Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Viteste giderken stop ediyor - Golf Mk3 Spor  (Okunma sayısı 15206 defa)

Çevrimdışı tr.teknikressam

Otomobil
    GOLF MK3 SPORT
Viteste giderken stop ediyor - Golf Mk3 Spor
« : 16 Aralık 2015, 11:27:36 »
İyi günler dostlar. araç 1997 mk3 1.6 sport

araç boşta veya debriyaja basınca falan değil, baya baya 5. viteste 4000 devirle ayağım gazda giderken bile stop ediyor. günde 1-3 kez yapıyor bunu. hızlı gidiyorsam yarım saniyeliğine kontağı kapatıp açmış gibi tekleyip yeniden devam ediyor ama 2. viteste falan gidiyorsam genellikle stop edip kalıyor. sonrasında marş motoru güzelce çeviriyor ama araç çalışmıyor. 20 saniye falan bekleyip yeniden basınca çalışıyor.

Aracım sıralı sistem lpg'li ve rölantisinde vs. hiçbir problem yok. gaz ve motor bakımları kelebek temizlikleri, akü, triger vs hepsi yeni.

sorun nerede olabilir?

ayrıca o stop etme anında devir göstergesi de bir anlık sıfıra inip geri yükseliyor yani elektrik de kesiliyor ama işte önce elektrik mi kesiliyor yoksa motor mu bilemiyorum bir anlık oluyor. gazda da benzinde de yapıyor. yardımcı olursanız çok sevinirim.

edit:
SORUN ÇÖZÜLDÜ: Krank sensörü değişti.
« Son Düzenleme: 30 Ocak 2017, 15:00:42 Gönderen: tr.teknikressam »

Ynt: Viteste giderken istop ediyor - Golf Mk3 Sport
« Yanıtla #1 : 17 Aralık 2015, 11:07:34 »
İyi günler dostlar. araç 1997 mk3 1.6 sport

araç boşta veya debriyaja basınca falan değil, baya baya 5. viteste 4000 devirle ayağım gazda giderken bile istop ediyor. günde 1-3 kez yapıyor bunu. hızlı gidiyorsam yarım saniyeliğine kontağı kapatıp açmış gibi tekleyip yeniden devam ediyor ama 2. viteste falan gidiyorsam genellikle istop edip kalıyor. sonrasında marş motoru güzelce çeviriyor ama araç çalışmıyor. 20 saniye falan bekleyip yeniden basınca çalışıyor.

Aracım sıralı sistem lpg'li ve rölantisinde vs. hiçbir problem yok. gaz ve motor bakımları kelebek temizlikleri, akü, triger vs hepsi yeni.

sorun nerede olabilir?

ayrıca o istop etme anında devir göstergesi de bir anlık sıfıra inip geri yükseliyor yani elektrik de kesiliyor ama işte önce elektrik mi kesiliyor yoksa motor mu bilemiyorum bir anlık oluyor. gazda yapıyor ama benzinde henüz denemedim. yardımcı olursanız çok sevinirim.
Genellikle bu serinin kronik sorunu ateşleme bobini yanmasıdır şikayetlerin ona çok benziyor omru yaklaşınca bu şekilde yolda giderken ısınınca gaz yememe bazen stop edip 10-15 dakika bekleyince soğur hiç bi'şey olmamış gibi çalısır ama değiştirmezsen belli bir sure sonra yanar yolda bırakır iki defa başıma geldi ama devir saati duşuyormuydu sıfıra hiç dikkat etmedim ama bobin ucuz bir parça alman malları 80 tl felan forumdada bobin arızası yazarsanız şikayetlerinizin benzediğini gorursunuz

Otomobil
    GOLF MK3 SPORT
« Yanıtla #2 : 17 Aralık 2015, 11:48:47 »
Genellikle bu serinin kronik sorunu ateşleme bobini yanmasıdır şikayetlerin ona çok benziyor omru yaklaşınca bu şekilde yolda giderken ısınınca gaz yememe bazen stop edip 10-15 dakika bekleyince soğur hiç bi'şey olmamış gibi çalısır ama değiştirmezsen belli bir sure sonra yanar yolda bırakır iki defa başıma geldi ama devir saati duşuyormuydu sıfıra hiç dikkat etmedim ama bobin ucuz bir parça alman malları 80 tl felan forumdada bobin arızası yazarsanız şikayetlerinizin benzediğini gorursunuz

Dün denedim benzinde de yapıyor. Ateşleme bobini olsa, rölantide çekişte falan kendini belli etmez mi? her şey çok sağlıklı görünüyor. çıkamadım işin içinden..

