Gönderen Konu: hava filtresi  (Okunma sayısı 8139 defa)

Çevrimdışı samet78

• Profili Görüntüle
hava filtresi
« : 25 Şubat 2014, 20:42:23 »
merhaba arkaşdaşlar. 99 golf 4 üm var hava filtresi taktırmak istiyorum. yarar ve zararları neler olabilir. bi yarar beklemiyorum ses amaçlı sadece yüksek devirli kullanmanın hariicinde başka bi sıkıntısı olur mu bu maf sensörümüydü ona zarar verirmi acaba. birde ankarada yaptıran var sa nereye taktırabilirim.

Çevrimdışı edincol

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Polo 6N2 - AKK - Comfortline
Ynt: hava filtresi
« Yanıtla #1 : 25 Şubat 2014, 21:00:01 »
Performans Hava Filtresi adı altında satılan filtrelerin süzme miktarları OEM hava filtrelerine göre daha düşüktür. Fakat performans filtre üreticileri bunun motor için zararlı olmadığını iddia ediyorlar oysa ki durumun böyle olmadığını en azından herhangi bir yağ firmasının sitesine girip, yağ ömrünü düşüren ilk etmenin tozlu koşullar olduğunu okuyarak görebiliriz veya motora sürekli daha fazla partikülün girdiğini ve yanma ile bunların sürekli daha fazla atık oluşturacağını düşünün. Performans filtresi adı altında satılan filtreler motora daha fazla hava akışı sağlayarak performans artışı vaadinde bulunarak pazarlanıyor fakat zaten bu motor elemanını tasarlayan mühendisler eminim ki bunun hesabını yapıyor ve yeterli akışı sağlayacak şekilde bir sistem koyuyorlar. Anladığım kadarıyla sizin amacınız motordan daha fazla ses çıkartıp tatmin olmaktı, bunu yaparken de en azından soğuk hava akışını dikkate alarak konumlandırma yaparsanız performanstan en az şekilde ödün vermiş olursunuz.

Açık hava filtrelerinin performans testlerini buradan izleyebilirsiniz:
http://www.youtube.com/watch?v=gCi2yo4UqPI

Söylediklerim tabi ki üst düzeyde modifiye yapımış motorlar için geçerli değil.
Akıl yaşta değil baştadır.

Çevrimdışı emirdede

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: 99 GOLF MK IV AUT.
« Yanıtla #2 : 25 Şubat 2014, 21:33:54 »
Bende bişe soracam bir abim lpg kirli hava giltresi sever çok fazla temizleme araç çok yakar dedi...ne kadar doğru acaba
« Son Düzenleme: 25 Şubat 2014, 21:34:31 Gönderen: emirdede »

Çevrimdışı Ali07

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Seat İbiza Tdi
« Yanıtla #3 : 25 Şubat 2014, 23:17:40 »
Ben de performans filtreyi söküp normale geçicem, değiştirelim :)
« Son Düzenleme: 25 Şubat 2014, 23:17:54 Gönderen: Ali07 »

Çevrimdışı kadir5590

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 25 Şubat 2014, 23:31:27 »
+15 hp  :D
JazzBlue Mk4 Golf

Çevrimdışı s1nanozk

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 25 Şubat 2014, 23:53:57 »
açık hava olanların yararından çok zararı var.belki cold air olup tamponun iç kısma takılanlar iyidir ama onlar da çok pahalı ve temizlikleri pratik değil.en mantıklısı kutu içi performans filtresi tercih etmek  :tamamdir

Çevrimdışı serhat

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 26 Şubat 2014, 00:04:53 »
standart 1.6 bi arabada sesten başka bişeye yaramaz araba rahatladı çekişi arttı diyenler var doğrudur rahatlar mantıken burnunuzu düşünün tıkanınca rahat nefes alamazsınz açık hava filtreside öyle standart filtrelere oranla geçirgenliği daha fazladır eğer mesuliyet kabul ettircek kadar işe yarar faydalı bişey olsaydı 1litre 5-30 yağı 50 liraya satan doğuş oto açık hava filtreside satardı servislerinde  ;) bende kullandım bi ara simota racing sport ve K&N kullandım hemde orjinalin gözünü seviyim :)
« Son Düzenleme: 26 Şubat 2014, 00:05:34 Gönderen: serhat »
WOLFSBURG STYLE ;)

Çevrimdışı 34ZD0555

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 26 Şubat 2014, 21:44:16 »
açık hava filtresini bende kullanıyorum geri dönmek istedim ama yapılan bazı değişikliklerden sonra filtre kazanı artık yerine sığmıyor bu sebeple dönemiyorum.fakat bir arkadaşımızın yazdığı yorumun hepsine katılamayacağım.üretilen araçlar sınıflarına göre farklılık gösterir.mühendis hesaplamış bunu koymuş.doğrudur mühendise biz bu fiyat aralığında bir araç üretmek istiyoruz bu aracın performans, yakıt ekonomisi ve maliyet anlamında en uygun olan parçaları seç ve aracı üretelim gibi basit anlatımda bir proje isterler.bu demek değildir ki aracınızın fabrikasyon olan bütün parçaları aracınız için en iyi parçalardır...eğer böyle bir durum söz konusu olsaydı araçların kendi resmi modifiye firmaları ve bu firmalar harici yüzlerce modifiye firması ayrıca jant lastik süspansiyon firması vs  bu kadar çok sayıda olmazdı saygılar.

