Gönderen Konu: Ön Takım Hakkında sorular  (Okunma sayısı 2963 defa)

Çevrimdışı salihsefa

• Profili Görüntüle
Ön Takım Hakkında sorular
« : 27 Eylül 2012, 11:24:42 »
S.a. arkadaşlar benim titreşimle ilgili sıkıntılar devam etmekte yorumlarınıza ihtiyacım var.
direksiyon kutusu ve rot kollarını değiştirdim, rot başları fena değil sonra değiştirirsin dedi usta,
motor ön kulağı koptu yenisiyle değiştirdik, bu kulağın bastığı demirin civataları çürümüş bi kısmı kopmuştu ( salıncakmı nedir adı bilmiyom) onuda sabitledik.
rot ayarı ve balans ayarı yaptırıldı.
mevcut durum : 100 km/h ile giderken sarsıntı sıkıntı yok ama 120 ve üzerine çıktıkça sarsıntı hızla doğru orantılı artıyor, kıvrılarak giden yollarda; sürekli sağa veya sola tatlı virajlarda sarsıntı daha belirgin hale geliyor, heleki viteste değilde boşta ise dahada sarsıntılı hale geliyor.
neleri kontrol ettirmeliyim? rotil? salıncaklar? vs? teşekkürler.
Sev seni seveni hâk ile yeksan ise, sevme seni sevmeyeni Mısır'a sultan ise.

Ehli irfan arasında aradım kıldım talep, Her hüner makbul imiş, İlla Edeb illa edeb

Çevrimdışı davut

• Profili Görüntüle
Ynt: Ön Takım Hakkında sorular
« Yanıtla #1 : 27 Eylül 2012, 11:57:26 »
hocam alt takimciya aracini kontrol ettirdiysen bi lastiklerini ve  jantlarini kontrol ettirr benim jantlar  yamukmus 2 tanesi  titresim yapiyordu  düzelttirdim halloldu  lastiklerdede  kimi zaman  caplik söz konusuu olabiliyor  icindeki  tellerin kopmsi gibi vs durumlarda    ve aracin cekme  yapiyormu saga sola    falan

Çevrimdışı deepdrastic

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 27 Eylül 2012, 12:24:01 »
benimki 90 da basliyordu titremeye tekerlerde balans var sanmistm ha yaptiririm derken frenlerimi degistirdim diskler falan sifir takildi birak 90kmh yi 130kmh de dahi titresim yapmaz oldu

degisen disklerim yamuktu pedala vuruyordu titresimli fren yapiyordu ama yüksek hizda tireme yapacagi aklima hic gelmemisti

bu durum kulaginizda küpe olsun derim titresime diskler de sebep olabiliyor

davut arkadasim da gerekli aciklamayi da yapmis zaten öncelik tekerleklerin durumu onlarin disinda titresim varsa orda dönen birkac sey kaliyor  bunlarida söyle siraliyayim

tekerlekler dedik
diskler
porye rulmani 
akslar (üst hizlarda bir takim titremelere sebep olabilir) en son ihtimal akla gelebilecek parcalardan biri
benim eski aracimda önden bi darbe almis tabi bunu bilmiyoruz sürekli bir cekme bir titreme ön takim komple elden gecti

sase yamuk cikti cektirdik düzeldi
rot balans zaten kaymis
rot kolunun biri yamuktu
tasiyici catlakti
rulmanlar dagilmisti
amartisorun biri patlakti
ve aks yamuk degildi ama asiri bosluk vardi aks ta degisti
en son dönerken tak tuk ses geliyordu aks aks dedik disk vuruyormus :) disklerde sifirlandi

bunlarin hepsi 7 sene önce 1600liraya maal olmustu peugeot 205

sonuc arac ip gibi gitmeye basladi yola yerlesti cekme titreme tikirtilar kesildi araca binme güvencemiz nesemiz yerine geldi manevra yaparak döneceksek elfreni ile aninda ters istikamet yapar olduk :D bide cok yakiyordu  >:(
MKII  1.3 CL

Çevrimdışı htmetin

• Hasan Tekin METİN
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Mk4
« Yanıtla #3 : 27 Eylül 2012, 13:36:20 »
Lastikler defolu olabilir.
Bir Alman Atasözü Der ki "DAS AUTO"
1998 Mk3 AFT motor sportline manuel +Sunroof - 2003 Mk4 Highline Manuel - 2000 Mk4 1.9 TDI Comfortline

