Gönderen Konu: Golf 2 GTI Hakkında  (Okunma sayısı 10805 defa)

Çevrimdışı scooby

• Profili Görüntüle
Golf 2 GTI Hakkında
« : 15 Ağustos 2009, 16:02:41 »
Selamlar arkadaşlar..Foruma yeni üye oldum. Bu konuda hem bazı sorular sorayım hem de kendimi tanıtayım dedim. İsmim Turgay, Ankara`dayım...
Forumu daha önceden dışarıdan izleyici olarak takip etmekteydim. Evvelden beri içimde bir MK1/MK2 alma isteği vardı. Şantiyeydi askerlikti derken bir türlü kısmet olmamıştı. Şimdi yavaş yavaş bu isteğimi gerçekleştirmek niyetindeyim. Bu forumda, özellikle eski modellerle ilgili ciddi bir bilgi ve tecrübe birikiminin olmasından dolayı, sizlerden de yardım ve fikirler almayı çok isterim...

Asıl konuya gelirsek, ilk başlarda MK1 bakıyordum. Hatta birkaç arabaya da Ankara`da baktım.Daha sonra yaptığım araştırmalar, okuduklarım, izlediklerim sonucunda MK2 GTI almaya karar verdim. Şasisi, sürüş özellikleri açısından çok methediliyor. Ben de sürüşünü çok merak ediyorum. Bir aksilik olmaz da, düşüncemi gerçekleştirebilirsem; olabilidğince orjinal gözükecek bir araba düşünüyorum. Bu araba ikinci bir araba olacak benim için. Bu nedenle, para ve zaman açısından müsait oldukça, yavaş yavaş yapmayı planlıyorum. Genel görünüm olarak orjinal haline getirmeye/korumaya devam ederken, yine yavaş yavaş yürüyeninde ve motorunda da biraz iyileştirmeler yapmak istiyorum. Süspansiyon sistemi, frenler ve arkasından da motor şeklinde..
Şimdi sormak istediğim; süspansiyon ve fren sistemi kısmen daha kolay olacaktır diye tahmin ediyorum, ancak motor konusunda neler yapabiliriz? (Bu çok geniş bir soru tabi,çünkü şu ana kadar yapılmış herşey pekala yapılabilir; fakat ben Türkiye`deki parça ve usta imkanlarını göz önünde bulundurarak soruyorum bu soruyu..) Motor gücünü mantıklı uygulamalar çerçevesinde, turbo gibi aşırı besleme uygulamalarına girmeden, günlük kullanıma uygun şekilde ne kadar artırabiliriz, nerelere getirebiliriz?Amacım çok yüksek güçler değil; çok iddialı bir araba sahibi olmak da değil. Kullanırken beni eğlendirecek bir araç istiyorum sadece. Ve tabi bunu Ankara`da kim(ler)e yaptırabiliriz?Parça konusunda ne kadar sıkıntı yaşarız ya da yurtdışından parça getirme konusunda ne kadar rahat hareket edebiliriz?
Bu şekilde modifikasyon konuları dışında, normal kullanım düşünüldüğünde, yedek parça ve usta açısından (genel tamirat,bakımı vs kasdediyorum) Ankara`daki durumumuz nedir acaba?Ankara`nın diğer şehirlere göre, GTI`lar açısından biraz daha şanslı olduğunu biliyorum ama doğru mudur bu acaba? Hangi ustaya götürebilirim arabayı?
Son bir konu da, baktığım bazı ilanlar var. Daha sonra buraya ekleyip, tanıyanlar,bilenler varsa; onların fikirlerini almak isterim. Fakat öncesinde şunu sormak istiyorum. 8V motorlu bir arabayı almamız durumunda, motor gücünü artırma konusunda neler yapabiliriz?16V alıp, oynadığımızda elde edebileceğiiz güçlere ulaşmak hayal mi ya da çok zor mu olur?Yoksa direk 16V lere mi bakmak lazım?
Biraz fazlaca soru oldu sanırım.  :) Cevap yazacak tüm arkadaşlara şimdiden teşekkürler...

Çevrimdışı G60

• Volkswagen Türkiye
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Audi A5 TFSI - Allroad 2.7T
Ynt: Golf 2 GTI Hakkında
« Yanıtla #1 : 15 Ağustos 2009, 16:12:26 »
Hoşgeldiniz,

Standart 129 ve 139 luk sağlıklı 16v araçlar sizi gayet tatmin edecek agresif performansa sahipler. Direk 16v araçlara bakmanız daha mantıklı.

