Gönderen Konu: 1. vites sorunu  (Okunma sayısı 12199 defa)

Çevrimdışı redmonster

• Profili Görüntüle
1. vites sorunu
« : 07 Ekim 2012, 10:26:56 »
arkadaşlar dün sabah arabaya bindimki 1. vitese geçmiyor araba aslında geçiyorda bastırıp hafif çekerek geçirebildim ancak geri vitese geçirmek için az daha çekmek gerekiyor.. yani bastırmak zorunda kalıp geri vitese geçirecekmiş gibi çekip ama hafif çekip 1 e takabiliyorum.. öncesinde böyle bi sorun yoktu .. daha önce başına geçen yada tecrübesi olan arkadaş varsa yardımcı olursa sevinirim teşekkürler...
« Son Düzenleme: 07 Ekim 2012, 10:28:08 Gönderen: redmonster »
Ne Kadar Duman O Kadar Randuman ..

Çevrimdışı redmonster

• Profili Görüntüle
Ynt: 1. vites sorunu
« Yanıtla #1 : 07 Ekim 2012, 22:41:11 »
arkadaşlar kimsenin bu sorunla ilgili bilgisi yokmu.. yarın söktüreceğim sağı solu boşuna işi bilmeyen bir adama denk gelirsek masraf ettirmesin bize..

Çevrimdışı gipsykings

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 07 Ekim 2012, 23:07:55 »
Debriyaj pedalında bu olaydan önce ve sonra bir farklılık var mı?

Çevrimdışı redmonster

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 07 Ekim 2012, 23:10:26 »
yok aynı debriyaj.. yeri kaydı sadece 1 vitesin bastırmadan atamıyosun 2 yede biraz zor geçiyo bazen

Çevrimdışı gipsykings

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 07 Ekim 2012, 23:16:25 »
Çok anlamıyorum bende.Ama mantık yürütmek gerekirse debriyaj ve diğer aksamlarıyla alakası yok sanırım.Şanzımanda bir problem olabilir.Belki de vites körüğü ile de ilgili olabilir.Körüğü aracın altından ve iç kısmında bir kontrol edin bence.
« Son Düzenleme: 07 Ekim 2012, 23:16:47 Gönderen: gipsykings »

Çevrimdışı redmonster

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 07 Ekim 2012, 23:24:22 »
bilmiyorum burçlarını tamr takımını değiştirsem acaba düzelir mi.. onunda ayarı falan var galiba çokta kolay bir iş değil sanırım o yüzden tecrübesi olan arkadaşlardan yardım almak istedim.

Çevrimdışı redmonster

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 07 Ekim 2012, 23:24:46 »
sanzımanla ilgili olsa yerini buldurunca vitesler geçiyor ve sorunsuz gidiyor araba

Çevrimdışı deepdrastic

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 08 Ekim 2012, 13:46:30 »
simdi sana birkac secenek sunayim

debriyajla alakali bir sorun yok ise ki bundan emin ol önce

vites kolu mekanizmasi ne durumda plastik ten parca oldugu icin asinma yapiyor
öne dogru giden kol olacak sanzimana gectigi kisim gevseyip kaymis olabilirmi

son olarak suan benzeri problemi olan ben vitesler sogukken hersey guzel ama arac isininca 10-20km yol yapinca bütün vitesler sert gecmeye basliyor en sert gecen de 2 . vites bu durumda sanziman ya degisecek yada indirilip acilacak yapilacak
benimki 4 vites zaten 5 vits yapmak istiyorum o yüzden bu sekil gitigi yerekadar

senin sanziman büyük ihtimal gidici ki gitmis gibi görünüyor yagini kontrol ettin mi sizinti kacak varmi baktinmi sizinti yoksa bile belki az yag vardi
MKII  1.3 CL

Çevrimdışı PassatMk2m

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 08 Ekim 2012, 15:29:47 »
4 ileri orjinal şanzumanı 5 ileri ile hiç bi şekilde değişmem şayet ekonomi aramıyorsam :D Arıyorsam değişirim. Problem vites tamir takımıyla hallolur gibi geldi.

Çevrimdışı deepdrastic

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 08 Ekim 2012, 18:49:56 »
4 ileri orjinal şanzumanı 5 ileri ile hiç bi şekilde değişmem şayet ekonomi aramıyorsam :D Arıyorsam değişirim. Problem vites tamir takımıyla hallolur gibi geldi.

tamir takimi dedigin benim icin mi yoksa diger arkadas icin mi birde tamir takimi su vites kolundaki plastik aksamlarmi

5 ileride ki amac zaten ekonomi ve uzun yolda baya baya istiyor 5. vitesi sehir ici sikinti yok
MKII  1.3 CL

Çevrimdışı redmonster

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 08 Ekim 2012, 19:00:03 »
benim şanzımanda sorun olduğunu düşünmüyorum yağınıda yakın zamanda kontrol edip eklemiştim.. senin arabanın sorunu yağ fazlalığı olabilir.. eger şanzımanda yağ gereğinden fazla ise ( ki bizim arabalarda genelde km. telinin ordan koydukları için fazla koyuyorlar) ısınınca şanzıman içinde oluşan basınçtan ötürü vitesler zor geçer.. benimkinin büyük ihtimal tamir takımı ama bugün sordum ön taraf burçlar contalar ayrı , alt çanak ayrı bide kollar ayrı satılıyormuş acaba benimkinde sorun hangisinde hangi kiti alıp taksam bilemedim..

Çevrimdışı deepdrastic

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 08 Ekim 2012, 19:21:51 »
benim şanzımanda sorun olduğunu düşünmüyorum yağınıda yakın zamanda kontrol edip eklemiştim.. senin arabanın sorunu yağ fazlalığı olabilir.. eger şanzımanda yağ gereğinden fazla ise ( ki bizim arabalarda genelde km. telinin ordan koydukları için fazla koyuyorlar) ısınınca şanzıman içinde oluşan basınçtan ötürü vitesler zor geçer.. benimkinin büyük ihtimal tamir takımı ama bugün sordum ön taraf burçlar contalar ayrı , alt çanak ayrı bide kollar ayrı satılıyormuş acaba benimkinde sorun hangisinde hangi kiti alıp taksam bilemedim..

benimkinde yag eksik degil eski yagi da tam di yenisini de ben koydum km telinden degil dolum tipasindan benim sanzimanda burclar bilya vs herne ise bozulmus zaten ugultu da yapiyor
MKII  1.3 CL

Çevrimdışı redmonster

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 08 Ekim 2012, 19:38:44 »
hmm o zaman senin şanzımanda sorun var.. benimde şu burçları değşitirmem lazım hiç değiştiren fiyatları hakkında bilgisi olan varmıdır forumdan.

Çevrimdışı deepdrastic

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 08 Ekim 2012, 20:12:42 »
hmm o zaman senin şanzımanda sorun var.. benimde şu burçları değşitirmem lazım hiç değiştiren fiyatları hakkında bilgisi olan varmıdır forumdan.

500€ almanyada sanzimani indirmek türkiyede de 400-500 lira civaridir saglam bir sanzimancida yaptirman cok iyi olur ve yeni yagini da alabildigin en kaliteli sanziman yagini koy
MKII  1.3 CL