Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Golf IV Gösterge Paneli Sökme + Uyarı Hoparlörü (Buzzer) + Krom Çerçeveler  (Okunma sayısı 87824 defa)

Çevrimdışı ferhattasdemir

• Eksantrik sübap açar, motora benzin kaçar :)
Arkadaşlar gösterge sökme işini video olarak alamadım çünkü tek başımaydım. foto olarak halletmeye çalıştım.

Göstergeyi sökmeye başlayabilmek için direksiyonu en aşağı ve geriye çekiyoruz. bunu herkes biliyordur diye foto olarak almadım. ondan sonra gösterge sökme işlemine başlayabiliriz.

1- İlk olarak aşağıda resimde görülen küçük kapağı okla gösterilen yerlerin altına parmağımızı sokarak ok yönünde çekiyoruz. 2 tane okların karşısında 1 tane de tam ortada tırnaklar var. korkmayın asılın kolay gelmiyor biraz kuvvet uygulamak gerekiyor.

2- Kapağı çıkarınca aşağıdaki resimde görülen 2 adet T20 tork anahtarla çözülen vida çıkacak. bu vidaları sökünce gösterge boşa çıkacaktır. çekin kendinize doğru. Uyarı!!! vidaları çözmeden önce altına resimde görülen şekilde gazete vs. bir şey koyun ki vidayı aşağılara düşürmeyin. ben gazete koyduğum halde bir tanesini kaçırdım ama şanslıydım ki paspasa kadar indi bir yere takılmadı.

3- Göstergeyi kendimize doğru çektiğimizde sol tarafı daha fazla gelmektedir. soketleri sökmeye bu taraftan başlıyoruz. Mavi soketteki pembe mandalı ok yönünde kurtarıyoruz ve resimlerde görülen şekilde yukarı doğru kaldırıyoruz sonuna geldiğinde soket kendini bırakıyor. artık göstergenin sol tarafı daha fazla bize doğru geliyor ve sağdaki yeşil sokete daha rahat ulaşıyoruz.

4- Yeşil soketi de mavi soketle aynı şekilde mandalı kurtarıp yukarı doğru kaldırarak soketin kurtulmasını sağlıyoruz. artık göstergemiz serbest

5- Göstergeyi elimize aldık :) yeri bomboş

UYARI!!! gösterge sökülü iken kontağı açmamak gerekiyormuş immo sorunu meydana geliyormuş ve servisten başka halledilmiyormuş duyduğum bu yönde

6- ve işte gösterge paneli gerçekten elimizde :) kırmızı işaretli yerde kapağın arkasında buzzer denen zımbırtının hoparlörü mevcut.

7- göstergenin markası. benimki motometer. bazıları ise VDO oluyormuş.

8- resimde oklarla gösterilen yerlerdeki vidalar T10 tork tornavida yardımıyla sökülüyor ve tırnaklarını kurtardığımızda arka kapağı açıyoruz.

9- kapağı açınca aşağıdaki görüntü karşılıyor bizi. okla gösterilen parça hoparlör. arızalanan parça ta kendisi oluyor. benimkinde telleri filan sağlam görünüyordu ama çalışmıyordu. bazılarında ise üzerindeki naylonun delinmesi veya patlaması sonucu klasik hoparlör sorunu olan cızırtılı ses ortaya çıkıyormuş...

10- bu resimde hoparlörü daha yakından görüyoruz. ikisi okla işaretlenen ikisi de yukarı köşelerde olan 4 adet metal bacağı var hoparlörün. hoparlörün bağlantısı okla işaretlenen iki bacakta bulunuyor. hoparlörün naylon kısmını, tellerini koparıp çıkarıyoruz. kopardığımız tellerin birbirine temas etmemesini sağlamalıyız yoksa kısa devre sonucu bağlayacağımız hoparlörde çalışmayabilir. söktüğümüz hoparlörün yerine bu çaplarda herhangi bir hoparlör buluyoruz. sizde benim gibi yeğeninizin acayip sesler çıkaran oyuncak tabancasından sökebilirsiniz. benim yeni hoparlör biraz daha küçük çaptaydı ve ben o metal kısmın üzerine japon yapıştırıcısı ile yapıştırdım. hoparlörün kablolarını da okla işaretli iki bacağa lehimledim. işlem bu kadar. yalnız heyecandan yeni hoparlörün fotosunu çekmeyi akıl etmemişim :) ama sanki vw yapımı gibi. orjinal sesi aynen alabiliyorum.

