Gönderen Konu: Şanzıman hakkında bir soru ...  (Okunma sayısı 7209 defa)

Çevrimdışı mustafayns

• Profili Görüntüle
Şanzıman hakkında bir soru ...
« : 16 Mayıs 2012, 23:28:37 »
Arkadaşlar Golf 1 leriin benim bildigim birkaç çeşit şazıman türü var ama bir tane şanzıman gördüm üzerinde 7g08122 kodu yazıyordu bu şanzıman kaç vites hangi araç (benzinli dizel) için üretilmiştir sormak istedim.  :saygılar

Çevrimdışı TEYOLOGY

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: (fırsatı bulur bulmaz tekrar Vag'dayım)
Ynt: Şanzıman hakkında bir soru ...
« Yanıtla #1 : 17 Mayıs 2012, 09:17:48 »
http://www.zelek.com/diagram_charts/diagramlist.htm

bu adreste vw tarafından üretilen tüm şanzıman kodları var. ve maalesef verdiğin koda yakından benzerliği olan bir kod dahi göremedim. acaba hatalı olabilir mi? örneğin O harfini 0 olarak rakam gibi almak, ne bileyim B harfini 8 gibi kaydetmek gibi? çünkü bırak vw şanzıman kodu olarak
 ilginç bir şekilde böyle bir kod geçen tek bir internet sayfası dahi yoktu aradığımda. (bu sayfa hariç)
Kamış ses verince ney oldum sanır, İplik gerilince yay oldum sanır.
Sarayda oturmakla padişah olmaz kişi,
Abdal ata binince bey oldum sanır.

Çevrimdışı Mk1GTI

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: VW Golf mk1 GL
« Yanıtla #2 : 17 Mayıs 2012, 10:08:30 »
7G 5 ileri 82-83 model vw lerde kullanılmış..
"Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını alışkanlık haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar"

Çevrimdışı TEYOLOGY

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: (fırsatı bulur bulmaz tekrar Vag'dayım)
« Yanıtla #3 : 17 Mayıs 2012, 10:45:42 »
7G 5 ileri 82-83 model vw lerde kullanılmış..

hakikaten ya. kaçırmışım  :)
Kamış ses verince ney oldum sanır, İplik gerilince yay oldum sanır.
Sarayda oturmakla padişah olmaz kişi,
Abdal ata binince bey oldum sanır.

Çevrimdışı mustafayns

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 17 Mayıs 2012, 14:13:00 »
Üstada ve tolga abi teşekkürler bilgilerinden dolayı abi ufak bi sorum daha olacak abi bu şanjıman benzinlilerde kullanılması makbul mü ikincisi bir kıyaslama yapacak olursak  FF şanzıman mı kullanışlı bu yazmış oldugumuz mu ? :saygılar
« Son Düzenleme: 17 Mayıs 2012, 14:14:28 Gönderen: mustafayns »

Çevrimdışı Mk1GTI

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 17 Mayıs 2012, 15:11:23 »
Üstada ve tolga abi teşekkürler bilgilerinden dolayı abi ufak bi sorum daha olacak abi bu şanjıman benzinlilerde kullanılması makbul mü ikincisi bir kıyaslama yapacak olursak  FF şanzıman mı kullanışlı bu yazmış oldugumuz mu ? :saygılar

Bu kod benzinli veya düz dizel için kullanılır. 5. vitesi 3200rpm 100km çıkması lazım... FF te 2 çeşit var biri 2200rpm 100km diğeri 2800rpm 100km 5. vites gibi..
"Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını alışkanlık haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar"

Çevrimdışı fatih1708

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 26 Mayıs 2012, 12:39:46 »
Ersan abi duz dizele 100km'de 3200 devir cok degilmi?
bende 5 vites duz dizele sanziman bakiyorumda.benimkinde 5. viteste ugultu var kimsede acip bakmak istemiyor herkes degistir diyor

