Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: İticilerden gelen ses  (Okunma sayısı 24458 defa)

Çevrimdışı golf_vw

• Otomobil
    Golf IV 2001 Comfortline
İticilerden gelen ses
« : 04 Ekim 2014, 01:12:50 »
merhaba arkadaşlar benim aracımda 1, vitesten 2, vitese geçtikten sonra dışarıdan çok sert motor sesi geliyor içeriye belli etmiyor ama camı açınca kendini çok beli ediyor ses, mesela 1. vitesten 2. vitese geçti araç 2500-3500 devirlerinde araçtan çok keskin motor sesi geliyor ( motor sesi derken motor bağırmıyor sadece o devirde motor sesi ile birlikte zırıltı geliyor ) bu sesi 2,3,4,5 . viteste de yapıyor sadece 1, viteste yapmıyor bu devirler arasında bu sesin sebebi neden olabilir iticilerden mi kaynaklanır veya başkabir sebebimi vardır ? iyi forumlar.

Ynt: İticilerden gelen ses
« Yanıtla #1 : 04 Ekim 2014, 01:35:43 »
O bahsettiğin itici(lifter) den gelen ses bende de vardı. Fakat vites gözetmeksizin düşük devirlerde geliyordu. gaza bastığımda geçiyor. devir düşünce yine şıkırdamaya başlıyordu. Yağ pompası arızasından dolayı yağ basıncı da düşmüştü iticiler de yağsız çalışmaktan o sesi çıkarıyordu. yağ basıncını bir ölçtür derim. ama analog aletle ölçtür zira digitaller de tolerans artabiliyor. basınç düşükse yağ pompası değişecek. pompayı değiştirdiğinde basınç yine düşükse biryerlerde çatlak vardır o yüzden basıncı yakalayamıyordur ki inşallah öyle değildir. 2-3 bin tl ni yer yoksa. pompa değişti basınç yerine geldi diyelim ses yine de kesilmemişse kesilmemişse lifterler değişecek.
Bana aklı başında bir insan gösterin, onu sizin için tedavi edeyim.  (Carl Gustav Jung)

Çevrimdışı golf_vw

• Otomobil
    Golf IV 2001 Comfortline
« Yanıtla #2 : 04 Ekim 2014, 02:41:21 »
benim anlatmak istediğim ses düşük devirlerde geliyor araç kendini toparlayınca biraz geçiyor ama tam geçmiyor gibi. birde dediğim ses tok bir ses yani biryere değip şıkırdama gibi değil de hırıltı sesi gibi diyim. yağ pompa arızasını bilgisayara sokunca verirmi

« Yanıtla #3 : 04 Ekim 2014, 02:56:11 »
bu videoları kulağını dikkatlice vererek izlermisin. böyle mi?
http://youtu.be/L4gfl06OgOU
http://youtu.be/tRVlRbBxnec
http://youtu.be/_cyDHc6nF2w
Bana aklı başında bir insan gösterin, onu sizin için tedavi edeyim.  (Carl Gustav Jung)

« Yanıtla #4 : 04 Ekim 2014, 12:14:58 »
akdenizli, Evt biraz hırıltı tırıltı varmis senin aracta peki suan stabil mi duzeldi mi artik arac ?

golf_vw, adamim

senin dedigin ses acaba su ses mi ?

Arac ile yolda giderken solda veya sagda duvar veya bariyer varsa hafif cami actiginda gelen amerikan arabalarindaki gibi mustang tarzi kabarti bir motor sesi mi ? Eger o ise bmw v.s hemen hemen tum benzinli araclarda olan ilginc ve garip bir ses o da. Ozellikle aracin yakininda bisi varsa yankidan v.s olusan sacma bir ses. Bariyer duvar v.s gibi. Oyle etrafin bos bir alanda dene pek ses cikmicaktir.

