Gönderen Konu: Abs Işığı  (Okunma sayısı 19346 defa)

Çevrimdışı dgncn_1907

• Profili Görüntüle
Abs Işığı
« : 31 Mart 2009, 15:06:42 »
Arkadaşlar Merhaba ;
Araçımın 4-5 gün önce abs ışığı yandı.Öncedende yanıyodu snradan sönüuyordu.Ama bu seferki ciddi birşey galiba. Sürekli yanıyor. 2-3 kez sert fren yaptım birinde devreye girdi diğerinde girmedi.Bi yardımcı olurmusunuz?

Çevrimdışı G.T.I

• Profili Görüntüle
Ynt: Abs Işığı
« Yanıtla #1 : 31 Mart 2009, 15:47:15 »
ABS Sensörlerinde arıza olabilir. Eğer yakınlarında gösterebileceğin bir usta varsa makinaya bağlayarak arıza tespiti mümkün.

Bunun dışında alışveriş merkezlerinde yada rot balanscılarda bulabileceğin WD-40 bakım spreyi alarak sensörlerini temizlemeyi deneyebilirsin.(8,5 TL)

Seni korkutmak gibi olmasın ama bu tip sorunlar genelde ABS beyninden kaynaklanabiliyor.. Genelde elektronikçiler tamirini yapabiliyor.

Çevrimdışı dgncn_1907

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 31 Mart 2009, 15:55:19 »
peki (Arıza allah korusun ) beyinden kaynaklanıyo. Yeni Beyin mi yoksa onu tamir ediliyo mu nasıl oluyo_?

Çevrimdışı G.T.I

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 31 Mart 2009, 16:02:18 »
tabiki tamiri yapılıyor. (Allah korusun inşallah değildir) ama ABS ana sistemiyle alakalı ise çevrende güveneceğin bir elektronikçi bulman gerekebilir.Ama sen, bence öncelikli makinaya bağlat yada dediğim gibi wd-40 alarak sensörlerini temizleyebilirsin. 

Çevrimdışı dgncn_1907

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 31 Mart 2009, 21:39:47 »
Peki bu WD-40 bakım spreyi  nasıl kullanılıyo ? Makineye girdi araç arka sensör hata veriyo. Hiç kullanmadım daha önce bu spreyi kullanımı hakkında biraz bilgilendirebilirmisin Teşekkürler:)

Çevrimdışı dgncn_1907

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 04 Nisan 2009, 11:55:40 »
Bi yardımcı olan yokmu beyler?

Çevrimdışı freegane

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 04 Nisan 2009, 22:10:56 »
korkcak bişey yok,deodorant sıkar gibi sensörün üzerine sıkacaksın:) zaten o temizliyor,eğer pas oluşmuşsa pası çözüyor ve yağlıyor,profesonel bir çalışmaya ihtiyacın yok bu konuda :tamamdir

Çevrimdışı CeM öZeR

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 01 Mayıs 2009, 09:46:12 »
Arkadaşlar aynı sorun benim aracımdada mevcut yanıp sönüyor arasıra bu sensörlerin yeri tam olarak nerde acaba bi sıkmayı deneyim.Eski sahibi cihaza bağlatmış sağ arka abs sensörü arıza veriyo dedi banada sensör tam olarak nerde bi wd 40 ile temizlemeyi deneyim :)

Çevrimdışı alpago061979

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 28 Haziran 2009, 16:29:50 »
Arkadaşlar aynı sorun benim aracımdada mevcut tu ama ankarada otoanka ya 200 lira verince düzeldi beyindeki bir program hatası buna sebep oluyor . yeri şaşmazda

Çevrimdışı ilkercik1977

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 29 Haziran 2009, 13:26:42 »
Arkadaşlar,
Abs ışığı zaman zaman yanıyor zaman zaman sönüyorsa arıza yüzde doksan sensör arızasıdır. Boşuna ne vaktinizi ne de paranızı heba etmeyin. Sensörleri temizlemeniz yeterli. Temizleyemiyorsanız bir rot balansçı ya da mekanik bir usta lifte kaldırıp kolayca temizmeyebilir. Arıza lambası sürekli yanıyorsa çok büyük bir ihtimalle beyin diye tabir edilen elektronik kısımda arıza vardır ki bunun tamiri mümkündür. Özellikle Ankarada bunu 400 - 500 tl civarında halledebileceğini söyleyenlere itimat etmeyin. Alıp başka 100 -150 liraya tamirini yaptırıp size 500 tl fiyat çıkarıyorlar. Ama özellikle dikkat etmeniz gereken abs hidrolik pompasının mı yoksa gerçekten elektronik bir aksamın mı bozuk olduğundan emin olunuz. Anormal fiyatlar verenlere itimat etmeyiniz.

Çevrimdışı CeM öZeR

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 29 Haziran 2009, 14:58:58 »
Arkadaşlar aynı sorun benim aracımdada mevcut yanıp sönüyor arasıra bu sensörlerin yeri tam olarak nerde acaba bi sıkmayı deneyim.Eski sahibi cihaza bağlatmış sağ arka abs sensörü arıza veriyo dedi banada sensör tam olarak nerde bi wd 40 ile temizlemeyi deneyim :)
Arkadaşlar aracımda zaman zaman yanıp sönen abs ışığının çözümünü buldum makul bi rakama Ankaranın eski elektronikcilerinden birinde yaptırdım.Beynin entegresinde arıza varmış.Yanıp sönüyor diye sensördedir deyip geçmeyin ciddiye almamazlık yapmayın çok önemli ve hassas bi konu.Sert frende 4 teker birden kitlerse işin ciddiyetini anlarsınız. :)

Çevrimdışı barut

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 11 Ocak 2011, 17:50:28 »
konuyu hortlatıyorum ama bu ışık hiç yanmıyorsa sorun nerdedir ?

Çevrimdışı Halil_50

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 11 Ocak 2011, 20:54:30 »
Yanmıyorsa ne güzel işte :D eğer sert frenlerde abs devreye giriyorsa sıkıntı yok :)

Çevrimdışı namco

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 11 Ocak 2011, 21:37:47 »
peki arkadaşlar bizim arabalarda abs devreye girdiğinde pedalda titreşim oluyormu? Yada devreye girdiğini nasıl anlayabiliriz.