaman oluyor dediğime göre yağ mı acaba diyorum...
Bu arada cümleten tüm forum arkadaşlarına hayırlı bayramlar diliyorum  :tamamdir

Çevrimdışı azap5555

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: 1.2 tsi referance ibiza 2015
« Yanıtla #24 : 25 Eylül 2015, 01:38:48 »
Benim soğukken de yapıyor.

Çevrimdışı s1nanozk

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 25 Eylül 2015, 13:46:27 »
İstanbul'a gidince ustama bir daha göstericem bakalım,katalitikleri bir kontrol ettirim diyorum.Dün de enteresan bir biçimde birkaç yerde yokladım pek ses yok gibiydi :( Yakıttan olma ihtimalini de göz önünde bulunduruyorum,olmadı dönüşte depoyu fullerken bir oktan yüksetici atıcam bakalım.Ama işin ilginç kısmı motor tam 90C ye geldi mi başlıyor onun için de yağ diye düşündüm bilmiyorum kafam karıştı  :D

Çevrimdışı TEYOLOGY

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 26 Eylül 2015, 02:35:14 »
ben demiştim 10-40 koyun diye.  :D :D :D :D :D

Çevrimdışı s1nanozk

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 26 Eylül 2015, 22:10:31 »
ben demiştim 10-40 koyun diye.  :D :D :D :D :D
ahaha abi valla aklıma gelmedin değil  ;D ;D