Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Önerileriniz ve Bilgilerinize İhtiyacım Olabilir  (Okunma sayısı 10127 defa)

Önerileriniz ve Bilgilerinize İhtiyacım Olabilir
« : 01 Nisan 2008, 20:39:30 »
Arkadaşlar bazılarınızın da bildiği gibi 1981 model 1500 cc 70 hp bir mk1 sahibiyim. Aracım ve ben biraz uzaklardayız şu an  ;D Öyle her istediğim parçaya ya da aksesuara istediğim anda ulaşamıyorum.
Aracıma bazı bakımlar ve bir iki ekleme yapmak istiyorum. Açıkçası maddi olarak ne kadara çıkabileceğimi kestiremediğimden öncelik sırası hazırladım kendime göre... :D

1. Karbüratör değişimi gerekiyor. Sorun yaşıyorum. Tekleme, stop etme, sabahları çile çekmek falan vs...
(Benimki tek boğaz belki bir çift boğaz olabilir ya da temiz bir orjinal...)

2. Şanzımanı değiştirmeyi düşünüyorum ;benimki otomatik şanzıman, düze çevirmek istiyorum daha performanslı ve ekonomik olacağını zannediyorum.

3. Aracın kaportasında çürük yok ancak yaşı gereği vuruklar, ezikler, çizikler mevcut(Az sayıda) Kaportaya sokmak istiyorum. Buna ek olarak dış boya yaptırmayı düşünüyorum(Opak)

4. Ön cam, iki far, karlık ve far kaşı kule gergisi takmayı ve kapı iç döşemeleri, kapı kolları ve cam açacaklarını yenilemek istiyorum.

5. Motor bakımı ve kontrolü( Bir problemi yok sadece göstereyim diyorum bir temizlik ve bakım)

Bunlar başlıcaları daha farklı şeyler de olabilir zamanla örneğin jant ve lastik değişimi gibi...

Aksesuar ( Ön cam, farlar, far kaşı, karlık...)ve parçaları (karbüratör ve şanzıman takımı) bulabiliceğim sağlam bir yer var mı? Siparişle çalışabileceğimiz bir yer.

Bu işlemler ortalama bana kaça patlar? Özellikle karbüratör ve şanzıman değişikliği hakkındaki düşünceleriniz nelerdir, öğrenmek isterim   :)

İlginize şimdiden teşekkür ederim ;)
Sahip olduklarını kendilerinin en önemli yanı sayanlar genellikle sahip olduklarından daha değerli olamazlar.

Ynt: Önerileriniz ve Bilgilerinize İhtiyacım Olabilir
« Yanıtla #1 : 01 Nisan 2008, 21:56:43 »
Seni en çok şanzıman değişikliği yorar ekonomik olarak.Bence hiç oynama şanzımanla.Diğerlerini yavaş yavaş yaparsın.Yani İstanbul veya Ankara'da olsan bi nebze daha kolay olurdu senin için şanzıman değişikliği.Ama Van'da seni yorar parça işi.

« Yanıtla #2 : 01 Nisan 2008, 22:14:28 »
Aslında benim düşüncelerime tercüman oldun. Ben de şanzıman konusunda kararsızdım. Hatta forumda daha önce de bunu belirtmiştim. Şanzıman otomatik olunca bir de aracın yaşını düşününce insan biraz endişeleniyor. Teşekkürler :)

« Son Düzenleme: 01 Nisan 2008, 22:17:55 Gönderen: Burzum »
Sahip olduklarını kendilerinin en önemli yanı sayanlar genellikle sahip olduklarından daha değerli olamazlar.

Çevrimdışı G60

• Otomobil
    Audi A5 TFSI - Allroad 2.7T
« Yanıtla #3 : 01 Nisan 2008, 22:21:03 »
Düşüncelerin güzel, umarım kafana yatan şekilde en kısa sürede tamamlarsın. Profilindeki resim gibi olur inşallah.
Alıntı yapılan: M. Kemal ATATÜRK
"Türk milletindenim diyen insanlar her şeyden önce ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır."

« Yanıtla #4 : 01 Nisan 2008, 22:26:25 »
Rengi aynı zaten inşallah öyle olur. :)
Golf görünce kafamda bir şimşek çakardı çocukluğumdan beri.
Büyüdük şartlar, hayat, maddi durumlar derken istediğimizi istediğimiz gibi yapamaz olduk. Böyle olunca da elimizdekinin en iyisi için uğraşmak kaldı bize... Olur umarım yavaş yavaş... :D

« Yanıtla #5 : 01 Nisan 2008, 22:37:19 »
Burzum inşallah istediğinden daha iyi olur ama bencede şanzumanla oynama ekonomik olsun derken çok daha fazla paran gidebilir ama şöyle düşünürsek otomatik şanzuman daha pahalı takas etme imkanın olabilir araştırmak lazım

Çevrimdışı corrado_g60

• Volkswagen Türkiye
« Yanıtla #6 : 01 Nisan 2008, 22:48:29 »
bencede en cok ugrastırcak sanzıman olur.
ama ankara yada ıstanbula gıtme gıbı bı durumun olursa oralarda daha saglıklı ve daha ucuza yaptırırsın gıbıme gelıyor.

