Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: 1.6 td için performans tavsiyeleri  (Okunma sayısı 18467 defa)

1.6 td için performans tavsiyeleri
« : 04 Mart 2010, 20:04:54 »
Herkese selamlar, arkadaşlar 1 ay kadar önce bir mk3 aldım fakat motoru 1.6 td oldugu için mk2 bölümüne yazmamın daha dogru oldugunu düşündüm. Fotolar gelecek yakında inş. Aslında aracımın motorunu kurcalamak ve modifiyeye cok fazla para harcamak istemiyorum ama yinede ufak tefek bişeyler yapmak istiyorum sizlerinde katkılarınızla. Yakıtı cok fazla zıplatmayacak düşük maliyetli tavsiyeler bekliyorum.  Öncelikle bir abi 207 hdi aracına carbon cleaning yaptırdıgını ve cok faydalı oldugunu söyledi. Bir de özellikle bor denilen bir katkıdan bahsetti hem performansı arttırdıgını hemde yakıtı dusurdugunu soyledı. 1 depoda 100 km fazla gıttıgını soyledı. Bende arattım google da memnun olanda var aman uzak durun dıyende var.Tamircim carbon cleanın eskı arabalara onerilmediğini ama bor koyabilcemı soledi. Bir de performans hava filtresi var kafamda. Bunları mk2 ye uygulayan arkadaşlarımız var mı acaba. Tecrübelerizi paylaşabilir misiniz.

Ynt: 1.6 td için performans tavsiyeleri
« Yanıtla #1 : 04 Mart 2010, 22:42:18 »
en kolayından ıntercooler yapa bilirsiniz
My Cars Audi & Vw Germany Style

« Yanıtla #2 : 04 Mart 2010, 23:56:11 »
Tavsiye için teşekkür ederim. Tam da benim aklımdan geçiodu forumu okudum da bi arkadas ford transit ve as950 colerı olur demıs. Performansı ve faydaları edilen masrafa değermi acaba. Kabaca kaca patlar bu işlem bilen varmı ya da bu işten anlayan ve bizi yolmayacak iyi bir usta tanıyan arkadaş varmı. ist avr yakasındayım ben.

« Yanıtla #3 : 05 Mart 2010, 18:42:34 »
aslında kendin bile takarsın onu basit bi işlem.sana golf2-3 cooleri alsan sıfırı 150 tl civarındaydı. hortumlarıda bulmakta sıkıntı çekmezsin. 250 civarı birşey harcarsın tahminen. ve sana bence gayet yeterli olur diye düşünüyorum.

« Yanıtla #4 : 05 Mart 2010, 21:29:14 »
             Öncelikle hoşgeldin arkadaşım.Bence motoru hiç kurcalatma.Mazotu eurodiesel  olarak kullanırsan  ve yağı da Castrol 10/40 kullanırsan daha fazla verim alırsın.Hiç ekstra bişeylere girmemeni tavsiye ederim.

« Yanıtla #5 : 05 Mart 2010, 21:31:31 »
             Öncelikle hoşgeldin arkadaşım.Bence motoru hiç kurcalatma.Mazotu eurodiesel  olarak kullanırsan  ve yağı da Castrol 10/40 kullanırsan daha fazla verim alırsın.Hiç ekstra bişeylere girmemeni tavsiye ederim.
İntercool olayının faydası yokmu ki bu araclarda. Cok kafama takılıo intercol özellikle. Güc artışı olmazmı hiç yada motoru rahatlatma falan

« Yanıtla #6 : 05 Mart 2010, 21:41:28 »
vectrada fark yapıyordu 19 hp bir ara düşünmüştüm yapmayı parasızlıktan tam gerçekleştiremedim hem araçta satıldı
My Cars Audi & Vw Germany Style

