Gönderen Konu: Şanzıman mı? Pompamı?  (Okunma sayısı 18821 defa)

Çevrimdışı teyyomk2

• Profili Görüntüle
Şanzıman mı? Pompamı?
« : 10 Aralık 2012, 16:09:36 »
ArkadaşLar aklıma takılan bir soru var öncelikler arabanın dip gazda kara duman atması hız olarakta 150 de takılması benim kafamı karıştırıyor motor yeni yapıldı ama mazot pompasına baktırmadım. sizce aracın 150 de takılması şanzumandanmı yoksa mazot pompasındanmıdır. araç 1.6 td ama sonradan koyulan bir motor. Aklıma şanzumandan kaynaklanabilirmi diye şüphelerde gelliyor bilgisi olan arkadaşlar aydınlatırsa sevinirim.
Tayyar GürmaN

Çevrimdışı azap5555

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: 1.2 tsi referance ibiza 2015
Ynt: Şanzıman mı? Pompamı?
« Yanıtla #1 : 10 Aralık 2012, 16:29:46 »
şanzıman oranları çok kısaysa olabilir.5. vites 3000 devirde ne yapıyor? 90 yapıyorsa dizel için en çok 5000 devir çevirse al sana 150 daha gram oynamaz düzde, bayırda da 150 ile çıkarsın çoğu uzun rampalarda.

Çevrimdışı gipsykings

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 10 Aralık 2012, 17:30:04 »
Tahir pompa ile alakalı kısmı şöyle anlatayım.Benim araçta dip gazda çok fazla siyah duman atıyordu.İki gün önce pompa ve enjektörleri söktürdüm.Enjektörler temizlendi ve pompa ayarı yapıldı.Pompa haddinden fazla açıkmış,yakamadığı mazotu siyah duman olarak atıyordu.Şu an ki durum ise arabanın çalışma sesi bile değişti.Rölantide ki sallantısı gitti.Hız konusuna gelince 160-170 lere kolaylıkla çıkıyor.Belki senin pompa da ayarsızdır ama 150 takılı kalması sanki şanzımandan gibi.

Çevrimdışı teyyomk2

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 10 Aralık 2012, 20:36:20 »
Abicm 150de takılyo derken gitmiyo ondan sonra 150ye bende çok rahat çıkıyorum ama sonrası yok benimde enjektör memeleri değisti ama pompa ayarına gtmedm ayar tahmini ne tutar tl olarak. Pompa sökülcekmi bu arada ayar için?
Tayyar GürmaN

Çevrimdışı servet_volt

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 10 Aralık 2012, 20:43:10 »
ben o aracı bı kere kullansam sana neyden oldugunu solerım o kadar dıyım bak :)

eskıden aracına bakım yaptırmadan once 150 den fazla basıyormuydu... ?
Beş para etmeyen insanların, milyonluk tavırlarına hastayım.

Çevrimdışı gipsykings

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 10 Aralık 2012, 21:04:00 »
Abicm 150de takılyo derken gitmiyo ondan sonra 150ye bende çok rahat çıkıyorum ama sonrası yok benimde enjektör memeleri değisti ama pompa ayarına gtmedm ayar tahmini ne tutar tl olarak. Pompa sökülcekmi bu arada ayar için?

Tayyar makinaya bağladıktan sonra karar veriyorlar sökülüp sökülmeyeceğine.Benimkini sökmeden ayarladılar.Enjektör temizliği ve pompa ayarı 100 tl.

Çevrimdışı davut

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 10 Aralık 2012, 22:28:03 »
pompa o kadar etki etmez sanmiyorum  benced sanzimandan  yani belli bi yere gelip tikaniyosa   cevirmiyodur o kadar  devire cikabiliyodur hem napiyonuz siz  golflerde 150lerde  170 lerde ya:D  benim arac düz düzel 140 anca  yapiyo uzun mesafede oda

Çevrimdışı servet_volt

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 10 Aralık 2012, 23:14:22 »
bak bende devır gostergesı var 4500 devırde 173 175 falan yapıyo son artık :)
aracınızdakı sanzumana gore konusmak gerekır senın aracta devır gostergesı var dıye bılıyorum ama benzınlı gostergesı oldugunundan ve uzerınde td motor oldugundan calısmıyor sanırım...

bızım araclar devırı şarj dınamosundan alıyor ben bırkac elektrıkcıyle konustugumda şarj dınamosunun ıcıne bı parca koyarak devır gostergeslı hale getırebılıyoruz demıslerdı sende hazır gosterge var sarj dınamona bole bı ıslem yaptır devrını gor arabanın zaten ondan sonra anlarsın araban 4500 de 150 mı yapıyo yoksa 4500e gelmeden kalıyormu dıye.. ?

