Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: hareket halindeyken rolantiye düşünce stop etme sorunu ve çözümü  (Okunma sayısı 243915 defa)

Çevrimdışı ogretmen_ankara

• 2001 Golf Comfortline Red
dikakt edersen senin anlattığın sorunla konu başlığında anlatılan sorun farklı şeyler

Benim anlattığım farklı bişey değil, neden dersen benim araç otomatik olduğunda d konumunda hafiften araç kendisi gaz verdiğinden stop etmiyor. manuel olsa bende de rolantide stop ederdi

Çevrimdışı ferhattasdemir

• Eksantrik sübap açar, motora benzin kaçar :)
arkadaşlar bu rölantide ve hareket halinde iken boşa alıp rölantiye bırakınca stop etme sorunu bende de vardı. o zaman araştırırken bu başlığı görmüş ve mehmet arkadaşımızın bahsettiği hortumu kontrol ettiğimde benimkininde elektrik bandıyla sıkı sıkı sarıldığını görmüştüm. onu ben sarmadığım aracı aldığım 1 yıl kadar sürede de bu sorun olmadığı için muhtemel sebepler de fazla olduğu için o yüzden herhalde bu değil diye memlekette olmadığım için ustama telefon açtım %80 boğaz kelebeği kirlenmiştir dedi. bulunduğum yerdeki tanıdık ustaya götürdüğümde o da muhtemelen boğaz kelebeği dedi ve hava filtresinin hortumunu söktüğünde hakkatende kirli olduğunu gördüm. yağ ve toz bileşimi bir tabaka kaplanmıştı klapeler üstüne filan. temizlendi adaptasyonda yapıldı. aracı teslim aldığım gün ve ertesi gün harbiden rölanti dalgalanması ve stop sorunu kaybolmuş aracım eski haline dönmüştü. ancak 2. gün benzinde göstergeden görülemeyecek kadar ama dışarıdan ve içeriden motorun çalışmasından hissedilen lpg de ise daha fazla olan göstergeden de görülebilen bir sarsıntılı çalışma yine hafif dalgalanma ve lpg de kendi kendine gaz alıp verme  ve her iki yakıt sisteminde de 1. 2. ve 3. viteslerde kerkinme silkelenme gibi birşeyler olmaya başladı. stop etme yoktu ama. bu sefer aracımı takibinde olduğum daha önce de telefonla arayıp danıştığım ustama götürdüm. yapılanları anlattım. hortumu söktü evet temizlenmiş dedi adaptasyon yaptılar mı dedi gözümle görmediğim için yaptıklarını söylediler dedim. peki kelebeği söktüler mi yerinde mi temizlediler diye sordu onu da bilmiyordum istersen tel le öğreneyim dedim gerek yok dedi çünkü o arada sorunu görmüştü. birincisi daha önce sarılı olan bu fotodaki hortumu iyice ayırmışlar ama asıl sorun bu değil buna birazdan yine değineceğim. bu hortumun altında serçe parmaktan daha ince 3. bi hortum daha var onu yerine takmamış motor üstündeki plastik kapağın altına sıkıştırıvermiş boğaz kelebeği temizliği yapanlar. onu yerine takar takmaz o anda motorun çalışması düzeldi. kontrol ederken bu arada lpg bittiği için lpg alıp gelmemi istedi adaptasyo yapacağım dedi. ben daha lpg almaya giderken herşeyin düzelmiş olduğunu görmüştüm kerkinme silkelenme gitmiş motorun sarsıntılı çalışması gitmiş dalgalanma durmuş ve lpg de ki gaz alıp verme bitmişti. lpg alıp geldikten sonra bir de adaptasyon yaptı. aldığı ücret 10 TL. normalde almazdı onu da ama kendi vag-com u versiyon tutmayıp servis hatırlatma yazısını silemediği için komşusuna sildirdi 5 tl ona verecez dedi 5 tl de siftah parası olsun dedi sabahın erken saati olduğu ilk müşteri olduğum için. işlem tamam dedi kaputu kapattı. e dedim şu yırtık olan hortum o çok önemli birşey değil dedi aslında takmadan önce bi hortum uyduruverseydik iyi olurdu ama topladık dedi yine böyle birşeyler yaparsa gel o zaman uydururuz içine sinmezse de 50 tl ye yan sanayi yeni hava filtre hortumu takarız dedi. şimdi benim bu fotodaki işaretli hortum ayrık bir şekilde duruyor ama ne dalgalanma nede stop sorunu var. ben anlamadım şimdi bu ne iş?
Eksantrik sübap açar, Motora benzin kaçar
Çok zorlama kelebeği, Araba altından uçar... :)

