Gönderen Konu: İlginç sorunlar silsilesi ...  (Okunma sayısı 25215 defa)

Çevrimdışı kuzeyank

• Profili Görüntüle
Ynt: İlginç sorunlar silsilesi ...
« Yanıtla #28 : 31 Ağustos 2012, 00:01:59 »
Telefondada söylediğim gibi devirdaimin üst devirlerde basıncı düşüyor :tamamdir
Atın iyisine doru, yiğidin iyisine deli derler.

Çevrimdışı salihsefa

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 03 Eylül 2012, 14:59:47 »
Telefondada söylediğim gibi devirdaimin üst devirlerde basıncı düşüyor :tamamdir

devri daim olmuyo demekki daimi devirli bi su perfanesiyle değiştirelim :D teşekkürler özgür abi  :tamamdir
Sev seni seveni hâk ile yeksan ise, sevme seni sevmeyeni Mısır'a sultan ise.

Ehli irfan arasında aradım kıldım talep, Her hüner makbul imiş, İlla Edeb illa edeb

Çevrimdışı teyyomk2

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #30 : 04 Eylül 2012, 23:01:15 »
Termostat neden yok? Bunun cevabı önemli benim bildiğim arabanda termostat olsa bir sorun vardır ve daha çok sıkışıcak ve hararet yapıcak. Termostatsız neden hararet yapıyor ayrıca. Devirdaimda bi sorun olarbilir yada radyatöründe bir tıkanıklık olabilir sonuçta 85 model araba hiç açılmadıysa radyatör illaki tıkalıdır. aynı sorun bende vardı ayrıca aracımda termostat yoktu satan kişi biliyordu böyle olduğunu kesin. BEn araçla 140 yaptım bi 3 km aynı hızla hararet tavan yaptı birden ve conta yandı arabanın bi söktük devirdaim artık bitmiş bence önce devirdaim ve radyatörüne bir baktır derim hararet yaptırmak iyi olmaz. Çünkü suyu tam ceviremiyordur yetiştiremediği içinde hararete neden olur. bunlar sadece benim fikirlerim kesin biliyorum diye bişey demiyorum öneri sadece :)
Tayyar GürmaN

Çevrimdışı salihsefa

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #31 : 05 Eylül 2012, 23:44:11 »
teyyo aracı yeni aldım sayılır, satan arkadaş demişti termostat yok diye yaz günlerinde hararet yapmasın diye sökmüş  ??? radyatöre baktırdım yeni şişletilmiş içinde tıkanıklık (sözüm ona) yokmuş bi kaç yerini lehimledi 50 tl istedi vs.. :) bunları ilk yazımdan önce yaptırmıştım. devirdaimi değiştircem bakalım sorun hallolur inşallah. harareti 3. kademeyi aştırtmadım hiç farkındayım sakatlığın  :tamamdir termostatıda aldım bugün yarın takarım. teşekkürler. gelişmeleri paylaşırım.

Ehli irfan arasında aradım kıldım talep, Her hüner makbul imiş, İlla Edeb illa edeb

Çevrimdışı gipsykings

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #32 : 05 Eylül 2012, 23:52:59 »
Siz böyle şeyleri yazınca bende iyiden iyiye kıllanıyorum.Bende yaklasık bir ay önce 88 1.6 td araç aldım.Tahir'in konuyu okuduğumdan beri arabada 90'ı geçmiyorum :) Yoldan çok hararet ibresine bakıyorum :) Mesela bu termostad bende var mı yok mu onu bilmiyorum.Nerdedir yeri?Birde hararetle ilgili neleri kontrol ettirmem lazım?Kafamdan atmak istıyorum bu olayı.Yola çıktığımda rahat olmak istiyoruym.
« Son Düzenleme: 05 Eylül 2012, 23:53:44 Gönderen: gipsykings »

Çevrimdışı lostys

• T-Dawg!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #33 : 06 Eylül 2012, 09:04:36 »
teyyo aracı yeni aldım sayılır, satan arkadaş demişti termostat yok diye yaz günlerinde hararet yapmasın diye sökmüş  ??? radyatöre baktırdım yeni şişletilmiş içinde tıkanıklık (sözüm ona) yokmuş bi kaç yerini lehimledi 50 tl istedi vs.. :) bunları ilk yazımdan önce yaptırmıştım. devirdaimi değiştircem bakalım sorun hallolur inşallah. harareti 3. kademeyi aştırtmadım hiç farkındayım sakatlığın  :tamamdir termostatıda aldım bugün yarın takarım. teşekkürler. gelişmeleri paylaşırım.
sefa termostad neden sökmüşler ki? yaz kış farketmez, arabanın hararet normal seviyede seyretmesi gerekir termostat olsa da ?

