Gönderen Konu: Fren Sorunu  (Okunma sayısı 8089 defa)

Çevrimdışı mehmet84k

• Profili Görüntüle
Fren Sorunu
« : 25 Mart 2009, 11:26:24 »
Arkadaşlar daha önce vites sorunu adında bir konu açmıştım, ilginize teşekkürler.

Şimdide frenlerle ilgili bir konu açayım dedim. 88 golf 2 1.8 benzinli aracımı yeni aldığımdan meraklıyım birazda acemilik var tabi fazla anlamıyorum.

Bugün bizim kurumun aracını kullandım 2006-2007 model bir skoda octavia, frene dokunuyorsun frene bastığını alenen hissediyorsun. Hatta biraz anormal hassas ve sert geldi bana. Kendi aracımı düşündüm, tabi onla kıyaslamıyorum ama biraz da ona yakın olsa iyi olacak diye düşünüyorum.

Aracı aldıktan 2 hafta sonra biraz bakım yaptırdım, fren balatalarıda bitmiş değiştirelim dediler tamam dedim. Taktılar 3-4 gün biraz yumuşak olur dediler ama 2 hafta oldu halen çok yumuşak bazen durmakta zorlanıyorum, kullanım kitapçığından baktım yağ seviyesi norma ama çok yumuşak. bunun nedeni ne olabilir, hava falan olabilir diyenler oldu ama, yağının değişmesi falan mı gerekir yada hava mı olabilir.  Yine görüşlerinizi bekliyorum.

Çevrimdışı nakres

• http://www.vwpasa.com/
    • Profili Görüntüle
Ynt: Fren Sorunu
« Yanıtla #1 : 25 Mart 2009, 12:06:38 »
iki haftyada kaç km yaptınız?  hafta baz alınmaz baz alınan yaptığınız frenlemedir çok az  frene basıp 1000 lerce km de yapabilirsiniz..:)
ve yüksek model araçlarla sizin freniniz farklıdır ....oktavya vs araçlardaki fren merkezi ile sizin fren merkeziniz farklıdır...siz her ne yaparsanız yapın freniniz diğer araçlar gibi olmaz..
!!!!MECNUN  BİLSEYDİ VW SEVGİSİNİ SEVERMİYDİ LEYLA ZİLLİSİNİ...?????...!!!!
    http://www.vwpasa.com/   
    http://www.andcarotomotiv.com]Andcar Otomotiv Hizmetleri[/fon

Çevrimdışı mehmet84k

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 25 Mart 2009, 12:09:39 »
Yani son 3 günde 300  ve öncesindede 50-100 km yol yaptım.

Tabiki onlar gibi çok iyi olmasını beklemiyorum ama, bakım yaptırdığım tamircinin eski reno springine binmiştim, arabanın bir freni var, octavia yı aratmıyordu yani.

Çevrimdışı OZGUR.K

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 25 Mart 2009, 15:46:06 »
                  Balatalarının kalitesine göre de alışma zamanı değişebilir.Sanırım balataların henüz alışmamış.Veya hidrolik sistemine bir baktır.

Çevrimdışı mehmet84k

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 25 Mart 2009, 16:32:08 »
Balataları alırken orjinal diye sattılar ama kandırılmış olabilir miyim bilmiyorum.
balata takımını 35 TL'ye aldım ama markasını hatırlamıyorum.
İnşallah balatalar alışmamıştır diye umut ediyorum.

Çevrimdışı usta

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 25 Mart 2009, 20:31:06 »
arkadaşım ben kendimde tamirciyim.balatadan seni mutsuz edecek arabanı zor durduracak kadar bir durum olmaz söyleyende laf cambazlığı yapar.fakat balata diske basar frene basınca.diskin ne durumdaydı?? bu birinci soru işareti.ikinciside bir havasını aldır derim ama bu senin olay tamamen diskte bir sorun var balata diske kendisini alıştıramadı balatan sert balataysada bu çok uzun sürer.bence vakit erkenken ya diski değiştir yada tornalattır derim...

Çevrimdışı OZGUR.K

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 25 Mart 2009, 20:37:38 »
arkadaşım ben kendimde tamirciyim.balatadan seni mutsuz edecek arabanı zor durduracak kadar bir durum olmaz söyleyende laf cambazlığı yapar.fakat balata diske basar frene basınca.diskin ne durumdaydı?? bu birinci soru işareti.ikinciside bir havasını aldır derim ama bu senin olay tamamen diskte bir sorun var balata diske kendisini alıştıramadı balatan sert balataysada bu çok uzun sürer.bence vakit erkenken ya diski değiştir yada tornalattır derim...
                     Laf cambazlığı yapmıyoz be usta.Fikirlerimizi söylüyoruz.Herşeye bir kulp ararsak ne Golf 1 rezistanslı arka cam bulabiliriz ne de bişey paylaşabiliriz.

Çevrimdışı mehmet84k

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 26 Mart 2009, 08:37:21 »
Diskler pek iyi değildi sanırım. Ama çok da gerek yok demişlerdi.
Bu frenlerin havasını almak kolay bir işmidir.
Yani akşam eve giderken kısa bir sürede halledilebilecek bir şeymidir.

Çevrimdışı OZGUR.K

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 26 Mart 2009, 15:37:55 »
                           Fren - hidrolik ayarı pek fazla sürmez.

Çevrimdışı mehmet84k

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 26 Mart 2009, 15:50:13 »
Teşekkürler.

Çevrimdışı evreka09

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 26 Mart 2009, 20:50:19 »
benım bildiğim balatalar değiştirilirken disk tornadan geçirilir.bu işlem yapılmadıysa alışma suresi uzar

Çevrimdışı nakres

• http://www.vwpasa.com/
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 26 Mart 2009, 23:21:22 »
her balata değişiminde diskler tornalanmaz  balataların kolay alışımı için balataların ,
diskin  çene yapan yerine oturan  kısmı eğe ile  alınır ama bu işlemi  boşşşşveeeerrrrci ustalar  yapmaz ....
!!!!MECNUN  BİLSEYDİ VW SEVGİSİNİ SEVERMİYDİ LEYLA ZİLLİSİNİ...?????...!!!!
    http://www.vwpasa.com/   
    http://www.andcarotomotiv.com]Andcar Otomotiv Hizmetleri[/fon

Çevrimdışı FALCONER

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 30 Mart 2009, 23:28:30 »
Merhaba benim 87 model golfde de aynı sıkıntılar vardı. Senin gibi ilk önce balataları değiştirdim. Sonra yağını sonra diskleri ama fren istediğim gibi olmadı. Kardeşimle ugraşırken restavruzun alt taraftan kaçırdıgını fark ettik. Restavruzu degiştirince sıkıntıda gitti. Sizede bakmanızı tavsiye ederim. Araçların yaşı dolayısıyle bu tip sıkıntılar olabiliyor. :tamamdir

Çevrimdışı mehmet84k

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 08 Nisan 2009, 12:27:25 »
Aracın frenlerini hafta sonu tekrar aynı yere gösterdim. Arka sol fren merkezinde kaçak çıktı değiştirdiler.
Kontrol ettiler her hangi bir sorun yok dediler ama halen frenler istediğim gibi değil. Disklere de baktılar ama ne torna nede yenisi ile değiştirme gibi bir şey söylemediler. Halen balataların alışmasını bekliyorum.
Düzelirse tekrar yazarım.