« Yanıtla #7 : 01 Nisan 2008, 22:52:30 »
Burzum inşallah istediğinden daha iyi olur ama bencede şanzumanla oynama ekonomik olsun derken çok daha fazla paran gidebilir ama şöyle düşünürsek otomatik şanzuman daha pahalı takas etme imkanın olabilir araştırmak lazım

Doğru da ben parça ve usta konusunda ciddi sorun yaşıyorum. Burayı görmeniz lazım Vanlı olan ya da yaşayan var mı onlara sormalı!!! Bizim araçlara dönüp bakan yok. Bilen de yok ne yazık ki. Ben o nedenle sizlerin yardım ve görüşlerinizi bekliyorum.
Benim arabaya skoda diyen usta var burda:DNasıl araştırcaz ki.
Ben şanzımandan vazgeçtim bile abi. Düşününce sizin dedikleriniz mantıklı geliyor.

Diğer işlemler için gerekenler ne kadara patlar bana acaba  :(
« Son Düzenleme: 01 Nisan 2008, 22:54:48 Gönderen: Burzum »

« Yanıtla #8 : 01 Nisan 2008, 23:19:44 »
 :D skoda haa  ;D

abi valla oralarda senin araba çok acı cekecek gibi bence kendi yapabildiğini yap gerisi aynen kalsın

yukarda saydığı işlemlerde alacaklarına göre değişebilir ama sanırım 1500 2000 lira verirsen tadından yenmez  :tamamdir

« Yanıtla #9 : 01 Nisan 2008, 23:40:29 »
arabayla ankaraya gelirsen sana seve seve yardımcı oluruz...hatta arabayı bırakıp uçakla dönersin..

« Yanıtla #10 : 02 Nisan 2008, 00:19:40 »
Birgün Ankara'ya işin düştüğünde elinde listeyle gelirsin.Burdan alırsın malzemeleri Burzum.Şu Skodacı dayıya arabanı götürme,olmadık yere delik açar arabana :)

« Yanıtla #11 : 02 Nisan 2008, 05:36:47 »
öncelikle kolay gelsin..araban benimkiyle aynı o yüzden şanzımana hiç dokunma derim yok illa değiştireceğim diyorsan sıfır maliyetle değiştirmeye çalış.. benden önceki sahibi benim arabadaki otomatik şanzımanı verip 4 ileri taktırmış üstüne de 150 ytl vermiş (bir yıl önce) sonradan üste para alması gerektiğini kandırıldığını öğrenmiş..bu arada araba otomatikle 160 km görürken 4 ileri ile aynı hızlara ulaşmak yüksek maliyetli ve motor gürültülü oluyor..karbüratör sorunu bendede var şu aralar çözmeye çalışıyorum, siteden arkadaşlarında kendi tanıdığım ustalarında tavsiyeleri yenisini almadan önce sağlam bir karbüratör ustası ki bunlar 50-60 yaş civarında olurmuş karbüratörü görmesi ayarlarını yapması yönünde değiştirme ikinci aşama..diğer değişiklikler (far, far kaşı, panjur, kapı vs.)aksesuar çoğunlukla ve site içinde satılık bölümünde uygun fiyatlı satış yapan arkadaşlar var bir incele istersen derim fiyat ta veriyorlar zaten kendin yaklaşık maliyet çıkartabilirsin..tekrar kolay gelsin..

« Yanıtla #12 : 02 Nisan 2008, 09:06:51 »
Öncelikle şanzımanında herhangi bir sorun yoksa, hiç elleme. Senin öncelik vermen gereken karbüratörün. Temizlenmesi mi gerekiyor, yeni bir karbüratör mü istiyor bunu öğren, ona göre hareket et. Bazı karbüratörler zamandan dolayı aşınma yapıp, ayar tutmaz ve sürekli sıkıntı yaratır. Sende onunla uğraşırsın, götürürsün ustaya yapar daha sonra yine sıkıntı çıkarır. Kime gitsen öncelikle karbüratör temizlenmeli der, aslında o karbüratörün aşınmış olduğu belki de o an akıllarına gelmez. Her temizlettirdiğinde de artı para verirsin bu da sana zarar ettirir. Karbüratörün büyük ihtimal tek boğazdır. Aracına uygun temiz bir karbüratör bakabilirsin. Bu orjinal vw karbüratörü de olabilir yada eski model BMW 3.15' lerin karbüratörü (takozlu) de uyar. Bulabilirsen onu da taktırabilirsin.
Bir arkadaşımız kule gergisi satıyor, istersen bana haber verip onunla irtibata geçebilirsin.
Sevgiler,saygılar...  :)

Çevrimdışı Mk1GTI

Otomobil
    VW Golf mk1 GL
« Yanıtla #13 : 02 Nisan 2008, 10:13:46 »
Kaporta boya konusunda van dada iyi ustalar vardır sanayide araştır ve soruştur... Karoser malzemelerinde düzelmiyecek durumda deformasyonlar varsa bunları parça saç larla değiştireceklerdir ve komple değişmesi gereknlerde trden temin edilebilir sıfırları ile....   

Büyük şehirler bizim araçların yedek parçası yada çıkmacısı var... Özellikler sıfır parça konusunda istanbul aksarayı tavsiye ederim... Gerekli parçaların listesini yap bir telefon et ve siparişini verip banka havalesini yaparsın ve en geç 3-4 gün içinde elinde olur...   

Aksarayda çoğu malzemenin bulunduğu yerlerden biri ESİN Ticaret (far kaşı yoktur bitek sanırım) 0212 632 18 18 - 585 81 23...
 İstanbulda bide ikitelli org. sanayissinde bi çıkmacı var oto VEYSEL aradığın çıkma parça burda yoksa trde hiçbiyerde bulamassın (Karburator kesin vardır elinde) 0212 485 11 46

Yukarda verdiğim yerlerden gönül rahatlığı ile sipariş geçebilirsin ve gözü kapalı para havalesi yapabilirsin....
"Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını alışkanlık haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar"