Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Hararete dikkat edin...  (Okunma sayısı 3412 defa)

Hararete dikkat edin...
« : 14 Kasım 2008, 16:40:34 »
Herkese merhaba,

Dün akşam seyir halindeyken fanı açıp aracın içini biraz ısıtmak istedim, fakat fan buz gübü soğuk hava veriyordu.
O sırada sıcaklık göstergesine baktım ibre tam 120 derecedeydi. Hemen aracı sağa çekip stop ettim ve kaputu açıp kontrol ettim. Radyotör buz gibiydi yani motorda su dolaşımı olmuyordu, bundan dolayı motor aşırı ısınmıştı ve radyotörde soğuk su olduğundan fan soğuk üflüyordu.

İşin kötüsü yol bilgisayarı bu sorunla ilgili uyarı vermiyor, yani ibreye bakmasam hiçbir şeyin farkında olmayacaktım, sorunu motordan dumanlar çıkınca ancak farkederdim herhalde.

Neyse sonrasında İvedikte servisten arkadaşı cepten arayıp ne olabilir diye sordum, onlarda devridaimde bir problem olabilir dediler ve aracın çekilip servise getirlmesi gerektiğini söylediler. Sonra bir çekici bulduk, arabayı çektirdik.

Sabah servise gittim, motorun açılması gerektiğini söylediler. Motoru indirdiler, aşırı ısınmadan dolayı motor contasının ve sübapların değişeceğini, motor kapağının birleştiği kesimdeyse yüksek ısınmadan dolayı çok ufak hasar oluştuğunu söylediler.
Aracın benden önceki kullanıcısı devridaim popmasını zamanında değiştirmediğinden dolayı plastik çarkın parçalanmasından kaynaklandığını öğrendim.

Motorda değişmesi gereken hayati parçaların hepsini değiştirdik, siz siz olun değişmesi gerekenleri zamanında değiştirin ve parça alırken ucuz olsun diye adi malzeme almayın..

Saygılar...

« Son Düzenleme: 15 Kasım 2008, 09:47:29 Gönderen: savas_ankara »

Ynt: Hararete dikkat edin...
« Yanıtla #1 : 14 Kasım 2008, 18:45:15 »
aynısı değil ama gecenlerde benimde basıma buna benzer bi olay geldi
yagmurlu bir havada e-5 teydim trafik adım adım ilerliyodu
sanki kaputtan buhar cıkıyo gibi geldi bi an o buhar arabadanmı geliyo derken bi anda heryeri buhar sardı
arac bagırmaya basladı hararet ibresi 120 oldu
hemen kapattım kontagı kaputu actım (trafik zaten ilerlemiyodu) su kaynattı sandım ama alaka kuramadım
aracı çalıştırmadan iterek sağa çektim
kontagı acınca hararet alarmı veriyodu sogumasını bekledim su vardı yanımda ilave etmek istedimki o anda farkettim şanzımanla motorun birleştigi yerde bakalit siyah bir boru var iki hortum baglı birde kablo
yarılmış yani patlamış diyelim
yakınlarda servis vardı bi usta aldım yanıma parcayıda tarif ettim aldık değişti bir süre kontrol etti hemen orda flan
meğer sigorta atmış
trafikte ilerleyemedigim için önden soguk hava giripte radyatörü sogutmuyordu sigorta atınca radyatörün pervaneleride çalışmamış
haliyle hararet yaptı bi anda,kaloriferide sıcaga ayarlayıp acmıstım bilmem artık etkisi oldumu
o parcaya 20 lira verdim ustada 20 aldı
bi sigorta yüzünden işte....

Çevrimdışı OffLineR

• Otomobil
    2001 Range Rover & 2016 C180
  • İtinayla, sabırla, keyifle modifiye edeceksin ! :)
« Yanıtla #2 : 14 Kasım 2008, 20:04:12 »
Geçmiş olsun arkadaşlar.
Hemen farketmişsiniz allahtan.
Air Ride \ Havalı Süspansiyon ;)

« Yanıtla #3 : 15 Ağustos 2009, 16:48:57 »
geçmiş olsun aynısı benim passatımın başına geldi pompa plastikmiş kırılmış yetkili serviste metal pompa taktılar şimdi tıkır tıkır çalışıorr

Çevrimdışı golfburak58

• Otomobil
    Golf Mk4
« Yanıtla #4 : 25 Eylül 2009, 00:44:17 »
benim başıma sizinkilerden biraz daha kötüsü geldi harareti 130 a kadar çıkıp bilgisayar kocaman stop yazıyodu.neden volkswagen böyle bişey yapar anlamadım ama su pompasının pervanesini plastik yapmışlar o da kırılmış.değiştirildi ve demirlisi takıldı.ama bu değişim yapılana kadar aracı 20 dk lık mesafelrde hareret yaptırmadan bi süre kullandım bunu da cahillime veriyorum