Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: buzzer denen uyarı hoparlörü  (Okunma sayısı 60098 defa)

Ynt: buzzer denen uyarı hoparlörü
« Yanıtla #28 : 09 Mart 2012, 12:41:52 »
bennecyim kardeşim sonunda söktüm ben geçen hafta gösterge panelini. arkasını da açtım. çıkarmışken önce içinin temizliğini yaptım camını ve tozlanan iç siyah kısmını temizledim. daha sonra hoparlöre baktım. elimle yokladım hoparlörün üzerindeki naylon kısımda en ufak bir deforme yırtılma yada delik gibi birşey yok. daha önce senin bahsettiğin 4 bacaktan da yan yana olan ikisinde kıl kadar ince 2 adet bağlantısı var onlarda sağlam görünüyor diğer 2 bacak boş zaten sadece dayanak herhalde. kıl gibi olan bağlantıların sanırım kopmasın diye de üzerine bal mumu gibi bir damla yapılmış. neyse bu kablolarda sağlam görünüyor. aslında elektrik verip kontrol edebilirdim ama akşam olmak üzere olduğundan çok vakit kaybetmemem gerekiyordu o yüzden deneyemedim. neyse topladım geri yerine taktım. hani daha önce ötüyor ama sesi kısılıyor diyordum ya. şimdi hiç ses yok :) sence ne oldu?
ses söküp taktıktan sonra mı tamamen gitti? elektrik falan verme göstergeyi yakmayasın sonra.
bence küçük bir hoparlör bul . orjinali sökmeden o iki bacağa bağla böyle test et bakalım ses varmı. eğer ses tamamsa orjinali sök yerine bi hoparlör uydurursun. (masaüstü bilgisayarlarda ilk açılışta bip sesi çıkaran küçük hoparlör var onu deneyebilirsin. ben takmıştım ses biraz azdı orjinale göre .sonradan farklı bir hoparlör ile değiştirdim)

Çevrimdışı ferhattasdemir

• Eksantrik sübap açar, motora benzin kaçar :)
« Yanıtla #29 : 09 Mart 2012, 12:51:45 »
evet gösterge panelini açıp içini temizledim hoparlörü gözle muayene ettim sorun yoktu geri topladım ses tamamen gitti. önceden dediğim gibi ilk uyarı geldiğinde normal sesini verip 1 sn sonra kısılıyordu ama kısık da olsa ses vermeye devam ediyordu şimdi tamamen gitti bu söküp takma işleminden sonra. zaten 12V elektrik gelmiyor mu buna yanarmı ki denemek için o iki bacağa 12V versek. senin telefon avizesindeki hoparlörü bağladığını biliyorum söylemiştin. olmazsa dediğin yöntemi bi deneyim ama elimde ne o anakart hoparlöründen var ne avize. birde o orjinal hoparlör pek yerinden sökülecek gibi durmuyordu o 4 bacak plastiğin içine giriyordu gibi sanki...
Eksantrik sübap açar, Motora benzin kaçar
Çok zorlama kelebeği, Araba altından uçar... :)

« Yanıtla #30 : 09 Mart 2012, 13:10:23 »
evet gösterge panelini açıp içini temizledim hoparlörü gözle muayene ettim sorun yoktu geri topladım ses tamamen gitti. önceden dediğim gibi ilk uyarı geldiğinde normal sesini verip 1 sn sonra kısılıyordu ama kısık da olsa ses vermeye devam ediyordu şimdi tamamen gitti bu söküp takma işleminden sonra. zaten 12V elektrik gelmiyor mu buna yanarmı ki denemek için o iki bacağa 12V versek. senin telefon avizesindeki hoparlörü bağladığını biliyorum söylemiştin. olmazsa dediğin yöntemi bi deneyim ama elimde ne o anakart hoparlöründen var ne avize. birde o orjinal hoparlör pek yerinden sökülecek gibi durmuyordu o 4 bacak plastiğin içine giriyordu gibi sanki...
sakın elekttrik verme !!!!!(göstergenin diğer kısımlarını yakabilir + ve - belli bile değil bacaklarda) bacakları bende sökmedim. içini çıkarttım. hoparlör olan yeri. çıkarırsan bacaklara zarar vermeden çıkart. (naylon kısmı ve iç mıknatısnı) aslında göstergeyi söktükten sonra bi elektronikçiye gösterebilirsen hoparlörü o test eder ve elinde mutlaka oraya takabileceği bi hoparlör vardır. (tekrar hatırlatayım gösterge takılı değilken kontağı açma)

« Yanıtla #31 : 09 Mart 2012, 14:06:51 »
sakın elekttrik verme !!!!!(göstergenin diğer kısımlarını yakabilir + ve - belli bile değil bacaklarda) bacakları bende sökmedim. içini çıkarttım. hoparlör olan yeri. çıkarırsan bacaklara zarar vermeden çıkart. (naylon kısmı ve iç mıknatısnı) aslında göstergeyi söktükten sonra bi elektronikçiye gösterebilirsen hoparlörü o test eder ve elinde mutlaka oraya takabileceği bi hoparlör vardır. (tekrar hatırlatayım gösterge takılı değilken kontağı açma)

tamam kardeşim teşekkür ederim uyarıların ve ilgilendiğin için. yalnız anlamadığım şu sonuçta göstergeye de 12v elektrik geliyor ve bi o devreye elektrik verince her devreye ulaşacağını sanmıyorum hepsinin devresi ayrıdır soketten gelen hatlar. yada şunu sorayım elektronikçi nasıl test eder hoparlörü o da elektrik vermeyecek mi?

