Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Şanzuman yağ değişimi?  (Okunma sayısı 30513 defa)

Şanzuman yağ değişimi?
« : 03 Eylül 2012, 15:11:43 »
S.a. şanzıman yağ değişimi için hangi tıpadan boşaltıp hangi tıpadan doldurcaz? birde bizim araçların şanzıman yağ kapasitesi kaç litredir acaba? teşekkürler.

Şiir gibi cevap :) :

ben bugün o isi hallettim resim linklerini konu basina alirsan baskalari da yararlanir resimler arada kaynamasin

göründügü gibi doldurma ve kontrol tipasi sag üst bölümde

ve bosaltma

bosaltma tipasida alt kisimda

yukaridan doldurma islemi hortumu iceriye kadar ittirin zaten disli var ona degecek

doldururken siseyi diklemesine ters vaziyet biraktim kendi kendine doldu huniye kadar yag ile doldurup ta zorlamaya gerek yok yag alma hizi degismiyo :D

cikan yag tami tamina 2 litre yag cikti hatta biraz fazla ama 2 litre yeterli

alt tipayi acmak biraz ugrastirdi bende allen ucu bijon anahtarina takip ön taraftan ayagim ile bastirarak actim teker tarafindan veya üsten acamadiydim :)

arabayi biraz kullandim ilk etapta eskisine göre vites gecisi daha iyi di yine sertti ama yumusamisti isininca yine sertlesme oluyor fakat vites gecisi daha iyi  sertlesme eskisinden daha az

ses inceldi sanzimandan gelen vuuuuu sesi viiiii sesine dönüstü bir müddet götürsün de  :halazn:

Emeğine sağlık kardeşim  :tamamdir  :sevgi:
« Son Düzenleme: 13 Eylül 2012, 00:49:09 Gönderen: salihsefa »
Sev seni seveni hâk ile yeksan ise, sevme seni sevmeyeni Mısır'a sultan ise.

Ehli irfan arasında aradım kıldım talep, Her hüner makbul imiş, İlla Edeb illa edeb

Ynt: Şanzuman yağ değişimi?
« Yanıtla #1 : 03 Eylül 2012, 20:51:19 »
bu araclarda sanziman yagi degistiginde sanziman ugultu yapmaya basliyo haberin olsun benimkini degistirmisler suanda ugultu isininca da vitesler sert geciyor
kapasite 2 litre falan

sol tekeri sökeceksin motorun NZ kodlu ise bendeki öyle digerlerinde baska yerde olabilir
sol tekeri söktügünde aks cevresinde 2 tane allen tipa var biri asagida biride biraz yukaridadir 17mm allen anahtar biraz kalindir
alt tipa yagi bosaltmak icin üsteki kontrol ve doldurmak icindir  üsteki tipayi sök yag gelmiyorsa parmagini iceri sok parmagina yag gelirse tamdir akiyorsa hayli hayli tamdir
eksik ise ilave edersin ama degistirme ilave et bence

son olarak arac sogukken yagini kontrol et sanzimana bütün yag yerli yerine süzülsün

yazmayi unuttum cok önemli arac krikoda iken haliyle yamuk duracak bu yüzden tekeri sökmeden araci kaldirmadan cetvel vs ile sasenin yerden yüksekligini ölc kaldir sök kriko ile ayni seviyeye indir ki yag tam hizada olsun  :saygılar
« Son Düzenleme: 03 Eylül 2012, 20:56:46 Gönderen: deepdrastic »
MKII  1.3 CL

« Yanıtla #2 : 03 Eylül 2012, 22:07:55 »
bu araclarda sanziman yagi degistiginde sanziman ugultu yapmaya basliyo haberin olsun benimkini degistirmisler suanda ugultu isininca da vitesler sert geciyor
kapasite 2 litre falan

sol tekeri sökeceksin motorun NZ kodlu ise bendeki öyle digerlerinde baska yerde olabilir
sol tekeri söktügünde aks cevresinde 2 tane allen tipa var biri asagida biride biraz yukaridadir 17mm allen anahtar biraz kalindir
alt tipa yagi bosaltmak icin üsteki kontrol ve doldurmak icindir  üsteki tipayi sök yag gelmiyorsa parmagini iceri sok parmagina yag gelirse tamdir akiyorsa hayli hayli tamdir
eksik ise ilave edersin ama degistirme ilave et bence

son olarak arac sogukken yagini kontrol et sanzimana bütün yag yerli yerine süzülsün

yazmayi unuttum cok önemli arac krikoda iken haliyle yamuk duracak bu yüzden tekeri sökmeden araci kaldirmadan cetvel vs ile sasenin yerden yüksekligini ölc kaldir sök kriko ile ayni seviyeye indir ki yag tam hizada olsun  :saygılar

