Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: HANGİ YAĞI KULLANIYORSUNUZ? Golf mk3  (Okunma sayısı 23837 defa)

Çevrimdışı a.emre

Otomobil
    Volkswagen Golf Mk3 Sport '97
Ynt: HANGİ YAĞI KULLANIYORSUNUZ? Golf mk3
« Yanıtla #14 : 24 Şubat 2016, 23:47:21 »
Okay bey espri olarak söylemiş, yağcı derken yağ ile ilgilenen kişi anlamını kullandığına eminim :)
Doğrudur, öyle ise yanlış anlaşılma için özür dilerim  :)
Hayal edebilirseniz, gerçekleştirebilirsiniz..
-Alex de Souza-

Çevrimdışı tr.teknikressam

Otomobil
    GOLF MK3 SPORT
« Yanıtla #15 : 25 Şubat 2016, 11:40:47 »
Evet kitapçıkta o şekilde yazar, fakat o tüketime hangi şekilde kullanımda ulaşılacağı da yazar. Örneğin aşırı yüklü araç ile uzun süreler yokuş çıkma durumunda. Ben bu verinin gerçekçi olduğunu düşünmüyorum. Aynı zamanda sizin arabanız da yağ eksiltme sebebi kesinlikle motor iç aksamda oluşan aşınmadır. Aşınmanın temel sebebi motorda yanma sonucu oluşan kurumlanmayı şimdiye kadar kullanmış olduğunuz motor yağının temileyememiş olması ve düşük kaliteli yağın yetersiz yağlama özelliğidir.

kitapçıkta yük durumu vs. gibi bir yazı yok ancak "yağ teknolojisi sürekli gelişiyor ve bu öneri aracın üretim tarihini baz alır" gibi bir ibare var. onlar da farkında fazla olduğunun. yani ben aracımdan yakıt ve çekiş olarak çoook memnunum ama sonuç olarak ben 10/60'a geçsem mi acaba?
« Son Düzenleme: 25 Şubat 2016, 11:41:34 Gönderen: tr.teknikressam »

Çevrimdışı a.emre

Otomobil
« Yanıtla #16 : 25 Şubat 2016, 13:53:43 »
kitapçıkta yük durumu vs. gibi bir yazı yok ancak "yağ teknolojisi sürekli gelişiyor ve bu öneri aracın üretim tarihini baz alır" gibi bir ibare var. onlar da farkında fazla olduğunun. yani ben aracımdan yakıt ve çekiş olarak çoook memnunum ama sonuç olarak ben 10/60'a geçsem mi acaba?
Hocam muhtemelen sizin araçta da %6-7 civarı bir aşınma var, görüştüğüm birçok usta %12-13 lere gelinceye kadar yağ ekleyip binmemi söylediler. Ben ayda 1500-2000 km yol yaptığım için olur da yağ eklemeyi unutursam motor zarar görür diye segman attırdım. Aracı çok sık kullanmıyor veya yağ eklemeyi unutmam diyorsanız 10/40 yağ ekleyerek kullanmaya devam edin bence. Şimdi daha kalın yağ kullanırsanız yağ eksiltmeyi azaltacaktır ama aynı zamanda motorun aşınması artacaktır.
-Alex de Souza-

Otomobil
    GOLF MK3 SPORT
« Yanıtla #17 : 25 Şubat 2016, 14:55:07 »
Hocam muhtemelen sizin araçta da %6-7 civarı bir aşınma var, görüştüğüm birçok usta %12-13 lere gelinceye kadar yağ ekleyip binmemi söylediler. Ben ayda 1500-2000 km yol yaptığım için olur da yağ eklemeyi unutursam motor zarar görür diye segman attırdım. Aracı çok sık kullanmıyor veya yağ eklemeyi unutmam diyorsanız 10/40 yağ ekleyerek kullanmaya devam edin bence. Şimdi daha kalın yağ kullanırsanız yağ eksiltmeyi azaltacaktır ama aynı zamanda motorun aşınması artacaktır.

