Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: arka teker rulman ayari (kampanali)  (Okunma sayısı 5453 defa)

arka teker rulman ayari (kampanali)
« : 16 Eylül 2012, 18:50:52 »
rulmanlarim yeni fakat arada kontrol etmekte fayda var bence sizde kontrol edin

sol arka cok siki sag taraf ta bosluk olusmus rulmanlar sifir bugün söküp ayar yaptim siki olan rulman isinmis simdi ayarladim ilerki zamanlarda bakicam ses veya bosluk yaparsa degistiririm

araci krikoya kaldiriyoruz kapagi tornavida ile kanirtarak cikartiyoruz gerekirse cekicle tornavidaya biraz vurun

önce pim cikacak tekrar kullanacagimiz icin düzeltme islemini dikkatli yapmakta fayda var kargaburun lazim olacak

somunu tutan kapak

somun normalde kolay sökülür sikiysa 24lokma anahtar lazim olacak yada yildiz anahtar

somun dan sobra kontra pulvar onuda cikartin

ve rulman tekeri oynatarak rulman disari kolayca cikar

bakim amacli söktüyseniz birgüzel gres ile doldurun

rulmani da sivazlayin

sirasiyla söktügümüz gibi yerine takiyoruz takarken de gres ilavesi yapilsa fena olmaz

simdi ayar kismi var somunu el ile sikin tekerlegin rulmana iyi oturmasi lazim somunu el ile cevirebileceginz kadar el ile sikin
tekerlekgi cevirin sallayin bosluk var ise el ile dönmyorsa anahtar ile hafifce cevirin boslugu alacak kadar dikkat edin fazla sikmayin hafif bosluk olabilir ama asiri sikarsaniz rulman kilitler vs basiniza is almayin tekerlegi cevirdiginizde balata sürtmüyorsa rahat dönmesi gerekir el freni cekik olmasin

ben bosluk olan tarafi el ile sikarak boslugunu aldim sallanma gecti ve teker rahat dönüyor

siki olan tarafi yine el ile siktim cok hafif bir bosluk vardi kargaburun ile somunu tutarak tatli sert cevirdim el agirligi bile degil tekerde bosluk yok ve rahat dönüyor

somunu tutacak olan kapagi takin ve delige denk gelmesini saglayin pimi takarken zorluk cikmasin ayara uyumlu kapaktir denk gelenekadar cikarip farkli farkli pozisyonlarda deligi hizalayin somun cevirerek hizalamayin somun en son ayarladiginiz gibi kalmali

ve pimi yerlestirin

pimi iyi kivirin kapaga degip ses yapmasin

kapagi cekicle kenarlardan vurarak yerlestirin etek kismina tornavida yaslayip cekicle tornavidaya vursaniz kapak ezilmez benimkini önceden ezmisler bende dogrudan vurdum :D

tasan gresleride silin tamamdir

hayirli yolculuklar kazasiz belasiz

MKII  1.3 CL

Çevrimdışı STAK67

• Otomobil
    Golf 1 Cabriolet
  • Hasan Ali
Ynt: arka teker rulman ayari (kampanali)
« Yanıtla #1 : 16 Eylül 2012, 19:44:42 »
teşekkürler bilgilendirme için  :)

« Yanıtla #2 : 16 Eylül 2012, 21:20:21 »
güzel ve önemli bilgi ihmali yolda bırakır.. teşekkürler.. yalnız sürdügünüz gres kırmızı gres sanırım çok amaçlı orta halli bi gres oysaki sarı yada mavi rulman gresleri vardır shell ve mobil marka onlardan kullanmak daha iyi olur diye eklemek isterim izninle :)
Ne Kadar Duman O Kadar Randuman ..

« Yanıtla #3 : 16 Eylül 2012, 22:08:22 »
Egerkomple sokulduyse dip bilya dahil takilirken  bence son islmde  en dis somun anahtarla tam olrak sklmali daha sora gevsetilerek boslyk braklmsli dip blya tam yerine oturmuyo sorn cikariyo basima geldigi icin paylasaym dedm  yolda teker emniyet telini bile keserek firladida :-P allah kmsenn basina vermesn cok kotu oluyo

Çevrimdışı meister6

• meister6 91 jetta gtd
« Yanıtla #4 : 17 Eylül 2012, 12:53:13 »
kavucuklu gres oluyor bu rulmanlara ondan  kullanılması şiddetle tavsiye ediliyor
meister6 jetta 91 gtd

Çevrimdışı meister6

• meister6 91 jetta gtd
« Yanıtla #5 : 17 Eylül 2012, 13:01:30 »
teker fren böyle şeyler hayat memat meselesi bence kendimiz uğraşmak amaçlı tavsiyesi yerine en güzel olanı bu işleri yapan ehline teslim edip yaptırmak yoldada kafan rahat olur
meister6 jetta 91 gtd

« Yanıtla #6 : 17 Eylül 2012, 13:46:04 »
teker fren böyle şeyler hayat memat meselesi bence kendimiz uğraşmak amaçlı tavsiyesi yerine en güzel olanı bu işleri yapan ehline teslim edip yaptırmak yoldada kafan rahat olur

bilen biri yaptiydi öyle devam etseydim rulman dagilacakti belkide daha kötü sonuclar olabilirdi
MKII  1.3 CL

« Yanıtla #7 : 17 Eylül 2012, 20:26:26 »
Valla bwn on teker blyasinida kndm deistm arka tekerleride. Kafam rahat ha bide ben arka tker.porya kafalarini  tornaciya verd gorem  22 somuna gore tornalattm  hm fiberli hem korumali olan somunlarida taktim o gnden beri sukur  sorun falln kalmadi