Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Gaza basinca devir yukseliyor araba hizlanmiyor  (Okunma sayısı 17230 defa)

Gaza basinca devir yukseliyor araba hizlanmiyor
« : 12 Temmuz 2016, 13:02:03 »
Arkadaşlar uzun yola ciktim 5 gün önce araba da epey yüklü tabi. Neyse araç sollayacagim tam 4.viteste 100km ile giderken yüklendim gaza kaciriyor gibi oldu hizlanmadi. Sonra dikkatimi cekti devir çeviriyor ama giz ibresi sabit. Bunu 3-4 kez yapti. 2 kere 4.  Viteste 1 kere 5.viteste 1-2 kez de 3. Viteste. Hizlanirken özellikle rampada daha yavaş hizlaniyor gibi ve araba daha gürültülü gibi. ama son hiza cikıista sorun yok 200km e cikiyorozel basinca. Şimdi turkiyedeyim ve pek sorun yok gibi basiyorum kacirma filan yok ilginç. ilk aklima gelen baski Balata. Var midir başka sebebi sizce ve her zaman yapmayisi nedendir. Maliyet ve marka ile ilgili de tecrübelerinizi paylaştırsanız memnun olurum .

Çevrimdışı Ali07

Otomobil
    Seat İbiza Tdi
Ynt: Gaza basinca devir yukseliyor araba hizlanmiyor
« Yanıtla #1 : 15 Temmuz 2016, 10:34:24 »
Evet sorun baskı balata.
Her zaman yapmayışı balatan tam bitmemiş, sınırlarda. Çok ısınınca zorlanınca kaçırır. Soğukken ya da zorlanmadığı durumlarda sıkıntı olmaz.
Bence riske girmeyin değiştirin. Allah muhafaza kavşakta ışıklarda birden boşalır kazaya sebebiyet verebilir.

« Yanıtla #2 : 05 Ağustos 2016, 14:55:08 »
Evt, sinirlarda para hazirlamaya calisiyorum malum biraz maliyetli. İlk defa 2. ve 3. viteste de yapti bu demek oluyor ki giderek gidiyor. Ani hizlanmalarda kacirmasinin disinda, viteslerdeki tutarsizlik da bundan midir sizce? Geri vitese takarken eskiden yoktu simdi var bir kuturtü yapiyor + olarak iste bazen 3. e filan girerken kapris yapiyor.

Ve daha once nasildi hatirlamiyorum ama arac seyir halinde diyelim 2 veya 3. vites fark etmiyor vitese taktiktan sonra vites topuzundan tutup salladigimda epey bosluk var gibi bu boyle miydi bizde zaten bilen var mi ?

En yakin zamanda degistirecegim bakalim.

Çevrimdışı TEYOLOGY

Otomobil
    (fırsatı bulur bulmaz tekrar Vag'dayım)
« Yanıtla #3 : 07 Ağustos 2016, 21:44:43 »
Evt, sinirlarda para hazirlamaya calisiyorum malum biraz maliyetli. İlk defa 2. ve 3. viteste de yapti bu demek oluyor ki giderek gidiyor. Ani hizlanmalarda kacirmasinin disinda, viteslerdeki tutarsizlik da bundan midir sizce? Geri vitese takarken eskiden yoktu simdi var bir kuturtü yapiyor + olarak iste bazen 3. e filan girerken kapris yapiyor.

Ve daha once nasildi hatirlamiyorum ama arac seyir halinde diyelim 2 veya 3. vites fark etmiyor vitese taktiktan sonra vites topuzundan tutup salladigimda epey bosluk var gibi bu boyle miydi bizde zaten bilen var mi ?

En yakin zamanda degistirecegim bakalim.

by tatanın da dediği gibi ve zaten senin de sorduğun gibi balata.

fakat son mesajda bahsettiğin topuzun sallanması farklı ve daha basit ve ucuz bir şey. vites kolu tamir takımı gerekiyor.
Kamış ses verince ney oldum sanır, İplik gerilince yay oldum sanır.
Sarayda oturmakla padişah olmaz kişi,
Abdal ata binince bey oldum sanır.

