Gönderen Konu: rodaj  (Okunma sayısı 2841 defa)

Çevrimdışı rapteg

• Profili Görüntüle
rodaj
« : 25 Ağustos 2014, 23:22:10 »
Arkadaşlar merhaba.  Yeterli bilgi bulamadıgım için konu açma geregi duydum.  1991 model ez motor kodlu 5 ileri bir araca sahibim.şimdi sorum şu olacak. Öncelikle problemleri yaşadıklarımı ve sonucunda gelişen olayları kısa kısa özetlemek istiyorum.  Aracı alırken usta itici sesi var demişti ve aldıktan sonra yaklaşık 12 bin km yol aldım uzun yolda hararet den dolayı motor çalışmadı.  Ustaya götürdük usta komple motor yapılması gerek dedi ve başladık Liste hazırlamaya.  Piston segman ( piston büyüdü 81.50) kol yataklar yag pompası sübap itici lokmalar bujiler su devirdayımı triger kayış kasnak gergi bilyası aklıma gelmeyen birçok parça. Çekişi oldukca düşüktü zaten şimdi yapıldı bu parça ve işlem sonrası düşük devirde kullanmam söylendi ve çekiş gayet güzel Rampalarda büyük vites de çıkıyorum önceden çıkamadım.  Usta 1000 km benzinde bin dedi. Sonrasında asıl motora açılsın dedi.  Sizce bu işlemler sonrası nasıl bir yol izlemwliyim su anda 200 km yol yaptım ve 3 bin deviri hiç geçmedim yakıt ise 95 oktan ve shel kullanıyorum sizce rodaj kaç km de biter nasıl yapmalıyım.

Çevrimdışı edincol

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Polo 6N2 - AKK - Comfortline
Ynt: rodaj
« Yanıtla #1 : 26 Ağustos 2014, 00:40:07 »
Motorun rodajı
Yeni bir motor ilk 1500 km'de alıştırılmalıdır. İlk işletim saatlerinde motor hareketli tüm parçalarının birbirine uyum sağladığı zamana göre daha yüksek iç sürtünmeye sahiptir. İlk 1500 km içinde sürüş tarzı motor kalitesini de etkiler. Motorun aşınmasını azaltmak ve olası km gücünü artırmak için özellikle de motor soğukken orta motor devirleri ile sürüş yapılmalıdır. Çok düşük devirle sürüş yapmayın. Motor "düzgün" şekilde çalışmıyorsa vites küçültün.
1000 kilometreye kadar:
● Tam gaz vermeyin.
● Motor maksimum devrin 2/3 üzerinde tepki vermez.
● Römorkla sürüş yapmayın.
1000 ila 1500 km sürüş gücü yavaş yavaştam hız
ve en yüksek motor devrine çıkar.
Yeni araçların kullanım kılavuzunda bu şekilde anlatılıyor.

Motor açma gibi hurafelere kulak asmanızı tavsiye etmem.
Akıl yaşta değil baştadır.

Çevrimdışı ayhan702

•  
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 27 Ağustos 2014, 01:41:09 »
Abi öncelikle geçmiş olsun konumuzla alakası yok ama sormak istedim toplamda ne kadar harcandı bende yaptırmayı düşünüyorum da usta işciligi + parça ne gitti

Çevrimdışı rapteg

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 27 Ağustos 2014, 22:58:11 »
Ben 2900 é mal ettim ama krank ve üst kapak hariç herşey değişti

Çevrimdışı edincol

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Polo 6N2 - AKK - Comfortline
« Yanıtla #4 : 28 Ağustos 2014, 01:20:18 »
Aldığınızda itici sesi geliyorsa büyük ihtimalle yağ pompası bitik bir haldedir. Aslında iyi bir usta baksaymış sorun büyümeden halledilebilirmiş.
Akıl yaşta değil baştadır.

Çevrimdışı rapteg

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 01 Eylül 2014, 22:49:31 »
Herşeyin hayırlısı su anda eskisinden çok daha iyi fakat benzin otomatiği değişirse tadından yenmez sanırsam ;-)