Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Buyük fan çalışmıyor...  (Okunma sayısı 30734 defa)

Çevrimdışı rene

• Otomobil
    Jetta Tdi
Buyük fan çalışmıyor...
« : 17 Aralık 2012, 12:26:26 »
Arkadaşlar cumartesi günü antifrizimi değiştirdim usta büyük fanın çalışmadıgını söyledi baktım hararet 90da küçük fan çalışıyor ama büyüğünde tık yok motoru yanmıştır dedi gittiğim başka bi ustaya gösterdim bunun büyük fanı hararet 105 i geçince açar falan dedi ama araba 2.5 senedir 90 dan yukarı hiç çıkmadı

açıkçası büyük fanın dönüp dönmediğine hiç dikkat etmemiştim 90 derecede sabitken ikisi birdenmi çalışmalı ?

Klimam çalışıyor canavar gibi hem sıcagı hem soğuğunda problem yok.

Hararetiminde bu durumda yükselmesi gerekirdi ama 90 da sabit kalıyor olması gerektiği gibi.

Bu işin doğrusu nedir ? problemim sigorta,müşür yada fan motorundamı ?
« Son Düzenleme: 17 Aralık 2012, 12:27:13 Gönderen: rene »

Ynt: Buyük fan çalışmıyor...
« Yanıtla #1 : 17 Aralık 2012, 12:33:40 »
Megane ile kıyaslayacak olursam şöyle birşey var bizim araçlarda. Soğutma sistemi çok iyi çalışıyor. Uzun yoldan eniştemle birlikte geldik benim fan 2 dakika falan çalıştı sonra durdu ama eniştemin Megane iki bayağı uzun süre bekledi. Ona baktığımda tek fan vardı motoru soğutması gereken süre tabi uzuyordu. Bu şekilde bir test yaparsan anlarsın. Motor sıcakken genelde rölantide bekleyince fan çalışıyor. Şu an zaten havalar soğuk büyük fanın çalışmasına ihtiyaç duymayabilir.

Çevrimdışı rene

• Otomobil
    Jetta Tdi
« Yanıtla #2 : 17 Aralık 2012, 13:02:10 »
. Motor sıcakken genelde rölantide bekleyince fan çalışıyor. Şu an zaten havalar soğuk büyük fanın çalışmasına ihtiyaç duymayabilir.

Durdugu yerde baya bi gaz verdik hatta bi 10 lıralık gaz yakmıştır yinede devreye girmedi ama hararettte 90 ın üzerine çıkmadı bunu kesin olarak anlayabıleceğimiz bir yöntem yokmu örn şuan 90 dayken ikiside çalışıyormu senın rolantıde ?

« Yanıtla #3 : 17 Aralık 2012, 13:39:19 »
Bilmiyorum hiç kaputu açıpta iki fan da çalışıyor mu diye bakmadım :)

Ama sıkıntı olsa hararet yükselir stop falan der. Soğutma suyu ikazı verir.

« Yanıtla #4 : 17 Aralık 2012, 15:14:19 »
ustaya sordum ikisininde aynı anda çalışması gerekiyormuş. büyük çalışmıyorsa büyük ihtimal fan moturu problemlidir diyor. ikisi tek beyne bağlıymış. ayrı ayrı çalışmaz diyor. ustanın yalancısıyım.

Çevrimdışı MurdeR

• Otomobil
    Golf V TSI Comfortline 140 hp Kompresör+Turbo
« Yanıtla #5 : 17 Aralık 2012, 15:22:07 »
benimkide sadece ufak olan çalışıyordu termostatı değiştirince ama sıcaklık hiç 90 ın üzerine çıktığını görmedim bildiğim kadarıyla fazla yükselince hararet 2. fan devreye giriyor.

« Yanıtla #6 : 17 Aralık 2012, 21:29:31 »
Benımde basıma aynı olay geldi. Marmarıs yollarında sıcağın ortasında temmuz ayında meğerse kucuk fan calısırken klımayla yol yapmısım. Derken arabayı stop ettırınce fark ettım kı fan habure calısıyor nerdeyse 1dk fln, ustaya gosterdım ve arızalandığına kanaat getırdık. Orjınalı ıle değıstırıldı klımayı acınca 2sının de calısması gerekıyor. Buyuk calısmıyorsa orjınal 250tl yan sanayı 150tl heryerde bulabılırsın. Zaten bu araçların kronık problemlerınden 1ı de bu, pıyasadakı 100.000km asıpta fanı calısan varsa onlara da sormak lazım. Benım araç 90.000km 2004...Geçmış olsun...Kış ayındayız sımdılık ıhtıyacın olmaz Mayıs gıbı değıştırmenı onerırım...

« Yanıtla #7 : 17 Aralık 2012, 21:57:08 »
klimayı çalıştır ve kaputu aç bak o zaman ikiside çalışıyor.

« Yanıtla #8 : 17 Aralık 2012, 21:58:48 »
bende hiç görmedim ikiside çalışırken . yazın durmadan aralıksız 300-400 km yaptım yazın sıcağında banamısın demedi geçende fark ettm klima çalıştırınca . ayrıca 90 da sabit kalması da normal bende de aynı

« Yanıtla #9 : 18 Aralık 2012, 12:43:51 »
Bildiğim kadarıyla 90 da klimada çalışırsa büyük fan o zaman devreye girer ...

Çevrimdışı rene

• Otomobil
    Jetta Tdi
« Yanıtla #10 : 18 Aralık 2012, 13:41:29 »
90 dayken bi klimayı açıp deneyim çalışacakmı bizim büyük fan :)

« Yanıtla #11 : 18 Aralık 2012, 17:25:10 »
fanların ikiside aynı anda çalışır,105i geçince açar diyen usta bıraksın o işi gitsin çay dağıtsın
Aşıksan vur saza,şoförsen baz gaza...

Çevrimdışı nail_22

• Otomobil
    golf IV
« Yanıtla #12 : 24 Aralık 2012, 18:58:57 »
aynı olay bendede var klimayı açtığın zaman 2 sininde çalışması gerekiyor. benimde büyük fan çalışmıyor havalar ısınsın değiştiricem. orijinalini nerden bulabilirim acaba bu konuda bilgisi olan var mı?

« Yanıtla #13 : 25 Aralık 2012, 21:52:08 »
Büyük fan motor soğutması ile alakalı değil ki, klima gazını soğutması için klima açınca oda açar,