« Yanıtla #4 : 08 Ağustos 2016, 23:54:43 »
Bugun baski balatayi degistirdik nihayet. Uzerinde LUK cikti resmen bitmis mahvolmus, SACSH taktirdim daha iyi dendi. Takim olarak iste disk v.s vardi icerisinde ona ilavatten bir adette cubuk gibi birseyde degisti. Pompasi ise bu bizim 1.6sr lerde disarida oldugu icin degismesi gerekmiyor dedi usta. Zorunlu degil dedi sorun cikarirsa da dista oldugu icin degistirilir dedi.

Degisim sonrasi degisenler;

Arac artik cok asagidaki kavriyor ve cok cok cok cok yumusak olmus neden oyle anlamadim gitti. Yarin hatta ustaya soyleyecegim neden bu kadar yumusak oldu diye bildigin bosta gibi basiyorsun pamuk gibi :) Meger ne eziyet cekmisim.

Araca yeniden isindim yani resmen, muhtesem bir konfor ve rahatlik geldi manevra yapmak rampada kalkmak iskenceymis meger... Ben 1.6 v.s dir gotunu kaldiramiyordur diyordum ama oyle degilmis, baska etkenler de soz konusuymus :)

« Yanıtla #5 : 11 Ağustos 2016, 17:35:48 »
by tatanın da dediği gibi ve zaten senin de sorduğun gibi balata.

fakat son mesajda bahsettiğin topuzun sallanması farklı ve daha basit ve ucuz bir şey. vites kolu tamir takımı gerekiyor.

su topuzun sallanması gerken komple kol sallınoyor topuz ile beraber. Vites kolunu komple tutup oynattigimda epey bosluk var gibi. Normali nasil bilmiyorum ama. Su tamir takimi ile ilgili bir link vs atabilir misin ?

Çevrimdışı TEYOLOGY

Otomobil
« Son Düzenleme: 12 Ağustos 2016, 03:08:11 Gönderen: TEYOLOGY »

Çevrimdışı TEYOLOGY

Otomobil

« Yanıtla #8 : 29 Ağustos 2016, 18:09:25 »
TEYO komikmis hakkatten bende kullanayim arada bunu :) Bende aslinda aradim ama tamir takimi filan diyince boyle 3-5 parcadan olusan bir kit aklima gelmisti. O yuzden bilen biri olarak senden link istemistim. Verdigin linkte tek parca birsey var sanirim birtek onun degisimi yeterli oluyor bu vitesin fazla sallanmasinin.

Ek olarak. Baski balatayi degistirdim ve ara ara acayip sesler gelmekte. Ani fren ve kalkislardan bir kıpırtı bir ses var ilginc. Daha once yoktu. Uzerinde LUK varsa SASCH takildi ondan mi bilmiyorum yoksa usta mi isini iyi yapamadi bir yerleri iyi sıkamadi anlamadim gitti. Yoksa rot baslarindan filan mi geliyor goturup gosterecegim tekrar bakalim. Bazense sanki sanzıman dusecekmis gibi birsey tam oturmamis gibi bir mekanik ses geliyor rahatsiz etmeye basladi.

Bir fikri olan varsa nereleri kontrol etmeli ona gore dikkat edeyim.

Çevrimdışı TEYOLOGY

Otomobil
« Yanıtla #9 : 22 Eylül 2016, 11:21:53 »
TEYO komikmis hakkatten bende kullanayim arada bunu :) Bende aslinda aradim ama tamir takimi filan diyince boyle 3-5 parcadan olusan bir kit aklima gelmisti. O yuzden bilen biri olarak senden link istemistim. Verdigin linkte tek parca birsey var sanirim birtek onun degisimi yeterli oluyor bu vitesin fazla sallanmasinin.

Ek olarak. Baski balatayi degistirdim ve ara ara acayip sesler gelmekte. Ani fren ve kalkislardan bir kıpırtı bir ses var ilginc. Daha once yoktu. Uzerinde LUK varsa SASCH takildi ondan mi bilmiyorum yoksa usta mi isini iyi yapamadi bir yerleri iyi sıkamadi anlamadim gitti. Yoksa rot baslarindan filan mi geliyor goturup gosterecegim tekrar bakalim. Bazense sanki sanzıman dusecekmis gibi birsey tam oturmamis gibi bir mekanik ses geliyor rahatsiz etmeye basladi.

Bir fikri olan varsa nereleri kontrol etmeli ona gore dikkat edeyim.

motor ve şanzıman takozlarına bakıldı mı? bir onlara baktır istersen. sesi duymadan aracı görmeden pek anlaşılmıyor.

