Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: 0W 40, 5W 30 ve 5W40 yag kullanan arkadaslardan fikir almak istiyorum.  (Okunma sayısı 13777 defa)

Çevrimdışı azap5555

• Otomobil
    1.2 tsi referance ibiza 2015
Ben de tecrübemi paylaşayım, 205000 km de Shell helix ultra 5-40 tam sentetik koydum, doğalgazdan üretildiği motor temizliği yapıp hep temiz bıraktığı motoru, çok üstün vasıflı saf bir yağ olduğundan bahsediyordu tanımında deneyeyim dedim. 2000 km sonra lifter sesi gelmeye başladı çok moral bozucu bir ses, bir müddet sonra motor soğukken yaptığı lifter sesini sıcakken de artarak yapmaya başladı, baya düşünüp Shell yağın deterjan gücünün fazla olması nedeni ile yağ filtresini tıkamış olabileceği aklıma geldi, yağ filtresini değiştirince ses kesildi 300 km sonra yine yapmaya başladı, be de bir önceki yağım olan ve 10000 km sorunsuz kullandığım castrol edge titanium 5-40 a dönüş yaptım, 1500 km dir lifter sesi yaşamadan biniyorum umarım tekrar etmez.

Çevrimdışı azap5555

• Otomobil
Aracım 200000 km devirmiş olduğundan Shell helix ultranın mevcut kurumları çözerek yağ filtresini tıkadığını düşünüyorum ve çıkan filtreyi kestiğimde kağıdın yağın girdiği tarafının kurum ile çamurumsu bir tabaka oluşturduğunu gördüm. Yani bizim gibi eski, kurum oluşmuş araçlarda böyle bir durum yaşatabilir. Yağın performansına gelince 10000 km yapmış edge titanium ile 5. vitesle çıktığım bayırdan helix ultra ya geçince yeni yağ olmasına rağmen yarım vites düştü. Edge titanium un sürtünme azaltmada daha üstün olduğuna şahit oldum.

Çevrimdışı edincol

• Otomobil
    Polo 6N2 - AKK - Comfortline
Bildiğiniz gibi sağlıklı yağlama olan bir motorun ömrünü kısaltan iki temel sebep var, biri motora hava ile alınan partiküller diğeri de yanma sonucu oluşan kurum. Motora temiz hava akışı için hava filtreleri kullanıyoruz. Motorda oluşan kurum için de yağ üreticileri ikiye ayrılıyor. Bir kısım bu kurum motorda kalsın bunun etkisini en aza indirelim şeklinde bir görüş. Teknoloji öncüsü olan Mobil, Shell gibi şirketler ise oluşan kurumun yağ içinde filtreyi tıkamayacak şekilde küçük boyutta toplanıp kartere taşınması ve yağ değişimiyle motordan uzaklaştırılması üzerine geliştirme yapıyorlar. Shell yağlar dediğiniz gibi doğalgazdan üretilen bunun avantajı da yağların daha saf bir halde olduğunu belirtiliyor. Diğer şirketler bildiğim kadarıyla mikrofiltrasyon yöntemiyle üretim aşamasında yağdaki partikülleri temizleme işlemi yapıyorlar. Aynı zamanda Shell'in Amerika markası olan Pennzoil reklamlarında Mobil'den bile daha iyi temizlik yapan yağ ürettiklerinden bahsediyor.
Lifter sesinin oluşmasında tıkanan yağ filtresi yol açmış diye düşünüyorum, aynı viskozitede bir yağda lifter sesi oluşmuyorsa diğerinde de olmayacaktır.
Akıl yaşta değil baştadır.

Çevrimdışı azap5555

• Otomobil
Shell yağın deterjan özelliği daha fazla olduğundan kurumları çözüp yağ filtresini tıkadı, değiştim 300 km sonra yine tıkadı, henüz çok kurum yapmamış tahmini 100000 km yi devirmemiş motorlarda sağlıklı kullanılabilir, performansa gelince castrol edge titanium un daha ilerde olduğunu kullanıp gördüm.

Çevrimdışı edincol

• Otomobil
Shell yağın deterjan özelliği daha fazla olduğundan kurumları çözüp yağ filtresini tıkadı, değiştim 300 km sonra yine tıkadı, henüz çok kurum yapmamış tahmini 100000 km yi devirmemiş motorlarda sağlıklı kullanılabilir, performansa gelince castrol edge titanium un daha ilerde olduğunu kullanıp gördüm.

Benim de kullanmak istediğim bir yağ Shell. Nereden ve kaç liraya almıştınız acaba ?

Çevrimdışı azap5555

• Otomobil
Yağ çarşısı adlı siteden 80 tl ye almıştım 5-40 helix ultra beyaz yapıştırmalı yani doğalgazdan üretilen modelini, zam gelmiş olabir 100 tl yi geçmez yine de. Araba kaç km de?

Çevrimdışı edincol

• Otomobil
Yağ çarşısı adlı siteden 80 tl ye almıştım 5-40 helix ultra beyaz yapıştırmalı yani doğalgazdan üretilen modelini, zam gelmiş olabir 100 tl yi geçmez yine de. Araba kaç km de?

160bin km de

http://www.yagcarsisi.com/shell-hel%C4%B0x-ultra-ect-5w-30-5-lt-2
Şimdi 136 lira olmuş. Ben Mobil 1 ESP 5W-30 kullanıyorum, kampanya denk geldi mi 90 normal fiyat da 100 liradan alıyorum. Daha fazla para vermeye gerek var mı bilemedim.
« Son Düzenleme: 08 Mayıs 2016, 04:14:38 Gönderen: edincol »

Çevrimdışı azap5555

• Otomobil
Turkoilmarket de Shell helix ultra ect 5-30 5 lt si 130 tl, 5 lt olduğu için fiyat mantıklı, ben heves ettim kullandım, edge titanium daha iyi geldi, motorda kurum çok değilse sağlıklı kullanabileceğinizi düşünüyorum, siz de deneyin sonucu paylaşın madem heves ettiniz benim gibi.

Çevrimdışı edincol

• Otomobil
Dediğiniz gibi 5 litre olduğunu düşünürsek fiyat uygun. Arabayı 120bin de aldığımda ilk iş yağ değişiminde Würth motor temizleyici kullandım ve yağ olarak hep Mobil 1 ESP ile devam ettim. Tahminim motorda kurum kalmadığı yönünde. En azından yılda 1-2 kere de Würth veya LiquiMoly enjektör temizleyici ile yakıtın dolaştığı yerlerde oluşacak kurumu engellemeye çalışıyorum. Deneyelim bakalım Shell nasılmış :)

Ben de son 3 yağ değişimimde ESP 0-40 kullanıyorum ama Shell daha mı iyidir ben de merak ediyorum. Bir de bu sefer 5-40 deneme niyetim var.

Bende, arkadaslar Mobil 1 5W 30 ESP formula koydum. Bakalim bu nasilmis. Cok yakarsa, baska birsey tercih edecegim artik. Gerci uzun yolda 180-200km lere ciktigim oluyor bununla alakali mi bilmiyorum basiyorum yani arada :)

Çevrimdışı edincol

• Otomobil
Bu kaliteli yağlar performanslı kullanıma uygundur. Çok daha fazla zorlama içeren motorları karşılayacak şekilde üretildiği için bizim kullanımlardan etkilenmez bile :)