« Yanıtla #32 : 09 Mart 2012, 14:20:26 »
yok elektrik vermez onlarda dijital bi gösterge var onunla test ederler.
hoparlöre elektrik veremezsin. hoparlörde ses çıkışı vardır 12 v elektirk değil. sen elektriği verdiğin anda hoparlör yanar ve göstergenin ses çıkışınada elektrik vermiş olursun. ses çıkışında yanar buzzeri değişsen dahi ses alamazsın hiçbir zaman . göstergeyi değişmek zorunda kalırsın. Allah korusun başka yerlerede elektrik gider ve zarar verebilir. kısa bi yol anlatayım sana. aux koblosu vardır. kablonun iki ucuda kulaklık giişlidir. bir tarafını kes kablo uclarını çıkart. diğer kulaklık kısmını telefon veya küçük bi radyoya tak. diğer kestiğin kısımda açtığın kablo uçarını buzzer hoparlöre değdir. bakalım ses gelecekmi. istersen bu işlemi önce boş bir hoparlörde dene, hangi ucçlardan ses alabildiğine bak. sonra buzzerde dene..
« Son Düzenleme: 09 Mart 2012, 14:21:39 Gönderen: bennecyim »

« Yanıtla #33 : 09 Mart 2012, 14:57:10 »
hmm mantıklı. bunu deneyelim. ama bu testler sadece hoparlörün sağlam olup olmadığını anlamak için. diyelim ki hoparlör sağlam çıktı. vay ben nerelere gidem o zaman :) sorunu nerde arayıp bulacaz :)

« Yanıtla #34 : 09 Mart 2012, 15:11:41 »
hmm mantıklı. bunu deneyelim. ama bu testler sadece hoparlörün sağlam olup olmadığını anlamak için. diyelim ki hoparlör sağlam çıktı. vay ben nerelere gidem o zaman :) sorunu nerde arayıp bulacaz :)
sağlam çıkmaz merak etme. % 99 arızalı :) %1 sağlam o zaman yandın  :-[

« Yanıtla #35 : 09 Mart 2012, 15:17:11 »
sağlam çıkmaz merak etme. % 99 arızalı :) %1 sağlam o zaman yandın  :-[

inşallah öyledir :)

« Yanıtla #36 : 12 Mart 2012, 12:55:24 »
haklı çıktın bennecyim kardeşim. %99 luk kısım ağır bastı :) dün ne bulsam da denesem diye yana döne evin içinde hoparlör ararken elime fi tarihinden kalma bi nokia kulaklığı geçti. azda olsa ses verir diye kestim bi tarafını gittim arabaya. çıkardım gösterge panelini açtım arkasını. iki bacağa kulaklığın uçlarını doladım. far anahtarını çevirip kapıyı açmamla birlikte ortalığı bir çığlık kapladı. küçücük bit kadar kulaklık ordaki hoparlörden çok ses veriyordu. yanisi hoparlör bozukmuş test edip onaylamış olduk. şimdi oraya göre bi hoparlör bulmam lazım. bulamazsam o kulaklığı montaj edecem oraya :)

Çevrimdışı nizam

• VW BORA 1.9 TDI 66 kv
« Yanıtla #37 : 12 Mart 2012, 14:20:14 »
sunları yaparken birde fotograf makinesi veya telefonla resim alsanız daha iyi olur, ilk sayfada ki linkte pek birşey belli olmuyor
Paylaştığın senindir, biriktirdiğin değil

Yunus EMRE

ARABA ARIYOM BİLADER SORUN MU VAR :)

« Yanıtla #38 : 12 Mart 2012, 15:10:59 »
kardeşim aklıma geldi ama öğleden sonra bütün gün arabanın iç temizliğiyle uğraştım tam hava kararmak üzere olduğundan alelacele işe giriştim fırsatım olmadı. ama hoparlör bulursam yerine takacağım da mutlaka çekerim foto yada video.

« Yanıtla #39 : 12 Mart 2012, 16:04:54 »
haklı çıktın bennecyim kardeşim. %99 luk kısım ağır bastı :) dün ne bulsam da denesem diye yana döne evin içinde hoparlör ararken elime fi tarihinden kalma bi nokia kulaklığı geçti. azda olsa ses verir diye kestim bi tarafını gittim arabaya. çıkardım gösterge panelini açtım arkasını. iki bacağa kulaklığın uçlarını doladım. far anahtarını çevirip kapıyı açmamla birlikte ortalığı bir çığlık kapladı. küçücük bit kadar kulaklık ordaki hoparlörden çok ses veriyordu. yanisi hoparlör bozukmuş test edip onaylamış olduk. şimdi oraya göre bi hoparlör bulmam lazım. bulamazsam o kulaklığı montaj edecem oraya :)
olayı çözmene sevindim yardımcı olabildiysem ne mutlu bana....

« Yanıtla #40 : 12 Mart 2012, 16:07:00 »
benimde sol kapı sivici bozulmuş . müsayit zamanda bi el atacam. far açık uyarısı alamıyom....

« Yanıtla #41 : 12 Mart 2012, 16:26:44 »
olayı çözmene sevindim yardımcı olabildiysem ne mutlu bana....

çok yardımın oldu valla sağol. bi hoparlör bulunca benim işlem tamam da aklıma şu geldi: şöyle güzel melodiler çalması için birşeyler yapabilirmiyiz acaba. o bacaklara ses sinyali geliyor ama o sinyali alınca kendi melodisini çalacak birşey nasıl yapabiliriz acaba? mesela şu çocuk oyuncaklarından filan birşey uydurabilirmiyiz ki? senin switch işi kötü olmuş. baya sıkıntılı bir iş o? daha önce bakmışmıydın hiç