Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: buzzer denen uyarı hoparlörü  (Okunma sayısı 60100 defa)

Ynt: buzzer denen uyarı hoparlörü
« Yanıtla #42 : 12 Mart 2012, 16:48:37 »
çok yardımın oldu valla sağol. bi hoparlör bulunca benim işlem tamam da aklıma şu geldi: şöyle güzel melodiler çalması için birşeyler yapabilirmiyiz acaba. o bacaklara ses sinyali geliyor ama o sinyali alınca kendi melodisini çalacak birşey nasıl yapabiliriz acaba? mesela şu çocuk oyuncaklarından filan birşey uydurabilirmiyiz ki? senin switch işi kötü olmuş. baya sıkıntılı bir iş o? daha önce bakmışmıydın hiç
tahminim orjinaline dokunamayız. kapılar için harici yapılır. ama buzlanma gibi uyarılar için sıkıntılı görünüyor.

Çevrimdışı ferhattasdemir

• Eksantrik sübap açar, motora benzin kaçar :)
« Yanıtla #43 : 12 Mart 2012, 17:44:21 »
sonuçta bütün uyarıları alıp sese çevirip gönderen bir zımbırtı var. onun ne olduğunu bilsek onun öncesinden bağlantı alabiliriz. ama doğru diyosun. far açık uyarısı sürekli ses, buzlanma yakıt ve diğer arıza uyarıları 1 2 sn lik. el freni kesik kesik 3 kez ötüyor hatırladığım kadarıyla. bu biraz karmaşık bi iş. ben en iyisi bi normal hoparlör uydurayım o yetsin :)
Eksantrik sübap açar, Motora benzin kaçar
Çok zorlama kelebeği, Araba altından uçar... :)

Çevrimdışı yesilkrt

• Boks sporsa, savaş olimpiyattır.
« Yanıtla #44 : 12 Mart 2012, 18:04:41 »
arkadaşlar şu gösterge sökme işini fotoğraflı olarak paylaşabilir misiniz? ben de söküp temizlemek istiyorum. hem de krom bilezik takacağım.
MK-IV- Comfortline

« Yanıtla #45 : 13 Mart 2012, 10:34:52 »
yukarda nizam kardeşimde söyledi onu ben bi hoparlör bulayım yerine takacağımda halledeceğim kardeşim o işi video olarak. ama camı sökülmüyor bilgin olsun temizlik işini arka taraftan göstergelerin oturduğu açıklıklardan hallediyorsun ve dip köşelere de erişemiyorsun. arkadan bilezikleri sokmak içinde bilezikleri biraz esnetmen gerekir. benim camın alt kısmı silikon gibi tırnakları attığından zaten açılmış kendiliğinden ben istersem ordan devam ettirip açabilirim ama çatlama riski var. çatlatırsan da sadece cam bulamazsın komple gösterge değiştirmen gerekir ondan da haberin olsun.

« Yanıtla #46 : 25 Nisan 2012, 14:11:05 »
bennecyim kardeşim tekrar merhaba. ben hoparlör buldum bir tane bacağa lehimledim ancak farın açık olmasına gerek kalmadan kapı açıldığında direk ötüyor sence bu neden olmuş olabilir? birde gösterge içine krom çerçeveler almıştım. yukarıda da yazmıştım benim gösterge camının alt kısmı bir miktar açıktı. ordan ilerleteyim derken çok da dikkat ettiğim halde aynen yukarda bahsettiğim gibi camı 2 3 yerinden ikisi alt köşelerde küçük, biri devir saatinin olduğu yerden 5 6 cm devir saatinin göbeğine doğru olacak şekilde çatlattım. çatlatmışken de açtım çerçeveleri taktım bide camı meguiars plastx ile temizledim sıfır gibi oldu. camı geri japonla yapıştırdım. buna bi önerin olabilir mi. sadece camı bulamam biliyorum yukarıda da söylemiştim kendim ama acaba plastik çerçevesiyle birlikte bulabilirmiyim acaba. plastik çerçevesiyle bulursam kendi göstergemin içini ona takarım krom çerçevelerden vazgeçip. gerçi bu şekilde de çok güzel oldu.