Çevrimdışı Mk1GTI

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 26 Mayıs 2012, 17:31:19 »
Ersan abi duz dizele 100km'de 3200 devir cok degilmi?
bende 5 vites duz dizele sanziman bakiyorumda.benimkinde 5. viteste ugultu var kimsede acip bakmak istemiyor herkes degistir diyor

Şanzıman benzinli için olunca çok tabi..  5. viteste bağırma varsa 250gram yağ ilave et şanzıma km telinin girdiği noktadan bir dene ses kesilmesse şanzımanın açılacak..
« Son Düzenleme: 26 Mayıs 2012, 23:19:54 Gönderen: Mk1GTI »

Çevrimdışı burak.akın

• GOLF 1 GLD
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 26 Mayıs 2012, 21:47:53 »
FF, FN, FH, FJ     3.45   1.94   1.29   0.91   0.71   3.89

bu oranlar neyi gösteriyor ? FF var benim dizelde.

Çevrimdışı Mk1GTI

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 26 Mayıs 2012, 23:27:39 »
 Bu oranlar dişli çapını gösteriyor..  FF şanzıman 2 çeşit var.. Oran büyüdükçe motor devri yükseliyor. Son dişli oranı nekadar küçük olursa motorun okadar az devir çeviriyor..

Çevrimdışı fatih1708

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 27 Mayıs 2012, 00:04:05 »
ersan abi 1.6 duz diesel'e takilacak 5 vitesli,100km'de 2500 devir ceviren sanzimanin kodu nedir acaba biliyormusun?
suan golfte bu sanzimandan var.degistirmeyi dusunuyorum
birde 250gr yag ekle dedigin yer sanzimanin ustunde plastik bir tapa var ordanmi ekle diyorsun abi?

Çevrimdışı Han

• Her Şey Golf Mk1 ve Dostluk İçin.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 27 Mayıs 2012, 00:06:20 »
ordan da olur sanırım ama erşan abinin dediği yer km saatinin girdiği yeri sök vida ile ordan dök demek istedi.
işin içinde erci var ise gerisi teferruattır :D
http://GolfMk1Ciyiz.Biz Her Şey Golf Mk1 İçin

Çevrimdışı Mk1GTI

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 27 Mayıs 2012, 00:35:24 »
ersan abi 1.6 duz diesel'e takilacak 5 vitesli,100km'de 2500 devir ceviren sanzimanin kodu nedir acaba biliyormusun?
suan golfte bu sanzimandan var.degistirmeyi dusunuyorum
birde 250gr yag ekle dedigin yer sanzimanin ustunde plastik bir tapa var ordanmi ekle diyorsun abi?

Hee dök dök o plastik kapaktan ondan sonra ye balatayı :) :) Orası volan kapağı ordan Sente tabancası ile ayar yapılması için kapak konmuş volan kısmına sakın haa.  KM telinin girdiği yerden en kolay yağ koyarsın. Sakın arabın yağı bol bulduğu gibi davranma maximum 250grm hatta deneyerek yap derim baştan 100grm dök yolada dene...

Benimde başıma gelen bir tecrübe. Aracımın km teli ordan çıkmış şanzıman yağım ordan azalmış bi müddet sonra 5. viteste ses gelmeye başladı. 4 de atıyorum ses yok tamam dedim 5. dişli nanay al başına iş.. Kapının önünde bi kontrol edeyim dedim bi sıkıntı varmı dıştan görünen bi baktım şanzımanın üst tarafı komple yağ km teli çıkmış kocaman bi ohhh çektim sonra gittim 75-80 tam sentetik şanzıman yağı aldım (400grm 75TL) 200grm ını kullandım yola devam..  :tamamdir

Çevrimdışı fatih1708

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 27 Mayıs 2012, 00:39:39 »
mesaj alindi tamam abi.km telinin ordan ekledigim zaman haber veririm.gerci ancak onumuzdeki ay sonu gidebilirim ama gidince deneyecegim