Gönderen Konu: MK2 teknik (gaz kelebegi) temizlik  (Okunma sayısı 6449 defa)

Çevrimdışı deepdrastic

• Profili Görüntüle
MK2 teknik (gaz kelebegi) temizlik
« : 27 Temmuz 2012, 00:46:20 »
selam arkadaslar

arabamin gidisinden menun degildim sanki bir güc varmis gaza bastigimda gitmesini engelliyormus gibi

bugün gaz kelebegini söktüm ve ne göreyim gaz kelebegi degilmis sanki egzoz kelebegi bugüne kadar gaz kelebeyine el degmemis cok pis

tekleme gaz yememe gibi sorun yasayan arkadaslara tavsiyem gaz kelebeyini bir sökün yada temizlettirin elinizden geliyorsa kendiniz yapin cok basit bana göre

yapilacak islemler
gaz kelebeyin tutan  4 tane alen vida vardi manifoldun üstünde onlari söktüm hortumlari söktüm filtreden gelen kalin boru kelepcesini de ve gaz telini cikartmak gerekli 2 tane metal klips tutuyor

ve gaz kelebeyi elinizde

plastik bölümü sökmek icin 2 tane vida var onlari da sökün plastik bölüm de ayrilacak contasi var siyah lastik conta

önce kaüali arkali önlü balata spreyi veya benzin ve firca yardimi ile yikamaya baslayin daha sonra kelebekleri tam acarak ic kisimlari yikayin iyice temizleyin kücük kelebek icin ince firca gerekecek resim boya fircasi da olur sert olanlarindan girintili yerler var ancak o firca sigiyor

hortumlarin söküldügü yerleri ben balata spreyi tutarak temizledim icli disli püskürtmeye calisin

sonra plastik bölümü de yikayin ben benzinle temizledim ondada hortum cikintilari var onlarada balata spreyi ile yapabilirsiniz

iste benim gaz kelebeyinin vasat hali

buda temizlendikten sonra

arabayi calistirdigimda rolant 2 bin ceviriyordu :D zamaninda gaz kelebek vidasi cevrilerek rolanti yükseltilmis bende stop edior diye durumu kurtarmak icin birazda ben rolanti yükselsin diye cevirmistim :)

vidayi eski haline getirdim rolanti düstü akismetre yayini da gerdirmistim onuda tekrar acarak eski haline getirdim rolanti tamamen normal konuma geldi

performans olarak söyle diyeyim 4. vites 1500devirde 3. vites e düsmesini istiordu alet hic cekmiyordu düz yokus farketmiyordu alt devirler ölü gibiydi
simdiki hali 1500 devirde 4. vites cok iyi cekiyor hissedilir derece de fark var 3. vits zaten cok canli oldu aracin kalkis ve gaz yemesi tamamen degisti rolantide aniden gaza basinca phrr yaparak tuhaf gaz yeme sorunu vardi o artik yok cok temiz yükseliyor devir frene basinca rolanti düsüyordu su anda frene basmis yada basmamisim hissetmiyor rolanti devirlenme cok canli oldu

önemli bir bilgi oldugunu düsünerek bu konuyu actim benzeri yazilar okudum fakat nasil yapildigi ile bir anlatim bulamamistim

bu tür sorunu olanlar benim gibi uykusuz kalmasinlar cok dert oluyor nedir problem diye gaz kelebegini temizlenmesini tavsiye ediyorum 
MKII  1.3 CL

Çevrimdışı STAK67

• Volkswagen Türkiye - 2
  • Hasan Ali
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Golf 1 Cabriolet
Ynt: MK2 teknik (gaz kelebegi) temizlik
« Yanıtla #1 : 27 Temmuz 2012, 00:50:09 »
teşekkürler bilgilendirme için :)

Çevrimdışı teyyomk2

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 27 Temmuz 2012, 01:10:58 »
Abi sen parçaları alıp toplasaydın bi mk2 :) emeğine sağlık.
Tayyar GürmaN

Çevrimdışı lostys

• T-Dawg!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 27 Temmuz 2012, 08:22:21 »
benzer sorunlar bende de var. ben de deniyeyim.

