Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Golf IV'te sert vites geçişleri  (Okunma sayısı 42844 defa)

Çevrimdışı mussel

• Otomobil
    A4 B7 2.0 TFSİ AVANT QUATTRO
Ynt: Golf IV'te sert vites geçişleri
« Yanıtla #42 : 20 Mayıs 2012, 21:26:23 »
Konu biraz eskimiş ama daha sonra bu şikayetle arayan olursa bi faydamız olsun.Bende de 1. ve 2. vitese geçerken çok fazla sorun yaşamaya başlamıştım,sağolsun eyüp usta sıkıntıyı çözdü,ne yağ,ne baskı balata ne de aradaki bağlantılar,şanzumanın üstünde ki mekanizma değişmesi gerekiyor,yağlanmayan yer kalmadı durum düzelmedi,bahsettiğim mekanızmayı değiştirince düzelir,içinde minik bilyalar var onlar dağıldığı için vites geçişleri zorlaşıyor.Yani en azından mekanizmayı kontrol ettirin. :)
03.06.2005

Çevrimdışı jackhal

• gri olmasın da...
« Yanıtla #43 : 21 Mayıs 2012, 13:40:16 »
Benim arabada da özellikle lambalardan çok dur kalk yaptığımda debriyaj basılı kalıyor, bir yere takılıyor sanırım. Ayağımla pedalı yukarı çekince düzeliyor. Yoksa vites geçmiyor. Baskı balatayı da yeni değiştirdim ama niye oluyor anlamadım açıkçası..

« Yanıtla #44 : 21 Mayıs 2012, 13:48:41 »
Konu biraz eskimiş ama daha sonra bu şikayetle arayan olursa bi faydamız olsun.Bende de 1. ve 2. vitese geçerken çok fazla sorun yaşamaya başlamıştım,sağolsun eyüp usta sıkıntıyı çözdü,ne yağ,ne baskı balata ne de aradaki bağlantılar,şanzumanın üstünde ki mekanizma değişmesi gerekiyor,yağlanmayan yer kalmadı durum düzelmedi,bahsettiğim mekanızmayı değiştirince düzelir,içinde minik bilyalar var onlar dağıldığı için vites geçişleri zorlaşıyor.Yani en azından mekanizmayı kontrol ettirin. :)
Sorunu çözmen güzel.
Mekanizmanın adı nedir. Bı de fiyat nekadar.

« Yanıtla #45 : 29 Eylül 2014, 19:41:49 »
Arkadaslar bu yukaridaki arkadasin degistirdigi mekanizmanin ornek bir resmini ekleyebilecek var mi ?

« Yanıtla #46 : 29 Eylül 2014, 20:58:25 »
Ben de merak ettim şimdi 'mekanizma'yı  ???

« Yanıtla #47 : 29 Eylül 2014, 23:36:29 »
ya arkadaşlar vites geçişlerinin baskı balatayla ne ilgisi var Allah aşkına. baskı balatanın tek görevi motor ve şanzuman arasındaki bağlantıyı sağlamaktır. diğer arakdaşların dediği gibi en ucuz ve kısa yöntemi en başta denemekte fayda var. öncelikle şanzuman yağınızı değiştirebilirsiniz. özellikle de her viteste bu sorunu yapıyorsa şanzuman yağı bir çare olabilir. ama özellikle belli viteslerde yapıyorsa sekromeç en kötü ihtimalle de o vitese ait dişlilerinde sorun olabilir. ha tabi hiçbiri değil de sadece vites kolunun bağlı olduğu aksamların yağlanması bile sorunu kökten çözebilir. ben olsam önce vites kolunun bağlı olduğu aksamları yağlatırdım en ucuzu bu. olmadı şanzuman yağını bi değiştiriverirdim yine olmazsa son çare olarak da sekromeç ve şanzumana iyi bir ustada baktırırdım. saygılar.
hepsine Katılıyorum benim 2001 golfte de var ikinci vitese sert geçirmeyi denersem dişlilerin sesi baya geliyor diğerlerinde sorun yok birde geri vitese taktiğımda ses baya çok geliyor sizin Dediğiniz gibi dişlide mi problem vardır ?
Dedi ve Oradan Ayrıldı !!!