Birde bu yaştaki araçlarda almadan önce değilde aldıktan sonra yapılacaklar planı çizilmesi daha mantıklı. Çünkü her araç bir değil, her aracın eksiklikleri de bir olmuyor maalesef. Ufak tefek motor güçlendirmesine girmeden motoru, özellikle jetronic sistemi tam sağlıklı hale getirmek gerekiyor öncelikle. Bundan sonra da sağlıklı motor sizi gayet tatmin eder söylediğiniz amacınız uğrunda. Yıpranmış bir araçla, motor modifikasyonundan önce sağlıklı kondisyona getirmek için baya zaman harcayabilirsiniz.
Alıntı yapılan: M. Kemal ATATÜRK
"Türk milletindenim diyen insanlar her şeyden önce ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır."

Çevrimdışı scooby

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 17 Ağustos 2009, 10:14:58 »
G60 cevabın için teşekkür ederim..

Mesajımda çok detaylı belirtmemişim, benim de amacım zaten ilk etapta aracı hem görünüş olarak hem de performans olarak ilk gün ki haline olabildiğince yaklaştırmak. O şekilde belirli süre kullanmak ardından fırsatlar uygun olduğunda bahsettiğim iyileştirmeleri yapmak istiyorum. Amacım hemen bir GTI bulup, onu kafama estiğince yükleyip sağda solda gazlamak değil.Zaten Ankara`da usta ve parça konusunda sıkıntı çeker miyiz, kimlere yaptırırz diye sorarken de; bahsettiğin şekilde orjinale ne kadar yaklaştırabilirizi kastetmiştim..

Çevrimdışı G60

• Volkswagen Türkiye
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Audi A5 TFSI - Allroad 2.7T
« Yanıtla #3 : 17 Ağustos 2009, 12:56:18 »
Yürüyen parçalarında sıkıntı çekmezsin. Keza motor parçalarında da. Sıkıştığın yerde hurdacılar ve yurtdışından alışveriş devreye girer. Usta konusunda da için rahat olsun. :)
Alıntı yapılan: M. Kemal ATATÜRK
"Türk milletindenim diyen insanlar her şeyden önce ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır."

Çevrimdışı freegane

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 17 Ağustos 2009, 22:27:04 »
Mk2 GTI kesinlikle doğru bir tercih. Eminim sana istediğini rahatlıkla verecektir. 16v motor kullanmanı tavsiye ederim.Motor konusunda yapabileceklerin çok daha geniş olur istediğin performansıda çok çabuk elde edebilirsin. Aracını aldıktan sonra atacağın adımlarda sana yardımcı olmaktan zevk duyarım.Eminim sitedeki diğer arkadaşlarımda aynı şekilde düşünüyordur. Özellikle G60 Osman bu konuda sana çok yardımcı olacktır

Çevrimdışı ismailtunca81

• 1903 B.J.K
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 18 Ağustos 2009, 01:02:59 »
konuyu  bölüyorum  ama bugün armada  da  yanyana idik  jantlar  çok  iyi  duruyor gani  çok etkilendim :D
TÜRKİYEMİZ  TEK BİR ÜLKEDİR BÖLÜNEMEZ PARÇALANAMAZ

Çevrimdışı VWci

• Volkswagen Türkiye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 18 Ağustos 2009, 08:41:52 »
Selamlar, bence Golf 2 için yapılacak en güzel şey, KR-PL-9A 16v ve 8v makinalar yerine daha modern 1.8T bir motor koymaktadır. Böylece hem performans açısından çok daha performanslı bir makinaya sahip olmuş olursun.

Çevrimdışı evreka09

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 18 Ağustos 2009, 22:16:54 »
bence iyi durumda bir mk 2 golf bulmalısın . aylardır gezdiğim yerlerde .internetteki ilanlarda araçlara bakıyorum orjinalliği bozulmamış araç sayısı çok az.

Çevrimdışı VWci

• Volkswagen Türkiye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 18 Ağustos 2009, 22:28:17 »
http://www.sahibinden.com/golf_gti_1_8_16_v_mk2_-_emsalsiz_--37WQQaXQQ15715733WQQpXQQdisplayitem

bu golf resimlerden orjinal görünüyor...ama görünmez kısmı nedir onu bilmiyorum.