11- sonra iş en baştan beri yaptığımız işleri tersi yönde yapıp göstergeyi toplayıp yerine takmak. ikinci soketi taktığınızda ibrelerden dırrrrrrrrtttttttttt diye bir ses gelecek korkmayın. sanırım beyindeki konumlarını sıfırlıyorlar...

son olarak bu işlemler dışında benim gösterge camının alt kısmı kendiliğinden açılmış olduğu için ordan devam ettirip (malesef resimlerde de görülen çatlaklara sahip oldum :( ) gösterge camını açtım ve meguiars plastx ile çizik çizik olan camı sıfır gibi yaptım. ayrıca gittigidiyordan temin ettiğim krom gösterge çerçevelerini de taktım. işlemler sonrası fotolar...

« Son Düzenleme: 08 Mayıs 2012, 22:28:16 Gönderen: ferhattasdemir »
Eksantrik sübap açar, Motora benzin kaçar
Çok zorlama kelebeği, Araba altından uçar... :)

Çevrimdışı G60

• Otomobil
    Audi A5 TFSI - Allroad 2.7T
Harika anlatım tebrikler.  ;)

Cam plastiğinin çatlaması üzücü olmuş ama.
Alıntı yapılan: M. Kemal ATATÜRK
"Türk milletindenim diyen insanlar her şeyden önce ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır."

teşekkür ederim. aynen bende çok üzüldüm ama krom çerçeveler bir nebze teselli etti. nazarlık olsun dedim artık. benim ön camımda aynı şekilde çatlaktı zaten :)

çok yardımcı olacak bir konu, anlatım için teşekkür ederiz. :)

Çevrimdışı nizam

• VW BORA 1.9 TDI 66 kv
tebrikler güzel çalısma olmuş en kısa sürede bende bu işi yapıcam

resimleri paylaştıgın için teşekkür ederim. sabitleyelim konuyu :)
Paylaştığın senindir, biriktirdiğin değil

Yunus EMRE

ARABA ARIYOM BİLADER SORUN MU VAR :)

rica ederim arkadaşlar. yardımcı olabilirsem ne mutlu bana. daha detaylı fotolu hatta videolu paylaşım yapmak isterdim ama tek kişi olduğum için elimden ancak bu kadarı geldi.

Çevrimdışı nizam

• VW BORA 1.9 TDI 66 kv
kadran çerçevelerini kaç liraya aldın peki güzel olmuslar
Paylaştığın senindir, biriktirdiğin değil

Yunus EMRE

ARABA ARIYOM BİLADER SORUN MU VAR :)

Çevrimdışı OffLineR

• Otomobil
    2001 Range Rover & 2016 C180
  • İtinayla, sabırla, keyifle modifiye edeceksin ! :)
Eline sağlık Ferhat, çok başarılı olmuş.
Anlatım daha güzel olmuş.

Ben daha önce yaptığımda aynı çerçeveleri almış, sadece hız ve devir kadranındakileri takmıştım.
Onlar da benim tarzıma çok parlak olduğu için hırdavatçıdan aldığım parlak gri ile boyamıştım.

Tavsiye olunur  :D :D

Örnek:

Uploaded with ImageShack.us
Air Ride \ Havalı Süspansiyon ;)

kadran çerçevelerini kaç liraya aldın peki güzel olmuslar

http://urun.gittigidiyor.com/garaj/vw-golf-4-bora-arac-serisi-kadran-cerceve-seti-56001553

gittigidiyordan 49,90 TL ye aldım kardeşim hala devam ediyor. 8 adet mevcutmuş.