10 numara anlatım olmuş çok teşekkür ederim  :tamamdir .

edebi sanatlardaki tasvir  budur aga işte gözümün önünde yağ eklemesi canlandı resmen :D

benim araç benzinliden çevirme dizel, motor kodunu hatırlamıyorum (ruhsatta yanımda değil şuan) şanzumanda benzinlidenmi kalma yoksa değişmişmi bilmiyorum. 85 ten bu yana aynı yağ ile gidiyosa veya daha önce kimsenin pek alakadar olduğunu sanmıyorum, yağ değişmemişse değişimin faydalı olması beklenmezmi hocam? uğuldama yağ değişiminden sonra genel bir sıkıntımıdır yoksa seninkindemi öyle oldu? birde bor katkıları var tıpkı motor yağı gibi şanzıman için katkı acaba kullanmalımı bulaşmamalımı???

Ehli irfan arasında aradım kıldım talep, Her hüner makbul imiş, İlla Edeb illa edeb

« Yanıtla #3 : 05 Eylül 2012, 23:49:28 »
benimkinde öncesini bilmedigim icin sonradan mi ugultu yapti bilmiyorum uzuuun yillar sonra yagin degisimi gerekir mantiklisi budur fakat seninkinde nezaman degisti veya degistimi bilinmiyor ama su sekilde düdün sanziman icindeki yag göre alismis oluyor yeni yag koydugunda ugultu basliyor bunu tamirci birinden ögrendim

ve sanziman yagi asla motor yagi ile kiyaslanmamali cunkü sanziman yagi yüksek isiya maruz kalmiyo bu sebeple özeligini de kolay kolay yitirmez yanmadigi icin ve yanmadigi icin yaglama yapmaya devam ediyor ve yanmadan hala yaglama yapmaya devam ediyor :D bu böyle gidiyor ha yag nasil olur yillar sonra rengi degisir sebebi asinan metalin mikro toz parcalari rengini koyultur özeligini kaybetmez ama yaglama esnasinda o mikro tozcuklar arada kalir ki bu mikro metal tozlari habire vitesi cirtlatarak kullaniysan sanzimani yanlis devirlerde zorladiysa yüksek hizda düsük viteste sikistirdiysan o tozcuklar daha coktur

katki isine pek bulasmiyorum bence katki falan iyi birsey degil
MKII  1.3 CL

« Yanıtla #4 : 07 Eylül 2012, 12:43:23 »
ben yağı değiştereyim, çıkan yağıda steril bi ortamda saklayayım :D uğultu başlarsa tekrar eski yağı koyarım, demir tozlu felan devam :D ne zaman değişti değiştimi bilmek imkansız...

« Yanıtla #5 : 07 Eylül 2012, 22:15:51 »
ben yağı değiştereyim, çıkan yağıda steril bi ortamda saklayayım :D uğultu başlarsa tekrar eski yağı koyarım, demir tozlu felan devam :D ne zaman değişti değiştimi bilmek imkansız...

eheheh bende mi degistirsem birde sanziman ici temizleniyormus bugün ögrendim bunu yapan makinalar var birde sanziman icinde miknatis varmis  yag süzülünce asinmis olan tozlari kendine cekiyor miknatisi da temizlemek gerekiyormus heralde sanzimani acmak gerekiyor

bugün sanziman yaglarini arastirdim faydali olabilecegini düsünerekten buraya yazayim
Castrol Syntrans Transaxle 75W-90
http://www.ebay.de/itm/330781127539?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649

bu yag tam sentetik yani -200 derecede bile akiskanlik yapiyor yuksek isilarda yaglama fonksiyonu yüksek

ayni marka ve tam sentetik yagdan 2 zamanli model motorunda kullandim ve kullanmaktayim sogukta tek marsta calisiyor alet -19 derece de test ettim daha fazla soguk olmadi :D

bulabilirsen bu yagdan tavsiye ederim hatta bende arabaya linkteki yagdan alicam ama ufaktanda olsa sanziman icindeki pisligi disari atmak lazim

yag doldurma tipasindan ve tahliye tipasi acik kalarak sirf hava versek olmaz bi cesit sivi gecemeli ama sivi icerde de hic kalmamali tamamen süzülmeli disari cikmali ama nasil  :o

makina ile temizleme islemi su sekilde oluyor makinada sanziman icinde devir daim yapilacak yag haznesi ve filtre var makinaya temiz yag konuluyor tipalara hortumlar baglaniyor birinden yag giriyor digerinden vakumla emilerek makina tarafindan filtre ediliyor ve en önemlisi arac calisir durumda gaz vermeden viteslerde geziliyor 1-2-3-4---7 geri vs arac stop edilip vakum ile icinde kalan yag emiliyor alt tahliye tipasi takilip yeni yag koyuluyor ve islem tamam