işte ben de bunun için endişeliyim. ben makine teknikeriyim bu arada :) kendi tahminlerim net ama arkadaşlar bu yağı çok övmüş o yüzden açıklamaları dinlemek istiyorum.. bu benim ilk golfüm değil ve eski golfümden farklı olarak muazzam bir ivmelenişi var. çekişinden bu kadar memnun olmamın nedeni bu kadar yağ yakması da olabilir. o yüzden kalın yağ ağırlaştırır diye korkuyorum. sonra geri 10/40'a da dönülmez o saatten sonra. ben aylık min. 1500 km yapıyorum ve bagajda yağ ile geziyorum :)
« Son Düzenleme: 25 Şubat 2016, 14:55:45 Gönderen: tr.teknikressam »

Çevrimdışı a.emre

Otomobil
« Yanıtla #18 : 25 Şubat 2016, 21:52:36 »
işte ben de bunun için endişeliyim. ben makine teknikeriyim bu arada :) kendi tahminlerim net ama arkadaşlar bu yağı çok övmüş o yüzden açıklamaları dinlemek istiyorum.. bu benim ilk golfüm değil ve eski golfümden farklı olarak muazzam bir ivmelenişi var. çekişinden bu kadar memnun olmamın nedeni bu kadar yağ yakması da olabilir. o yüzden kalın yağ ağırlaştırır diye korkuyorum. sonra geri 10/40'a da dönülmez o saatten sonra. ben aylık min. 1500 km yapıyorum ve bagajda yağ ile geziyorum :)
Kalın yağ illa ki motora karşı daha fazla direnç göstereceği için arabayı yavaşlatır, ama bu günlük kullanımda çok hissedilir mi bilmiyorum. Ben de 1-1.5 sene boyunca bagajda yağla gezdim. Daha sonra dediğim gibi bazen yağı kontrol etmeyi unuttuğum için kontrolleri yaptırdıktan sonra segman attırmaya karar verdim. Şu an şükür sıkıntım kalmadı. Uzun vadede aracınızı değiştirmeyi düşünmüyorsanız illa ki bir gün motora işlem gerekecek. Eskiden buralar daha canlıydı, bir sıkıntısı olan oldu mu birçok kişi aktif olduğu için daha fazla kişiden daha fazla yorum geliyordu. Şimdi sanırım millet işten güçten çok vakit bulamıyor.
-Alex de Souza-

Otomobil
    GOLF MK3 SPORT
« Yanıtla #19 : 26 Şubat 2016, 09:04:33 »
Kalın yağ illa ki motora karşı daha fazla direnç göstereceği için arabayı yavaşlatır, ama bu günlük kullanımda çok hissedilir mi bilmiyorum. Ben de 1-1.5 sene boyunca bagajda yağla gezdim. Daha sonra dediğim gibi bazen yağı kontrol etmeyi unuttuğum için kontrolleri yaptırdıktan sonra segman attırmaya karar verdim. Şu an şükür sıkıntım kalmadı. Uzun vadede aracınızı değiştirmeyi düşünmüyorsanız illa ki bir gün motora işlem gerekecek. Eskiden buralar daha canlıydı, bir sıkıntısı olan oldu mu birçok kişi aktif olduğu için daha fazla kişiden daha fazla yorum geliyordu. Şimdi sanırım millet işten güçten çok vakit bulamıyor.

fiyatı ne kadar tutar acaba segman atmanın? benim motor da aft ve ben 2. şeride sadece makas atacaksam geçerim :) sınırlarda kullanırım aracı yani baya zorlarım o yüzden beni yavaşlatmasından korkuyorum. benim bütün keyfim bu çünkü..

Çevrimdışı edincol

• Otomobil
    Polo 6N2 - AKK - Comfortline
« Yanıtla #20 : 26 Şubat 2016, 21:55:53 »
Motorda oluşan kurumlar zamanla temizleneceği için yavaşlatmadan ziyade rahatlama olması gerekir.
Akıl yaşta değil baştadır.

