Gönderen Konu: 1.9 TDİ & 1.4 TSI  (Okunma sayısı 3588 defa)

Çevrimdışı alperyüksel

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: golf mk4-2001-manuel-antrasit-trend
1.9 TDİ & 1.4 TSI
« : 11 Mart 2014, 00:52:08 »
Herkese hayırlı geceler. Daha önce buna benzer bir konu açmıştım heralde silinmiş.
Aracım 2001 akl manuel (lpg siz). Aracımdan memnunum ve herhangi bir sorunu yok ALLAH'a şükür.Ancak motor performansı sizlerinde bildiği gibi özellikle şehir içi kullanımda tabiri caizse adeta beni çatlatıyor. Bu yüzden acaba gerçekten temiz bir 130'luk golf 4 TDİ ye mi yoksa golf 6 1.4 TSI ye mi (aklımdaki 160'lık olanı) geçiş yapsam bir türlü karar verebilmiş değilim.Sırf bu nedenden ötürü değişime gitmek ne kadar mantıklı olur? Aslında bu değişim için hiç acelem yok zaten oldukça az binen birisiyim(sadece hafta sonları) düşünecek bol bol vaktimde var ama siz değerli dostların bu konudaki bilgi, tecrübe ve yorum  paylaşımları benim için önemli.

Golf 4'ü düşünmemin nedeni:Sürüş keyfi,konforu,yoldaki o asil duruşu ve gidişi.
                        Golf 6'yı düşünmemin nedeni:Motor performansı ve dış tasarımı.

Paylaşımda bulunan herkese teşekkürler ve saygılar...
« Son Düzenleme: 11 Mart 2014, 00:55:32 Gönderen: alperyüksel »

Çevrimdışı emcayi

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: VW Golf 1.6 Pasific 2004
Ynt: 1.9 TDİ & 1.4 TSI
« Yanıtla #1 : 11 Mart 2014, 11:52:49 »
öncelikle merhaba Alper,

düşüncen güzel ve performans istiyorsan iki araçta keyfli araçlar. Burada biraz maliyet muhasebesi yapman gerekli bence.

- Golf 4 TDI: dizel seviyorsan, tork seviyorsan, ara hızlanmalarda aracım kafa atarak, çıldırarak hızlansın diyorsan ve en önemlisi mk4 seviyorsan 130luk araç seni ihya edecektir. Ufak bir yazılım yükseltmesiyle gayet net değerlerde güç artışı elde etme şansında cabası  :tamamdir

- Golf 6 TSI: filtre, egzoz gibi bir çok artı yapabilirsin, 160lık araç gayet seri ve performans yönünden fazlasıyla seni tatmin edecektir. Aracı az kullanıyorum diyorsun bence az kullanıyorsan 160lık yerine direk ''gti'' alman çok daha hoş olur aslında ama bütçede önemli tabi. Benzinli araç her zaman benimde ilk tercihim çünkü herşeyden önce sesi ve basmadan gittiğinde de sessizliğini seviyorum  :D ;D :tamamdir

- Uzun lafın kısası iki aracıda bir dene bence keyfine kafana hangisi yatarsa onu al. İki araçta bence gayet güzel  ;)

Çevrimdışı okaykay_1

• okay kaygusuz
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: 2001 1.9TDİ + yazlım mk4
« Yanıtla #2 : 11 Mart 2014, 12:33:54 »
4kasanın tdi 130luk var hemde triptonk bence onnumara arac diye düsünüyrm
Meğer aşk varmışta biz onu sadece insanlarda aramışız.. tdi

Çevrimdışı alperyüksel

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 13 Mart 2014, 22:21:04 »
öncelikle merhaba Alper,

düşüncen güzel ve performans istiyorsan iki araçta keyfli araçlar. Burada biraz maliyet muhasebesi yapman gerekli bence.