Çevrimdışı edincol

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 26 Şubat 2014, 21:58:39 »
Evet bu yüzden uyduruk açık hava filtrelerini değil, aracımıza uygun MANN Filter, Mahle gibi kaliteli ve aracımıza uygun olan modellerde filtre kullanmak doğru olandır.

Çevrimdışı 34ZD0555

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 26 Şubat 2014, 23:07:05 »
Evet bu yüzden uyduruk açık hava filtrelerini değil, aracımıza uygun MANN Filter, Mahle gibi kaliteli ve aracımıza uygun olan modellerde filtre kullanmak doğru olandır.

siz şimdi diyorsunuz ki benim aracım fabrikadan 195/55/15 lastik ve çelik jant ile çıktıysa ben 205/55/16 lastik ve alüminyum alaşım jant kullanmam çünkü mühendisler bunu uygun görmüş.yada benim aracımda monroe yada boge amortisör kullanıldıysa ben gidip aracıma uygun üretilmiş olsada kırmızı koni yada eibach coilover kullanmam?
« Son Düzenleme: 26 Şubat 2014, 23:07:48 Gönderen: 34ZD0555 »

Çevrimdışı edincol

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 26 Şubat 2014, 23:37:30 »
siz şimdi diyorsunuz ki benim aracım fabrikadan 195/55/15 lastik ve çelik jant ile çıktıysa ben 205/55/16 lastik ve alüminyum alaşım jant kullanmam çünkü mühendisler bunu uygun görmüş.yada benim aracımda monroe yada boge amortisör kullanıldıysa ben gidip aracıma uygun üretilmiş olsada kırmızı koni yada eibach coilover kullanmam?

Hava filtresiyle ilgili aklınıza takılan bir şey varsa sorabilirsiniz. Jant ve lastikler hakkında bilgi almak için başka konu açmanızı tavsiye ederim, başkasının bilgi almak için açtığı konuyu saptırmaya gerek yok.

Çevrimdışı 34ZD0555

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 27 Şubat 2014, 08:28:23 »
Hava filtresiyle ilgili aklınıza takılan bir şey varsa sorabilirsiniz. Jant ve lastikler hakkında bilgi almak için başka konu açmanızı tavsiye ederim, başkasının bilgi almak için açtığı konuyu saptırmaya gerek yok.

anladım şu durumda siz en iyi ben bilirime getiriyorsunuz... arkadaşın "uyduruk" değilde kaliteli bir hava filtresi alıp almayacağını, bakımlarını zamanında yaptığı sürece bu filtrelerin ömürlük olduğunu, bir daha üreticilerin ucuza kaçmak için ürettiği "dandik" kağıt filtrelerden almak zorunda kalmayacağını bilmiyorsunuz.arkadaşa ne kullanacağını sormayıp uyduruk filtre kullanmayın diyip kestirip atmak yanlıştır. diğer konularda bilgi almak için ise size danışmayacağımdan emin olabilirsiniz .saygılar

Çevrimdışı dirgin

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 27 Şubat 2014, 12:26:57 »
gerek olsaydı fabrika bunu orjinal olarak takardı bence gerek yok orjinali bozmayı sevmeyen birisi olarak.herşey doğal kalsın  :)

Çevrimdışı edincol

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 27 Şubat 2014, 20:32:57 »
anladım şu durumda siz en iyi ben bilirime getiriyorsunuz... arkadaşın "uyduruk" değilde kaliteli bir hava filtresi alıp almayacağını, bakımlarını zamanında yaptığı sürece bu filtrelerin ömürlük olduğunu, bir daha üreticilerin ucuza kaçmak için ürettiği "dandik" kağıt filtrelerden almak zorunda kalmayacağını bilmiyorsunuz.arkadaşa ne kullanacağını sormayıp uyduruk filtre kullanmayın diyip kestirip atmak yanlıştır. diğer konularda bilgi almak için ise size danışmayacağımdan emin olabilirsiniz .saygılar

Tabi ki kestirip atmadım. İlk mesajımda arkadaşın sorduğu soruya bilgim dahilinde cevap verdim, nedenlerini de anlattım.