Gönderen Konu: GOLF IV BOBİN YAKMA SORUNU  (Okunma sayısı 76916 defa)

Çevrimdışı ADEM252

• Profili Görüntüle
Ynt: GOLF IV BOBİN YAKMA SORUNU
« Yanıtla #42 : 02 Mart 2010, 22:05:34 »
Adem bey teşekkürler

Rica ederim.Önemli olan bilgi paylaşımı.

Çevrimdışı polo38

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #43 : 03 Mart 2010, 20:04:29 »
Eğer elektrik bobinden alınıyorsa bunun başka yerden alınma şansı var mı şimdi? Öyleyse LPG montajı yaptırdığım yere gidicem .

Çevrimdışı alpergndz

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #44 : 03 Mart 2010, 20:32:54 »
bugün yozgata önce özel servise gittim.pc ye bağlattık 1-4 nolu silindirlerin bobinleri yanmış.Arızayı sildirmedim malum YETKİLİ  SERVİS garanti vermişti onları arayıp soracağım inşallha garantiden değişir.

Montajı yapan ustayı aradık.Usta  bobinlerin oradaki elektrik kablosundan bi tanesini farklı yere aktarılmasını özel servisteki elektrikçiye anlattı.Elektrikçi aktardı ama araç 5000 devirde  ve alt devirde benzinde çalışıyodu gaza geçmiyordu.

Sonra ustayı tekrra aradık durumu anlattık beni KONYA ATİKER FAb yönlendirdi.Teknik servise durumu anlattık.Atiker yeni bir devir sensörü yapmış onun bağlanmasını istedi.

Bende direkt atiker ustasına durumu anlattım ama başına hiç böyle bir durum gelmediği için anlamadı.Tekrar teknik servisi aradık nasıl yapacağını anlattı.Ama elinde devir sensörü olmadığı için işlem yapamadı.Montajcı ustayı aradım kargo ile sensörü yollayacak.Artık sensör gelince bağlantılar aktarılacak.

Bugün şunu analadım küçük il ve ilçelerde usta yok.Keşke konya yakın olsada gidip geliversem adam akıllı işi Konyadaki montaj yapan ustama yaptırsam.Usta ne kadarda telde anlatsada tecrübe olmadığı için buradaki ustalar pek anlamıyor.

Yada temmuz ayını bekliyecem tatilde konyada yaptırcam.Aracımın lpg tüketiminden ve ayrlarında memnunum farklı bir usta ayarları bozupta uğraşmak istemiyorum.

Hayırlısı bakalım...

Çevrimdışı alpergndz

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #45 : 03 Mart 2010, 20:34:33 »
Adem bey size Taşkın daki ustaların yapacağı işlem tam olarak neydi?Yaptırdığınızda yazarsanız çok makbule geçer.

Çevrimdışı ADEM252

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #46 : 04 Mart 2010, 11:30:51 »
Tamam yazarım.

Çevrimdışı alpergndz

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #47 : 06 Mart 2010, 20:59:36 »
devir sabitleyicim  geldi.haftaya cumartesi gidecem bakalım.Ama buradaki usta olaya pek vakıf değil .Fabrikayı yada montajı yapan ustayı arayıp telden montajını yaptıracam.Sonrada bozulan 2 bobin için uğraşacaz..
« Son Düzenleme: 06 Mart 2010, 21:43:03 Gönderen: alpergndz »

Çevrimdışı ADEM252

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #48 : 07 Mart 2010, 11:30:52 »
Montajı yapan ustayı aradık.Usta  bobinlerin oradaki elektrik kablosundan bi tanesini farklı yere aktarılmasını özel servisteki elektrikçiye anlattı.

Alper bey, blidiğim kadaryla LPG ile alakalı tüm bobine bağlı kabloların bobinle ilişiğinin kesilmesi şart.Ayrıca unutmadan şunuda sorayım.Siz LPG montajınızı nerde taktırdınız?
« Son Düzenleme: 07 Mart 2010, 11:39:17 Gönderen: ADEM252 »

Çevrimdışı alpergndz

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #49 : 07 Mart 2010, 14:35:58 »
ben montajı konyada AKGÜNLER OTOGAZ var onlara yaptırdım.Alaadin usta var onunla tanıştık bir öğretmen vasıtasıyla ve yozgattn konyay montaja geldim.yapılan işçilikten çok memnunum.Ama bobin yakınca çaresini aramaya başladık.

Buradaki ustalar lpg montajından bi haber.Küçük il olunca genelde tofaş reno grubuyla çalıştıkları için bu tür sorunlara çözüm üretmekte yavaşlar.Adam Atiker bayisi ama devir sabitleyiciden haberi yok.

