Gönderen Konu: MK3 Kalorifer düğmelerine aydınlatma yapımı (RESİMLİ)  (Okunma sayısı 73210 defa)

Çevrimdışı ThE_Unforgiven

• Tam Gaz Kumburgazzzz
    • Profili Görüntüle
Uzun zamandır elden geçirmek istediğim kalorifer düğmelerimi sonunda söktüm ve teybime uygun olan mavi renge döndirmeye karar verdim.İlk planım bu zifiri karanlıkta bile aydınlanmayan sistemi değiştirmek daha sonrada tüm iç düğme ışıklarını maviye döndürmekti.Naçizane resimler ile olayı sizinle paylaşmak istedim.

Tornavida ile yandan kanırtarak üst kapağı çıkartıyoruz.Fazla güce gerek yok hafif bir işlemle çıkıyor

Daha sonra dört köşede karşımıza çıkan vidaları yıldız tornavida ile söküyoruz

Kültablamızıda dışarı aldıktan sonra burdanda iki vidayı yine yıldız tornavida ile söküyoruz

Buradaki düğme gurubnu dıarı alıyoruz ki kalorifer düğmelerimizi rahat çıkartabilelim.

Kalorifer düğmelerimizi bu çıkan düğme grubunun olduğu yere kadar indiriyoruz

Daha sonra havalandırma pallerimizi kontrol eden gergi tellerini çıkartıyoruz.Bu teller 2 tane en sağdaki ünitede bir tanede ortadaki ısı ayar düğmesine bağlı olmak üzere toplam üç tane.Tellerin izoleli hortumlarını ise küçük sıkışırma levhaları tutuyor bunları elimizle ittirerek kurtarabiliyoruz.

Buda konsolun boşaltılmış hali.

Önceden hazırladığımız 3mm lik ledler. Anot yani artı ayağını kısaltıp gerekli omajdaki direncimizi monte ediyoruz.LED lrde uzun olan baka artı ucudur arkadaşlar.

Kullanıma hazır 3mm lik mavi ledimiz

Düğme arkalarında bulunan ışık yansıtıcı pleksilerimizi deniyorum işte ışığın düğme arkasındaki yayılması

Buda muhafa içinde tek taraftan ışık verilmiş hali

Orta göbekten verilen led ışığın düğmeye yansıması fakat burda mavi ile denedim sonuçta 5mmlik beyaz led kullanmaya karar verdim

Sağ ve Sol taraftaki ışık yansıtıcılarımızın tam istenilen yerlerine gelecek şekilde 4 adet 3 mmlik mavi led yerleştiriyoruz.Sıcak silikon tabancamız ile sabitliyoruz

Taktığımız 4 ldin önden görüntüsü

Orta düğmede yansıtıcı olmadığı için ledleri dizerek aydınlatma sağlıyacağız.burda daha değişik bişey deneyip ortadan sola doğru mavi sağa doğru kırmızı ledler dizdim. Sıcak soğuk ayrımı gibi düşündüm. Toplam 4 kırmızı 4 adette mavi 3mm lik led dizdim.

Burdaki led bacaklarımız artı ve eksi olarak birleştireceğiz ve birer kablo ile dışarı alacağız.

Kabaca bitmiş hali

İçeriden çıkartığımız iki adet kablo

Yanlardaki düğmelerin ortasına 5 mmlik beyaz ledlerimizi de takıp kablolarını birleştiriyoruz.

Aracımıza takmaya hazır

Araç üzerindeki hali

Yanlız biraz fazla parlak olduğu kanısındayım.Özellikle yan iki düğme gayet başarılı oldu çünkü ışık direk değil yansıtıcı üzerinden geçiyor.Ortadaki anahtarda ise kendi led dizmimiz var bu nedenle ordaki direnç omajlarını dahada yükseltip led üzerinde gerilim düşümü yaparak ışığı kısmayı planlıyorum.

Kullanılan malzemeler

8 adet 3mm lik mavi led
4 adet 3mm lik kırmızı led
3 adet 5mm lik beyaz led

12 adet  520 ohm direnç (mavi ve beyaz ledler için )
4 adet  680 ohm direnç ( Kırmızı ledler için )

Silikon tabancası, lehim, havya, biraz kablo...

CaDDe De YaVaŞ, OtOBaN Da SaVaŞ

Çevrimdışı htmetin

• Hasan Tekin METİN
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Mk4
Ynt: MK3 Kalorifer düğmelerine aydınlatma yapımı (RESİMLİ)
« Yanıtla #1 : 24 Ağustos 2010, 17:46:09 »
Kanki ellerine sağlık.. Yeşil yapsaydın Keşke.. Ama diğer ışıklarıda maviye çevirirsen içerisi pavyona döner:))
Bir Alman Atasözü Der ki "DAS AUTO"
1998 Mk3 AFT motor sportline manuel +Sunroof - 2003 Mk4 Highline Manuel - 2000 Mk4 1.9 TDI Comfortline

• Tam Gaz Kumburgazzzz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 24 Ağustos 2010, 17:48:30 »
Sönük tonu yakalayabilirsem mavi yaparım yarın öbür gün klima düğmesini çıkarıcam zaten devrede iken yanması gerek nsarı ışık yanmıyor onu tamrir edicem. O arada rengide deniyecem.Acaba kırmızımı yapsam diyorum :) Yeşil çok dandik gösteriyo aracı :(
« Son Düzenleme: 24 Ağustos 2010, 17:48:48 Gönderen: ThE_Unforgiven »

Çevrimdışı nizam

• Volkswagen Türkiye
  • VW BORA 1.9 TDI 66 kv
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 24 Ağustos 2010, 17:52:22 »
Sönük tonu yakalayabilirsem mavi yaparım yarın öbür gün klima düğmesini çıkarıcam zaten devrede iken yanması gerek nsarı ışık yanmıyor onu tamrir edicem. O arada rengide deniyecem.Acaba kırmızımı yapsam diyorum :) Yeşil çok dandik gösteriyo aracı :(

ben yaptım kaliteli bir şey olması lazım ben ampul aldım klima akif ısıgı yine söndü ledde çok parlak göz almıyor mu bu ?
Paylaştığın senindir, biriktirdiğin değil

Yunus EMRE

ARABA ARIYOM BİLADER SORUN MU VAR :)

• Tam Gaz Kumburgazzzz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 24 Ağustos 2010, 17:55:40 »
Daha dün gece yaptım nizam. Yarın zaten 1k ohm direnç ile dahada kısacam ışıkları.Bu şekli ile dikkat çekiyor :D Ama göz almıyor henuz...