Çevrimdışı cyrano

• 1.6 trendlıne 2001
aynı anlatılan sorun bende de var şekildeki gibi bir uygulama yapacağım ama ustasz biraz zor çözülür gibi

Çevrimdışı cyrano

• 1.6 trendlıne 2001
valla ısparta da brc servisinde 10 llr bilgisayar ayarı yaptı azaldı amaaaaaaaa
gene de oluyorrrrrrrr

gene de oluyor dediğin silkeleme mi. ateşleme sistemine baktır. bujiler kabloları ve bobin. bende de hala tam düzelmedi konyaya gitmeyi bekliyorum. bujileri değiştirteceğim... çünkü zaten biraz eskiydi bir dahaki 10000 değiştiririz dedik ama bekleyemeyeceğim 10000 i daha 5000 oldu. silkeleme var.

Çevrimdışı cyrano

• 1.6 trendlıne 2001
hayır silkelenme değil yavaşladığımda bazen hafif fren yokladığımda araba pat diye stop ediyor

viteste iken mi yoksa boşa aldığında mı? boşa aldığındaysa rölantide de stop ve dalgalanma varsa boğaz kelebeğini temizlet birde bu hortuma bi bak

Çevrimdışı cyrano

• 1.6 trendlıne 2001
genelde tam durukladığımda yani boştayken oluyor
ama viteste de bazen oldu
bu boğaz kelebeği temizltme işi uzun sürer mi bir de ne kadara mal olur
çünkü galiba yaptıracağım bu işi
yanıtlayan arkadaşlara teşekkür ederim

Çevrimdışı ogretmen_ankara

• 2001 Golf Comfortline Red
genelde tam durukladığımda yani boştayken oluyor
ama viteste de bazen oldu
bu boğaz kelebeği temizltme işi uzun sürer mi bir de ne kadara mal olur
çünkü galiba yaptıracağım bu işi
yanıtlayan arkadaşlara teşekkür ederim

Ortalama taş çatlasın yarım saat sürer. 30-50 TL arası yapıyorlar genelde...Temizlik+Adaptasyon

Ortalama taş çatlasın yarım saat sürer. 30-50 TL arası yapıyorlar genelde...Temizlik+Adaptasyon

aynen. ben karamanda 50 tl ye yaptırdım mesela. öğleden sonra 1 gibi bıraktım 1 saat sonra işyerime getirdi arabayı tanıdık olduğu için. burda pek usta yok malesef o yüzden işçilikler pahalı. koyunun olmadığı yerde keçiye abduraman çelebi derlermiş :)

adaptasyon yapıyormusunuz diye özellikle sor yapmıyoruz derse başkasına bak çünkü adaptasyon yapılmazsa pek bi düzelme olmuyor ve mümkünse aracının başında dur tanıdık filan değilse. söküp temizleyelim derlerse de izin verme bence. kaş yapalım derken göz çıkarır memleketim ustaları çok iyi değilse şayet.

bravo hocam süper paylaşım

Çevrimdışı drn

tebrik ederim güzel palaşım olmuş kendi aracıma uyguladım fayda buldum

Çevrimdışı cyrano

• 1.6 trendlıne 2001
orjınal yetkili serviste 45 liraya boğaz kelebiğini temizlettim
sorun tamamen bitti çok pahalı bir işlem değil yetkili serviste yaptırın derim