Çevrimdışı a.emre

Otomobil
« Yanıtla #21 : 26 Şubat 2016, 22:30:56 »
fiyatı ne kadar tutar acaba segman atmanın? benim motor da aft ve ben 2. şeride sadece makas atacaksam geçerim :) sınırlarda kullanırım aracı yani baya zorlarım o yüzden beni yavaşlatmasından korkuyorum. benim bütün keyfim bu çünkü..
Tek segman işlemini bilmiyorum. Benim baskı balata, triger seti, debriyaj teli vs. de dahil 25-26 parça değişti, 4000 e yakın tuttu.
-Alex de Souza-

Çevrimdışı kursat43

• Otomobil
    golf3
  • Volkswagen Türkiye
« Yanıtla #22 : 29 Şubat 2016, 21:24:01 »
mobil1 5-30 kullanıyorum hiç eksilme yok

Çevrimdışı edincol

• Otomobil
« Yanıtla #23 : 29 Şubat 2016, 22:52:09 »
mobil1 5-30 kullanıyorum hiç eksilme yok

Mobil 1 ESP 5W-30 ise ve eksiltme olmadan kullanıyor iseniz gayet yerinde bir seçim  :tamamdir

Çevrimdışı a.emre

Otomobil
« Yanıtla #24 : 29 Şubat 2016, 23:06:36 »
Mobil 1 ESP 5W-30 ise ve eksiltme olmadan kullanıyor iseniz gayet yerinde bir seçim  :tamamdir
Peki hocam bana hangi yağı tavsiye edersiniz. Segman atıldıktan sonra alışkanlıktan Magnatec 10/40 koydurmuştum, fakat Edge 5/30 denemek istediğim için pişman olmuştum. Yakın zamanda yağ değişimi var. Tam sentetiğe geçmeli miyim sizce?
-Alex de Souza-

Çevrimdışı edincol

• Otomobil
« Yanıtla #25 : 01 Mart 2016, 00:49:23 »
Peki hocam bana hangi yağı tavsiye edersiniz. Segman atıldıktan sonra alışkanlıktan Magnatec 10/40 koydurmuştum, fakat Edge 5/30 denemek istediğim için pişman olmuştum. Yakın zamanda yağ değişimi var. Tam sentetiğe geçmeli miyim sizce?

Kesinlikle kaliteli bir tam sentetik yağ kullanmalısınız. 5W-30 viskozitede olan ve VW 504 00 şartnamesini sağlayan yağlar uygundur. Mobil 1 ESP 5W-30, Shell Helix Ultra ECT 5W-30, Castrol EDGE 5W-30 gibi ilk aklıma gelen yağlar. Ben piyasada uygun fiyatlı ve kolay erişilebilir olduğu için ve güvendiğim marka olduğu için Mobil 1 tavsiye ediyorum ve kullanıyorum. Shell de mobil gibi kaliteli bir marka fakat fiyat artıyor.
Yarı sentetik yağlar eski teknoloji, düşük koruma ve temizlik kabiliyetine sahip ürünler. Kullanılmasını kesinlikle tavsiye etmem. Eğer çok düşük bütçe var ise kötünün iyisi olarak yar sentetik yağlar tercih edilebilir.

Çevrimdışı a.emre

Otomobil
« Yanıtla #26 : 01 Mart 2016, 17:31:45 »
Teşekkür ederim hocam, ilk yağ değişiminde(tahminim 1-2 ay içinde) Edge veya Mobil 1 e geçiyorum.
-Alex de Souza-

Çevrimdışı edincol

• Otomobil
« Yanıtla #27 : 01 Mart 2016, 22:06:07 »
Teşekkür ederim hocam, ilk yağ değişiminde(tahminim 1-2 ay içinde) Edge veya Mobil 1 e geçiyorum.

Rica ederim, güvenli sürüşler. Kullanım sonrası yorumlarınızı eksik etmeyin, diğer üyelerimize de referans olsun.