Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: eski sorun yeni konu....turbo hk.  (Okunma sayısı 6905 defa)

eski sorun yeni konu....turbo hk.
« : 15 Aralık 2009, 22:01:38 »
yaklaşık 6 ay önce golf mk2 td aracımın turbosunu değiştirdim ama bi turlu randıman alamadım eski turbo yenisinden daha iyiydi taktırdığım yere goturdum turboların garantisi olmadığını soyledi ben de seri numaralarını karşılaştırdığımda aynı olmadığını gordum........fakat salyangoz çapları aynı
 bende tamirciye gittim ve westgate ayarını orjinal turbonun ayarıyla aynısını yapmasını istedim...ancak..
orjinal ile yenisi arasında 7 mm gibi arada fark vardı(kontra somun ile setskur arası) 4 mm indirdim motorun çalışması daha yumusadı ancak istediğim serilik ve ataklığı yakalayamadım...en basta rampalarda ki performansı çok duşuk..bu arada aracıma 3.500 tl gibi masraf yaptım(motor sıfırlandı)hepsi neredeyse boşa gitti randıman yok....size gore ben ne yapmalıyım arkadaşlar eski turboyu taksam yenisinin bi anlamı yok...

Çevrimdışı mecamir

• Doğuştan VW'ci...
Ynt: eski sorun yeni konu....turbo hk.
« Yanıtla #1 : 16 Aralık 2009, 20:14:34 »
kaç bar basıyorsunuz peki?  turbonuzun marka ve modelini de yazarsanız sevinirim. sanırım internal westgate var, model yazarsanız salyangoz hakkında bilgileri paylaşırız. bir de hangi şehirde yaşıyorsunuz?

« Yanıtla #2 : 16 Aralık 2009, 20:51:33 »
turboyu sokmeden bakamıyolarmıs...eski turbom k16 serisi kkk turboydu ve çok memnundum seri no 53161015096.yeni turbomsa 5324-988-6082 bu da k 24 serisiymiş.yeni takılan turbo hortumu hiç şişirmiyor desem yeri...şimdi eski turboyu tekrar taktıracam yenisinin de iadesini isteyecem olmadı kendileri turbocuya sokturup baktırsınlar..yaa hocam 1250 tl gibi para saydım turboya hesapta sıfır demişlerdi ama turbocu ya gosterdiğimde bunun elden geçmiş olabileceğini soyledi...bu arada ben bursa dan....

« Yanıtla #3 : 16 Aralık 2009, 20:53:30 »
bu arada wastegate internal..
tamirciyle biraz wastegate ayarlarıyla oynama yaptık ama bi işe yaramadı..

« Yanıtla #4 : 16 Aralık 2009, 20:55:34 »
k16 serisi aslında 59 kw 80 bg araçlar içinmiş ama uzerinde bu vardı..
benim motor jr kodlu 51 kw 70 bg araç..k24 serisi turbo takıldı..belkide dogru turbo budur...

Çevrimdışı mecamir

• Doğuştan VW'ci...
« Yanıtla #5 : 17 Aralık 2009, 19:47:12 »
turbonuz küçük sayılmaz, o turboyla %40 civarı (yazılımın ve diğer etkenlerin de etkisi var) performans alanlar var. Küçük sayılmaz turbonuz, o yüzden bahsettiğiniz gibi hurtumu şişirmeme durumu da olmaz normal şartlarda. turbonuz ikinci el miydi? 2yeni turbo2 diye bahsetmişsiniz hep sanırım, göremedim sıfır mı 2. el mi olduğunu.. eğer 2. el ise turboyu satanla görüşüp iade edin, turboda 2. el pek tavsiye edilmez. mutlaka bir sorun var, ama turbodan mı kaynaklı hortumlardan mı yoksa wg'den (basınç) mi bişey söylemek zor. en iyisi siz gidip değiştiren ustaya ve satın aldığınız yere anlatın durumu, sakın kabul etmeyin bu şekilde kullanmayı. bu anormal bir durum, ayarla alakalı olma riski yüksek... bir turbocuya giderseniz sorunu çözerler kısa sürede  ;)

