Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: HANGİ YAĞI KULLANIYORSUNUZ? Golf mk3  (Okunma sayısı 23839 defa)

Çevrimdışı tr.teknikressam

Otomobil
    GOLF MK3 SPORT
HANGİ YAĞI KULLANIYORSUNUZ? Golf mk3
« : 19 Şubat 2016, 14:22:56 »
Arkadaşlar bende 1997 golf mk3 sport var. 10/40 castrol magnatec kullanıyorum. 1000 (yazıyla bin) km'de 1 litre yağ yakıyor. Ben çok sert kullanırım ve yüksek hızda yüksek devirde uzun süreli gidiyorum sürekli. bunun için fazla yakıyor biraz da. sürekli yağ ekliyorum.

siz golf3 için kaçlık yağ kullanıyorsunuz? Buna bir çözüm önerisi olan var mı?

Çevrimdışı azap5555

• Otomobil
    1.2 tsi referance ibiza 2015
Ynt: HANGİ YAĞI KULLANIYORSUNUZ? Golf mk3
« Yanıtla #1 : 19 Şubat 2016, 23:23:00 »
Km kaçta?

Çevrimdışı edincol

• Otomobil
    Polo 6N2 - AKK - Comfortline
« Yanıtla #2 : 22 Şubat 2016, 00:32:19 »
Yağ tüketimi aşırı miktarda, öncelikle motor kompresyonuna ve yağ basıncına vakit kaybetmeden baktırmanızı tavsiye ederim. Mobil 1 10W-60 yağ tüketiminizi azaltacak, motorunuza uygun bir yağdır.
Akıl yaşta değil baştadır.

Otomobil
    GOLF MK3 SPORT
« Yanıtla #3 : 22 Şubat 2016, 08:57:32 »
Km kaçta?

hocam km orjinal 227 binde.

Otomobil
    GOLF MK3 SPORT
« Yanıtla #4 : 22 Şubat 2016, 09:36:16 »
Yağ tüketimi aşırı miktarda, öncelikle motor kompresyonuna ve yağ basıncına vakit kaybetmeden baktırmanızı tavsiye ederim. Mobil 1 10W-60 yağ tüketiminizi azaltacak, motorunuza uygun bir yağdır.
hocam malum bu işler biraz spesifik, emin misiniz? siz dedikten sonra baktım bazı forumlarda contaya veya sübaplara zarar verebileceği yazıyor bazı araçlar için. buna yorumunuz nedir?

Çevrimdışı edincol

• Otomobil
« Yanıtla #5 : 22 Şubat 2016, 14:44:17 »
Motor yağları contaya zarar vermeyecek şekilde formüle edilmiş olması gerekir. Belirttiğim yağın zarar vermeyeceğine eminim. Supaplarda nasıl bir zarar oluşturabilir hayal gücüm yeterli değil. Belki çok kalitesiz bir yağ kullanırsanız ve uzun süre değiştirmezseniz supap iticilerde oluşacak tıkanma dolayısıyla uzun vadede sorunlar yaşanabilir ama yine de supapların zarar görmesi durumu nasıl olur mantıklı bir açıklama bulamıyorum. Ayrıca motorunuzun aşınma durumuna göre ve kaliteli bir yağ zarardan ziyade ne faydası var diye sormanızı beklerdim. Asıl şu an kullandığınız yağ belli ki motor ihtiyaçlarını karşılamayan ve uzun vadede zarar oluşturmuş bir yağ bunu gözden geçirmelisiniz. 200bin kilometrede VW motorunun bu kadar yağ eksiltmemesi gerekir.

Otomobil
    GOLF MK3 SPORT
« Yanıtla #6 : 22 Şubat 2016, 14:56:30 »
Motor yağları contaya zarar vermeyecek şekilde formüle edilmiş olması gerekir. Belirttiğim yağın zarar vermeyeceğine eminim. Supaplarda nasıl bir zarar oluşturabilir hayal gücüm yeterli değil. Belki çok kalitesiz bir yağ kullanırsanız ve uzun süre değiştirmezseniz supap iticilerde oluşacak tıkanma dolayısıyla uzun vadede sorunlar yaşanabilir ama yine de supapların zarar görmesi durumu nasıl olur mantıklı bir açıklama bulamıyorum. Ayrıca motorunuzun aşınma durumuna göre ve kaliteli bir yağ zarardan ziyade ne faydası var diye sormanızı beklerdim. Asıl şu an kullandığınız yağ belli ki motor ihtiyaçlarını karşılamayan ve uzun vadede zarar oluşturmuş bir yağ bunu gözden geçirmelisiniz. 200bin kilometrede VW motorunun bu kadar yağ eksiltmemesi gerekir.

