Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Motor ısındıktan sonra gelen şıkırdama sesi  (Okunma sayısı 17710 defa)

Motor ısındıktan sonra gelen şıkırdama sesi
« : 19 Haziran 2015, 19:57:52 »
Arkadaşlar merhabalar uzun zamandır bir sorun yoktu.Bu sıkıntı da bir süredir var ama nedir ne değildir bilemiyorum açıkçası.Sorunun detayına inersem özellikle motor ısındıktan sonra devir düşükken herhangi bir vitesteyken o vitesin devirinden daha düşük mesela 2000d/d civarında gaza yüklenince bir şıkırdama sesi geliyor.Şimdi ne zaman başladığını tam olarak hatırlayamıyorum ama önceden yoktu sanki.Mesela rampalarda çok belirginleşiyor ses çekişten düşmeyle doğru orantılı olarak.Ustama da danıştım kötü yakıta denk gelmişsindir falan dedi ama bana pek mantıklı gelmiyor açıkçası.Würth ün hem enjektör temizliyisinden hem de oktan yükselticisinden de kullandım geçmedi.Yağını filtresini falan da değiştirdim ama ses yine var :( Başına gelen ya da çözen birileri varsa fikir alışverişi yapalım   :tamamdir
« Son Düzenleme: 19 Haziran 2015, 20:14:36 Gönderen: s1nanozk »

Çevrimdışı MurdeR

• Otomobil
    Golf V TSI Comfortline 140 hp Kompresör+Turbo
Ynt: Motor ısındıktan sonra gelen şıkırdama sesi
« Yanıtla #1 : 19 Haziran 2015, 22:00:13 »
Arkadaşlar merhabalar uzun zamandır bir sorun yoktu.Bu sıkıntı da bir süredir var ama nedir ne değildir bilemiyorum açıkçası.Sorunun detayına inersem özellikle motor ısındıktan sonra devir düşükken herhangi bir vitesteyken o vitesin devirinden daha düşük mesela 2000d/d civarında gaza yüklenince bir şıkırdama sesi geliyor.Şimdi ne zaman başladığını tam olarak hatırlayamıyorum ama önceden yoktu sanki.Mesela rampalarda çok belirginleşiyor ses çekişten düşmeyle doğru orantılı olarak.Ustama da danıştım kötü yakıta denk gelmişsindir falan dedi ama bana pek mantıklı gelmiyor açıkçası.Würth ün hem enjektör temizliyisinden hem de oktan yükselticisinden de kullandım geçmedi.Yağını filtresini falan da değiştirdim ama ses yine var :( Başına gelen ya da çözen birileri varsa fikir alışverişi yapalım   :tamamdir
mantıklı gelmeyebilir belki olabilir karter koruyucu var ise şanzıman kulağına değme yapıyor olabilir :)

« Yanıtla #2 : 19 Haziran 2015, 22:48:23 »
mantıklı gelmeyebilir belki olabilir karter koruyucu var ise şanzıman kulağına değme yapıyor olabilir :)
Kardeşim karter koruyucu var sacdan ama pek deyeceğini sanmıyorum.Bir de şanzıman kulağına deyiyor diyelim,gaza basınca gelen şıkırdama vites kulağıyla ne alaka anlamadım  ???  :)
« Son Düzenleme: 19 Haziran 2015, 22:48:52 Gönderen: s1nanozk »

Çevrimdışı MurdeR

• Otomobil
    Golf V TSI Comfortline 140 hp Kompresör+Turbo
« Yanıtla #3 : 19 Haziran 2015, 23:46:08 »
Kardeşim karter koruyucu var sacdan ama pek deyeceğini sanmıyorum.Bir de şanzıman kulağına deyiyor diyelim,gaza basınca gelen şıkırdama vites kulağıyla ne alaka anlamadım  ???  :)
motor sarsılıyor ya hani gaza basınca. yada yüke binince motorun konumu değişiyor titreşim ses yapıyor olabilir garip bi ses bende de çıkıyorduda eski arabamda bulana kadar canım çıkmıştı :)

Çevrimdışı Berdan

• Otomobil
    Volkswagen Golf IV - 1.6 SR - 1999 Comfortline
  • Volkswagen Türkiye
« Yanıtla #4 : 20 Haziran 2015, 01:48:50 »
şıkırdamaya benzer değişik bir ses benden de geliyordu yağı azaldığı içinmiş subablara vuruyormuş yağ koyunca düzeldi ama siz yağ da değiştirmişsiniz ilginç yani

Çevrimdışı azap5555

• Otomobil
    1.2 tsi referance ibiza 2015
« Yanıtla #5 : 20 Haziran 2015, 04:03:53 »
Bende de var böyle bir ses ama sıcak soğuk farketmiyor, sanki bir parça gevşek titreşim yapıyor gibi, böyle ses olupta çözen var mı acaba? Yağdan değil onu biliyorum.