« Yanıtla #47 : 25 Nisan 2012, 15:16:28 »
merhaba, göstarge hakkında bir fikrim yok bulması zordur.
far kapalıyken kapı açıldığında çıkan ses kesik kesik ise anahtar üzerinde kaldığı için çıkan sestir. far açık uyarısı sürekli öter. sendeki nasıl. anahtar üzerindemi, ses kesik kesik mi?

« Yanıtla #48 : 27 Nisan 2012, 17:16:34 »
merhaba, göstarge hakkında bir fikrim yok bulması zordur.
far kapalıyken kapı açıldığında çıkan ses kesik kesik ise anahtar üzerinde kaldığı için çıkan sestir. far açık uyarısı sürekli öter. sendeki nasıl. anahtar üzerindemi, ses kesik kesik mi?

yok ses sürekli idi ve anahtar da cebimde idi. yani far açık uyarısı idi ama farlar kapalıydı. sana bu mesajı yazdıktan sonra aklıma sinyal kolunun bi tarafa açık olabileceği geldi ve işten izin alıp eve gittim alel acele eğer öyleyse akü boşalmasın diye. eve vardığımda da haklı çıktım. sinyal kolu sol tarafa basılıymış farketmemişim. yani hoparlörüm olmuş. ses de orjinaliyle neredeyse aynı. sanki o hoparlör vw için üretilmiş. halbuki yeğenimin bozuk oyuncağından söktüm :)

« Yanıtla #49 : 27 Nisan 2012, 17:19:31 »
krom çerçevelerim çok güzel oldu ayrı bir hava kattı hoparlörüm düzeldi artık uyarıları alabiliyorum ancak yeni bir sorun oluştu gösterge camı çatladı. o da nazarlık olsun artık. fotoları ekleyecem

Çevrimdışı OffLineR

• Otomobil
    2001 Range Rover & 2016 C180
  • İtinayla, sabırla, keyifle modifiye edeceksin ! :)
« Yanıtla #50 : 27 Nisan 2012, 17:23:44 »
Eline sağlık diyelim.
O da nazarlık olsun  :sevgi:
Air Ride \ Havalı Süspansiyon ;)

« Yanıtla #51 : 30 Nisan 2012, 19:14:02 »
Eline sağlık diyelim.
O da nazarlık olsun  :sevgi:

eyv. koray kardeşim. ufak tefek dokunuşlar yapıyorum işte.

Çevrimdışı nizam

• VW BORA 1.9 TDI 66 kv
« Yanıtla #52 : 01 Mayıs 2012, 23:11:04 »
resim    :t
Paylaştığın senindir, biriktirdiğin değil

Yunus EMRE

ARABA ARIYOM BİLADER SORUN MU VAR :)

« Yanıtla #53 : 07 Mayıs 2012, 23:48:10 »
Buzzer ile ilglili resimli anlatımdan dolayı çok teşekkür ederim. Adamlar şöyle uyduruk bi  hoparlöre dünyanın parasını alıyorlar. En yakın zamanda kendim tamir edeceğim. Allah razı olsun. 
« Son Düzenleme: 14 Mayıs 2012, 22:50:13 Gönderen: ozkan_misirli »
Ya yol ol, ya yol ver ya da yoldan çekil

« Yanıtla #54 : 08 Mayıs 2012, 18:25:44 »
Arkadaşlar gösterge sökme işini video olarak alamadım çünkü tek başımaydım. foto olarak halletmeye çalıştım.

Göstergeyi sökmeye başlayabilmek için direksiyonu en aşağı ve geriye çekiyoruz. bunu herkes biliyordur diye foto olarak almadım. ondan sonra gösterge sökme işlemine başlayabiliriz.

1- İlk olarak aşağıda resimde görülen küçük kapağı okla gösterilen yerlerin altına parmağımızı sokarak ok yönünde çekiyoruz. 2 tane okların karşısında 1 tane de tam ortada tırnaklar var. korkmayın asılın kolayca gelmiyor.

