Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: buzzer denen uyarı hoparlörü  (Okunma sayısı 60097 defa)

Çevrimdışı ferhattasdemir

• Eksantrik sübap açar, motora benzin kaçar :)
buzzer denen uyarı hoparlörü
« : 18 Şubat 2012, 00:06:13 »
arkadaşlar 2001 comfortline Golf aracım var. kapı switch im sağlam çünkü iç aydınlatmalarım ve kapı içi lambası yanıyor. buzzer denen o gösterge içindeki hoparlör sağlam çünkü sesi çıkıyor ama sonradan kısılıyor. ama şöyle bir sorun var farlar açık iken anahtarı çekip kapı açma kolunu ilk çektiğim ışıkların yandığı anda kapıyı ayırmadan ötmeye başlıyor ama 1 sn sonra ses kısılıyor en yakınına yaklaşıp kulak verdiğinizde ancak duyuyorsunuz. kapı menteşelerinin ordan kaporta içine giden körük içindeki kablolar da bi sorun olabilir mi. ama sadece ondan olsa bağaj açınca benzin ışığı yanınca buzlanma uyarısı verdiğinde öyle yapmaması lazım değil mi? sizce sorun nedir? şöyle de birşey var geçen kış arabayı aldığımda normal çalışıyodu yaz geçti soğuklar başlayınca sesi kesildi bi ara sesi hiç çıkmıyordu şimdi dediğim gibi ötüp kısılıyor. acaba buzzer da mı bi temassızlık var.
Eksantrik sübap açar, Motora benzin kaçar
Çok zorlama kelebeği, Araba altından uçar... :)

Ynt: buzzer denen uyarı hoparlörü
« Yanıtla #1 : 18 Şubat 2012, 10:26:05 »
buzzer hoparlörün bozuk sanırım. ben söküp değiştirdim. hatta telefon avizesindeki hoparlörü söküp taktım tam yerine oturdu sorunsuz kullanıyorum.

« Yanıtla #2 : 18 Şubat 2012, 12:36:27 »
ama kardeşim ilk uyarı vermeye başladığında normal sesini çıkarıyor sonradan kısılıyor. bide ben daha direksiyonun üzerindeki küçük kapağı bile sökemedim ki...

Çevrimdışı deli_kan57

• golf müpdelası :)
« Yanıtla #3 : 18 Şubat 2012, 13:01:24 »
buzzer hoparlörün bozuk sanırım. ben söküp değiştirdim. hatta telefon avizesindeki hoparlörü söküp taktım tam yerine oturdu sorunsuz kullanıyorum.
o dediğiniz ses dalgası bende hiç çalışmıyor. acaba nereleri kontrol etmem gerekiyor. o sesi çıkaran cihaz tam olarak nerede ve kendimiz çıkarıp kontrol edebilirmiyiz. yardımcı olursanız sevinirim.

« Yanıtla #4 : 18 Şubat 2012, 13:11:13 »
kardeşim o zımbırtı gösterge panelinin içinde. kendimiz sökebiliyormuşuz ama ben daha ilk aşama olan küçük plastik kapağı bile yerinden çekip çıkaramadım... ama ilk önce sana şunları sormam lazım. hiç mi çalışmıyor yoksa sadece far açık uyarısı olarak mı çalışmıyor. yani bagaj açınca benzin uyarısı verdiğinde sıcaklık 4 dereceye gelip don uyarısı verdiğinde yada herhangi bir uyarı ışığı yandığında mı çalışmıyor. eğer hepsinde çalışmıyorsa hoparlörün bozuktur muhtemelen. sadece far açık uyarısı olarak çalışmıyor ise kapı switch in sağlam mı yani şoför kapısını açtığında iç aydınlatmaların ve kapı içi lamban yanıyor mu?

« Yanıtla #5 : 18 Şubat 2012, 13:32:43 »
http://www.vwturk.com/forum/showthread.php?71119-Spor-G%F6sterge-Paneli-Modifiyesi-VW-Golf4-Bora-Passat-B5&p=1036706&viewfull=1

burda nasıl söküleceği var. panel çıktıktan sonra arkada 4 adet vida var onları çıkarınca hoparlörü görürsün ancak elektronik bilgisi olmayanlar için sakıncalı olabilir. hoparlörü değiştirmek için lehim yapılması lazım.