Çevrimdışı salihsefa

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #34 : 07 Eylül 2012, 12:40:10 »
sefa termostad neden sökmüşler ki? yaz kış farketmez, arabanın hararet normal seviyede seyretmesi gerekir termostat olsa da ?

radyatörden girdim hortumlar genleşme kabı ıvır zıvır değiştirdim başkan. sıkıştırmadıkça hararet yapmıyor, termostatı muhtemelen uğraşmamak için sökmüşler..  >:(

Çevrimdışı teyyomk2

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : 07 Eylül 2012, 13:39:20 »
DEvirdaima baktınmı?
Tayyar GürmaN

Çevrimdışı nizam

• Volkswagen Türkiye
  • VW BORA 1.9 TDI 66 kv
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #36 : 07 Eylül 2012, 14:01:12 »
DEvirdaima baktınmı?

+1453 hız arttıkca hararet göstergesi oynuyor mu kendi şekli ile
Paylaştığın senindir, biriktirdiğin değil

Yunus EMRE

ARABA ARIYOM BİLADER SORUN MU VAR :)

Çevrimdışı salihsefa

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #37 : 07 Eylül 2012, 15:01:02 »
bi devirdaim kaldı motordan evvel, satın aldım bagajda şuan  :tamamdir hızla doğru orantılı bi artış var. hız-hararet grafiği 120den sonra dahada dikleşiyor :)

Çevrimdışı teyyomk2

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #38 : 07 Eylül 2012, 15:18:00 »
inş ordadır sıkıntı dahada büyümez ama termostat falan taktır. Eğer araba hararet yaptıysa önceden belki conta bile yanıktır suyu hemen kaynatıyormu su deposunu doldur ağzına kadar bir bak
Tayyar GürmaN

Çevrimdışı lostys

• T-Dawg!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #39 : 07 Eylül 2012, 15:48:21 »
bi devirdaim kaldı motordan evvel, satın aldım bagajda şuan  :tamamdir hızla doğru orantılı bi artış var. hız-hararet grafiği 120den sonra dahada dikleşiyor :)
valla dizel arabada termostatın olmaması hayra alamet değil ha..

Çevrimdışı teyyomk2

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #40 : 07 Eylül 2012, 15:54:56 »
Bencede :) aynısı benim araçta vardı adamlar sökmüştü al conta yanık çıktı zoradıkca hararet çıkıyodu.
Tayyar GürmaN

Çevrimdışı Golf_ld

• only VW
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Golf mk2 1,3 C
« Yanıtla #41 : 07 Eylül 2012, 16:18:24 »
merhaba arkadaşlar arabada conta yanıkmı değilmi birde termostat varmı yokmu anlamanın en güzel yolu
1) termostat varsa belirtileri  hararet göstergesi geç kıpırdar ağar hareketlidir ( eğer termostat yoksa hararet çabuk yukarı doğru hareket eder ve normale çabuık ulaşır çabukta soğur motor pek tavsiye edilmez çünkü araç çok yakar
2) gelelim başka türlü teşhise araba  yı yeni çalıştırdığınızda genleşme kabını kapağını açın su tahliye borusundan gelen işeme sürekli ise termostat olmama ihtimali yüksek genelde  CONTA YANIK araçlarda bunu yapıyolar işin kolayına kaçmak için
3)yine araç çalışırken ilk çalışmada ısındıktan sonra olması önemli değil eğer suya yağ karıştırmayan bir noktadan conta yandı ise hortum şişirir bunu iyi montaj yapılmayan contadada yapabilir kapağı açtığınızda pepsi açmış gibi ses çıkarsa öncelikle bakın radyatörden gelen ince tahliye borusundan hava ile beraber su geliyorsa  conta yanıktır geçmiş olsun
malesef  bizim araçlara tamircilerin bilinçli veya bilinçsiz yaptıkları eziyet bana göre
termostat bana göre yaz kış kullanılmalı iyi bir soğutma sisteminiz varsa herhangibir tıkanıkılık yok ise  düşük yakıt için öenmöle tavsiye ederim arkadaşlar
1984 1,6 şahin ,1979 1300 mirafiori,1968 w115 220 mercedes,1989 2,0 taunus gls,1990 mazda 323hb,1979 w123 mercedes,1986 kartal ,1997 daewoo tico, 1980 mk1 1,6 diesel golf, 1992 mk3 1,9td,1981mk1 1,6ld