Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Golf 3 GTİ Potansiyometre ve Gaz tepkime Süresi  (Okunma sayısı 13000 defa)

Golf 3 GTİ Potansiyometre ve Gaz tepkime Süresi
« : 28 Temmuz 2010, 00:37:41 »
Arkadaşlar merhaba,
Aracımda alt devirlerde hızlanmama, gaz pedalı tepki süresi uzunluğu yani gaz pedalında boşluk, bir de cihaza bağlattığımda potansiyometre şase sorunu yadaecu-potansiyometre arası bir sorun vardı... halen de var kimse düzeltemedi :) Araştırmalarıma göre bir kaç sorum olacak; golf 3 2.0 gti da gaz teli var mı? spring booster yapılabilrimi? yada gaz tepki hızını artırabilmek için neler yapılabilir? yapan eden ilgilenen varmı?...

Ynt: Golf 3 GTİ Potansiyometre ve Gaz tepkime Süresi
« Yanıtla #1 : 28 Temmuz 2010, 04:35:52 »
Gaz tepkisini arttırmanın en etkili yolu,buji kablolarını değiştir,bujilerini değiştir (Türkiye'de genelde NGK'nın 3 tırnaklı dandik bujilerini koyuyorlar Mk3 GTI'lara ama BOSH'un  önerisi Platinium F5DP0R'dır ben kullandım çok memnundum ama Türkiye'de onu bulmakda zor. Bobinini değiştirebilirsin,kutu içi açık hava filtre taktırabilirsin.

Çevrimdışı htmetin

Otomobil
    Mk4
  • Hasan Tekin METİN
« Yanıtla #2 : 28 Temmuz 2010, 11:58:25 »
gaz tepkime süresinin uzunluğunun birçok nedeni olabilir ama ben başıma gelen bir olayı yazayım; benim aracımda 1.6 sportline arabayı ilk aldığımda alt devirlerin baygın ve gaz tepkimesinin geç olduğunu fark ettim daha sonra benden önceki sahibinin herhangi bir sebepten dolyı katalizörün içini boşalttığını öğrendim ve Ankaradan AFT motor için katalizör altım taktırdım şimdi arabanın yakıtıda gidişide gaz tepkimeside gerçekten çok değişti.. Belki nedenlerden biri bu olabilir arkadaşım.
Bir Alman Atasözü Der ki "DAS AUTO"
1998 Mk3 AFT motor sportline manuel +Sunroof - 2003 Mk4 Highline Manuel - 2000 Mk4 1.9 TDI Comfortline

« Yanıtla #3 : 28 Temmuz 2010, 18:26:34 »
Sağol Dostum, Katalizörü kime baktıracaz ki şimdi :)

« Yanıtla #4 : 28 Temmuz 2010, 19:41:04 »
sen de arabanda kat'ın olması gerektiği yerde kat ya da susturucu olduğunu anlayabilirsin, İstanbul'da olsam bakar söylerdim ben, tarif etmeye çalışayım, orta susturucunun önünde, motorla orta susturucu arasında silindirik susturucuya benzer ama daha kısa bir parça olması gerek. Eğer varsa ya katın vardır, ya içi boşalmıştır, ya da yerine küçük susturucu takmışlardır, egzozcuya gider sorarsın "bunda kat var ama içi boş mu bi bak" diye. o sana söyler boş veya dolu olduğunu ya da yerine susturucu takılı olduğunu.
« Son Düzenleme: 28 Temmuz 2010, 19:43:38 Gönderen: d3n1s »

« Yanıtla #5 : 28 Temmuz 2010, 19:46:17 »
unuttuğum bir şeyi ekleyeyim, bildiğim kdarıyla golf 3'lerde gaz teli var, gaz teli olan araca sprint booster uygulanamaz, gaz tepkisini arttırmanın yolları da motoru ufaktan modifiye etmekten geçer, tabi eğer araç olması gerektiği gibi çalışıyorsa, bir sıkıntısı yoksa. Ben de yaşadığım bir olayı anlatayım, benim aracım gitmiyordu, gaz tepkisi rezaletti, aracın ateşleme zamanlama ayarları ve sübap ayarları bozukmuş yaptırdım canavar oldu :D bi kontrol ettirmeni öneririm

« Yanıtla #6 : 29 Temmuz 2010, 15:16:50 »
sağolun arkadaşlar....

« Yanıtla #7 : 29 Temmuz 2010, 22:33:03 »
İyide dostum ateşleme zamanlama ve subap ayarları nasıl yapılır ki? MAliyetli bir iş olmasa bari.. :)

« Yanıtla #8 : 29 Temmuz 2010, 22:35:28 »
Bir de golf 3 GTİ benimki usta baktı gaz teli yok sende dedi... gaz kelebeğinin orda zaten 2 tane potansiyometre var...