Onun disinda o degilse sanki bende de var gibi de iste araclari direk kiyaslayabilsek kullanabilsek anlicaz ne normal ne degil de boyle zor isimiz ;)

Yag ile ilgili bir baslikta paylasmistim buyrun link benim aracin calisma sesi. Aynı anda farkli uzaklik ve acilardan cekilmis 4 adet video. Ozellikle 3. ve 4. videoda ufak ufak arkada ince kelebek sesi gibi bisi var. O ara ara oluyor normal sanirsam bir bakin sizde.

link : http://www.dosya.tc/server34/2xCkuq/1.6_motor_sesi.rar.html

Bir de sormak istedigim sizin motor da SR benimde. Bende kayis kapagi yok hic cok ilginc. Direk acikta boyle gorunurde. Nereden temin edebilirim hangisi tam olarak olur bana acaba yardimci olabilir misiniz ? Takayim bende bir kapak ;)

Aracininin massallahi var bu arada 322 binde :) Bu sorunlar disinda tas gibidir herhalde.
« Son Düzenleme: 04 Ekim 2014, 12:50:10 Gönderen: by_tata »

Çevrimdışı golf_vw

• Otomobil
    Golf IV 2001 Comfortline
« Yanıtla #5 : 04 Ekim 2014, 14:42:30 »
by_tata ; aynen öyle benim dediğim ses camı açtığımda sağda veya solda duvar varsa geliyor boş alanda gelmiyor, tarzı kabartılı bir motor sesi. düşük devirlerde geliyor genellikle araç kendini toparlayınca geçiyor gibi .

- gönderdiğin link açılmıyor. videoları göremedim ben.

-triger kapağına gelincede vw yedek parça servisi varsa yakınında veya bildiğin biryer aracının şasi numarasını göstererek uygun bir kapak temin edebilirsin diye düşünüyorum.

« Yanıtla #6 : 04 Ekim 2014, 15:41:14 »
Simdi soyle ki : Sadece yanki olusan alanlarda bordur v.s duvar kenarlarindan gecerken gelen o sanki yeterince benzini yakamiyormus gibi zorlaniyormus gibi biraz da bogulma sesine benzer bir ses o ve hemen hemen tum benzinli araclarda var. Dikkat et onune cikan ilk benzinli aracla dene ayni sesi alirsin. 97 model bmw de de vardi vw de de var sasirmadim. Ladalarda da var, var da var. Cok ilginc ses rahatsiz edici aslinda ama problem degil en azindan onu biliyorum o yuzden gonul rahatligi ile sur aracini. Cunku bu ses devrini tam kavrayana kadar olusan bir yankidan ibaret sadece. Soyle ki bazen bordurlar kesiliyor kavsaklarda v.s Sol cam acik giderken ses gelirken bordur bittiginde direk ses de gidiyor. Cunku motordaki o bogum sesi bordur sana yansitmis oluyor ses dalgalarini.

Yani benim suana kadar kullandigim araclar hep benziylidi hepsinde vardi bu ses. Buna istianeden baska birseyler varsa bakariz degerlendiriz arkadaslarla.

Linke gelince tiklayinca acilan sayfada altta download butonu var oraya tikliyorsun indiriyorsun pc`ne ondan sonra izliyorsun 4 adet .mp4 var icerisinde.

Triger kapagini da cikmacilardan bulmaya calisicam bakalim.

Çevrimdışı golf_vw

• Otomobil
    Golf IV 2001 Comfortline
« Yanıtla #7 : 04 Ekim 2014, 22:47:14 »
by_tata ; aynen anlattığın gibi oluyor dediğim ses tam üzerine bastın bordur bittiğinde sesde bitiyor dediklerinin tamamı benim anlatmak istediklerim ile uyuşuyor.
 - senin videolarını izlediğimde motor sesi bence normal ve triger kapağıda var gibi gözüküyor sonradan çıkarılmadıysa sen v kayışı ile karıştırmış olmayasın çünkü videodaki aracın triger kapağı duruyor.

« Yanıtla #8 : 05 Ekim 2014, 03:33:49 »
by_tata; hırıltı sorununu çözdük. evet araç 330bin de hani derlerya "yaşlı ama traşlı" :))) aynı öyle. başka bir sıkıntısı yok çok şükür.
golf_vw; kafana takmana gerek yok. o ses büyük ihtimalle akümülatörün ordan biyerden geliyor. Devirdaim, kayış, kasnak, bilye, rulman vs.

