Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Gol4 ü nasıl yükseltirim?  (Okunma sayısı 15885 defa)

Gol4 ü nasıl yükseltirim?
« : 09 Eylül 2008, 09:49:29 »
Merhaba arkadaşlar! Benim 2001 comfort golf4 aracım var, her golf binicisinin olduğu gibi ben de zevk alarak kullanıyorum aracımı, sorum şu: aracım 107000 km de, kazasız,  çok titiz bir kullanıcıyım, hem yumuşak kullanırım hem bakımlarını orjinal yedek parça kullanarak serviste yaptırıyorum, tek sorunum altının alçak olması,  yollarımızın durumu malum, istediğiniz kadar dikkat edin, istediğiniz kadar yavaş geçin  ister istemez bazı tümseklere altını vuruyorsunuz çünkü araç Avrupa yollarına göre yapılmış. Acaba bilimsel kuralların dışına çıkmadan, güvenlikten taviz vermeden aracımı makul ölçülerde nasıl yükseltirim?

Çevrimdışı OffLineR

• Otomobil
    2001 Range Rover & 2016 C180
  • İtinayla, sabırla, keyifle modifiye edeceksin ! :)
Ynt: Gol4 ü nasıl yükseltirim?
« Yanıtla #1 : 09 Eylül 2008, 09:52:27 »
Bence fren alışkanlığınızı değiştirin.
Çünkü bu arabanın altını nasıl vuruyorsunuz hala anlamış değilim.
Air Ride \ Havalı Süspansiyon ;)

« Yanıtla #2 : 09 Eylül 2008, 11:32:39 »
Dostum hem hobi olarak otomobil meraklısı, her türlü yayını degiyi takip eden,  hem de kitabına kuralına uygun,  güvenliği ön planda tutarak kullanan bir sürücüyüm, nasıl vurduğumu anlamadığınızı söylemişsiniz, sanırım sizin yolların durumundan haberiniz yok yada aracı garajdan çıkarmıyorsunuz hiç..

« Yanıtla #3 : 09 Eylül 2008, 11:34:28 »
Kuru eleştiri yerine mantıklı ve bilimsel cevaplar yazan arkadaşlarla haberleşmeyi tercih ederim, teşekkürler..

Çevrimdışı OffLineR

• Otomobil
« Yanıtla #4 : 09 Eylül 2008, 11:44:37 »
Golf kullanan sadece 1-2 kişiden altını vurduğunu duyuyorum.
Arazide de kullandım ben Golf'ü ve altını vurmayı başaramadım.
Diğer kullana bütün arkadaşlar şikayet etmiyorlar.
Yay takıp altını vurmayanlar bile var.

Bir arakdaşım da bir ara sokakta her seferinden altını vurduğunu, benim nasıl vurmadığımı anlayamamıştı. Bir gün beraber geçerken farkettim ki freni iyi ayarlayamayarak arabayı sektiriyor ve arabanın altını vurmasına neden oluyordu.

Bir şeyi biliyoruz da konuşuyoruz. Öncelikle fren alışkanlıklarınızı kontrol edin.

100 kişiden iki kişi şikayet ediyorsa orda başka bir problem var demektir.

« Yanıtla #5 : 09 Eylül 2008, 13:47:17 »
Dediğim gibi kullanım şeklime bağlı bir şikayet değil, ondan eminim.  peki helezon yaylarının eskiyip alçalmış olası ya da amortisör problemi olabilir mi? Bir özel servisten yollardan dolayı amortisörlerin bu duruma yol açabileceğini hatta 100 bin üzerindeki golf4 lerde yeni amortisör olarak -biraz daha yüksek olduğundan-dizel golf4 amortisörü tercih ettiklerini duymuştum, sizce ne kadar doğru, bilgisi olan var mı?

