Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: golf 3 km gösterge sorunu  (Okunma sayısı 16060 defa)

Çevrimdışı kursat43

• Otomobil
    golf3
  • Volkswagen Türkiye
golf 3 km gösterge sorunu
« : 11 Aralık 2015, 23:06:54 »
arkadaşlar 98 model golf 3 sport otomatik aracımın 160 km hızla giderken km göstergesi o a indi çalışmadı tamircime gösterdim sönsör değiştirdik yine çalışmadı şanzımanın içinden bi dişliden olabileceğini söyledi bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim

Ynt: golf 3 km gösterge sorunu
« Yanıtla #1 : 11 Aralık 2015, 23:19:36 »
arkadaşlar 98 model golf 3 sport otomatik aracımın 160 km hızla giderken km göstergesi o a indi çalışmadı tamircime gösterdim sönsör değiştirdik yine çalışmadı şanzımanın içinden bi dişliden olabileceğini söyledi bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim
Bildiğim kadarıyla bu araçlarda km ölçüm u şanzımandan olmuyor. Ama km sayacının arkasında küçük motorlar var eski araçlardaki km halatınınyaptığı görevi yapıyor motorların ucundaki dişliler bazen kırılabiliyor onada elektronik tamiri yapanlar bakıyor bece iyi bir elektronik çiye baktırın derim.
Devir saati çalışıyormu birde hareket halinde km sayacı artıyor mu ?

Çevrimdışı kursat43

• Otomobil
    golf3
  • Volkswagen Türkiye
« Yanıtla #2 : 11 Aralık 2015, 23:53:17 »
devir sayacı çalışıyo km sayacında hiç hareket yok sensörü denedik çalışıyo tamirci sönsörü şanzımandan söküp makkapa bağladı sayaç çalıştı am şanzımandaki yerine takınca çalışmadı sayaç bu nedenle şanzımandaki bağlantıdan olduğu sonucuna vardık sensörle şanzıman arasında dişli gibi uzun bişey var sanırım ondan ama tamiri nasıl bilmiyorum şanzıman komple sökülüp tamir olcak falan dedi tamirci  bilen arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim

« Yanıtla #3 : 12 Aralık 2015, 19:07:03 »
O zaman  bir de başka ustaya gösterin derim yanı bir km sayacı için de komple şanzıman indir bindir size en az 500-600 tl ye patlar başka bir usta belki sensöru başka biryere felan baglar. Buyuk geçmiş olsun

Çevrimdışı htmetin

Otomobil
    Mk4
  • Hasan Tekin METİN
« Yanıtla #4 : 14 Aralık 2015, 12:41:58 »
akü Başlarını kontrol edin
Bir Alman Atasözü Der ki "DAS AUTO"
1998 Mk3 AFT motor sportline manuel +Sunroof - 2003 Mk4 Highline Manuel - 2000 Mk4 1.9 TDI Comfortline

Çevrimdışı kursat43

• Otomobil
    golf3
  • Volkswagen Türkiye
« Yanıtla #5 : 16 Aralık 2015, 20:45:59 »
km dişlisini değiştiricez bakalım düzelir inşallah

Çevrimdışı kursat43

• Otomobil
    golf3
  • Volkswagen Türkiye
« Yanıtla #6 : 23 Aralık 2015, 17:05:21 »
km dişlisinin karşılığı varmış onu bulcaz sanırım problem ondanmış şanzımanın içinde bir parça şanzıman incek herhalde konyada iyi bir şanzımancı tavsiye edecek varmı

« Yanıtla #7 : 09 Mayıs 2016, 23:04:12 »
Merhaba Mk3 lerin kilometre göstergelerinin motorları büyük stepper motorlardan. Sorun belki kilometre göstergesinin soketinde olabilir. Sokete giden pin'in kablosunda kesiklik olabilir. Onu kontrol etmek için sigorta kutusunda iki adet mavi soket vardır. C ve D soketleri. Devre şemasında hangi sokette hız kablosu olduğu yazar. Şu an ezberimde değil. Ölçü aleti ile gösterge kutusundaki soketin pin'i ile sigorta kutusundaki pin'in karşılığı ölçülür. Eğer kabloda kesiklik varsa ek yapılarak sorun çözülür.
Bence önce saati benzinli başka bir GOLF'e takıp deneyin. Sorun gösterge panelinin stepper motorunda ya da kartında da olabilir. Şanzımandaki dişlinin kırılmasını hissetmeniz gerekir diye düşünüyorum. Şanzımanda kilometre dişlisi vardır. Google'de aratırsanız görürsünüz. Ustanızın söylediği gibi olabilir. Ama ben olsam önce gösterge panelini başka araçta denerdim. Sigorta kutusundan hattı da kontrol ederdim. İmkan varsa saatinizi başka araçta da deneyin. Yalnız dikkat edin saatinizin markası VDO ise VDO olan aynı araçta , MOTOMETER ise MOTOMETER olan aynı araçta deneyin.

Bu arada gösterge panelinin camını uzunluk yükseklik olarak ölçüp bana söyleme imkanınız var mı? Bir mezure ile? Sadece ön camını ölçseniz yeter

Çevrimdışı htmetin

Otomobil
    Mk4
  • Hasan Tekin METİN
« Yanıtla #8 : 02 Kasım 2016, 11:59:29 »
Sorun elektriksel olabilir. Benimde başıma gelmişti. Akü başları gevşemiş
Bir Alman Atasözü Der ki "DAS AUTO"
1998 Mk3 AFT motor sportline manuel +Sunroof - 2003 Mk4 Highline Manuel - 2000 Mk4 1.9 TDI Comfortline