Gönderen Konu: GOLF IV BOBİN YAKMA SORUNU  (Okunma sayısı 76984 defa)

Çevrimdışı ADEM252

• Profili Görüntüle
Ynt: GOLF IV BOBİN YAKMA SORUNU
« Yanıtla #14 : 31 Ocak 2010, 17:21:14 »
Biraz araştırma yaptım (LPG ile ilgili).Bizzat LPG bayisi ile görüştüm.4 bobinli araçlarda daha sık yanma oluyormuş (LPG den dolayı).Çünkü LPG için akım bağlama yeri  bobin ucuna bağlama yapıyorlarmış.Özelliklede 4 bobinlerde patlama veya yanma yapıyormuş.Bütün LPG markalarında bağlama bobine yapılıyormuş.Teleflex markası var.Sadece bu marka bağlamayı bobinden yapmıyormuş.Euro ile takılıyor.Şimdiki fiyatı TL cinsinden:ı 2100 tl.
« Son Düzenleme: 31 Ocak 2010, 17:23:30 Gönderen: ADEM252 »

Çevrimdışı polo38

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 31 Ocak 2010, 19:53:16 »
O zaman yanacaksa ne karı kaldı bu işin  :(  Akım bağlama yeri değişmiyor mu?İllaki bobinden mi alınmak zorunda?

Çevrimdışı ADEM252

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 02 Şubat 2010, 19:28:00 »
Maalesef sadece Teleflex markası var bobinden bağlamayan.Yalnız 16 valf 4 bobinliler bu sorunu çıkartıyormuş.Tabi şans işide var.Belki hepsinde bu sorun olmuyordur.Golf ve Boralarda olan sorunmuş.Bugün atikere gittim.Durumu anlattım.Bobine 1 tane daha kablo bağlantısı yaptılar.Bakalım durum ne olacak.
« Son Düzenleme: 02 Şubat 2010, 19:29:31 Gönderen: ADEM252 »

Çevrimdışı alpergndz

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 17 Şubat 2010, 23:35:58 »
Maalesef sadece Teleflex markası var bobinden bağlamayan.Yalnız 16 valf 4 bobinliler bu sorunu çıkartıyormuş.Tabi şans işide var.Belki hepsinde bu sorun olmuyordur.Golf ve Boralarda olan sorunmuş.Bugün atikere gittim.Durumu anlattım.Bobine 1 tane daha kablo bağlantısı yaptılar.Bakalım durum ne olacak.

hangi bayiye gittiniz?emre taşkın akgün yada hangisi?Sanırım benimde bobinler yandı.(yanmamışta olabilir sadece arıza lambası yanıp yanıp sönde araç tekledi ben kontağı kapatıp tekrra çalıştırdım)
Yetkili servis garantili demişti?
acaba değiştirirler mi?Aracımın lpgli olduğunuda biliyorlar.

Eğer sürekli bobin yakacaksa vay halimize 4 bobine 330 lira ödedim....

Çevrimdışı polo38

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 17 Şubat 2010, 23:37:46 »
Bu sorun atiker de daha fazla oluyormuş.Aynı arıza lambası yanıp sönmesi ve tekleme bende de oldu.Yola çıktım yüksek devirlere çıktım.Bir süre sonra sorun kalmadı.Bazen yanlış algılama da oluyormuş.

Çevrimdışı alpergndz

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 17 Şubat 2010, 23:44:07 »
Bu sorun atiker de daha fazla oluyormuş.Aynı arıza lambası yanıp sönmesi ve tekleme bende de oldu.Yola çıktım yüksek devirlere çıktım.Bir süre sonra sorun kalmadı.Bazen yanlış algılama da oluyormuş.

inşallah hafta sonu lpg ustasına gidece pcden bi baktırayım arıza kodlarına.Umarım yanmamıştır.

Çevrimdışı polo38

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 17 Şubat 2010, 23:46:35 »
Zannetmem yine yandığını. Bende olduktan sonra hemen sanayiye gittim eve de yakuındı zaten.Hemen pc ye bağladık ve 4. silindirdeki bobin ateşleme arızası verdi.Usta git ver deviri dedi  :D .Biraz dolaştım .Sonra yine pc ye bağladık.Hatayı vermedi.Gerçekten hata olsa bir süre sonra arıza ışığı yine yanıyor. Bu olay bir hafta önce oldu.Çok şükür sorun yok.
« Son Düzenleme: 17 Şubat 2010, 23:47:43 Gönderen: polo38 »

Çevrimdışı alpergndz

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 17 Şubat 2010, 23:56:40 »
lpg de mi devirli kullandın yoksa benzinde mi?

