Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Balata ısınma sorunu yardım  (Okunma sayısı 9319 defa)

Balata ısınma sorunu yardım
« : 12 Ağustos 2008, 22:46:17 »
Dostlar selamlar
Baskı balata ile ilgili acılmıs bir konu vardı ama benim aklımdki sorulara cevap bulamadıgım icin degerli dusuncelerinizi buradan almak istedim.
Bugun malumlarınız golflerimizin yere cok yakın olmasından dolayı benim haricimde diger aracların gecebildigi bir yoldan (Yol calısması nedeniyle coook bozuk) gecerken iki yol arasındaki mesafe farkından dolayı ön lastiklerin daha asagı seviyedeki zemine inmesiyle beraber aracımın altı yere surttu ve bulundugum yerde kalakaldım. one didemiyorum gaza bastıkca aracın altına uygulanan bası artıyor zararr verme ihtimali cogalıyor geriye gelmek istiyorum arac bagırmasına ragmen 1 cm bile gelemiyor. Neys uzun lafın kısası epeyce ugrastım aracı cıkaramadım.ekerin altına da birseyler koydum vs. olmadı. nyse tam sans eseri yolun karsısındaki tamirciden yardım istedim gelip 2 dakka da cıkardılr aracı.
Bu ugrastıgım esnada balatadan epeyce bir koku gelmisti. neyse aracı cıkardılar gectım dıreksyona araba gitmiyor. Basıyorum gaza cekis yok hic cekmiyor. neyse en yakın tamircide durdum. Abi baskı balatayı bitirmisin hemen degistirelim dedi. Ben de tamam bakarız deyip VW servisime dogru yol alacakken ceksin normale dondugunu gordum ve servis yerine eve geldim. Bir arkadasima danistim. O da bana aracin balatasının bitmedigini zayıf oldugunu ancak idare edecegini o anlık ceksinin cok zayıf olmasının da balatanın asırı ısınmasından kaynaklandıgını soyledi bana mantıklı geldi.
boyle bir konuyu sizlere acmamdaki neden sadece konuyla ilgili tereddutlerimi gidermekten ote basımdan gecen bir tecrubeyi degerli Golf ailesiyle paylasmakti.
Bu konudaki  degerli dusuncelerinizi ve tecrubelerinizi bekliyorum.   

Çevrimdışı G60

• Otomobil
    Audi A5 TFSI - Allroad 2.7T
Ynt: Balata ısınma sorunu yardım
« Yanıtla #1 : 12 Ağustos 2008, 23:19:52 »
Titreme falan var mı aracı kaldırırken yarım debriyaj esnasında?
Isındıkça giderek daha zor kavramaya başlar, elfrenini çekip 1.iteste aracı kaldırdığında aracı yürütüyor ya da stop ediyorsa sorun yoktur. Ama stop etmeyip, arabayı da ilerletmeyip kaçırıyosa değişme vakti gelmiş demektir.
Alıntı yapılan: M. Kemal ATATÜRK
"Türk milletindenim diyen insanlar her şeyden önce ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır."

« Yanıtla #2 : 12 Ağustos 2008, 23:26:59 »
titreme falan  yok. Hersey normal gozukuyor. Soylediginiz testleri tamirci kendisi yaptı ve zayıfladıgını soylemisti. tabi ben beni yolda bırakana kadar devam etmeyi dusnuyorum :)
sadece bu ısınmayla kavrama zayıflarmı onu merak etmistim. ilginiz icin tesekkurler.

Çevrimdışı R-Line

• Golfsburg Edition
« Yanıtla #3 : 13 Ağustos 2008, 00:13:04 »
özellikle geri çıkılan yokuşlarda dikkatli olmanızı tavsiye ederim, vw balataları bu konuda çok hassas, bu yüzden balatayı yakabilirsiniz.
kaçırma varsa oluşan büyük kuvvet sonucu ısınma olur, aşınma hızlanır, balatanın yanmasına sebep olabilir. ısı, yayların zayıflamasına ve bozulmalarına sebep olur. sonuçta volan ve baskı balata zarar görüyor.

ben daha yeni baskı balatayı değiştirdim. çekiş mükemmel oldu, debriyaj ise pamuk gibi diyebilirim. belki üzerinden çıkan baskı balata beni biraz daha idare edebilirmiş ama ben bu riske hiç girmedim, olmadık bi yerde olmadık bir zamanda yolda kalmaktansa değiştirmeyi daha uygun buldum.
« Son Düzenleme: 13 Ağustos 2008, 01:13:25 Gönderen: MK-IV 35 »

« Yanıtla #4 : 13 Ağustos 2008, 01:14:38 »
evet izmirli arkadasım benim yaptıgım hata arabayı geriye dogru gereksiz yere zorlamamdı. Balatanın hemen degistitrilmesi konusunda ben de seninle aynı dusunceyi paylasiyorum.Ancak izinden yeni donmus olmam nedeniyle bakiyenin sıfırın ustune cıkması bir kac ayımı alacak gibi gozukuyor :-[ 
selamlar 8)

« Yanıtla #5 : 13 Ağustos 2008, 08:20:40 »
oktay kardeşim geçmiş olsun
bence 35 in dediği gibi değişmen iyi olur ama bakiyenide artıya geçene kadarda bildik merkezi ve vw servisi olmayan yerlere gitme çüknü baskı balatayı kaçırararak ısıtmış ise materyal özelliklerini kaybedebiliyor ve dikkatli olmak gerekir.
tekrardan geçmiş olsun

« Yanıtla #6 : 13 Ağustos 2008, 10:58:18 »
oktay kardeşim geçmiş olsun
bence 35 in dediği gibi değişmen iyi olur ama bakiyenide artıya geçene kadarda bildik merkezi ve vw servisi olmayan yerlere gitme çüknü baskı balatayı kaçırararak ısıtmış ise materyal özelliklerini kaybedebiliyor ve dikkatli olmak gerekir.
tekrardan geçmiş olsun

Teşekkürler
Sağlık olsun ...

« Yanıtla #7 : 14 Ağustos 2008, 00:58:29 »
OKtay abi geçmiş olsun umarım yakın zamanda yaptırırsın.

« Yanıtla #8 : 14 Ağustos 2008, 01:19:08 »
OKtay abi geçmiş olsun umarım yakın zamanda yaptırırsın.

Sagol kardesim.
Sen ne yaptın buldunmu kafana gore bi tane yoksa erteledinmi sonbahara kadar?

Çevrimdışı erdem2179

• Otomobil
    golf mk3 gti
  • erdem2179
« Yanıtla #9 : 14 Ağustos 2008, 15:35:24 »
geçmiş olsun fakat baskı balatan seni çok fazla idare etmeyecektir.
Mk3 gti

« Yanıtla #10 : 12 Eylül 2008, 13:19:16 »
Arkadaslar selam;
Dun itibariyle baskı balatıyı yaptırttım. Araba canavar gibi oldu.

Neyse şimdi cok memnunum sanki başka bir araba.

:)