« Yanıtla #9 : 05 Ekim 2014, 17:15:29 »
by_tata ; aynen anlattığın gibi oluyor dediğim ses tam üzerine bastın bordur bittiğinde sesde bitiyor dediklerinin tamamı benim anlatmak istediklerim ile uyuşuyor.
 - senin videolarını izlediğimde motor sesi bence normal ve triger kapağıda var gibi gözüküyor sonradan çıkarılmadıysa sen v kayışı ile karıştırmış olmayasın çünkü videodaki aracın triger kapağı duruyor.

Evt. sanirsam oyle olmus karistirmisim V kayisi ile :)

« Yanıtla #10 : 05 Ekim 2014, 17:16:47 »
by_tata; hırıltı sorununu çözdük. evet araç 330bin de hani derlerya "yaşlı ama traşlı" :))) aynı öyle. başka bir sıkıntısı yok çok şükür.
golf_vw; kafana takmana gerek yok. o ses büyük ihtimalle akümülatörün ordan biyerden geliyor. Devirdaim, kayış, kasnak, bilye, rulman vs.

Akdenizli,

benim 3. ve 4. videoda cok hafif bir tirilt ince bir ses geliyor boyle metal kelebek sesi gibi. Nerden geldigi ile ilgili bir fikrin var mi ? Gerci yakindan cekince telefon olacak olmicak sesleri biraz abartiyor fazla da.

Çevrimdışı edincol

• Otomobil
    Polo 6N2 - AKK - Comfortline
« Yanıtla #11 : 05 Ekim 2014, 20:14:26 »
Kaliteli yağ kullanımı hidrolik supap iticilerin sesinin azaltılmasında kesinlikle etkili olacaktır.
Temel sebep: Süpap iticileri, eğer motor yağı ile tam dolamaz ise süpap zamanlamaları (krank açısına göre) kayar, aracın performansı düşer ve belirilen şakırtıyı yapar.
Motor parçalarında aşınma olmadığını kabul edersek, bu durumun temel sebebi genellikle motor tasarım viskozitesinden daha yüksek viskoziteli kalan motor yağı kullanmak olacaktır ve kendini iki durumda gösterir:
1. Sabahları ortam sıcaklığı düşüktür ve seçilen yağ akıcılığını kaybetmiştir, yağ pompası karterden yağı çekip basamaz dolayısı ile supap iticileri dolmaz, şakırtı duyulur, motor ısınınca düzelir.
2. Araç yağ yakıyordur, uyanık usta yağ yakma problemini azaltmak için kalın yağ seçer (normal tasarım viskozitenin 2 vaya 3 basamak üzerinde), yine  supap iticileri dolmaz, şakırtı duyulur, bazen motor ısınınca düzelir.

Fakat diğer dikkat edilmesi gereken durum şu şekilde,
1. Kullanıla gelen daha düşük koruyuculuğa sahip olan yağ, supap iteceklerinin mekanik salmastralarında (sızdırmazlık elemanlarında) ve yağ pompasında aşınmalara neden olur, ancak fark edilmez.
2. Daha düşük viskoziteli yağ kullanılmaya başlayınca, yağ pompasındaki ve supap itilerindeki kaçaklar, iticilerin tam dolmasını engeller, bu durumda zamanlamalar değişir, güç kaybı hissedilir, şakırtı duyulur. Bu durumda iticilerin değiştirilmesi gerekir.
Akıl yaşta değil baştadır.

Çevrimdışı golf_vw

• Otomobil
    Golf IV 2001 Comfortline
« Yanıtla #12 : 05 Ekim 2014, 23:11:41 »
arkadaşlar birde aracın 3000 3500 devirleri arasında fazla ses yapmasının nedeni egzozdan olabilirmi arkadaşlar hangi parçayı bakıma sokmak lazım. neden egzozdan dedim çünki ses alttan geliyor gibi çok bağırma değil ama zırıltı
« Son Düzenleme: 05 Ekim 2014, 23:12:54 Gönderen: golf_vw »

« Yanıtla #13 : 06 Ekim 2014, 03:36:01 »
By_tata: Üzgünüm şu an video izleyemiyorum. Benim bebe uyuyorda :))
golf_vw: Olabilir, herşey olabilir. gevşek bir civata bile yapabilir senin dediklerini. Gözle görerek, kulakla takip etmek lazım forumdan başka ne diyebilelim. :))