« Yanıtla #3 : 17 Aralık 2015, 12:32:47 »
Dün denedim benzinde de yapıyor. Ateşleme bobini olsa, rölantide çekişte falan kendini belli etmez mi? her şey çok sağlıklı görünüyor. çıkamadım işin içinden..
Bu yaşadığın belirtilerden başka belirtisi olmuyor rolantiyi çekişi yakıtı hiç etkilemiyor araba stop eder marşa basarsın basarsın çalışmaz biraz beklersin marşa tekrar basarsın elini marşa dokunmanla çalışır yolda giderken birden gaz yememeye başlar debriyaja basarsan stop eder basmazsan biraz yığılır sonra sıkıntı geçer basar gidersin ama değiştirmezsen birgun yolda bırakır

Otomobil
    GOLF MK3 SPORT
« Yanıtla #4 : 17 Aralık 2015, 13:54:23 »
Bu yaşadığın belirtilerden başka belirtisi olmuyor rolantiyi çekişi yakıtı hiç etkilemiyor araba stop eder marşa basarsın basarsın çalışmaz biraz beklersin marşa tekrar basarsın elini marşa dokunmanla çalışır yolda giderken birden gaz yememeye başlar debriyaja basarsan stop eder basmazsan biraz yığılır sonra sıkıntı geçer basar gidersin ama değiştirmezsen birgun yolda bırakır

çevreden de sizi destekleyenler oldu. bobini sipariş ettim bakalım haftasonu değiştireceğim. sonuçları yazarım çok teşekkürler.

« Yanıtla #5 : 17 Aralık 2015, 16:38:43 »
çevreden de sizi destekleyenler oldu. bobini sipariş ettim bakalım haftasonu değiştireceğim. sonuçları yazarım çok teşekkürler.
Önemli değil inşallah sorun bobinle düzelir daha fazla masraf etmezsiniz

Otomobil
    GOLF MK3 SPORT
« Yanıtla #6 : 29 Aralık 2015, 09:39:42 »
Önemli değil inşallah sorun bobinle düzelir daha fazla masraf etmezsiniz

Maalesef bobinle alakalı değilmiş, değiştirdim hala sorun devam ediyor. makineye bağlayınca hiçbir sorun çıkmıyor araçta. usta da anlayamadı kaç defadır. bujilerde mi acaba. baya viteste giderken stop ediyor bu yüzden güvenip uzak bir yere de gidemiyorum.

Otomobil
    GOLF MK3 SPORT
« Yanıtla #7 : 20 Ocak 2016, 11:02:56 »
SORUN ÇÖZÜLDÜ.

bütün olay krank sensöründeymiş (devir sensörü).   değiştirince problem çözüldü. hiçbir zaman çözüleyemeyeceğini düşünmeye başlamıştım.

Çevrimdışı muhaacir

• Otomobil
    1997 MkIII 1.6 CL Sport
« Yanıtla #8 : 21 Ocak 2016, 15:03:24 »
bilgimiz olmayınca ve başımıza da gelmediği için cevap yazamıyoruz maalesef geçmiş olsun güle güle kullanın :tamamdir
Gaz ile uçabilirsin, ama frenle konamazsın.

Çevrimdışı edincol

• Otomobil
    Polo 6N2 - AKK - Comfortline
« Yanıtla #9 : 21 Ocak 2016, 17:14:29 »
Geçmiş olsun, çözümü paylaştığınız için teşekkürler. Krank devir sensörü arızası bilgisayarda görülebiliyor ama sizde neden çıkmamış anlamadım.
Akıl yaşta değil baştadır.

« Yanıtla #10 : 30 Eylül 2016, 01:17:38 »
3 kez başıma geldi benimde

- Genelde bu 3 olayda da alakası varmı bilmiyorum ama  sabah işe giderken oldu ( motor ısınmıştı aslında)
- Sanki pislik var gibi önce bi tekler gibi oldu
- Sonra bi kaç km içinde durmak zorunda kaldım trafikte durunca stop etti
-Çalıştırıp gaza basınca yada kalkarken stop etti ( 1- 2 sinde çalışırken zorlandı ki tek marş çalışır normalde)
- bikaç deneeme sonrası düzeldi ?

Doktora giden hasta iyileşir misali ustaya götürdüm gezdi dolaştı gaz verdi vs hiç sıkıntı çıkarmadı..
Arabanın motorunu yıkatmıştım onla alakalı diye düşünüyorum krank sensöründen olabilir yazılanlar çok benziyor :) bir ara uğrayım yine...
« Son Düzenleme: 30 Eylül 2016, 01:24:31 Gönderen: absinthe »