Montajı yapan ustanın dediğine  göre bu parça lpg nin bobinle alakasını kesecek demişti.Sonra yine bobin yakarsa sorun araçta yada takılan bobinlerde olur dedi.

Zaten bu parçayı taktırırken konyadaki ustayı arayacam buradaki usta onun talimatlarına göre taksın.Ne olur olmaz  işi garantiye alayım..

İnşallah hallolur...

Çevrimdışı ADEM252

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #50 : 07 Mart 2010, 15:39:31 »

Montajı yapan ustanın dediğine  göre bu parça lpg nin bobinle alakasını kesecek demişti.Sonra yine bobin yakarsa sorun araçta yada takılan bobinlerde olur dedi.

Taşkın'ın bana da telefonda söyledikleri sabitleyici gibi bişeydi.Bobinle alakasını keseceğini söylemişlerdi.Ispartadaki LPG bayiiside (Atiker bayisi değil) elektrikçiyle beraber bağlantıyı bobinden alıp başka bi yere bağlarım demişti.Zaten kendisi makine mühendisi.Ama iznim yetmedi hemen Konya'ya dönmem gerektiği için yaptıramadım.Sorun araçta ya da bobinde olacağını zannetmem (İstisnalar kaideyi bozmaz tabi).Daha önceki söylediklerimi tekrar edeyim.Yani sorun ve çözümlerimizi özetlemiş olayım:

1.Özel servis ustası (kendisinin golfu var) ve yetkili servis, bobinin LPG den dolayı yanacağını söylemişlerdi.
2.Birkaç LPG markasının bayiiliğini yapmış olan usta,1,6 motor 16 valf olan golf ve boralar LPG montajında bobinden bağlandığı için bobin yakar demişti.
Çözümü;
16 valf LPG li arabanız varsa (vw), bobin yakıyorsa bağlantıyı bobinden aldırıp başka yere bağlatacaksınız.Henüz yeni LPG taktıracaksanız da bağlantıyı bobinden yaptırmayacaksınız.

« Son Düzenleme: 07 Mart 2010, 16:28:02 Gönderen: ADEM252 »

Çevrimdışı alpergndz

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #51 : 20 Mart 2010, 14:49:28 »
aracıma bugün atiker fab gelen devir sabitleyiciyi taktırdım.Artık lpg sisteminin bobinlerle elektriksel olarak bağlantısı kalmadı.

en yakın zamanda yanan bobinleri yetkili servise bildirip garanti konusnd bilgi alıp onlarıda değiştireceğim.

tek sorun bu sabitleyici takılınca devir 3600 gösteriyordu.onuda fab sorduk.onlar herhangi bi sorun olmaz dedi.usta da var olan programı yeniden yükledi.

Çevrimdışı polo38

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #52 : 20 Mart 2010, 19:37:49 »
Peki bu sorunun 16 V lerde olmasının nedeni nedir?

Çevrimdışı alpergndz

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #53 : 21 Mart 2010, 14:33:59 »
sayın  @polo38 arkadaşım

16 v lerde bobin sorununun nedeni hakkında hiç bilgim yok.Ama 8 V lere göre biraz daha elektriksel bi morto olduğundan mı acaba diye düşünüyorum.

Çevrimdışı ADEM252

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #54 : 22 Mart 2010, 21:23:51 »
tek sorun bu sabitleyici takılınca devir 3600 gösteriyordu.onuda fab sorduk.onlar herhangi bi sorun olmaz dedi.usta da var olan programı yeniden yükledi.

Devir nasıl 3600 oldu.Yani normal rölantide mi 3600 de duruyor.

Çevrimdışı alpergndz

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #55 : 23 Mart 2010, 17:02:16 »
yok normal rölanti de değişmeyok.Zaten derece 90 na gelince aracın devir saati 600-800 devir aralığında çalışıyor.3600 devir pc de gözüktü.ECU ya pc yi bağladı oradaki değerlerden bi tanesi 3600 deydi.Usta bu yüksek dedi 1000 olması lazım dedi.Ama artık o devir ne anlamadım.

Ama bu değerin 1000 olmasını daha önceki montajını yaptığı PRİNS markasıan istinaden söyledi.Prin ler de de buna benzer bi sabitleyici varmış.Onun devir saat 1000 deymiş.Atikerin ki ise 3600 de kaldı.Yeniden yükledi programaı ama değişmedi.Bizde fab sorduk sorun olmaz dediler.