« Yanıtla #9 : 29 Temmuz 2010, 22:50:58 »
İyide dostum ateşleme zamanlama ve subap ayarları nasıl yapılır ki? MAliyetli bir iş olmasa bari.. :)

detayını bilmiyorum açıkcası, benim usta aracın bakılmadık yerini bırakmadı, zaten şüphelendiği bir kaç noktadan ikisiydiler. Bana toplam maliyeti ne oldu bilemiyorum çünkü arabanın epey bi işi vardı hepsi beraber halledilmişti. Ayarları kaçıksa sadece bu bahsettiklerimin, parça gereksinimi yoksa, işçilik parası tutar sadece, subapçılar 120-150 gibi bir şey alıyorlardı yanlış hatırlamıyorsam, bir o kadar da ateşleme zamanı için versen 250-300 arası tutar tahminim.

« Yanıtla #10 : 29 Temmuz 2010, 22:53:19 »
Bir de golf 3 GTİ benimki usta baktı gaz teli yok sende dedi... gaz kelebeğinin orda zaten 2 tane potansiyometre var...

gaz teli yoksa sprint booster uygulanır. ama sanmam açıkcası çünkü gaz telinin yerini elektronik kablosuz gaz pedalına bırakması yeni bir olay, arkadaşımın 99 civic vti'ında gaz teli var mesela. Bu işten anlayan birine götür en iyisi, ya da sitedeki eski golf 3 kullanıcılarına bir sor.

« Yanıtla #11 : 31 Temmuz 2010, 22:01:20 »
Evet gaz teli varmış... ayrıca ben bunlarda tuboda var biliyordum o da yokmuş... cahillik işte :) adama abi 2000 den sonra hızlanıyor turbo açınca diyorum :) komedi yaa... katalizör içinde baktırdım ama usta bir iki salladı ses gelmeyince içinde kırık parça yok dedi...  ama boş olup-olmadığını söylemedi... yani kat iptalinde çalışma sesi gibi içinin boş olduğunu ele veren başka nedenler varmıdır? Yaa aslında sanırım gaz pedalım mı biraz yukarda acaba? tam olarak algıladığım gaz pedalında boşluk hissi... birde şu var devir saati 2000 e çıkıyor ama gitmiyor :) 2.3-2.5 ten sonra kendini hissettiriyor.... anlamadım gitti...:(

« Yanıtla #12 : 31 Temmuz 2010, 22:30:35 »
Evet gaz teli varmış... ayrıca ben bunlarda tuboda var biliyordum o da yokmuş... cahillik işte :) adama abi 2000 den sonra hızlanıyor turbo açınca diyorum :) komedi yaa... katalizör içinde baktırdım ama usta bir iki salladı ses gelmeyince içinde kırık parça yok dedi...  ama boş olup-olmadığını söylemedi... yani kat iptalinde çalışma sesi gibi içinin boş olduğunu ele veren başka nedenler varmıdır? Yaa aslında sanırım gaz pedalım mı biraz yukarda acaba? tam olarak algıladığım gaz pedalında boşluk hissi... birde şu var devir saati 2000 e çıkıyor ama gitmiyor :) 2.3-2.5 ten sonra kendini hissettiriyor.... anlamadım gitti...:(

Sensörlü gaz pedalı ilk defa Saab 9-5 Viggen'de kullanıldı diye biliyodum, doğru biliyomuşum :D
araç devirlenince gitmeye başlıyorsa senin kat boşaltılmıştır. Motorun egzoz çıkışı ne kadar rahatsa, alt devirler o kadar ölür ama üst devirler rahatlar. Gaz pedalındaki boşluk da gaz telinden kaynaklanıyordur muhtemelen, tahmin yürütüyorum sadece başıma gelmedi. Teli değiştirince düzelir gibi geliyor bana, ama bu konuda daha deneyimli biri mutlaka vardır seni yönlendirecek, ya da çok iyi tanıdığın, güvendiğin bir ustaya götür anlat derdini, alsın biraz sürsün, söyler zaten sana şurasında şu var, burasında bu var diye :tamamdir

Çevrimdışı htmetin

Otomobil
    Mk4
  • Hasan Tekin METİN
« Yanıtla #13 : 31 Temmuz 2010, 22:40:27 »

Katalizörün boş olduğunu şöylede anlayabilirsin;

1- Gaza bastığında en çok kullandığın 2500-3000 devire kadar alt devirler baygındır. 3000 devirden sonra açar.
2- Gaza bastığında vites kolunun hemen önünden sanki teneke içerisinde bozuk para titreşiyormuş gibi ses gelir.
3- Arabanı stop ettiğinde arabanın havalandırması da açıksa eğer içeriye yumurta kokusu gibi bir koku gelir.
Bir Alman Atasözü Der ki "DAS AUTO"
1998 Mk3 AFT motor sportline manuel +Sunroof - 2003 Mk4 Highline Manuel - 2000 Mk4 1.9 TDI Comfortline