- Golf 4 TDI: dizel seviyorsan, tork seviyorsan, ara hızlanmalarda aracım kafa atarak, çıldırarak hızlansın diyorsan ve en önemlisi mk4 seviyorsan 130luk araç seni ihya edecektir. Ufak bir yazılım yükseltmesiyle gayet net değerlerde güç artışı elde etme şansında cabası  :tamamdir

- Golf 6 TSI: filtre, egzoz gibi bir çok artı yapabilirsin, 160lık araç gayet seri ve performans yönünden fazlasıyla seni tatmin edecektir. Aracı az kullanıyorum diyorsun bence az kullanıyorsan 160lık yerine direk ''gti'' alman çok daha hoş olur aslında ama bütçede önemli tabi. Benzinli araç her zaman benimde ilk tercihim çünkü herşeyden önce sesi ve basmadan gittiğinde de sessizliğini seviyorum  :D ;D :tamamdir

- Uzun lafın kısası iki aracıda bir dene bence keyfine kafana hangisi yatarsa onu al. İki araçta bence gayet güzel  ;)

Değerli yorumların için sana çok teşekkür ediyorum.
Gönlüm mk4, aklım ise mk6 diyor. Özellikle mk4 ün 1.sınıf temizlikte olanını bulmak gerçekten çok zor olmalı diye düşünüyorum çünkü hem yaşı, hem de yakıt ekonomisi nedeniyle TDI ler çok fazla km yapıyorlar ki bu da aracın bir hayli yorgun olacağı anlamına geliyor tabi bana göre. Şimdiki aracımdan çok memnunum km oldukça düşük olduğu için olsa gerek  bana bu güne kadar hiç bir sorun çıkarmadı. Ancak bakımlarını da hep zamanı gelmeden ve masraftan kaçmadan en iyi parçalarla yaptırdım. Bundan sonra alacağım aracında bana sorun çıkarmamasını istiyorum. Bu nedenle sabredip ince eleyip sık dokuyarak hareket etmek istiyorum. Şimdiki aracımdan o kadar memnunum ki değiştirmek istememin tek nedeni varsa o da performans.

Çevrimdışı serhan61

• Yolu bilmekle yolda yürümek farklı şeylerdir...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 13 Mart 2014, 22:31:29 »
bende 110 luk tdi var yıllık yapacağınız yol miktarını ve kullanacağınız güzergahı göz önüne alın derim 1.9tdi yüksek hızlarda ve uzun yolda daha ekonomiktir ancak şehir içinde hemen hemen durum aynıdır. tabi birde 1.9 un vergi dezavantajı var.

Çevrimdışı alperyüksel

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 13 Mart 2014, 22:40:29 »
bende 110 luk tdi var yıllık yapacağınız yol miktarını ve kullanacağınız güzergahı göz önüne alın derim 1.9tdi yüksek hızlarda ve uzun yolda daha ekonomiktir ancak şehir içinde hemen hemen durum aynıdır. tabi birde 1.9 un vergi dezavantajı var.
Sana  da yorumların için teşekkürler.
Yıllık ortalama 7500 km yol yapıyorum. Aslında yakıt ekonomisini de düşünmüyorum. Düşündüğüm tek bir nokta var:Performans. Şimdiki aracım mk4 ve bu aracı alırken zevk için aldım ihtiyacım olduğu için almadım(lpg bile taktırmadım). Şu an da tamamen zevk için kullanıyorum.

Çevrimdışı ardad0gan

• Profili Görüntüle
Ynt:
« Yanıtla #6 : 14 Mart 2014, 11:25:54 »
Golf 6 tdi bluemotion der geçerim gerçekten mükemmel bir araç.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı serhan61

• Yolu bilmekle yolda yürümek farklı şeylerdir...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 16 Mart 2014, 16:24:55 »
Sana  da yorumların için teşekkürler.
Yıllık ortalama 7500 km yol yapıyorum. Aslında yakıt ekonomisini de düşünmüyorum. Düşündüğüm tek bir nokta var:Performans. Şimdiki aracım mk4 ve bu aracı alırken zevk için aldım ihtiyacım olduğu için almadım(lpg bile taktırmadım). Şu an da tamamen zevk için kullanıyorum.
rica ederim. o zaman tsi sizin için daha mantıklı bir seçim olacaktır.hem daha genç bir araç arıza yapma olasılğı vs daha düşük hem de performans olarak daha üstün.