Çevrimdışı salihsefa

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 27 Eylül 2012, 16:52:09 »
teşekkürler arkadaşlar, balans ayarı yaptırırken jantta bi sıkıntı olsa çıkmazmı açığa? sağa sola çekme yok arabada, direksiyonu saldımı ok gibi gidiyor ama titreşim var baya bi direksiyon göğüs felan sarsıyo yüksek hızlarda. İstanbulda da yavaş gidilmiyo  :)

edit : lastiklerim pek sağlıklı değil, ön 2si aynı marka biri biraz daha eskimiş, arka 2si de ayrı ayrı markalar. ön 2si 155-65-13 ebat, arka 2si 175-65-13 ebatlarında. arkadakiler hepten cacık :(  Lastiklerde balon yapma yok,  Diskler yeni

Amortisörlerden olabilir mi?
« Son Düzenleme: 28 Eylül 2012, 09:16:49 Gönderen: salihsefa »

Ehli irfan arasında aradım kıldım talep, Her hüner makbul imiş, İlla Edeb illa edeb

Çevrimdışı davut

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 28 Eylül 2012, 17:12:11 »
hocam ballans ayari yapilirken  tek tek balans  yapiilir senin tekerlerde  sorun varsa biri cok eskimiş diyosun yola ciktiginda belli olur bu  jantlarindaki  yamukluk  balans ayarinda cikar zaten  söylerler sana   suda var direksiyon kutunda  boskuk varsa  buda   sorun olabilir direksiyon eliyin altinda titrer sen  alt takima yorarsin bunu bu benimn basima geldi  ha bide arkadasimin dedigi gibi diskler cok önemli faktörler  disk yamuk olabilir   cok kcük sapmalar bile  yüksek hizda  titresim yapar bunuda söyle  anlayabilirsin  araci  titreme hizina geldiginde    bi kac dakika o sekilde devam et sora  diskki ve jant kismini kontrol et egerki  asiri isin ma varsa  yada sag sicakligi sola göre fark gösteriyosa  diskinde yamukluk vardir

Çevrimdışı salihsefa

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 28 Eylül 2012, 20:12:04 »
hocam ballans ayari yapilirken  tek tek balans  yapiilir senin tekerlerde  sorun varsa biri cok eskimiş diyosun yola ciktiginda belli olur bu  jantlarindaki  yamukluk  balans ayarinda cikar zaten  söylerler sana   suda var direksiyon kutunda  boskuk varsa  buda   sorun olabilir direksiyon eliyin altinda titrer sen  alt takima yorarsin bunu bu benimn basima geldi  ha bide arkadasimin dedigi gibi diskler cok önemli faktörler  disk yamuk olabilir   cok kcük sapmalar bile  yüksek hizda  titresim yapar bunuda söyle  anlayabilirsin  araci  titreme hizina geldiginde    bi kac dakika o sekilde devam et sora  diskki ve jant kismini kontrol et egerki  asiri isin ma varsa  yada sag sicakligi sola göre fark gösteriyosa  diskinde yamukluk vardir

üstad balans yaptırdığım lastikci jantlar yamuk demedi yaptı balansı verdi, direksiyon kutusunu sıfır aldım taktım rot kollarıyla beraber,bugün sanayiye uğradım amortisörcü titremenin amortisörle alakalı olmayacağını söyledi, sağ amortisörde yağ kaçağı var üst takozu kopmuş, rot balanscıya gittim tekrar, o da jantın biri yamuk dedi, biraz ezbere söyledi gibiya bakıcaz yarın. lastiklerin eskilikleri eşit değil bununda payı var büyük ihtimal. diskleri söylediğin gibi bi kontrol edeyim bakalım, yeni değişmişti ama belki bi yamukluk söz konusu olabilir. teşekkürler  :tamamdir

Çevrimdışı davut

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 29 Eylül 2012, 09:49:21 »
amatsor  takozu ve  amatsrun kendisinin  yag  kacirmasi  gibi sornlarda  araba titreme  yerine   engebeli yollarda   araca vurur  titreme ihtimali cok az o konuda  benim sol ön amatsor takozu yırtik devam ediyorum bi sorun yok  ama     arac sertlesiyo