alıntı....
nasreddin hoca eşekten düşmüş.hoca ya demişler ki hoca seni doktora götürelim.hoca hayır demiş.beni eşekten düşen birisinin yanına götürün...
evet ben de aynı durumu yaşamış birisi olarak tecrübelerimi paylaşayım.
1) o uyarı lambası egzoz gaz emisyon lambası
2) bu lamba eğer sürekli yanıyor ise (ki lpg sistemi takılan araçlarda sürekli yanması gayet normaldir.) problem yoktur.fakat yanıp yanıp sönüyor ise tehlikenin sinyalidir.
3) lpg'li araçlarda elektrik bobinlerden karşılanır.dolayısı ile bobine yapılan aşırı baskı sigorta atması gibi bobinleri yakmak sureti ile devre dışı bırakacaktır.
4) bu durum yanan bobinin derhal değişmesi ile son bulacaktır.
5) ama size tavsiyem bobin takımının değiştirilmesidir.
eğer bobinleri değiştirdikten sonra lpg'de iken egzoz emisyon lambası yanıp sönmeye başlarsa haydaaa bu da nereden çıktı daha yeni değişmiştim bobinleri deyip hayıflanmayın.
aracı derhal stop edin.daha sonra lpg düğmesi ile lpg2yi devre dışı bırakın.daha sonra polo'nuzu çalıştırın.benzinde yaklaşık ilk 45 saniye o lamba yanıp sönmeye devam edecektir.siz bu arada polo'nun2000 sabit devirde çalışmasını temin edin.egzoz uyarı lambası aralıklı yanıp sönmeden sürekli yanma moduna geçecektir.
evet sonrasında polo'nuz la isterseniz fizana gidebilirsiniz.
ısı seviyesinin normal seyrine kavuştuğu en kısa zamanda o sürekli yanan egzoz uyarı lambası'da sönecektir.

Çevrimdışı polo38

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 18 Şubat 2010, 00:03:07 »
Bu yazıyı ben de görmüştüm. LPG de bastım.Bende arıza lambası hiç yanmadı LPG li de olsa.Sadece bu olmuştu.Şimdi tekleme de yok.Ama elektriğin bobinlerden karşılanıp da bobinlerin yanması hiç hoş olmaz.Çözümü yok mu??

Çevrimdışı ADEM252

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 24 Şubat 2010, 19:18:34 »
hangi bayiye gittiniz?emre taşkın akgün yada hangisi?Sanırım benimde bobinler yandı.(yanmamışta olabilir sadece arıza lambası yanıp yanıp sönde araç tekledi ben kontağı kapatıp tekrra çalıştırdım)
Yetkili servis garantili demişti?
acaba değiştirirler mi?Aracımın lpgli olduğunuda biliyorlar.

Eğer sürekli bobin yakacaksa vay halimize 4 bobine 330 lira ödedim....

Taşkın otogaza gittim.Benimkinde bobin yanarsa,2. vitese geçtiğimde 2000 devirde hafif tekler gibi oluyor.(Benzinde belirti vermiyor).Sonrasında hiç bir belirti yok.
Ayrıca bobininizin garantisi devam ediyor.LPG dede kullansanız farketmiyor.Ama öncesinde özel serviste yanıp yanmadığını bilgisayarda baktırın.

Çevrimdışı alpergndz

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 26 Şubat 2010, 06:22:23 »
Taşkın otogazıda çok ii diyorlar ustalıkları için.Acaba bobin için farklı bir çözüm yolu yok mu?

Yaptırdığınız işlem gerçek bir çözüm mü?

sanırım yanık çünkü 2 kere farklı günler aynı arızayı yaptı.lpg de giderken sanırım 3.yda 4. vitesti düşük hızdaydım araç teklemeye arıza lambası yanıp yanıp sönmeye başladı.Stop ettim tekrar çalıştırdım yanıp yanıp sönme olayı bitti.

Önce bi özel serviste baktırayım pc de ve sildirmeden arızayı konya gökmeni arar artık çorum yada kayseri yetkili servisinde garantiden değiştirteyim.Çok pahalı bu bobin...

Farklı bir sitede bora ve golf 4ler için bobin yakma sorununa şu çözümü önerdiler.Acaba ne kadar doğru?

Elektriği bobinden değilde,sigorta kutunundan aldırırsanız bobinlere dokunmamış olursunuz.Ayrıca tüm bağlantıları lehimleme ile birleştirsinler

Çevrimdışı polo38

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 26 Şubat 2010, 19:59:21 »
Atiker bulunan  araçlar çok bobin yakıyormuş diye duydum.
« Son Düzenleme: 26 Şubat 2010, 19:59:34 Gönderen: polo38 »

Çevrimdışı thebad

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 27 Şubat 2010, 01:05:44 »
ya arkadaşlar kusura bakmayın, bobin dediğiniz tam olarak nerde oluyor?

Çevrimdışı polo38

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 27 Şubat 2010, 13:05:10 »
Onu görmen için motorun üstündeki plastik kapağı sökmen lazım. Söktüğünde yanyana duran 4 tane plastik kapak göreceksin. Onların altında kalem gibi birşey.