« Yanıtla #10 : 23 Eylül 2016, 18:55:32 »
TEYO, ustaya goturdum en altta karterin oradaki motor kulagi mi tamponu mu neyse artik ona bakti. Normalde biraz fazla sallaniyor sanki dedi. İvmelenmelerde yipranan lastikten dolayi metal metala vuruyor olabilir dedi. Dedim yukardakiler, onlar dedi hicbir zaman degismiyor bu golflerde v.s ilginc. Ama balatalar bitmek uzere balatalardan supheleniyoruz. Bir balatalari degistirelim duzelmezse o zaman kulakda deneriz.

Fren yaptigimda fren pedalina ani dokundugumda sag taraftan sag tekerlekten gelen bir ses ilginc ya. Bakalim cozeriz insallah.

Çevrimdışı TEYOLOGY

Otomobil
« Yanıtla #11 : 25 Eylül 2016, 22:13:01 »
TEYO, ustaya goturdum en altta karterin oradaki motor kulagi mi tamponu mu neyse artik ona bakti. Normalde biraz fazla sallaniyor sanki dedi. İvmelenmelerde yipranan lastikten dolayi metal metala vuruyor olabilir dedi. Dedim yukardakiler, onlar dedi hicbir zaman degismiyor bu golflerde v.s ilginc. Ama balatalar bitmek uzere balatalardan supheleniyoruz. Bir balatalari degistirelim duzelmezse o zaman kulakda deneriz.

Fren yaptigimda fren pedalina ani dokundugumda sag taraftan sag tekerlekten gelen bir ses ilginc ya. Bakalim cozeriz insallah.

evet motor kulağı veya motor takozu denir. aslında tespiti de çok kolay. 2 farklı yöntem var. hani el freni çekilip arka süspansiyon yaylandırılır ya. hendekte bunu yapacak birisi. alttan da usta bakacak motor öne arkaya çok salınıyor mu. 2. yöntem de yine hendeğe girecek eline alacak levyeyi motoru vs kastıracak eliyle sallayacak üstten ve alttan sallanmasına bakacak. zaten arada plastik tamponlar olduğundan motor bir miktar sallanır ama aşırı oldu mu o takozlar bitmiş demektir.

şanzıman takozu daha da basit. aracı sürerken atıyorum 2. veya 3. viteste gaz ver çek ver çek yapılacak. bu esnada vites kolu öne arkaya aşırı bir salınım yapıyorsa takozdandır.

« Yanıtla #12 : 28 Eylül 2016, 14:44:45 »
Evt, o tarz bisi yapmistik, bahsettigin gibi ve normalden biraz fazla sallaniyor demisti. 2.el bir takoz takip deneriz ses kesilirse sonra yenisini takariz demisti. Hatta dizelin takozlari daha dayanakli ve saglammis sanirim onlardan takariz demisti.

Vites koluna gelecek olursak zaten yakinda elimde kalacak herhalde cok fazla bosluklu arkadas ya. O bahsettigin kiti degistirecegim ama bulamiyorum burada yasadigim yerde. TRden alip gondertmek lazim herhalde.

Çevrimdışı TEYOLOGY

Otomobil
« Yanıtla #13 : 29 Eylül 2016, 23:11:56 »
Evt, o tarz bisi yapmistik, bahsettigin gibi ve normalden biraz fazla sallaniyor demisti. 2.el bir takoz takip deneriz ses kesilirse sonra yenisini takariz demisti. Hatta dizelin takozlari daha dayanakli ve saglammis sanirim onlardan takariz demisti.

Vites koluna gelecek olursak zaten yakinda elimde kalacak herhalde cok fazla bosluklu arkadas ya. O bahsettigin kiti degistirecegim ama bulamiyorum burada yasadigim yerde. TRden alip gondertmek lazim herhalde.

şimdi bir dakika vites kolunu tutup sallayınca viteste olmasına rağmen boştagibi sallanıyorsa o başka şey, araç viteste iken gaz verip çekince vites kolunun sallanması başka şey. sende hangisi var?

bir de takoz olayı motor kodu uyumludur. dizellerinkinin benzinliye ve hatta 8 sübaplınınkinin 16 sübaplıya uyacağını zannetmiyorum. daha önce başıma da geldi. motor takozu sipariş verdik. parça geldi uyumsuz çıktı geri gönderdik.