Çevrimdışı mecamir

• Doğuştan VW'ci...
« Yanıtla #7 : 05 Mart 2010, 21:57:14 »
İntercool olayının faydası yokmu ki bu araclarda. Cok kafama takılıo intercol özellikle. Güc artışı olmazmı hiç yada motoru rahatlatma falan

oluyor tabii ki. intercooler turbonun bastığı havayı soğutuyor. "ne kadar soğuk hava = o kadar iyi yanma" kanunundan yola çıkarak performansın artacağını söyleyebiliriz. yalnız dikkat edilmesi gereken konu şudur ki: turbo salyangozu ile intercooler'ın hacminin orantılı olması gerekir. Bu konuyla ilgili forumda bilgi vermiştim ama hangi başlıktaydı hatırlamıyorum. as950 intercooler'ını bilmem ama sanırım büyük gelir ve aracınızın performansı düşer (hava intercooler'ın içinde fazla dolaşıp sıkışmayacağı için hava basıncı azalacağından). intercooler seçimini iyi bir turbo ustasıyla bilrikte yaparsanız yanlış seçim yapmazsınız.

« Yanıtla #8 : 05 Mart 2010, 22:00:48 »
        Babamda   mk III  1.9  TDI  var.Intercooler'ı orijinal fabrikasyon. Performansı tabiiki çok güçlü.Ama tahminimce sonradan intercoolerlar ne kadar sağlam olur?Tartışılır.

Çevrimdışı mecamir

• Doğuştan VW'ci...
« Yanıtla #9 : 05 Mart 2010, 22:03:06 »
        Babamda   mk III  1.9  TDI  var.Intercooler'ı orijinal fabrikasyon. Performansı tabiiki çok güçlü.Ama tahminimce sonradan intercoolerlar ne kadar sağlam olur?Tartışılır.

sağlam olur sağlam olur da yazdığım gibi doğru tercih yapmak çok önemli ;)

« Yanıtla #10 : 05 Mart 2010, 22:58:48 »
            Doğrudur  ;)

« Yanıtla #11 : 14 Mart 2010, 02:05:34 »
arkadaşlar selam hazır turbo konusunu işliyoken bi sorum olacak.mazot pompasından turboya giden ince hortum takılmayı unutulursa araçta ne gibi değişiklikler olur. mesela aracın turbosu basmaz mı? ya da egsozdan aşırı duman mı atar? sormamın nedeni kafamda soru isaretleri var turboda sorun yasıyorum..şimdiden tşk..

« Yanıtla #12 : 26 Mart 2010, 20:39:30 »
arkadasım ıntercoolr olabılır ama performansda pek fark yok benım aracımın aynı ozellıklerı olan arkadas taktırmıs bırlıkte kalkıs uzak mesafa ve benzerı denemeler yaptık bı fark yok kafa kafaya hatta benım aracımı bıraz bakımlı onu gectım bıle ben onun aracın takılmamıs halınıde bıldıgım ıcın pek fark etmememıstı benım aracımada dusunuyordum onunkını gorunce vazgectım bor faydalı oluyor yalnız yagını 10/40degıl 15/40koymanda fayda var cunkı hem havalar ısınıyo hemde bor yagda koyulsma pek yapmıyo oyuzden yaz havalarıda gelıyokı surtunme yaga baglı olacagında bıraz kalın koymanda fayda var 10/40kış yagıdır bence tabı benden daha ıyı bılen arkadaslar var onlar yardımcı olucaklardır sana
golf bır yasam bıcımıdır

Çevrimdışı escocem

• street racer
« Yanıtla #13 : 26 Mart 2010, 22:07:33 »
bor katkısnı fiestaya ekledim fordun orjinal 5-30 yağını kullanarak..önceki yağ magnatec idi ilitre felanda değişti tabi..araç gerçekten çok değişti motor sessizleşti ve çok rahat çalışmaya başladı önceden patinajsız en hızlı kalkışta verdiğim oranda gazı suan verdiğimde araç direk sarmaya başlıyor...şimdi elime şanzıman için olanıyla birlikte takım geldi birde karbüraör temizleyicisi var amerikadan ithal hepsini müsayit zamanda uygulıycam bakalım..paylaşırım bizim araçlarda ne değiştirdiğini..