MKII  1.3 CL

« Yanıtla #6 : 08 Eylül 2012, 00:32:20 »
o tür bi makine olmadan anca 4 lt yağ ile temizlersin hocam, tabi oda bukadar sağlıklı olmazda hiç yoktan iyidir. önce bi değiştirirsin yağı bi kaç gün kullanıp tekrar değiştirirsin al sana temizlik :D 85 ten buyana hiç öyle bişey görmeden çalışıyosa gerekte yoktur bence  ;D ben yağı almıştım zaten PO bilmem ney şanzuman yağı. 3 LT bidon 1 lt sini temizliğe harcarım artık :D kalan 2 lt de yeter zaar  ;D eminsin dimi kapasitenin 2 lt olduğundan sakata gelmeyelim  :)  :tamamdir

« Yanıtla #7 : 09 Eylül 2012, 14:57:27 »
o tür bi makine olmadan anca 4 lt yağ ile temizlersin hocam, tabi oda bukadar sağlıklı olmazda hiç yoktan iyidir. önce bi değiştirirsin yağı bi kaç gün kullanıp tekrar değiştirirsin al sana temizlik :D 85 ten buyana hiç öyle bişey görmeden çalışıyosa gerekte yoktur bence  ;D ben yağı almıştım zaten PO bilmem ney şanzuman yağı. 3 LT bidon 1 lt sini temizliğe harcarım artık :D kalan 2 lt de yeter zaar  ;D eminsin dimi kapasitenin 2 lt olduğundan sakata gelmeyelim  :)  :tamamdir

2.2L ama zaten fazla istesende koyamazsin :D yinede anlatayim yapacagin islemi

eski yagi vs bosaltip temizleme icin koydugun yagi doldur bosalt yapip ki o koydugun temizleme yagi ile kisa mesafeli bütün vitesleri gezerek kisa bi sürüs yaparsan fazla hizlanmadan yine is görür yada bulabilirsen 2 tane sehpa bul kriko ile kaldirip sehpalarin üstüne birakirsin arabayi düz sekilde olur hem tekerleri sök 1 den basla bütün viteslerde gez 1 litrelik yag ile gaz vermeden stop et 15dk falan bekle bütün yag süzülsün ac tipayi bosalt birak kendi haline tamamen süzülsün viteslerdede gez arada kalanlarda insin asagiya

bütün süzme isi bittikten sonra alt tahliye tipasini temizleyip tak yerine doldurma yerine oraya uygun bi hortum ve ucuna huni tak yagini doldurmaya basla yavas yavas arada hortumu oynat icerde kalan basincli hava ciksin yag doldurmaya devam et ta ki hortumun yariyakadar falan tipa deligine yakin yere kadar yag ile doldu olana kadar biraz oynat hava var ise yine ciksin artik daha fazla yag almiyorsa dolmus demektir hortumu cek süzülecek yag icin altina kap koy ziyan olmasini istemiyorsan doldurma tipasindan yag akmasi durana kadar bekle serce parmagini delikten iceri ve asagi dogru yaptiginda zaten parmagina yag gelicektir bir kismi da akacaktir sanzimanin tami tamina dolmus olacak kac litre aliyorsa o seviye yag almis demektir golf 2 ve 3 te bu sekilde tipalari ayni hizada ayni sekilde youtube yaz cesitli videolar var zaten kafana görüntü de yerlesir

doldurma tipani da temizle tak yerine yine hatirlatayim araba tekerleklerin üstündeyken sasenin yerden yüksekligini kesinlikle kontrol et doldururkende araba o seviyede olmali yamuk yada bi taraflari yükarida asagida vs olmasin tam düz bir zemin bayir rampa yokus olmasin bu önemli yag seviyesi icin  sadece yag bosaltirken sol taraf biraz daha yere inik olabilir yag asagi dogru akacagi icin dipte kalanda tahliye kismina yönelir

ben benim sanziman yagini yenilicem istersen resimli nasil yaptigimi gösteririm beklersen :D
MKII  1.3 CL

