Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Gaza Basınca Titreme Sorunu.  (Okunma sayısı 38923 defa)

Gaza Basınca Titreme Sorunu.
« : 01 Ocak 2015, 10:40:25 »
Arkadaşlar günaydın bu yeniyılda herşey istediğiniz gibi olsun. Malum yılbaşı tatili Ankara'ya yol çıktık dün. Ama Ankara'ya 250 km kala gaza her bastığımda araba, çamaşır sıkan çamaşır makinesi gibi komple titremeye ön taraftanda ara ara gevşemiş civata varmış da sallandıkça ses yapıyormuş gibi ses geliyor. Ayağımı gazdan çekiyorum sarsıntı yok. Boşa atıyorum sarsıntı yok. Tekrar gaza yüklendiğimde masaj koltuğu gibi titriyor. Sorun ne olabilir ?
Efsaneler ölmez, sadece şekil değiştirir...

Çevrimdışı MurdeR

• Otomobil
    Golf V TSI Comfortline 140 hp Kompresör+Turbo
Ynt: Gaza Basınca Titreme Sorunu.
« Yanıtla #1 : 01 Ocak 2015, 17:04:11 »
bijonlarini kontrol et gevseme olabilir. basima geldi. dusuk bi ihtimal de olsa

« Yanıtla #2 : 01 Ocak 2015, 20:12:47 »
Bijonları yoldayken tek tek kontrol ettim. Onlarda sıkıntı yok. Yarın usta bulup götürecem.

« Yanıtla #3 : 02 Ocak 2015, 12:44:48 »
eğer arızanın sebebini söylersem bana dua edersin olurmu bu sorun bendede vardı ve ne paralar döktüm aslında bedavaya çözebiliceğin bir sorun tabiki eğer aracının altında kartel muhafazası varsa aracının altını yakın bir zamanda bir yere vurduysan kartel muhafazası eğilmiş olabilir ve bu sebepten kartel yağ tabasına değiyordur. çekiçle dışa doğru vurursan sorun çözülür
kerim_dikmen

« Yanıtla #4 : 07 Ocak 2015, 09:16:55 »
Muhafaza var ama bir yere çarpılmadı. Muhafazadan değil. Ben şanzıman kulağından şüpheleniyorum. Ankaradaki usta aks başı dedi. Bakalım kendi ustama gidince ne çıkacak.

« Yanıtla #5 : 07 Ocak 2015, 09:46:53 »
Tabla burçları, amortisör kafaları, motor kulakları vs.

Çevrimdışı okaykay_1

• Otomobil
    2001 1.9TDİ + yazlım mk4
  • okay kaygusuz
« Yanıtla #6 : 07 Ocak 2015, 12:55:19 »
Muhafaza var ama bir yere çarpılmadı. Muhafazadan değil. Ben şanzıman kulağından şüpheleniyorum. Ankaradaki usta aks başı dedi. Bakalım kendi ustama gidince ne çıkacak.
Motoru elinle sallayabiliyorsan tamamen kopmus sanzuman kulagı olabilir ama sallanmıyorsa kulakta degildir
Meğer aşk varmışta biz onu sadece insanlarda aramışız.. tdi

Çevrimdışı nismoo

Otomobil
    01' Golf IV TDi
  • Volkswagen Türkiye
« Yanıtla #7 : 07 Ocak 2015, 19:40:15 »
Eğer boşa attığınızda araç sarsıntıyı kesiryorsa şayet aksla alakası olamaz çünkü tekerlek dönemeye devam ediyor hala aksla alakalı olsaydı bana boştaykende yapardı gibi geliyor. Sonuçta motor devri düşünce orada kulaklara gelen dirençte düşer bu şekilde sarsıntıyı keser ama motoru devirlendirmeye başladığınızda sarsıntı artınca motor kulağı ememez o sarsıntıyı ve titreme sorunu meydana gelir.

« Yanıtla #8 : 08 Ocak 2015, 11:44:47 »
Eğer boşa attığınızda araç sarsıntıyı kesiryorsa şayet aksla alakası olamaz çünkü tekerlek dönemeye devam ediyor hala aksla alakalı olsaydı bana boştaykende yapardı gibi geliyor. Sonuçta motor devri düşünce orada kulaklara gelen dirençte düşer bu şekilde sarsıntıyı keser ama motoru devirlendirmeye başladığınızda sarsıntı artınca motor kulağı ememez o sarsıntıyı ve titreme sorunu meydana gelir.

Motoru elimle salladım. Sallantı yok.

« Yanıtla #9 : 08 Ocak 2015, 11:52:16 »

Boştayken yada ayağı gazdan çekince sarsıntı sıfır. Ama vitese geçtiğimde yada gaza bastığımda yani motora yük bindiğinde araba çamaşır sıkma moduna geçiyor :D Birde şunları keşfettim. Sağa viraja dönünce tekerlerden metalik vurma sesi daha çok geliyor. Araç yaylanınca ses daha da barizleşiyor. Titreme başladığı zaman vites kaçta olursa olsun yine titremeyle birlikte senkronize olarak vites kolu 3-4 cm ileri geri ciddi şekilde sallanıyor. Sanki temelden şanzımandan sallanıyor gibi. Tabi bu esnada vurma sesi tekerlerin oradan gelmeye devam ediyor.

« Yanıtla #10 : 08 Ocak 2015, 11:53:37 »
Tabla burçları, amortisör kafaları, motor kulakları vs.

Şanzıman kulağından şüpheleniyorum bakalım cumartesi çıkacak kokusu :)

Çevrimdışı nismoo

Otomobil
    01' Golf IV TDi
  • Volkswagen Türkiye
« Yanıtla #11 : 08 Ocak 2015, 13:14:44 »
Boştayken yada ayağı gazdan çekince sarsıntı sıfır. Ama vitese geçtiğimde yada gaza bastığımda yani motora yük bindiğinde araba çamaşır sıkma moduna geçiyor :D Birde şunları keşfettim. Sağa viraja dönünce tekerlerden metalik vurma sesi daha çok geliyor. Araç yaylanınca ses daha da barizleşiyor. Titreme başladığı zaman vites kaçta olursa olsun yine titremeyle birlikte senkronize olarak vites kolu 3-4 cm ileri geri ciddi şekilde sallanıyor. Sanki temelden şanzımandan sallanıyor gibi. Tabi bu esnada vurma sesi tekerlerin oradan gelmeye devam ediyor.

Dediğiniz gibi şanzımandan da olabilir inş sorununuz çözülür :)

« Yanıtla #12 : 13 Ocak 2015, 15:45:18 »
Aracın arızası hala netlik kazanmadı. Çünkü yüksek hızda belli bir süre yol gidilmediği için iki ustada arızayı göremedi. Sadece varsayımlarla duruyoruz şimdi. Ama genelde aks lalesi dedikleri bir parçadan şüpheleniyorlar. Alt tarafı (aks, aks başı vs.) komple söküp dağıtmadan da işe kalkmak istemiyorlar. Bakalım bir iki günümüzü ayıracaz artık.

« Yanıtla #13 : 08 Şubat 2015, 11:00:52 »
geçmiş olsun kardeşim , aynı sorunu ben de yaşadım dün . nasıl olacak ne yapılacak bilmiyorum bu konuda bilgi verirsen sevinirim