« Yanıtla #6 : 18 Şubat 2012, 14:30:18 »
tamam kardeşim ben bu anlatımı daha önce görmüştüm ama o kapağı ben asıldığım halde gelmiyor bi türlü...

Çevrimdışı deli_kan57

• golf müpdelası :)
« Yanıtla #7 : 18 Şubat 2012, 14:57:32 »
http://www.vwturk.com/forum/showthread.php?71119-Spor-G%F6sterge-Paneli-Modifiyesi-VW-Golf4-Bora-Passat-B5&p=1036706&viewfull=1

burda nasıl söküleceği var. panel çıktıktan sonra arkada 4 adet vida var onları çıkarınca hoparlörü görürsün ancak elektronik bilgisi olmayanlar için sakıncalı olabilir. hoparlörü değiştirmek için lehim yapılması lazım.
yardımcı olduğun için çok teşekkür ederim arkadaşım.  resimleri görünce biraz  :o (tırstım) ama  sorunu halledebilirim gibi geliyor.  elektronik konusunuda eniştem elektronikçi halleder inşaallah. 

« Yanıtla #8 : 18 Şubat 2012, 16:56:58 »
ben
tamam kardeşim ben bu anlatımı daha önce görmüştüm ama o kapağı ben asıldığım halde gelmiyor bi türlü...

sökerken zorlayınca tırnağın birini kırdım. sonra tekrar yapıştırdım. şimdi çok zorlamadan çekiyorum çıkıyor.

« Yanıtla #9 : 20 Şubat 2012, 02:05:16 »
ben sökerken zorlayınca tırnağın birini kırdım. sonra tekrar yapıştırdım. şimdi çok zorlamadan çekiyorum çıkıyor.

baya bi kuvvet uygulamak gerekiyomuş ben pek nazik asılıyormuşum. son denememde baya sağlam asıldım geldi ve kırılmadı çok şükür. ama ordaki vidalar tork vidaymış bende ona uygun tornavida olmadığı için sökemedim. şimdilik duruyor. ama sorunun kaynağına yönelik denemeler yaptım. el freni 1 tık çekiliyken yürüttüm aracı belirli hıza gelince dıt dıt diye kesik kesik ötüyor ama oda cızırtılı ve boğuk. sanırım sorun hoparlör bağlantısında. bi temassızlık oluşuyor sanki...

« Yanıtla #10 : 20 Şubat 2012, 10:15:20 »
baya bi kuvvet uygulamak gerekiyomuş ben pek nazik asılıyormuşum. son denememde baya sağlam asıldım geldi ve kırılmadı çok şükür. ama ordaki vidalar tork vidaymış bende ona uygun tornavida olmadığı için sökemedim. şimdilik duruyor. ama sorunun kaynağına yönelik denemeler yaptım. el freni 1 tık çekiliyken yürüttüm aracı belirli hıza gelince dıt dıt diye kesik kesik ötüyor ama oda cızırtılı ve boğuk. sanırım sorun hoparlör bağlantısında. bi temassızlık oluşuyor sanki...
aynen hoparlör bozuk bende de aynı sesi veriyordu. ordaki vidalar tork ama tornavida ile sökülebiliyor.

« Yanıtla #11 : 20 Şubat 2012, 10:34:06 »
aynen hoparlör bozuk bende de aynı sesi veriyordu. ordaki vidalar tork ama tornavida ile sökülebiliyor.

hoparlör bozuk değildir tahminimce çünkü ilk başta normal sesini veriyor sonra kısılmaya cızırdamaya başlıyor. bence bağlantıda temassızlık yada oksitlenme gibi bir sorun var diye düşünüyorum. sen hoparlörü nerden temin ettin. kaç cm çapında. yada herhangi bir hoparlör uydurabiliyormuyuz...

« Yanıtla #12 : 20 Şubat 2012, 10:52:48 »
masaüstü bilgisayarlarda ilk açılışta dt sesi çıkartan hoparlör bile olur. ben telefonun avizesindeki hoparlörü taktım. fotoğrafları vardı bulamadım. orjinali 4 bacaklı. ben bacaklarını sökmedim. hoparlörün ortasını çıkardım avizeden söktüğümü yerine oturttum. kablonun birini bir bacağa diğerini diğer bacağa lehimledim çalıştı.

« Yanıtla #13 : 20 Şubat 2012, 10:56:36 »

mavi işaretli olan yer hoparlör.