Çevrimdışı nizam

• Volkswagen Türkiye
  • VW BORA 1.9 TDI 66 kv
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 27 Temmuz 2012, 09:58:40 »
güzel iş mk2 yi bu yüzden seviyorum sök tak :D
Paylaştığın senindir, biriktirdiğin değil

Yunus EMRE

ARABA ARIYOM BİLADER SORUN MU VAR :)

Çevrimdışı barut

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 27 Temmuz 2012, 10:06:07 »
üstad aradaki contayı değiştirdin mi ?

Çevrimdışı chemisamet

• DAS AUTO
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: 2000 Bora 1.6 SR
« Yanıtla #6 : 27 Temmuz 2012, 10:11:45 »
sanırım adaptasyon gerekmıyor.
elıne saglık :tamamdir

Çevrimdışı deepdrastic

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 27 Temmuz 2012, 10:59:37 »
üstad aradaki contayı değiştirdin mi ?

hocam conta degistirmedim ama hangisini sordugunu merak ettim manifold gaz kelebeyi arasi mi yoksa gaz kelebeyi ile plastik kapak arasindaki siyah contami?

degistirmeme nedenim saglam olmasi her ikisi de

toplarkende contalari özenli bir sekilde balata sprey ile eski halinden pislik vs gözün secemedi toz kalintilari vardir diye temizledim
MKII  1.3 CL

Çevrimdışı deepdrastic

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 27 Temmuz 2012, 11:02:38 »
sanırım adaptasyon gerekmıyor.
elıne saglık :tamamdir

tesekkürler

gaz analizi yapmak gerekiyor kesinlikle akis metre pis kelebeklere göre ayar yapilmis zamaninda tabi üstüne bende kurcalamistim eski haline getirmek ezbere yapildi tam ne degerlerde karisim oluyor suan icin bilmiyorum gidisat düzeldi yinede ölcüm yapmak gerekli ilerleyen günlerde onunda sonuclarini eklerim  ;)
« Son Düzenleme: 27 Temmuz 2012, 11:07:38 Gönderen: deepdrastic »
MKII  1.3 CL

Çevrimdışı deepdrastic

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 27 Temmuz 2012, 11:05:01 »
güzel iş mk2 yi bu yüzden seviyorum sök tak :D

tamirciye gitseydim almanya sartlarinda 100€ en az verecegim para olurdu sök tak konusunda sana katiliyorum ugrasmasi bile zevk veriyor
MKII  1.3 CL

Çevrimdışı barut

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 27 Temmuz 2012, 11:41:53 »
bu tip temizliklerde ben r11 aracımda hep contaları değiştirirdim en sağlamı çünkü

Çevrimdışı lostys

• T-Dawg!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 27 Temmuz 2012, 11:43:05 »
ben de yapıcam da işte oruçlu oruçlu sıcakta gözüm kesmiyor güneş altında. gölge yer de yokki.

Çevrimdışı deepdrastic

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 27 Temmuz 2012, 11:55:55 »
ben de yapıcam da işte oruçlu oruçlu sıcakta gözüm kesmiyor güneş altında. gölge yer de yokki.
sökmesi 5dk takmasida asa yukari ayni :)

ben söküp evde balkonda yaptim genis bir kap icinde hem vakit nasil geciyor anlamiyorsun sök kaputu kapat götür eve  :D

bu arada onu temizliyeceksin maden hava filtre borusunu da temizle yika

bu islem eger gercekten kirli kelebek ve borular var ise 5-10 hp arasi kayip demektir hasta oldugunda burnunun tikanmasi gibi bisi bu :D
MKII  1.3 CL

Çevrimdışı nizam

• Volkswagen Türkiye
  • VW BORA 1.9 TDI 66 kv
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 27 Temmuz 2012, 12:57:22 »
ben neron GTD yi özledim :(
Paylaştığın senindir, biriktirdiğin değil

Yunus EMRE

ARABA ARIYOM BİLADER SORUN MU VAR :)