« Yanıtla #6 : 17 Aralık 2009, 20:34:08 »
turbocuya gittim bugun sokmeden anlasılmaz dedi 30 tane sey saydı...neredeyse bana turboyu attıracak...ben de şimdilik eski turbomu takıp yeni turboya careler bakacam..gecenlerde aldıgım yere goturdum adam hiç oralı bile olmadı..turbolarda garanti olmazmış falan filan biraz sıkıştırmaya calışacam bakalım...hayırlısı..bu arada eski turbo k16 performans turbosuymuş orjinnal turboda aynı verimi alamayacağım için normal oldugunu soyledi turbocu abimiz...sökecez ve gorecez

« Yanıtla #7 : 17 Aralık 2009, 20:36:38 »
turbom aslında çalışıyor ama itme ve ataklığı sağlayamadığı içinde memnun değilim bi de hortumu şişirmeyince takıntı oldu ben de

« Yanıtla #8 : 17 Aralık 2009, 20:40:33 »
bahsettiğin hortum hangisi olabilir?şişirmeye çalıştığımız mı yoks emme manifoltu tarafından mı bahsediyorsun?girişteki mi?

Çevrimdışı mecamir

• Doğuştan VW'ci...
« Yanıtla #9 : 17 Aralık 2009, 20:50:56 »
bahsettiğin hortum hangisi olabilir?şişirmeye çalıştığımız mı yoks emme manifoltu tarafından mı bahsediyorsun?girişteki mi?

turbo sağlıklı basmadığı ve emmediği için ikisi de şişmez zaten de hortumların kontrolünü yapmışsınızdır sanırım (?) kaçak testi, yırtık delik vs. gerçi toplu iğne ucu kadar delik olsaydı onu açardı turbo bastığı zaman, hortum olayı zayıf ihtimal. sizin sorununuz ya salyangozla ya da sadece basınç düşük, ayarsız, o yüzden. çok fazla anlamam şurayı kontrol edin şöyle yapın diyemiyorum, turbo olayı apayrı bişey ama bir arabanın da yalnızca salyangozu değiştikten sonra bu kadar fark olmaz yani. yeniyi sökün eskiyi takın. yeniyi turbocuya gösterin, cevabına göre hareket edin, turboyu aldığınız kişiyi sıkıştırın, değiştirme ihtimali daha yüksek parayı iade etme ihtimalinden. artık gerçek esnaf çok az kaldı, kimse hatasını kabul etmez

« Yanıtla #10 : 17 Aralık 2009, 21:13:04 »
haklısın adamım başını belaya sokarlar ...ya hiç bulaşmayacam parayı basacam turboyu yaptıracam ya da benim canım sıkıldıysa biraz onun sıkılsın...hocam çok saol...fikrini almak guzeldi...tsk.sen nereden?

Çevrimdışı GolfMk1Cabrio

• My Life Golf GTI :)
« Yanıtla #11 : 18 Aralık 2009, 14:20:09 »
Bursa'da bu turbo işlerini nerde yaptırdın bende Bursa'danımda benimde bir arkadaşım turbo taktırmak istiyor yanlış ustalara gitmeyelim  ;)
ob ein leben nach dem cabrio ist ???

Çevrimdışı mecamir

• Doğuştan VW'ci...
« Yanıtla #12 : 18 Aralık 2009, 20:28:47 »
haklısın adamım başını belaya sokarlar ...ya hiç bulaşmayacam parayı basacam turboyu yaptıracam ya da benim canım sıkıldıysa biraz onun sıkılsın...hocam çok saol...fikrini almak guzeldi...tsk.sen nereden?

Antalya :)

« Yanıtla #13 : 19 Aralık 2009, 12:21:25 »
bursa turbo..beşevler sanayisinde hacı ya baktırdım