« Yanıtla #6 : 20 Haziran 2015, 11:14:56 »
Yok yağdan olmadığını ben de anladım.Ilk aklıma bujiler geldi ateşlemeden dolayı olabilir mi diye.Onlar da yeni; dedim sonra yağdan mı? Yağı değiştirdim geçende filtresini falan, o da tamam.Ustam yakıttan demişti kalitesiz yakita denk gelmişsindir dedi.ilk başlarda mantıklı geldi, ayrı ayrı zamanlarda hem enjektör temizleyici hem de oktan yükseltici koymuştum seste pek bi değisiklik olduğunu hatırlamıyorum.Egsoz sisteminden gelebilir diyordum bi ara kendimce.Spirali falan değiştirttim hep onları eledim.En son bi oktan yüksetici daha alıp bakıcam ama bilemiyorum.Bi 10güne uzun yola çıkıyorum, araba da yüklü olacak epeyce.Yolda canımı sıkmaz inşallah :(

« Yanıtla #7 : 21 Haziran 2015, 18:37:24 »
Uzun zamandır shell den nitro alıyordum,bugün benzini iyicene bitirmeye yakın karşı tarafta Altunizade den biraz da mecburiyetten totalden aldım benzini.Direk etki eder mi etmez mi bilemicem ama sanki biraz azaldı gibi geldi ses bana.Arabada 4 kişi klima açık geldik eve yine de ses var ama  :-\

Çevrimdışı azap5555

• Otomobil
    1.2 tsi referance ibiza 2015
« Yanıtla #8 : 27 Haziran 2015, 01:21:55 »
Usta egsoz spirali olabilir dedi sesi dinleyip, o da aracında aynı sorunu yaşamış dediğine göre.

Çevrimdışı emregnal

Otomobil
    Golf Mk4 1.8 Highline 20V
« Yanıtla #9 : 30 Haziran 2015, 14:23:12 »
Bu şıkırtı sesiyle ilgili benimde değişik bir tecrübem oldu. 1000 km uzun yol yaptıktan sonra gaza bazınca egzosttan şıkır şıkır ses geliyordu. Sesin kaynağı ise katalitikten önce bulunan oksijen sensörünün dış seramik kısmı parçalanmış gaza bastıkça parçalar ses yapıyordu. 20 liraya hallettik çok şükür :)

« Yanıtla #10 : 01 Temmuz 2015, 00:48:03 »
Üstad sağolasın o parça hiç aklıma gelmedi ama bizim araçlarda iki katalitik var.Alttaki sensörde öyle bieşey rastlamadım ama üstteki sensörün de öyle bi durumu olabilir mi bilemicem.Kafamı karıştırdın şimdi  :D

Çevrimdışı TEYOLOGY

Otomobil
    (fırsatı bulur bulmaz tekrar Vag'dayım)
« Yanıtla #11 : 01 Temmuz 2015, 14:27:15 »
Sinan aracın lpg'li miydi? evetse atiker miydi? atiker enjektörler biraz şıkırtılı çalışıyor. ısınıp lpg ye geçince ses başlıyor olması olması aklıma bu soruları getirdi.
Kamış ses verince ney oldum sanır, İplik gerilince yay oldum sanır.
Sarayda oturmakla padişah olmaz kişi,
Abdal ata binince bey oldum sanır.

« Yanıtla #12 : 02 Temmuz 2015, 00:40:34 »
Sinan aracın lpg'li miydi? evetse atiker miydi? atiker enjektörler biraz şıkırtılı çalışıyor. ısınıp lpg ye geçince ses başlıyor olması olması aklıma bu soruları getirdi.
Yok Tolga hocam araçta lpg yok  8)

Çevrimdışı emregnal

Otomobil
    Golf Mk4 1.8 Highline 20V
« Yanıtla #13 : 02 Temmuz 2015, 16:34:04 »
vallahi dostum baktırmakta fayda var çok vakit alacak birşey olduğunu sanmıyorum.En azından seçenekleri azaltmış olursun :)