çok teşekkürler, golf 3 sport, yağ yakma konusunda biraz sabıkalı bu yüzden normal karşılanıyor aslında, yine de fazla tabi kime sorsam 10 binde bile 1 litre çok diyor. sizin dediğiniz yağın artılarını zaten gördüm dediklerinizi araştırarak. sadece aklıma takılan kötü yanlarını soruşum sizi yanıltmasın, öğrenmek amaçlı. bagajda son 1 litre yağım kaldı, o da bitsin direkt dediğiniz yağı alacağım. yalnız bir sorum daha var, ben şimdi bu 10w40 yağı komple alttan boşatıp yeni 10w60 yağı koyduktan sonra, tekrardan bir süre sonra onu da boşaltıp yeniden 10w60ın yenisini doldurma işlemi yapmalı mıyım? bu arada aylık min. 1500 km yapıyorum, fark ederse kendini kısa zamanda belli edecektir. buraya yazarım o zaman da.
« Son Düzenleme: 22 Şubat 2016, 14:58:05 Gönderen: tr.teknikressam »

Çevrimdışı edincol

• Otomobil
« Yanıtla #7 : 22 Şubat 2016, 18:51:44 »
15bin kilometre veya 12 ayda bir(hangisi önce dolarsa) yağınızı değiştirmelisiniz. Bundan önce değiştirmek hem israf hem de çevre kirliliği olacaktır.
Daha önce kullandığınız gibi düşük kalite yağların da değişim aralığı maksimum 10bin kilometrede bir olmalıdır.

Çevrimdışı a.emre

Otomobil
    Volkswagen Golf Mk3 Sport '97
« Yanıtla #8 : 23 Şubat 2016, 01:01:21 »
hocam malum bu işler biraz spesifik, emin misiniz? siz dedikten sonra baktım bazı forumlarda contaya veya sübaplara zarar verebileceği yazıyor bazı araçlar için. buna yorumunuz nedir?
hocam edincol a güvenin, ben de ondan bi yorum bekliyordum, şu ana kadar yağlar konusunda tanıdığım en bilgili kişilerdendir kendisi
Hayal edebilirseniz, gerçekleştirebilirsiniz..
-Alex de Souza-

Çevrimdışı okaykay_1

• Otomobil
    2001 1.9TDİ + yazlım mk4
  • okay kaygusuz
« Yanıtla #9 : 24 Şubat 2016, 11:22:22 »
yağcı emre :)
Meğer aşk varmışta biz onu sadece insanlarda aramışız.. tdi

Otomobil
    GOLF MK3 SPORT
« Yanıtla #10 : 24 Şubat 2016, 13:33:17 »
çok teşekkürler, golf 3 sport, yağ yakma konusunda biraz sabıkalı bu yüzden normal karşılanıyor aslında, yine de fazla tabi kime sorsam 10 binde bile 1 litre çok diyor. sizin dediğiniz yağın artılarını zaten gördüm dediklerinizi araştırarak. sadece aklıma takılan kötü yanlarını soruşum sizi yanıltmasın, öğrenmek amaçlı. bagajda son 1 litre yağım kaldı, o da bitsin direkt dediğiniz yağı alacağım. yalnız bir sorum daha var, ben şimdi bu 10w40 yağı komple alttan boşatıp yeni 10w60 yağı koyduktan sonra, tekrardan bir süre sonra onu da boşaltıp yeniden 10w60ın yenisini doldurma işlemi yapmalı mıyım? bu arada aylık min. 1500 km yapıyorum, fark ederse kendini kısa zamanda belli edecektir. buraya yazarım o zaman da.

Hocam bilgiler için teşekkürler ama son anda aracın kitapçığı aklıma geldi, kitapçıkta tam olarak 1000 litrede 1 litre yakması gerektiği yazıyor :) ben de diyorum araç çok sağlıklı hiçbir sorunu yokken neden bu kadar yakar.. 10/60 yağı sepete eklemiştim tam alacakken kitapçık aklıma geldi.

sayfanın fotoğrafını çektim belki başka arkadaşlara da fayda sağlar burada dursun:
https://i.hizliresim.com/WkW7ym.jpg

1997 golf mk3 sport'un kitapçığıdır.

