Gönderen Konu: Subap Sesi Yardım ????  (Okunma sayısı 10958 defa)

Çevrimdışı fhrttn

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: dizel golf mk1
Subap Sesi Yardım ????
« : 22 Ekim 2012, 09:35:50 »
ARkadaşlar geçenelerde Mk1 (82 Model 1.6 Dizel) in Silindir kapak contasını üst kapak contası yağ hava filtrelerini falan değiştirttim.Usta benim kapağın subapları otomatik ayarladığını söyledi fakat.Sabahları çalıştırınca eskisine göre aşırı subap sesi geliyor (şakırtı gibi ) acaba bi sıkıntı mı var yoksa usta hatalımı yaptı arabanın çekişinde falan sıkınıt yok yardımcı olursanız sevinirim?

Çevrimdışı Mk1GTI

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: VW Golf mk1 GL
Ynt: Subap Sesi Yardım ????
« Yanıtla #1 : 22 Ekim 2012, 10:27:34 »
 Usta hatasıda olabilir takılan contada yanlış olabilir.
"Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını alışkanlık haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar"

Çevrimdışı fhrttn

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 22 Ekim 2012, 10:59:59 »
Cevabın için saol kardeşim gerçekten yanlış conta takmış olabilirmi bilmiyomu bu usta contayı.Ne yapmam gerekiyo acaba yoksa normalmi bu durum ?

Çevrimdışı PassatMk2m

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 22 Ekim 2012, 11:39:44 »
sadece contalari degistirdiysen subaplarla alakali bir durum olmaz. Conta ve tork degeriyle alakali olabilir. Ustan gerekli tork degerine göre sikmamis olabilir buda ses yapar. Silindir kapak contasini neden degistirdin? Silindir kapagi taslama gördumu?

Çevrimdışı fhrttn

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 22 Ekim 2012, 11:45:37 »
Kardeşim conta yanıktı hortumlar aşırı derecede sertleşmeye başladı usta conta yanık dedi değiştirdik contaları kapa sanırım taşlama gördü ama bu işlemler olduktan sonra özellikle sabahları çalıştırırken aşırı bi şakırtı geliyo önceden böyle değildi ustaya sordum normal diyo ama içime sinmedi :(

Çevrimdışı PassatMk2m

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 22 Ekim 2012, 11:59:32 »
Kapak taslama görduyse subaplarin tekrar alistirilmasi gerekiyor, bu islemi yaptimi ustana sor alistirildiktan sonra kapak gerekli tork degeriyle sikilacak, gerekli tork degeriyle skildimi, kullanilan conta nasil conta sen mi aldin yoksa ustayami biraktin butun isi? Bunlar önemli. Eger kapak taslandiysa subaplar ayarlanip alistirma yapilacak. 1 hafta kullan araci ayni ses devam ediyorsa ustana git ve bunlari sor.

Çevrimdışı fhrttn

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 22 Ekim 2012, 12:06:19 »
Contayı Kendim almıştım orjinalini.Ben ustaya subap sesini söyledim bana senin kapak otomatik kendi ayarlıyo dedi.Biraz kullan gel kapağı sıkayım tekrar falan demedi çalışması normal dedi ama önceden bu kadar subap sesi gelmiyodu acaba yanlış bişeymi yaptı.Arayımda sorayaım senin dediklerini yardımın içi saol birader teşekkür ederim

Çevrimdışı STAK67

• Volkswagen Türkiye - 2
  • Hasan Ali
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Golf 1 Cabriolet
« Yanıtla #7 : 22 Ekim 2012, 12:18:28 »
belki o ses subap sesi değildir. taşlanan motorda ses artar zaten. tabi motorunuz daha öncede taşlama işlemi görmediyse

Çevrimdışı fhrttn

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 22 Ekim 2012, 12:21:55 »
Sabah Çalıştırırken aşırı şakırtı sesi geliyo bu subap sesi değilmi ??

Çevrimdışı STAK67

• Volkswagen Türkiye - 2
  • Hasan Ali
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 22 Ekim 2012, 12:24:45 »
evet sübap vuruyo olabilir. aynı durum bende vento varkende olmuştu. gittim otomatik ayarlar zaten dedi hiç bakmadan ustanın yanında çalıştırınca düzelmişti tesadüfen :)

Çevrimdışı fhrttn

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 22 Ekim 2012, 12:26:00 »
Bana da senin kapak otomatik ayarlar dedi ama nedense bi türlü ayarlamadı :))

Çevrimdışı STAK67

• Volkswagen Türkiye - 2
  • Hasan Ali
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 22 Ekim 2012, 12:27:25 »
Bana da senin kapak otomatik ayarlar dedi ama nedense bi türlü ayarlamadı :))

bende epey kullandım ses en son arttı iyice ertesi gün düzeldi

Çevrimdışı Mk1GTI

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: VW Golf mk1 GL
« Yanıtla #12 : 22 Ekim 2012, 13:56:26 »
Kalbur üstü bu işler olmaz.. Üst kapak işlem görmüş buna görede subabların ayarlanması lazım. İşlem sonrası kompresör değerleri ölçüldümü bu önemli.. Komp değerin 23,5 üstündeyse sıkıştırma çok yüksek demektir ve yakın zamanda subab yada kapağı yiyebilirsin bunlara dikkat edin.

Dediğim gibi kompresör değerin yüksek ise taşlama fazladır buna görede subaplar ayarlanıp gerekirse kullanılan conta kalın takılır yada çift conta uygulanır. Çift contada 1 çelik 1 cling yapılarak denge sağlanır 500km sonrada esas torklama yapılır.
"Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını alışkanlık haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar"

Çevrimdışı fhrttn

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 22 Ekim 2012, 14:08:40 »
kompresör değerleri nasıl ölçülecek acaba ?.Ya bide ustayı aradım durumu söyledim kapak işlem gördüğü için sesli olması normal dedi kullan bişey olmaz dedi ne yapmalıyım ?