Çevrimdışı teyyomk2

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 10 Aralık 2012, 23:27:56 »
hiç bi usta yapamadı bend eüstelemedim gerek yok abi. Ama şanzuman diyosunuzda bu araca uyacak kaçtane şanzıman var bide 5 ileri. kodunu bulamadım altından girdik üstünden çıktık numara yazmıyo kod olsa aaraştırcam oda yok. Ben 1. vites sert kalkamıyorum araba yığılıyo dip gazda ama yarım gazda seri kalkıyo çözemedim. Bide enjektör memeleri değişti pompaya hiç dokunmadık dumanda atıyo.
Tayyar GürmaN

Çevrimdışı servet_volt

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 10 Aralık 2012, 23:38:02 »
duman bıraz atması normal ozellıkle turbonun tam bastıgı anda mesela.. bızım araclar azcık dumanlı calısır ama o kadarda cok degıl tabı..

senın sanzuman eger benzınlı sanzumanıysa km cok dusuk kalır 3500 100 le gıden benzınlı sanzumanlar var... dızellerınkı bıraz daha uzun ... 3000 de 120 ıle gıdıyorum mesela..

senın araca td motor atılırken sanzumanı degıstırmemıs olabılırler...

sanzuman kodunu altta yazar yazının ustu yag pas olmustur okunmuyodur pas sokucu falan sıkarsan okunur rahatca...

ya dedıgım gıbı devır gostergesı olayını halletcen gerekırse gecıcı bı yarım saatlık olcegılecegım bı sekılde ayarlıcak elektrıkcı

yada şanzumanını kısa surelı degıstırcen bırınden yedek şanzumanı olan bırınden alcan takcan bıde ole denıcen sonra gerı sokcen

yada pompana baktırcan eger pompada varsa sıkıntı... .

Çevrimdışı teyyomk2

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 10 Aralık 2012, 23:43:55 »
Benzinli şanzumanı dizele nasıl uydurcaksın ben uymaz diye biliyordum hem vites aralıkları kısa benzinlilerin uzun olmazmı araç 2.0 gti onun şanzıman nasıldır allah bilir :) ben zannetmiyorum benzinli olcağını. Uygun bi zamanda önce pompaya baktırim onda sıkıntı yoksa en kötü şanzuman değşir onu sonraki işlem olarak yapim.
Tayyar GürmaN

Çevrimdışı servet_volt

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 10 Aralık 2012, 23:48:00 »
gayette guzell uyuyo sıtede bunun orneklerı cok cok cok var :D

benzınlılerın vıtes araları uzun olur ama o devırden dolayı benzınlı 7000 cevırır dızel 5000 cevırır bu yuzden dızele taktıgın zaman araba hemen vıtes ıster ve 5 ıncı vıtese bıtırdıgınde bı bakmıssın 150 ıle gıdıyorsun :)

benzınlıden cevırme oldugu ıcın aracın benzınlı sanzumanı olma ıhtımalını goz onunde bulundur derım...

Çevrimdışı teyyomk2

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 10 Aralık 2012, 23:59:18 »
Hmm ben bunu bilmiyordum. Ama araç 2.0 gti onun şanzumanı basit bir şanzuman değildirki buna uysun :-\
Tayyar GürmaN

Çevrimdışı servet_volt

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 11 Aralık 2012, 00:32:07 »
Hmm ben bunu bilmiyordum. Ama araç 2.0 gti onun şanzumanı basit bir şanzuman değildirki buna uysun :-\

oluyor ama ufak tefek tadılatlar gerekıyor tabı mesela sanzuman kulagının oralarda ona uygun ıslem yapılıyor ve vıtes kollarında bazı parcalar degısıyor tabı bunlarda gereklıyse o an ıcın.. belkı gerekmez.. onun dısında sanzuman oluyor dızele... ama senın durum bunun gıbı bısı dıll

senın aracın orjınalde benzınlı bı aracken dızel motor konuluyor yanı sanzumanının ısterlerse ellemeyebılırler bu yuzden bu ustte yazdıgım hıc bı tadılat gerektırmeden kullanabılınır...

hanı senın arac dızel olur orjınalden sonradan sanzumanı degıstırırler benzınlı sanzumanı takarlar o zaman su ustte dedıklerım yapılabılır ama senın durum bole degıl...