Çevrimdışı freegane

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 18 Ağustos 2009, 22:44:14 »
konuyu  bölüyorum  ama bugün armada  da  yanyana idik  jantlar  çok  iyi  duruyor gani  çok etkilendim :D

Teşekkür ederim İsmail,benimde çıkarken dikkatimi çekti,bu kadar temiz bir mk2 pek yok. Arabanı görünce direk ön tarafa geçip plakana baktım Alman plakamı diye baktım Tr plaka. Kimin arabası diye merak etmedim değil. Fotoğraf makinam yanımda olsaydı yanyana bir karemizi alacaktım neredeyse senden habersiz :D Bu akşamda dayanamadım telefonla bi resmini çektim benimkinin  :sevgi:

« Son Düzenleme: 18 Ağustos 2009, 22:48:23 Gönderen: freegane »

Çevrimdışı scooby

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 19 Ağustos 2009, 09:02:15 »
http://www.sahibinden.com/golf_gti_1_8_16_v_mk2_-_emsalsiz_--37WQQaXQQ15715733WQQpXQQdisplayitem

bu golf resimlerden orjinal görünüyor...ama görünmez kısmı nedir onu bilmiyorum.

Bu aralar motor değişikliği işi biraz revaçta sanırım. Ama bana o kadar da kolay gelmiyor. Fazlaca zaman ayırmak gerekli, sonrasında sağlıklı yürümesi için de devamlı çaba sarfetmeli. Bir de benim yaklaşımma biraz ters. Sonuçta Golf II GTI bu motorla, bu şasiyle, bu özelliklerle üretilmiş ve ardından bu ekilde efsane olup, bu kadar övgüyü hakediyor. Farklı bir motor koymak, ağırlığın ve ağırlık merkezinin değişiminden, virajlarda ön tekerlerin fazla güçle boşa dönmesiyle sürüşünün değişmesine kadar fazlaca değişiklik yaratabilir. Bu nedenle orjinal motoruyla kalmasını tercih ederim...

Verdiğiniz link de benim baktığım en güçlü aday  :) Arayıp konuştum. Gümrükten çıkmaymış. Şu an bir eleman biniyormuş. Boyalı parçası var diyor ama genel olarak ağır bir kazası var mı, şasisi düzgün mü çok fazla bilgi yok. Bir de acaba motorun kodu nedir? 129 luk mu 139 luk mu acaba?

Birkaç aday da şu şekilde: (fikri ya da bilgisi olanalr varsa onları da öğrenmiş olayım)

http://www.sahibinden.com/golf2_gti_129_hp-27WQQaXQQ11169022WQQpXQQdisplayitem

http://www.sahibinden.com/2008_nisan_cikisli_golf_ii_1_8_gti-02WQQaXQQ10412443WQQpXQQdisplayitem

Bu arabanın sahibiyle de konuşmuştum. Çok temiz duruyor,gümrükten çıkma yine. "Oğluma aldım,bir iki masraf ettim, sonra boşa çıktı satıyoruz" diyor adam. Ama 8V  :(

http://www.sahibinden.com/acilenn_satilikkkk-62WQQaXQQ13810462WQQpXQQdisplayitem

http://www.sahibinden.com/amerikan_gti_acil_satilik_sikisikliktan-16WQQaXQQ15502043WQQpXQQdisplayitem

Araçlar bunlar. Bilgisi olan arkadaşlar yorumlarını belirtirlerse sevinirim. Başka uygun alternatifler olursa, onları da beraberce değerlendirebiliriz..

Çevrimdışı freegane

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 19 Ağustos 2009, 22:42:44 »
Turgay senmisin? Eğer sen isen seni yeniden gördüğüme çok sevindim. Araçlarla ilgili olarak sana pm atıyorum okursun

Çevrimdışı scooby

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 20 Ağustos 2009, 09:56:55 »
Evet Gani benim. Ben de seni gördüğüme sevindim..Cevabın ve mesajın için de teşekkür ederim..

Bu araçların dışında bir araç daha var;

http://www.sahibinden.com/vw_golf_2_gti_-mkii_-_g_60_wide_body_1_8_cc_125bg_--89WQQaXQQ9561316WQQpXQQdisplayitem

Uzun süreden beri ilanı mevcut.Yapım aşamsını da bir ara görmüştüm.8V yine :/ Ama dış görünüşü gerçekten çok iyi.Sahibinin söylediğine göre, durumu iyiymiş..

Evet arkadaşlar,yorum yok mu araçlarla ilgili?  ???

Çevrimdışı erdem2179

• erdem2179
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: golf mk3 gti
« Yanıtla #13 : 20 Ağustos 2009, 10:30:36 »
çok emek var belli bence alınır.
Mk3 gti