« Yanıtla #8 : 10 Eylül 2012, 01:53:19 »
benim şanzumanda 3 vida var üst üste en üst ve alttaki normal 13 sanırım civata, ortada da bahsettiğin gibi büyük bi allen civata var. sol tekerin ordan bakınca görünen bunlar, şanzımanın altında karter tıpası hizasında bi normal civata daha var, bide şanzımanın üstteki kapağı kaybolmuş delik var volantın hemen yanında, emin değilim ama sanki doldurmak için bu deliği gösteriyo mk2 kullanma kılavuzu (service manual)  ??? bekleyim de senden kopya çekeyim bari  ;)

« Yanıtla #9 : 10 Eylül 2012, 10:40:26 »
yok yok o 3 vida degil aks a yakin ve aks tarafindalar ve 17 allen tipa ikiside eklerim resimleri yaglari siparis ettim geldigi gibi yapicam vakit denk gelirse üst kisimda görünen delik volant kontrolu icin yani birseye bakmak icin yapilmis sakin yag dökeyim deme :D basta bende yag icin sandim ama degilmis peugeot 205 imde aynen mk2 deki gibiydi o delik iyiki yag dökmedim :D

MKII  1.3 CL

« Yanıtla #10 : 11 Eylül 2012, 00:08:27 »
 ;D baktım volantın dibi, saçmalama dedim kendi kendime zaten  :D kaş yaparken göz çıkarmamalı  :tamamdir fotolarını bekliyorum kardeş benim yağ bayatlayacak artık  :p  :)

« Yanıtla #11 : 12 Eylül 2012, 23:19:35 »
S.a. şanzıman yağ değişimi için hangi tıpadan boşaltıp hangi tıpadan doldurcaz? birde bizim araçların şanzıman yağ kapasitesi kaç litredir acaba? teşekkürler.

ben bugün o isi hallettim resim linklerini konu basina alirsan baskalari da yararlanir resimler arada kaynamasin

göründügü gibi doldurma ve kontrol tipasi sag üst bölümde

ve bosaltma

bosaltma tipasida alt kisimda

yukaridan doldurma islemi hortumu iceriye kadar ittirin zaten disli var ona degecek

doldururken siseyi diklemesine ters vaziyet biraktim kendi kendine doldu huniye kadar yag ile doldurup ta zorlamaya gerek yok yag alma hizi degismiyo :D

cikan yag tami tamina 2 litre yag cikti hatta biraz fazla ama 2 litre yeterli

alt tipayi acmak biraz ugrastirdi bende allen ucu bijon anahtarina takip ön taraftan ayagim ile bastirarak actim teker tarafindan veya üsten acamadiydim :)

arabayi biraz kullandim ilk etapta eskisine göre vites gecisi daha iyi di yine sertti ama yumusamisti isininca yine sertlesme oluyor fakat vites gecisi daha iyi  sertlesme eskisinden daha az

ses inceldi sanzimandan gelen vuuuuu sesi viiiii sesine dönüstü bir müddet götürsün de  :halazn:

MKII  1.3 CL

Çevrimdışı Mk1GTI

Otomobil
    VW Golf mk1 GL
« Yanıtla #12 : 14 Eylül 2012, 20:29:08 »
 Salihsefa nın şanzımanı farklıdır, Şanzıman dolum ve boşaltım tapaları farklıdır dizelde, Litre olarak min 1LT max 1,9Lt alıyor...  Ses yapması fazla yağ veya kalın yağdan kaynaklanır... Bende 4-5 ay önce değiştirdim yağını dolumu KM dişlisinin ordan yaptım ses yapma yok bende.. 75w-80 ELF koydum.
"Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını alışkanlık haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar"

« Yanıtla #13 : 14 Eylül 2012, 23:31:59 »
Salihsefa nın şanzımanı farklıdır, Şanzıman dolum ve boşaltım tapaları farklıdır dizelde, Litre olarak min 1LT max 1,9Lt alıyor...  Ses yapması fazla yağ veya kalın yağdan kaynaklanır... Bende 4-5 ay önce değiştirdim yağını dolumu KM dişlisinin ordan yaptım ses yapma yok bende.. 75w-80 ELF koydum.

;D aynen benim şanzıman farklı, araba benzinliden çevirme olduğu için belki dedim ama... yağ bidonu elimde kaldı  :D  bu dizelin şanzıman nerden boşalacak peki? teşekkürler  :tamamdir