« Yanıtla #48 : 29 Eylül 2014, 23:37:29 »
Benim arabada da özellikle lambalardan çok dur kalk yaptığımda debriyaj basılı kalıyor, bir yere takılıyor sanırım. Ayağımla pedalı yukarı çekince düzeliyor. Yoksa vites geçmiyor. Baskı balatayı da yeni değiştirdim ama niye oluyor anlamadım açıkçası..
bir kaç sefer bende de oldu sorun çözerseniz bekliyorum
Dedi ve Oradan Ayrıldı !!!

Çevrimdışı ilGhiNC

Otomobil
    2009 Golf6 1.6 Trendline - Grafit Mavi --- 2015 Seat Leon 1.2 TSI Style Emocion Kırmızı Sunroof
« Yanıtla #49 : 30 Eylül 2014, 00:02:57 »

Muhtemelen debriyaj merkeziniz arızalı. Bir kontrol ettirin. Mazallah yolda kalabilirsiniz. Daha önce başımıza geldi ordan biliyorum. Alt ve üst olmak üzere iki parça bu merkez. Biri ya da ikisi de arızalı olabilir.Yağ kaçağı ve sistemde basınç düşüşü gibi sorunlar yapıyor ve debriyaj kullanılmaz hale gelebiliyor aşırı olduğunda.
« Son Düzenleme: 30 Eylül 2014, 00:03:34 Gönderen: ilGhiNC »
CRAFTER TDI 163 ps

Çevrimdışı serdal343734

• Otomobil
    2001 golf4
« Yanıtla #50 : 15 Ekim 2014, 12:18:35 »
arkadaşlar benimde aynı sıkıntı vardı vitesler zor geçiyordu ustadan gördüm vd 40 yağlayıcı aldım 10tl kaputu açtım biladere vitesleri hareket ettirmasini söyledim oynayan tüm parçalara yağı sıktım vites kürüğünüde kaldırdım içerden vviteside yağladım problem kamadı golf4 vitesleri biraz kemikli geçer ara sıra yağla problem kalmaz ayada 1

serdal

« Yanıtla #51 : 15 Ekim 2014, 14:04:29 »
bende sıvı gres sıktım körüğü sökerek gıcırdama yapıyordu şimdilik geçti bakalım.ancak merak ettiğim şanzuman yağı değişimi olmuyor mu hiç.ben hiç görmedim değiştiren.bakımlardada bakan olmadı ustalardan.

« Yanıtla #52 : 26 Ekim 2014, 02:14:19 »
mussel adlı üyenin bahsettiği mekanizma resimdeki olabilir.

Bende de vardı buna benzer bir sorun, sadece bu mekanizmadaki plastik kısmı değiştirerek çözüldü sorun. Hâlâ kemikli ama kaba kuvvet istemiyor geçişler.
İlk resimdeki plastik 10 TL,  işçilik için ayrıca ücret ödemedim, salıncak burçları balatalar diskler vs. değişirken aradan çıkarttık.
Google'da "golf 4 vites plastiği" diye aratırsanız fiyat olarak da fikriniz olur.  Bir sebeple ustaya gidip aracı lifte kaldırdığınızda aradan çıkarırsınız.

« Yanıtla #53 : 26 Ekim 2014, 11:30:50 »
Valla arkadaslar ister inanin ister inanmayin, 10 gun kadar hicbirsey yapmamama ragmen vites gecisleri yag gibiydi. Kemikli vs degildi cok ilginc. Feci rahatti o kadar rahatti ki birsey mi oldu acaba diye tirstim. Baski balata bitmeye yakin vites gecislerinde etki yapiyor benim bildigim ama olumsuz yonde yani gecisler zorlaniyor 1 e takmak isterken 3 giriyor gibi seyler... Ama bu kadar rahat olmasini da hicbir sekilde mantikli bulmadim. Hep oyle olsa yag gibi ne guzel neyse ki kisa sure de olsa keyifliydi :) Simdi havalar cok sogudu ve yine kemikli oldu.

Acaba diyorum yukaridaki gecici durum biryerlerin islanmasi ve daha sonra kurumasi ile son mu buldu. Cunku epey yagmur yagmisti o sira.
« Son Düzenleme: 26 Ekim 2014, 11:31:34 Gönderen: by_tata »