Çevrimdışı htmetin

• Hasan Tekin METİN
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 24 Ağustos 2010, 17:58:34 »
Ama  güzel olmuş. Artık akşam araba kullanmak için sabırsızlanıyorsundur:))
1998 Mk3 AFT motor sportline manuel +Sunroof - 2003 Mk4 Highline Manuel - 2000 Mk4 1.9 TDI Comfortline

• Tam Gaz Kumburgazzzz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 24 Ağustos 2010, 18:00:55 »
Yok metin oakdarda değil :) Zaten hep zevkle biniyorum aracıma. Ama tabi yanmayan ışık olunca hoşuna gitmiyor insanın.Şimdi diğer alt tarafındaki düğmeleride ışıklandırıp deneyeceğim. Kalorifer düğmelerinden sağ ve soldaki on numaara olduda orta çok parlak oldu çünkü içerisnde yansıtıcı yok.Oraya belki ince byeaz bir tabaka şeklinde bişeyler koyarsam kısılabilir belki.Deneme yanılmalarla bulacaz işte sonucu :D

Çevrimdışı mehmetk

• MK3 Gti konya 42 he 297
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 24 Ağustos 2010, 22:36:59 »
çok başarılı ama biz elektirikten annamıoz :) nasıl yapcas laptop bulup bakarak mı yapim :)
it ürür kervan yürür...

• Tam Gaz Kumburgazzzz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 24 Ağustos 2010, 23:02:51 »
Valla Mehmet kardeşim zaten parçayı söküp evde yaptım. Neyse ortadaki anahtarda yansıtıcı olmadığı için ledleri arkasına dizmiştim .Sıcak soğuk ayrımı için ise kırmızı ve mavi ayrımı yapmıştım.Orasıda malum çok parlak olmuştu Şimdi ondan vazgeçip değişik bir fikir aklıma geldi.Ordaki ledleri söküp içeriden daha derinden ledleri takıp daha uyumlu bir aydınlatma yapacağım.Ayrıca alt sıradaki düğmeleride yarın elden geçirip mavi yapacağım.Tekrar paylaşıcam başlığı takip edin lütfen.

Çevrimdışı cavanozz

• Can
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: MK III Sportline, MK I GTI, MK IV Pasific, Passat SW 1.4 TSI Comfortline, Sharan 1.9 TDI Highline
« Yanıtla #9 : 24 Ağustos 2010, 23:52:08 »
 Süleyman eline sağlık paylaşım için sağol..  ;)  bukadar detaya gerek varmıydı bilmiyorum.. sonuçta elektirikten çok anlamam.. yanlış bağlarsak bi sıkıntı olurmu?  aydınlatmayı sağlayan ortadaki tek ampul yerine kuvvetli bi led ışık taksak olmazmı?  ???  ayrıca kabloları nerden getirip nereye bağladığını tam anlayamadım?   son olarak klima düğmesi arka cam resistant düğmesi yeşil yanıyor bunların değişme şansı varmı?  ;D
yeni yine yeniden..!! 8)

• Tam Gaz Kumburgazzzz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 25 Ağustos 2010, 00:02:27 »
Can öncelikle sağol. Ortada tek bir ampül var ve pleksi parçalar ile sağa sola dağıtılmış.Normal mantar ledler sadece karşıya ışık verdiği için bu aydınlatmada işe yaramayabilir. Sonuçta ben içini açtığımda bayağı eskimiş ve renk değiştirmiş diyecem artık o tür bi plastiklerle karşılatım.

Kablolara gelince yanlış bağlarsan yanmaz.Zaten bu ledleri direk 12v ile yakman için artı ucuna direnç takıyorsun.Sonra hepsini birbirine atlama yapıp bir kablo çıkartıyorsun bu kadar.

Yarın alttaki klima, iç havalandırma, resistans ve arka cam düğmelerimide mavi yapıp burada paylaşıcam.Orta düğme ışık şiddetinide çözmeye çalışıyorum.

Çevrimdışı htmetin

• Hasan Tekin METİN
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 25 Ağustos 2010, 00:12:28 »
Foruma hareket-renk geldi işte bu yaa

• Tam Gaz Kumburgazzzz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 25 Ağustos 2010, 00:13:48 »
Daha ayak altlarına ambiyans ışıklandırma yapacağım.Onlarda kırmızı olacak bu yüzden iç ışıkları mavi yapmak istiyorum uyum için ;)

Çevrimdışı cavanozz

• Can
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: MK III Sportline, MK I GTI, MK IV Pasific, Passat SW 1.4 TSI Comfortline, Sharan 1.9 TDI Highline
« Yanıtla #13 : 25 Ağustos 2010, 17:50:40 »
 sülo, bukadar abartmaya gerek varmı arkadaşım  ;D  heryeri döşeyelim bari, cam fitillerini led geçelim çok alacalı olur..  :D  :D
yeni yine yeniden..!! 8)