Ben daha önce yaptığımda aynı çerçeveleri almış, sadece hız ve devir kadranındakileri takmıştım.
Onlar da benim tarzıma çok parlak olduğu için hırdavatçıdan aldığım parlak gri ile boyamıştım.

teşekkür ederim koray kardeşim. camı açmadan hararet ve yakıt göstergesinin çerçevesi ile yol bilgisayarının çerçevesini takmak imkansız olduğu için sen takmamışsındır. çünkü o ikisi şekline göre kesilmiş çift taraflı yapışkan bantla yapışıyor. hız ve devir göstergesininkileri de arkadan esneterek sokmuşsundur diye düşünüyorum onlarda yapıştırma yok geçmeli ama benimkiler biraz kasıntılı durdu bi tarafları havada kaldığı için japonla yapıştırdım sonradan problem yaratmasın diye. senin göstergeyi biliyorum daha önce incelemiştim. bende boyardım ama altında seninki gibi pad olmadığı için pek hoş durmayacağını düşündüm o yüzden boyamadım...

Ferhat bey elinize sağlık güzel olmuş. Bende RCD200 için kadran arkasından paralel alacaktım gözümde büyüyordu ama aslında kolaymış. Cam için geçmiş olsun. Onu sökmek biraz sıkıntılıdır. Pleksiden cam yapabilirsiniz. Kadranı sökmüşken odometre ve saat düğmelerinin etrafına kumaş bant sarsaydınız içeri toz girmesinide önlerdiniz.

Sökmüşken tam ekran yol bilgisayarı yapsaydınız :D

Örnek:

Uploaded with ImageShack.us

Koray bey sizinde çalışmanız güzel olmuş rumuzu kadrana eklemek güzel bir ayrıntı.

Ferhat bey elinize sağlık güzel olmuş. Bende RCD200 için kadran arkasından paralel alacaktım gözümde büyüyordu ama aslında kolaymış. Cam için geçmiş olsun. Onu sökmek biraz sıkıntılıdır. Pleksiden cam yapabilirsiniz. Kadranı sökmüşken odometre ve saat düğmelerinin etrafına kumaş bant sarsaydınız içeri toz girmesinide önlerdiniz.

Sökmüşken tam ekran yol bilgisayarı yapsaydınız :D

Koray bey sizinde çalışmanız güzel olmuş rumuzu kadrana eklemek güzel bir ayrıntı.

teşekkür ederim. rcd 200 e paralel almak için senin işlemin çok basit çünkü sen göstergeyle uğraşmayacaksın sadece onu yerinden çıkarıp arkadaki yeşil sokete ulaşacaksın oradaki iki adet turuncu renkli kablolardan alacaksın. ama benim tavsiyem kabloyu tamamen kesmeden araya girerek alman yönünde. kopartırsan belki immo sorunu ortaya çıkar diye düşünüyorum. pleksi den cam yapma işi aklıma geldi ama o an uğraşacak durumum yoktu. çatlaklar çok gözüme batmaya başlarsa o zaman düşüyorum ama şimdilik o kadar sorun teşkil etmiyorlar. kumaş bant dediğiniz kağıt bant mı? nasıl bir görüntü oluşturur ki orada acayip olmaz mı. o an aklıma gelseydi bi conta uydururdum ben oraya siyah. tam ekran yol bilgisayarı nasıl olacak? oradaki hararet yağ benzin balata cam suyu ve bağaj kapağı uyarılarını nereye alacağız. o baya karışık bir işlem. yapılabilecek birşey olsa onu koray kardeşim şimdiye kadar yapardı herhalde :)

Çevrimdışı OffLineR

• Otomobil
    2001 Range Rover & 2016 C180
  • İtinayla, sabırla, keyifle modifiye edeceksin ! :)
@ferhattasdemir
Ben orjinal pacific kadranlarında olmadığı için ortadakileri takmamıştım.

@metinmb407
Bulgaristan'da bir elemana ürettirmiştim arka paneli.
Air Ride \ Havalı Süspansiyon ;)

Kumaş bant dediğim olay şöyle. Dikkat ederseniz kadran arkasındaki kablolar birşeye sarılı. Kumaşbant o. Bahsettiğim düğmelerin camla temas ettiği noktadan az birşey bantlasaydınız içeri toz girmez. Camın alt kısmından bantlarsanız çok belli olmaz.

Tam ekran yol bilgisayarı karışık bir işlem. Highline gibi olacak araç. Hangi kapı açıksa o kapı açık olduğunu gösterecek falan çok hoş bir donanım. Onun için ecu falan değişir mi bilmiyorum.