Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Sabah -ilk- çalıştırmada rolantide vuruntu  (Okunma sayısı 4288 defa)

Sabah -ilk- çalıştırmada rolantide vuruntu
« : 02 Kasım 2012, 11:49:58 »
Arkadaşlar selam. İki gündür ilk çalıştırmada, rolantide 15-20 saniye sonra pedalların altından birkaç kez arka arkaya vuruntu oluyor, hararet göstergesindeki kırmızı ışık (biraz zayıf bir görüntüyle)yanıp yanıp sönüyor ve gaz beslemesi yapınca kesiliyor. Ama şöyle ki ilk vuruntuda gaz veriyorum rolantide aracın ısınmasını beklerken kesiyor, tekrar vuruntu oluyor tekrar gaz veriyorum yine kesiyor. Bu durum 3 sefer gerçekleşiyor sonra kesiyor. Sonrasında ise haraket halinde ve gün içindeki müteakip çalıştırmalarda herhangi bir sorun yok. Araç malum dizel. Sorun ne olabilir, nasıl bir müdahale gerekir ve bu halde kullanmamın kısa vadede telafisi güç ve mailyetli sonuçları olabilir mı? Herkese selamlar.

Ynt: Sabah -ilk- çalıştırmada rolantide vuruntu
« Yanıtla #1 : 02 Kasım 2012, 11:52:29 »
Ek olarak, vuruntu halinin tekrarı, benzetmek gerekirse, tıpkı stop etmenin hemen öncesi/ stop etme eğilimi gibi diyebilirim.

Çevrimdışı Mk1GTI

Otomobil
    VW Golf mk1 GL
« Yanıtla #2 : 02 Kasım 2012, 13:41:18 »
Havalar soğudu artık mazot hemen sıkışmıyor bu yüzden marş basmadan jikle çekik marş bas motor biraz ısınınca jikleyi kapatırsın.
"Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını alışkanlık haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar"

Çevrimdışı fhrttn

• Otomobil
    dizel golf mk1
« Yanıtla #3 : 02 Kasım 2012, 14:57:43 »
Bende de olmuştu 2 sene önce gaz pedalında bir vuruntu oluyodu mazot pompasında küçük bir parça değiştirdiler düzelmişti çok oluosa istersen bi mazot pompasına baktır. kolay gelsin.

« Yanıtla #4 : 02 Kasım 2012, 15:16:22 »
Havalar soğudu artık mazot hemen sıkışmıyor bu yüzden marş basmadan jikle çekik marş bas motor biraz ısınınca jikleyi kapatırsın.
Erşan aslına bakarsan burada havalar çok da soğuk yapmadı (gece de dahil) Ayrıca kar dahil çok soğuk havalarda dahi bu sorunu yapmamıştı. Yepyeni bir sorun olduğunu düşünüyorum. Aslında birkaç emare daha  mazot pompasını işaret ediyor ama m.pompası bakımı beni maddi yönden epey korkutuyor uzak duruyorum. Acaba m.pompası için karbon temizliği yaptırsam bir faydası olur mu? Ya da tam tersinden zararı olur mu?

« Yanıtla #5 : 02 Kasım 2012, 15:29:58 »
Bende de olmuştu 2 sene önce gaz pedalında bir vuruntu oluyodu mazot pompasında küçük bir parça değiştirdiler düzelmişti çok oluosa istersen bi mazot pompasına baktır. kolay gelsin.
Sorma hocam yukarıda bahsettim gibi mazot pompası hep aklımda ama malum durduk yere büyük masraf. Adam sadece dağıtıp toplamaya 300 kağıt istiyor tamirat değişecek parça v.s. 400 den aşağıya değil ve 500 e kadar da yolu var. Şu karbon temizliğini merak ediyorum, bizim m.pompalarına yararı varsa vakit kaybetmeden yaptıracağım.

« Yanıtla #6 : 02 Kasım 2012, 16:06:55 »
motor yağın  veya mazot filitren süphelencek durumdalarmı?

« Yanıtla #7 : 02 Kasım 2012, 16:35:22 »
motor yağın  veya mazot filitren süphelencek durumdalarmı?
Olabilir Ümit. Hava filtresi, mazot pompası, motor yağı değişim vakti kesinlikle geldi geçiyor bile::) Bunlarla da alakalı olabilir doğru söylüyorsun. Vakit kaybetmeden öncelikle bunları halledeyim.