Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Kışın Dizel Golf II?  (Okunma sayısı 7261 defa)

Kışın Dizel Golf II?
« : 16 Ekim 2010, 23:15:25 »
Merhaba arkadaşlar ben Erzurumdan Murat. Erzurum deyince tabi kışın nasıl bir kış olduğunu anlamışsınızdır :) Arkadaşlar şu an 74 model bir vosvosum var fakat Golf II hastası oldum çıktım ve gözüme kestirdim bir kaç tane. Öğrenci olduğum için dizel araç istiyorum. Erzurumda kış çok felaket geçiyor -40 a kadar iniyor sıcaklık, dizel araçların da donma riski olduğu söyleniyor kışın çalışmaz diyorlar bu ne kadar doğrudur sizce dizeli tercih etmeli miyim Golf II de böyle sorunlar yaşar mıyım tecrübelerinizden faydalanmak isterim şimdiden teşekkürler.

Çevrimdışı Mk1GTI

Otomobil
    VW Golf mk1 GL
Ynt: Kışın Dizel Golf II?
« Yanıtla #1 : 16 Ekim 2010, 23:55:54 »
VW dizel motorları sağlamdır ama bakımlı olmak şartı ile -25c bile tek kızdırma ile 2. starta gerek bile duymaz.. Ama burda birde mazotun donma noktası var. Sanırım artık bu sorunlar katkılı mazotlarda ortadan kalktı. Eski yıllarda karteldeki yağ bile donardı ama dediğim gibi yağ ve yakıtlar artık buna karşı korumalı üretiliyor.
« Son Düzenleme: 16 Ekim 2010, 23:56:31 Gönderen: Mk1GTI »
"Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını alışkanlık haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar"

« Yanıtla #2 : 20 Ekim 2010, 23:30:43 »
     Ayrıca kışın ince yağ kullanırsan daha iyi olur.10/40 veya daha incesi de olabilir.Aracın motoru da iyiyse ve iyi bir akün varsa sorun olmaz.Ama Erzurum bu ,orasını bilemem.Kapalı garaj şart kışın oralarda sanırım.

« Yanıtla #3 : 23 Ekim 2010, 23:09:06 »
İnşallah dizel bir golf II düşünüyorum bakalım alınca sabahları sorun yaşayacak mıyız :)

« Yanıtla #4 : 23 Ekim 2010, 23:16:13 »
    Motorun iyiyse hiç korkma..Dediğim gibi , kışın  ince yağ önemli...

« Yanıtla #5 : 23 Ekim 2010, 23:20:41 »
Benim korkum mazotun donması abi :)

« Yanıtla #6 : 24 Ekim 2010, 16:29:35 »
Gazyağı  atarsın depoya biraz :)

« Yanıtla #7 : 25 Ekim 2010, 00:04:57 »
korkma guzel kardesım hıc bısey olmaz golf bu dıger dızellere benzemez mazotu ıyı kullan ınce yag cok sogukta bır lıtre gaz yagı ısını gorur
golf bır yasam bıcımıdır

« Yanıtla #8 : 27 Ekim 2010, 19:24:59 »
Bu nasıl bi araba ya depoya gaz yağı konulur mu ilk sizden duydum :)

« Yanıtla #9 : 28 Ekim 2010, 10:35:40 »
      Mazotun  donmasını  ebgellemek için full depoya 1 litre gaz yağı koymuştum ben..

Çevrimdışı Mk1GTI

Otomobil
    VW Golf mk1 GL
« Yanıtla #10 : 28 Ekim 2010, 12:34:01 »
5w-30 yağ soğuk bölgelerde en güzeli. 10w bile kalın kaçar.  Bİrde dizel aracı okadar soğuk iklimde benzinli gibi çalıştırıp hemen gaza basıp gidemessin, Aracı çalıştırıp ciklesini çekip 5dk bi ısıtmak iyi olur.
"Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını alışkanlık haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar"

Çevrimdışı kesik44

• Gelirken Ne Getirilirki Giderken Ne Götürülür?
« Yanıtla #11 : 30 Ekim 2010, 00:06:09 »
Uzun süre sonra yeniden foruma döndüm ilk yorum sana kısmetmiş.. Bu araçlarda Erşan abinin dediği gibi kışın 5w-30 yağ, düzgün mazot ve düzgün kızdırma bujileriyle herhangi bir sıkıntı yaşamyacağını tahmin ediyorum. Ayrıca bu araçlar eski dizellerdendir depoda on numara vb. yağlarla bile çalıştırıp binenler var.Bu nedenle depoya 1-2 lt. gazyağı katmanda bir sakınca yoktur..

« Yanıtla #12 : 31 Ekim 2010, 00:00:16 »
Tamam abiler hepinize teşekkür ediyorum inşallah Golf II dizel aracımı alınca sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyacağım benim kış korkumu bastırdınız :)

« Yanıtla #13 : 16 Kasım 2010, 20:39:26 »
Eski nesil dizel motorlarda çok ince yağ kullanmak yağ tüketimini arttırabilir. 5-40 en ideali diye düşünüyorum, zaten tam sentetik yağ. Endirekt enjeksiyonlu motorlarda kışın kızdırma lambasının tamamen sönmesini beklemek gerekir, ayrıca yakıt enjeksiyon, ve kızdırma bujisi sistemi sağlam olduktan sonra sorun yaşamazsınız.