Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: kalorifer temizlik ve rezistör tamiri  (Okunma sayısı 13361 defa)

Çevrimdışı hyilmaz

Otomobil
    88 300D
Ynt: kalorifer temizlik ve rezistör tamiri
« Yanıtla #28 : 25 Kasım 2012, 16:40:30 »
Selamlar,
Nihat arkadaşın ellerine sağlık çok güzel ve basit bir çözüm üretmiş, sanırım uzun ömürlü de olur.Ayrıca rezistör konusunda bazı soruları olmuş bunu yanıtlayayım. Rezistörün üzerinde kopan yere kablo ile şönt atılırsa bilinçli yapılması lazım.Bir tel 4 A'e kadar dayanır ona göre hesap etmek lazım yoksa fazla tel sarılırsa bir çok şeyin yanmasına sebep olabilir.Bilginize.

« Yanıtla #29 : 26 Kasım 2012, 17:45:55 »
tesekkürler kullandigim tel asa yukari 4-5 amoer tasiyacak durumda bir zorlanma sonucu atmasi mümkün yaptigimdan beri kullaniyorum uzun yolculuktada sorun yasamadim islem calisiyor
MKII  1.3 CL

« Yanıtla #30 : 26 Kasım 2012, 23:13:57 »
araya bi 4 amperlik sigorta atin  ya:) telle falan ugrasmayin tas  sigortalar var 4 amp lik telin akli belli olmaz  atmaz falan sora  daha büyük sorunlar yasamayin tel gecici bi cözüm olarak  süper fikir ama kalici degil

« Yanıtla #31 : 26 Kasım 2012, 23:35:14 »
kücücük yer davut ne sigortasi :D en ufak sigorta basta da anlatigm gibi bu parca fan motoru yanmasin diye var o tel atmazsa fan yanar baska bisi olursa zaten fanin sigortasi var :D
MKII  1.3 CL

« Yanıtla #32 : 27 Kasım 2012, 21:44:52 »
:) 4 amp lik sigortanin icindeki teli cikaralim onu lehimleyelim ozaman :D

« Yanıtla #33 : 01 Haziran 2014, 13:11:52 »
arkadaslar rezistör tamiri

isaretli olan parcayi ister sökün ister üzerinden tel gecirin lehimleyin size kalmis genellikle veya hep ariza yapan parca bu adi thermofuse sicakliga duyarli sigorta diye geciyor isininca yada motorda bir anormallik olursa bu parca yaniyor muhtemelen ben kendi aracimda neden yandigin anladim motor son kademe calissa bile zor dönüyordu birde ötme sesi geliyordu burclarini yagladim parcayi cikartip tel lehimledim evdeki güc kaynaginda biraz calistirdim arabaya indim  baglayip sonucu gördüm bütün kademeler sorunsuz calisiyor

termik sigorta olmazsa yerine tel olursa ne tür bir sorun olur ???
cevap: demistim ya motor zorlanirsa yaniyor iste motor zorlanip yanmasin diye parca devre disi kaliyor yeni parca takilip yine yanarsa demekki motoru elden gecirmeli tel varsa kac ampere dayanir bu önemli eger cok kalinsa tel yüksek amper tasiyabildigi icin kesilmecek motorda zorlanip yanacak cözüm parcanin aynisindan takmak motora birsey olmasini istemiyorsaniz

güzel çalişma ..