Çevrimdışı a.emre

Otomobil
    Volkswagen Golf Mk3 Sport '97
« Yanıtla #11 : 24 Şubat 2016, 21:16:16 »
yağcı emre :)
Gerçek adını bile bilmediğim bir adama yağcılık yapmakla elime ne geçecek çok merak ettim doğrusu. Daha önceki konulardan takip ettiğim kadarıyla bu adam kadar yağlar hakkında bilgisi olan kişi pek görmedim. Eğer siz de bişeyler biliyorsanız paylaşın ki bizler de faydalanalım..
Hocam bilgiler için teşekkürler ama son anda aracın kitapçığı aklıma geldi, kitapçıkta tam olarak 1000 litrede 1 litre yakması gerektiği yazıyor :) ben de diyorum araç çok sağlıklı hiçbir sorunu yokken neden bu kadar yakar.. 10/60 yağı sepete eklemiştim tam alacakken kitapçık aklıma geldi.

sayfanın fotoğrafını çektim belki başka arkadaşlara da fayda sağlar burada dursun:

Hocam 97 model AFT motorlu aracım 246200 kmde segman attırmadan önce 1000-1200 kmde 1 litre yağ eksiltiyordu. Silindirlerde %6-8 arası aşınma vardı. 248000 de yağı tekrar değiştirdikten sonra 256000 kmye kadar sadece 0,8 litre civarı yağ eklemem gerekti. Kullandığım yağ da öyle çok ta kaliteli olmayan Magnatec 10/40. Bu arada aracı günde 60 km, 40 kmsi 3000-3500 ve 20kmsi 4500-5500 devir civarı kullanırım. Bazı farklı araçların kitapçıklarında da aynı ifadeyi görmüştüm. Sanırım bu tüketime kadar motora işlem yapmanın çok gerekli olmadığını belirtmek için için böyle birşey yazmışlar. Birçok usta da aşınma %12-13 lere geldikten sonra işlem yapmayı tercih ediyor.
« Son Düzenleme: 24 Şubat 2016, 21:18:24 Gönderen: a.emre »
Hayal edebilirseniz, gerçekleştirebilirsiniz..
-Alex de Souza-

Çevrimdışı edincol

• Otomobil
« Yanıtla #12 : 24 Şubat 2016, 23:15:18 »

Evet kitapçıkta o şekilde yazar, fakat o tüketime hangi şekilde kullanımda ulaşılacağı da yazar. Örneğin aşırı yüklü araç ile uzun süreler yokuş çıkma durumunda. Ben bu verinin gerçekçi olduğunu düşünmüyorum. Aynı zamanda sizin arabanız da yağ eksiltme sebebi kesinlikle motor iç aksamda oluşan aşınmadır. Aşınmanın temel sebebi motorda yanma sonucu oluşan kurumlanmayı şimdiye kadar kullanmış olduğunuz motor yağının temileyememiş olması ve düşük kaliteli yağın yetersiz yağlama özelliğidir.

Çevrimdışı edincol

• Otomobil
« Yanıtla #13 : 24 Şubat 2016, 23:16:05 »
Gerçek adını bile bilmediğim bir adama yağcılık yapmakla elime ne geçecek çok merak ettim doğrusu. Daha önceki konulardan takip ettiğim kadarıyla bu adam kadar yağlar hakkında bilgisi olan kişi pek görmedim. Eğer siz de bişeyler biliyorsanız paylaşın ki bizler de faydalanalım..Hocam 97 model AFT motorlu aracım 246200 kmde segman attırmadan önce 1000-1200 kmde 1 litre yağ eksiltiyordu. Silindirlerde %6-8 arası aşınma vardı. 248000 de yağı tekrar değiştirdikten sonra 256000 kmye kadar sadece 0,8 litre civarı yağ eklemem gerekti. Kullandığım yağ da öyle çok ta kaliteli olmayan Magnatec 10/40. Bu arada aracı günde 60 km, 40 kmsi 3000-3500 ve 20kmsi 4500-5500 devir civarı kullanırım. Bazı farklı araçların kitapçıklarında da aynı ifadeyi görmüştüm. Sanırım bu tüketime kadar motora işlem yapmanın çok gerekli olmadığını belirtmek için için böyle birşey yazmışlar. Birçok usta da aşınma %12-13 lere geldikten sonra işlem yapmayı tercih ediyor.

Okay bey espri olarak söylemiş, yağcı derken yağ ile ilgilenen kişi anlamını kullandığına eminim :)