Gönderen Konu: hortumlar yanlış takılmış  (Okunma sayısı 4391 defa)

Çevrimdışı gokhan146

• Profili Görüntüle
hortumlar yanlış takılmış
« : 02 Eylül 2012, 22:11:03 »
bugün netten aft motoru inceliyordum birden dikkatimi çekti boğaz kelebeğine bağlanmış 2 hortum var resimlerde görülüyor benim araçtaki hortumlardan 1 numaralı hortumun ağzı 2 numaraya 2 numaralı hortumun ağzı 1 numaraya konmuştu(fotoğraftaki araç benim değil). şok oldum hemen kaputu açtım evet benimkiler ters konmuştu bir kaç aft motor resmine daha baktım sonuç aynı :-\ hemen bir pense ve hortumları söküp düzelteyim dedim. 1 numaralı hortumu komple söktüm ve motora giriş kısmından yaklaşık 10 cm civarı pas ve çamurla dolu olduğunu gördüm hortum resmen tıkalıydı. hemen hortumu temizledim ama motora giren kısımda balçık yağ ve pas vardı onu bir türlü açamadım elimden geldiğimce temizledim hatta hortumu takıp hava üfledim gitmedi içime çektim gelmedi :o sonra hotumları yerli yerine taktım araçta bir sorun yok ama o tıkalı kısım kendiliğinden açılır mı? sorun olur mu? 1 gün önce yetkili serviste araç check up tan geçti bir sıkıntı yok dediler sadece akü zayıf onu değiştir dediler ama inanın yetkili servis bile farkına varmadı bu hatanın:)

Çevrimdışı yavuzz

• Profili Görüntüle
Ynt: hortumlar yanlış takılmış
« Yanıtla #1 : 02 Eylül 2012, 22:50:19 »
kardes zaten yetkili servislerin cogu stajyerlere is yaptiriyor , peki kardes aracin calismasinda ve performansinda fark oldumu ?

Çevrimdışı gokhan146

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 02 Eylül 2012, 22:52:34 »
kardes zaten yetkili servislerin cogu stajyerlere is yaptiriyor , peki kardes aracin calismasinda ve performansinda fark oldumu ?
hiç bir fark olmadı araçta bir sıkıntı yoktu zaten ama o hortum boşuna yapılmamıştır çünkü resmen balçıkla tıkanmıştı. ve o hortumun motora girdiği bir uc var orasıda tıkalı bu hortumlar ne işe yarıyor acaba

Çevrimdışı ALPER.

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 03 Eylül 2012, 00:17:19 »
bir ucuda filtre kutusuna giriyorsa krank havalandırma hortumu olabilir

Çevrimdışı htmetin

• Hasan Tekin METİN
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Mk4
« Yanıtla #4 : 03 Eylül 2012, 10:33:36 »
O hortumlar boğaz kelebeğini soğutmak için antifrezz taşıyorlar biri geliş biri gidiş tıkalı ilse bir şekilde yenisi veya uygun bir hortum ile değiştir.
Bir Alman Atasözü Der ki "DAS AUTO"
1998 Mk3 AFT motor sportline manuel +Sunroof - 2003 Mk4 Highline Manuel - 2000 Mk4 1.9 TDI Comfortline

Çevrimdışı htmetin

• Hasan Tekin METİN
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 03 Eylül 2012, 10:34:32 »
Yalnız resimde ki araçta da klima hortumu alakasız biryerden gidiyor :)
1998 Mk3 AFT motor sportline manuel +Sunroof - 2003 Mk4 Highline Manuel - 2000 Mk4 1.9 TDI Comfortline

Çevrimdışı gokhan146

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 03 Eylül 2012, 10:52:13 »
O hortumlar boğaz kelebeğini soğutmak için antifrezz taşıyorlar biri geliş biri gidiş tıkalı ilse bir şekilde yenisi veya uygun bir hortum ile değiştir.
hortumu açtım temizledim sıkıntı yok ta gidişin yani 1 nolu hortumun motora giren kısmı var ufak bir çıkıtı hortumu taktığım yer orası tıkalı gibi onu açmam için motorun sökülmesi lazım ama heralde oraya girecek antifrizli su o tıkanıklığı açar umarım öyle olur

Çevrimdışı gokhan146

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 03 Eylül 2012, 10:58:05 »
arkadaşlar bu arada bu iki hortumu tutan kelepçelerden nerde bulabiliriz dün biri kırıldı manifoldun üzerine binen kelepçelerden

Çevrimdışı ibrahimd3506

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 03 Eylül 2012, 22:17:29 »
Yalnız resimde ki araçta da klima hortumu alakasız biryerden gidiyor :)

klima sonradan takılmış galiba :D

Çevrimdışı gokhan146

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 11 Eylül 2012, 14:58:10 »
bir fedakar arkadaş aranıyor  1 numaralı hortumu boğaz kelebeğinden  motora giden yağ müşürünün yanına takılı olan hortumu boğaz kelebeği tarafından söküp hortuma azıcık üfürmesini rica ediyorum  :)hava veya su ordan motora mı giriyor. benim araçta orası tıkanmış sanırım. ne hava ne su ordan geçiyor. gerçi arabada bir sorun yok ordan su da damlamıyor bir sıkıntı yok ama acaip merak ettim orası boşuna mı yapılmış yani kanımca  ordan suyun gitmesi lazım ...

Çevrimdışı htmetin

• Hasan Tekin METİN
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 11 Eylül 2012, 15:06:53 »
O dediğin yerden antifirizin gelmesi iki numaralı olandan da depoya dökülmesi lazım. ama hava geçmediği kesin..

Çevrimdışı gokhan146

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 11 Eylül 2012, 15:10:07 »
O dediğin yerden antifirizin gelmesi iki numaralı olandan da depoya dökülmesi lazım. ama hava geçmediği kesin..
inan hasan içimede çektim ne hava ne su geldi:) ama hortumları sökünce hortumlardan antiririzli su akıyor. ya inan o hortumu söktüğümde yarıya kadar pas kir çamur doluydu o hortum. çıkardığım yerin tıkalı olmasından korkuyorum

Çevrimdışı htmetin

• Hasan Tekin METİN
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 11 Eylül 2012, 15:13:54 »
inan hasan içimede çektim ne hava ne su geldi:) ama hortumları sökünce hortumlardan antiririzli su akıyor. ya inan o hortumu söktüğümde yarıya kadar pas kir çamur doluydu o hortum. çıkardığım yerin tıkalı olmasından korkuyorum

En son ne zaman antifiriz değişti?
Eğer kireçli musluk suyu ilavesi yapılmışsa tıkanmış olabilir ama blokta çok büyük bir tıkanıklık olabileceğini düşünmüyorum. Hortum tıkalı ise çözümü basit sen de biliyorsun. Sen şimdi sıcak memlekette yaşıyorsun antifiriz değerlerine baktırmamış ve yakın tarihte değiştirmemiş olabilirsin. Eğer öyle ise antifiriz uygun olan ile değiştir.

Çevrimdışı gokhan146

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 11 Eylül 2012, 15:19:11 »
antifrizi 3 ay önce orijinal Mann organik kırmızı antifirizle değiştirmiştim 3 litreye yakın antifiz koyuldu araca. tıkanık hortumu açtım ben ama o motordaki çıkıntı yerin tıkanık olup olmadığını nasıl anlarım onu düşünüyorum..