Çevrimdışı OffLineR

• Otomobil
« Yanıtla #6 : 09 Eylül 2008, 18:22:39 »
Bir arkadaşımın golf IV2ü 330.000km'de ve hala orjinal amortisörleri kullanıyor.
Geçen yay da takıp aracı alçalttı.
Ondan önce altını vurduğunu hiç söylememişti.
100.000 km ile alakası olduğunu düşünmüyorum daha doğrusu ama haklısın eğer amortisörde bir problem varsa kesinlikle etkisi olur.

« Yanıtla #7 : 09 Eylül 2008, 19:59:59 »
vala bende polo kullanıom benimkininde alcak altı bide benim aracta ful 4 kişi olu bende seytan kulana kursun ist bda hiç biyerde vurmadım köye gittim toprak yolda 6 kişile bile vurmadı  arkadasım sen servise götür onlar ayarlayabiliyolar yaylardan saten

« Yanıtla #8 : 09 Eylül 2008, 20:01:05 »
veya bir amortisör bile patlaksa onun bile büğük etkisi var

« Yanıtla #9 : 10 Eylül 2008, 03:04:33 »
arkadaş doğru söylüyor 14 cant olanlar beim gibi altı çok sık sürtüyor ha frene basarsan şiddeti artar ben sevise bile sordumda usta bana bunların en büyük hastalığı bu dedi golfler arası fark var sanırım :'(
sana tavsiyem ön amatisör ve yaylarla oynaman ancak aracın yol tutusu nekadar etkilenir bilemem ben cesaret edemedim
Sayfa düzenini bozan büyüklükte imza.

« Yanıtla #10 : 10 Eylül 2008, 08:02:19 »
şunu belirteyim koraya yerden göge kadar hak veriyorum ben altını bir kere vurdum o da sokağımızda hız tümseği var ve bir hali yüksek dalgın bir gün yakaladı beni ve birden altını vurdum frene basmayı unuttum bunun dışında eğer fren vere gerekli dikkat olduğu taktirde bence altı şu ana için kırsalda ve dağlık alanda kullanmıyorsanız çok ideal bir yükseklikte

« Yanıtla #11 : 10 Eylül 2008, 09:54:49 »
Peki arkadaşlar sizin araçlarınızın tekerlek üst sınırı ile çamurluk alt sınırı arasındaki mesafe ne kadar? Servise sorduğumda bu mesafenin 8-9 cm kadar olması gerektiğini söylediler, benimkinde 6 cm ölçtüm, helezonların altında kasnaklar varmış, onlarda deformasyon var dedi servis, helezonları ve kasnakları sipariş ettik değiştirecez, umarım işe yarar..

« Yanıtla #12 : 10 Eylül 2008, 13:59:29 »
arkadaşlar bende de 99 comfort var, altını bir kaç def ben de sürttüm ve gittim karter koruma taktırdım geçen haftasonu. ama korumayı taktırdıktan sonra daha çok sürtmeye başladım, daha çok alçaldı araba sanırım. ben de arabanın yüksek olmayışından muzdaripim. Jantlar 14 biraz ondan kaynaklanıyor sanırım.

« Yanıtla #13 : 12 Eylül 2008, 09:27:59 »
Arkadaşlar aracımın 4 helezon yayı ve yayların araca temas yerinde bulunan takozları değiştirdim serviste, araç normal yüksekliğine döndü, yükseklik  ve  yol tutuşunda  inanılmaz farketti. Benim jantlarım 15 olmasına rağmen alçak olması ve forumlarda altını vurma problemini yaşayanların çok az olması gibi durumları da gözönüne alınca kesinlikle teknik bir problem var diye düşünmüştüm, nihayet sorunu bulduk ve çözdük. Sonuç olarak 15 veya 16 jant olupta düzgün kullandığınız halde  altını  vuruyosanız mutlaka helezon yayları ve bunların arasındaki  takozları kontrol ettirmek gerekliymiş, yaşayarak öğrenmiş olduk. Yardımları için tüm arkadaşlara teşekkürler..