Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Klima motoru rulmanı değişimi  (Okunma sayısı 6024 defa)

Çevrimdışı Prokizya

Otomobil
    1999 Golf 4
Klima motoru rulmanı değişimi
« : 28 Şubat 2015, 17:47:08 »
Herkese merhaba, yaklaşık bir aydır bir rulman sesi geliyordu, şarj dinamosundan olduğunu tahmin ettim. Musait olunca bugün çıktık sanayiye gittik. Tanıdık bir tamirci var dedik ses bu, eskiden daha sessizdi bu araba. Direk kayışı söküp klima motorunun kasnağını çevirince sorun tespit edildi. Şarj dinamosu söküldü, klima gazı boşaltıldı, klima motoru söküldü, rulman değiştirildi. İçinden NSK marka Japon malı rulman çıktı. Aynısı takıldı yine klimanın gazı dolduruldu 1,5-2 saatte bitti. Maliyet: 200 TL Rakam biraz fazla gibime geldi ama tanıdık güvendiğimiz başka bir yer yok malesef. En azından rulman kilitlemeden halledilmiş oldu.

Çevrimdışı ilGhiNC

Otomobil
    2009 Golf6 1.6 Trendline - Grafit Mavi --- 2015 Seat Leon 1.2 TSI Style Emocion Kırmızı Sunroof
Ynt: Klima motoru rulmanı değişimi
« Yanıtla #1 : 28 Şubat 2015, 20:38:58 »
Hocam ses nasıl bir sesti? Biraz tarif edebilir misiniz? Bizim Golf6 da benzer bir sorun var. Motor çalışırken hırç hırç hırç ses geliyor. Klima kompresöründen olduğunu biliyoruz ama yetkili servisteki usta kompresör değişmesi lazım dedi. Halbu ki kompresörde bir problem yok klima cayır cayır üflüyor buz gibi :D

Belki biz de bu şekilde yırtarız :D
CRAFTER TDI 163 ps

Çevrimdışı Prokizya

Otomobil
    1999 Golf 4
« Yanıtla #2 : 28 Şubat 2015, 21:25:00 »
Aynen ses öyle başladı sonra ses biraz azaldı ama her ihtimale karşı götürdük rulman çıktı. Klimanın soğutmasında sorun yoktu zaten. Soğuk üflüyormuş sizinde zaten rulman olma şansı var. Servisler onarım yapmadıkları için kolay. Ayrıca Kayışı söküp kasnakları çevirip mi baktılar ?

Çevrimdışı Ali07

Otomobil
    Seat İbiza Tdi
« Yanıtla #3 : 02 Mart 2015, 10:36:48 »
Aynı ses benim araçta da var, fakat işin kötü yanı şarj dinamosundan ya da klimadan değil çünkü o kayışı sökünce aynı ses oralardan gene geliyo. Muhtemelen triger ile ilgili. Yeni düğün yaptım maddi durum iyi olmadığı için erteliyorum bakalım.

Çevrimdışı ilGhiNC

Otomobil
    2009 Golf6 1.6 Trendline - Grafit Mavi --- 2015 Seat Leon 1.2 TSI Style Emocion Kırmızı Sunroof
« Yanıtla #4 : 03 Mart 2015, 22:35:16 »
Klimanın randımanında herhangi bir problem var mı? Eskisi kadar iyi çalışıyor mu?
CRAFTER TDI 163 ps

Çevrimdışı Prokizya

Otomobil
    1999 Golf 4
« Yanıtla #5 : 07 Mart 2015, 11:36:30 »
Klimanın randımanında herhangi bir problem var mı? Eskisi kadar iyi çalışıyor mu?

Evet rulman değişimi sonrası denedim gayet güzel. Ama gerçekten iyi ses yapıyormuş şimdi daha sessiz araba.  :)