2- Kapağı çıkarınca aşağıdaki resimde görülen 2 adet T20 tork anahtarla çözülen vida çıkacak. bu vidaları sökünce gösterge boşa çıkacaktır. çekin kendinize doğru. Uyarı!!! vidaları çözmeden önce altına resimde görülen şekilde gazete vs. bir şey koyun ki vidayı aşağılara düşürmeyin. ben gazete koyduğum halde bir tanesini kaçırdım ama şanslıydım ki paspasa kadar indi bir yere takılmadı.

3- Göstergeyi kendimize doğru çektiğimizde sol tarafı daha fazla gelmektedir. soketleri sökmeye bu taraftan başlıyoruz. Mavi soketteki pembe mandalı ok yönünde kurtarıyoruz ve resimlerde görülen şekilde yukarı doğru kaldırıyoruz sonuna geldiğinde soket kendini bırakıyor. artık göstergenin sol tarafı daha fazla bize doğru geliyor ve sağdaki yeşil sokete daha rahat ulaşıyoruz.

4- Yeşil soketi de mavi soketle aynı şekilde mandalı kurtarıp yukarı doğru kaldırarak soketin kurtulmasını sağlıyoruz. artık göstergemiz serbest

5- Göstergeyi elimize aldık :) yeri bomboş

UYARI!!! gösterge sökülü iken kontağı açmamak gerekiyormuş immo sorunu meydana geliyormuş ve servisten başka halledilmiyormuş duyduğum bu yönde
« Son Düzenleme: 08 Mayıs 2012, 19:36:36 Gönderen: ferhattasdemir »

« Yanıtla #55 : 08 Mayıs 2012, 19:05:07 »
ve işte gösterge paneli gerçekten elimizde :) kırmızı işaretli yerde kapağın arkasında buzzer denen zımbırtının hoparlörü mevcut.

göstergenin markası. benimki motometer. bazıları ise VDO oluyormuş.

resimde oklarla gösterilen yerlerdeki vidalar T10 tork tornavida yardımıyla sökülüyor ve tırnaklarını kurtardığımızda arka kapağı açıyoruz.

kapağı açınca aşağıdaki görüntü karşılıyor bizi. okla gösterilen parça hoparlör. arızalanan parça ta kendisi oluyor. benimkinde telleri filan sağlam görünüyordu ama çalışmıyordu. bazılarında ise üzerindeki naylonun delinmesi veya patlaması sonucu klasik hoparlör sorunu olan cızırtılı ses ortaya çıkıyormuş...

bu resimde hoparlörü daha yakından görüyoruz. ikisi okla işaretlenen ikisi de yukarı köşelerde olan 4 adet metal bacağı var hoparlörün. hoparlörün bağlantısı okla işaretlenen iki bacakta bulunuyor. hoparlörün naylon kısmını, tellerini koparıp çıkarıyoruz. kopardığımız tellerin birbirine temas etmemesini sağlamalıyız yoksa kısa devre sonucu bağlayacağımız hoparörde çalışmayabilir. söktüğümüz hoparlörün yerine bu çaplarda herhangi bir hoparlör buluyoruz. sizde benim gibi yeğeninizin acayip sesler çıkaran oyuncak tabancasından sökebilirsiniz. benim yeni hoparlör biraz daha küçük çaptaydı ve ben o metal kısmın üzerine japon yapıştırıcısı ile yapıştırdım. hoparlörün kablolarını da okla işaretli iki bacağa lehimledim. işlem bu kadar. yalnız heyecandan yeni hoparlörün fotosunu çekmeyi akıl etmemişim :) ama sanki vw yapımı gibi. orjinal sesi aynen alabiliyorum.

sonra iş en baştan beri yaptığımız işleri tersi yönde yapıp göstergeyi toplayıp yerine takmak. ikinci soketi taktığınızda ibrelerden dırrrrrrrrtttttttttt diye bir ses gelecek korkmayın. sanırım beyindeki konumlarını sıfırlıyorlar...

son uyarı gösterge sökülü iken kontağı açmamak gerekiyormuş immo sorunu meydana geliyormuş ve servisten başka halledilmiyormuş duyduğum bu yönde
« Son Düzenleme: 08 Mayıs 2012, 19:34:33 Gönderen: ferhattasdemir »