Gönderen Konu: Klima açınca stop etme  (Okunma sayısı 9454 defa)

Çevrimdışı cazkopat

•  
    • Profili Görüntüle
Klima açınca stop etme
« : 11 Temmuz 2015, 15:22:31 »
Arkadaşlar merhaba, aracımda klima açınca araç rölantisi birden düşüyor, giderken gaz yemiyor ve stop ediyor. Benzinde ve lpg de aynı şekilde boğaz kelebeği vs. dediler temizlettim, klima gazı dediler baktırdım sıkıntı yok neden böyledir? önceden güzel güzel kullanıyordum. bakımları aksatmayan biriyim. bir süre çalıştığında soğuğu güzel veriyor sıkıntısız ama sonra yine stop etmekte.

Çevrimdışı s1nanozk

• Profili Görüntüle
Ynt: Klima açınca stop etme
« Yanıtla #1 : 11 Temmuz 2015, 18:28:18 »
Enteresan bir problem..Belki raatörün oradaki klima fanı devreye girmiyor olabilir mi?Aklıma direk bu geldi benim ama,çünkü öndeki çift fandan teki klimayı açınca otomatik devreye giriyor,devirde ufak bir düşme olup yükseliyor ardından klima çalışması biraz daha yüksek bir devirde oluyor.Şimdilik aklıma başka birşey gelmedi,bi baktrın derim

Çevrimdışı emregnal

•  
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Golf Mk4 1.8 Highline 20V
« Yanıtla #2 : 12 Temmuz 2015, 17:25:15 »
Klimayı üst devirlerde açınca sıkıntı oluyormu peki ? Misal 3000 devirde giderken klimayı açınca direk devir düşme gaz yememe vb. oluşuyormu ? Eğer sadece rölantide yani düşük devirdeyken oluyorsa ve şiddetli sarsıntı yapıyorsa krank devir sensöründen kaynaklı olabilir. Kontrol etmekte fayda var.

Çevrimdışı ilGhiNC

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: 2009 Golf6 1.6 Trendline - Grafit Mavi --- 2015 Seat Leon 1.2 TSI Style Emocion Kırmızı Sunroof
« Yanıtla #3 : 12 Temmuz 2015, 17:38:10 »
VAGCOM ile bağlanıp arıza kaydı okumak lazım. İlla ki görünür ne olduğu.
CRAFTER TDI 163 ps

Çevrimdışı cazkopat

•  
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 13 Temmuz 2015, 02:06:01 »
Klima fanı devreye giriyor çalıştırıyor. Otomatik vites araç giderken açtığımda çalışıyor soğuk da üflüyor güzel güzel. lakin kırmızı ışıkta duraklarken deviri düşürüyor ve stop ettiriyor. Bugün kapının önünde soğuk iken çalıştırdım. fan seviyesini 1-2 de sıkıntısız çalıştı son seviyeye açınca stop ettirdi yine. Birisine sorduğumda klima kompresörü sarmak üzere döndüremiyor vs zorluyor dedi. Vagcom ile görünür mü bu ? kesin emin olsam gidip hemen değiştireceğim, ama ucuz bir şey de değil. Yarın baktırmayı düşünüyorum ustaya

Çevrimdışı cazkopat

•  
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 13 Temmuz 2015, 02:07:44 »
Klimayı üst devirlerde açınca sıkıntı oluyormu peki ? Misal 3000 devirde giderken klimayı açınca direk devir düşme gaz yememe vb. oluşuyormu ? Eğer sadece rölantide yani düşük devirdeyken oluyorsa ve şiddetli sarsıntı yapıyorsa krank devir sensöründen kaynaklı olabilir. Kontrol etmekte fayda var.

Düşük devirde öyle bir sarsıntı yapıyor ki motor yerinden kopacak  gibi:))

Çevrimdışı emregnal

•  
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Golf Mk4 1.8 Highline 20V
« Yanıtla #6 : 16 Temmuz 2015, 12:26:05 »
Vagcomdan bir sonuç elde edebildiniz mi ? Aynı sorun bende de var. Durmaya yakın ECON moduna alıyorum klimayı klima motoru devre dışı kalınca sıkıntı olmuyor biraz hızlanınca AUTO konumunda devam ediyorum.

Çevrimdışı cazkopat

•  
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 20 Temmuz 2015, 22:14:21 »
abi yok ne vagcom ne boğaz ne kompresor bırakmadım yok. kompresör değişti boğaz kelebeği temizlendi gün boyu ordan oraya dolandım bir türlü bulamadık

Çevrimdışı TEYOLOGY

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: (fırsatı bulur bulmaz tekrar Vag'dayım)
« Yanıtla #8 : 04 Ağustos 2015, 01:23:17 »
distribütörden kaynaklanabileceğini düşünüyorum. araç rölantideyken far, cam motoru gibi elektrikli aletler rölanti dalgalanmasına neden oluyor mu?
Kamış ses verince ney oldum sanır, İplik gerilince yay oldum sanır.
Sarayda oturmakla padişah olmaz kişi,
Abdal ata binince bey oldum sanır.

Çevrimdışı Prokizya

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: 1999 Golf 4
« Yanıtla #9 : 04 Ağustos 2015, 20:24:16 »
distribütörden kaynaklanabileceğini düşünüyorum. araç rölantideyken far, cam motoru gibi elektrikli aletler rölanti dalgalanmasına neden oluyor mu?

Dediğiniz bir bakıma doğru ama eğer ilave güç tüketen cihazlar devreye girince sorun var ise şarj dinomasıda sorunlu olabilir. Düşük voltaj üretiyorsa sıkıntı çıkar.

Ayrıca kompresörü değiştirdik demişsiniz hala nasıl çözüm olmaz. Klima gazı yüksek basınç oluşturup kompresörü zorlama bu arada araca aşırı yük bindirebilir diye aklıma geliyor.

Çevrimdışı cazkopat

•  
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 23 Ağustos 2015, 16:31:23 »
Dediğiniz bir bakıma doğru ama eğer ilave güç tüketen cihazlar devreye girince sorun var ise şarj dinomasıda sorunlu olabilir. Düşük voltaj üretiyorsa sıkıntı çıkar.

Ayrıca kompresörü değiştirdik demişsiniz hala nasıl çözüm olmaz. Klima gazı yüksek basınç oluşturup kompresörü zorlama bu arada araca aşırı yük bindirebilir diye aklıma geliyor.

Rölantide far cam çalıştığında hiç bir sıkıntı yoktu. Hatta klima dışında çalışmayan arıza verdiren hiç bir şey yoktu.

Neyse ki sorunu çözdük. 2 gün bir ustaya bıraktım tek tek araştırarak buldu. gel abi test et bak dedi. Her hangi bir sıkıntı kalmamış. Nereden yada nasıl yaptın sorusuna düzgün bir cevap alamadım. Hiç bir parça değişmediğini söyledi. 200 tl ye hallettik. Kompresör de çalışıyor, ve gazı da yeni soğutması sıkıntısız.

Çevrimdışı TEYOLOGY

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: (fırsatı bulur bulmaz tekrar Vag'dayım)
« Yanıtla #11 : 24 Ağustos 2015, 02:43:14 »
gecmis olsun. ama cok merak ettim dogrusu.  :)
Kamış ses verince ney oldum sanır, İplik gerilince yay oldum sanır.
Sarayda oturmakla padişah olmaz kişi,
Abdal ata binince bey oldum sanır.